Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny
Artykuł sponsorowany

Jak szybko opróżnić mieszkanie po zalaniu? Porady dla właścicieli nieruchomości

Źródło: kastelnik.pl
Zalanie w domu czy zalanie mieszkania sąsiadowi to sytuacja stresująca i wymagająca natychmiastowej reakcji. Opróżnienie zalanych pomieszczeń to kluczowy krok w minimalizacji szkód i przywróceniu normalnego stanu mieszkania. W tym artykule przedstawimy skuteczne porady dla właścicieli nieruchomości, jak szybko i efektywnie przeprowadzić proces opróżniania mieszkania po zalaniu, zapewniając tym samym bezpieczeństwo oraz minimalizując straty.

Zalanie mieszkania i co dalej? Usuwanie szkód po zalaniu lokalu

Po zalaniu mieszkania należy działać szybko i skutecznie, aby zminimalizować szkody. Przede wszystkim należy wyłączyć źródło wody i usunąć zalegającą wodę za pomocą pomp. Następnie należy usunąć mokre meble i wykładziny oraz dokładnie wysuszyć powierzchnie za pomocą wentylatorów i osuszaczy powietrza.

Ważne jest również, aby przeprowadzić gruntowne czyszczenie, aby zapobiec rozwojowi pleśni. W przypadku poważniejszych zalanych obszarów lub trudności z usuwaniem wody warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy remontowej oraz czyszczenia po zalaniu.

Zalane mieszkanie wymaga podjęcia odpowiednich działań:

  • W pierwszej kolejności zgłosić zalanie mieszkania, by skorzystać z ubezpieczenia nieruchomości.

  • Udokumentować szkody powstałe w wyniku awarii wody.

  • Po wizycie rzeczoznawcy przejść do usuwania szkód po zalaniu.

  • Opróżnianie lokalu ze zniszczonych przedmiotów.

  • Wywóz gratów do utylizacji.

  • Osuszanie ścian i powietrza z nadmiernej wilgotności.

zalane pomieszczenie
Źródło: kastelnik.pl

Co zrobić ze zniszczonymi rzeczami po zalaniu mieszkania?

Po zalaniu mieszkania, lista zniszczonych przedmiotów może być długa i obejmować rozklejone meble, zniszczoną elektronikę oraz sprzęty gospodarstwa domowego, a nawet elementy budowlane, takie jak panele czy wykładziny, tapety. Usunięcie tych szkód to czasochłonne zadanie, które wymaga szybkiego działania.

W przypadku zniszczonych przedmiotów należy podjąć decyzję, czy można je naprawić, czy też będą wymagały całkowitej wymiany. Wiele rzeczy może być nie do uratowania i konieczne będzie ich usunięcie. Warto rozważyć wynajęcie kontenera na śmieci lub skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w transporcie i utylizacji zniszczonych rzeczy, co pozwoli szybko i sprawnie pozbyć się odpadów po zalaniu.

Opróżnianie mieszkania po zalaniu wodą krok po kroku

Aby skutecznie opróżnić mieszkanie po zalaniu wodą, kluczowe jest ustalenie planu działania i postępowanie krok po kroku. Po pierwsze, należy przeprowadzić szczegółową segregację mienia, oceniając, które rzeczy nadają się do odzyskania poprzez naprawę lub czyszczenie, a które będą wymagały wyrzucenia lub zutylizowania.

Następnie należy przystąpić do wynoszenia wszystkich przedmiotów z mieszkania i załadowania ich do odpowiedniego pojazdu, którym mogą być zarówno prywatne samochody, jak i wynajęte kontenery na odpady. Systematyczne podejście do tego procesu pozwoli efektywnie uporać się z zadaniem opróżnienia mieszkania po zalaniu. Warto zadbać również o aspekty formalne takiego zalania w domu jednorodzinnym i sprawdzić polisę mieszkaniową. Jeśli pozwolą na to warunki polisy, możemy liczyć na wypłacone odszkodowanie, które pokryje sprzątanie i utracone szkody.

W przypadku zalania pierwszym krokiem powinno być sporządzenie protokołu szkód i udokumentowanie powstałych strat. Jeśli warunki określające ubezpieczenie mieszkania zostaną spełnione, ubezpieczyciel wypłaci pieniądze, warto jednak zadbać o te kwestie przed rozpoczęciem opróżniania i czyszczenia lokalu.

Wywóz rozklejonych mebli do utylizacji

Zniszczone, rozklejone meble to częsty skutek awarii wody w domu. Na szczęście ubezpieczenie nieruchomości na wypadek zalania może pokryć także koszty transportu gabarytów. Bez względu na przyczyny zalania, jeśli wody było sporo, takie łóżka, stoły i szafy nadają się jedynie do utylizacji. Warto podkreślić, że takich odpadów wielkogabarytowych nie należy wyrzucać do kosza osiedlowego, ani tym bardziej w miejsca stanowiące dzikie wysypiska śmieci.

Przede wszystkim po zalaniu konieczne będzie wyniesienie wszystkich rozklejonych mebli do pojazdu i przewiezienie ich do legalnej utylizacji. Taką usługę można łatwo zamówić w ramach jednej kompleksowej - opróżniania mieszkania z wywozem mebli, nie trzeba borykać się samodzielnie z ciężkimi przedmiotami - informuje Dorota Kastelnik, szefowa działu Osuszania po zalaniach.

Osuszanie ścian i dezynfekcja pomieszczeń po wybiciu kanalizacji

Po skutecznym opróżnieniu zalanych pomieszczeń konieczne jest dokładne osuszenie z wilgoci oraz przeprowadzenie procesu dezynfekcji. Szczególnie istotne jest to, jeśli zalanie spowodowane zostało wybiciem szamba lub kanalizacji, co może prowadzić do potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia mikroorganizmów. Osuszanie ścian i podłóg za pomocą profesjonalnych osuszaczy powietrza oraz wentylatorów pozwoli zminimalizować ryzyko rozwoju pleśni i grzybów.

Następnie, proces dezynfekcji przy użyciu odpowiednich środków chemicznych lub parowych jest niezbędny do usunięcia wszelkich bakterii i wirusów, zapewniając bezpieczne warunki przebywania w ponownie użytkowanym pomieszczeniu. Dbałość o kompleksowe osuszenie i dezynfekcję po zalaniu zapewni powrót do zdrowych i bezpiecznych warunków mieszkalnych.

osuszanie po zalaniu
Źródło: kastelnik.pl

Pomoc w razie zalania. Zamów likwidację mieszkania z transportem niepotrzebnych rzeczy

Zalane mieszkanie to nie koniec świata. Choć takie nieszczęśliwe wypadki generują straty, często część wyposażenia nieruchomości da się uratować. Z kolei ze zniszczeniami można sobie poradzić zlecając skuteczne opróżnianie mieszkania z osuszaniem ścian i utylizacją mebli. Warto pamiętać także o tym, że właściciel mieszkania może otrzymać odszkodowanie za zalanie domu, jeśli powodem zalania nie były jego bezpośrednie działania. Porządki w lokalu po awarii wody można zamówić po wizycie rzeczoznawcy i szybko przywrócić porządek w swoich czterech kątach.

Źródło: Materiały informacyjne kastelnik.pl

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.