Legalizacja samowoli jest do艣膰 z艂o偶onym procesem i wi膮偶e si臋 z pewnymi dodatkowymi kosztami lecz je艣li si臋 na ni膮 nie zdecydujemy to nadzór budowlany mo偶e wyda膰 nam decyzj臋 nakazuj膮c膮 rozbiórk臋 obiektu wybudowanego niezgodnie z obowi膮zuj膮cymi przepisami prawa.
Samowola budowlana to praktycznie wszystkie prace budowlane, które wymagaj膮 uzyskania wcze艣niej odpowiednich decyzji administracyjnych jak pozwolenie na budow臋 lub rozbiórk臋 albo wymagaj膮 zg艂oszenia zamiaru wykonania robót budowlanych. Dokonuj膮c zg艂oszenia najcz臋艣ciej nie otrzymujemy pisemnej decyzji (chyba, 偶e poprosimy o ni膮 i ui艣cimy niewielk膮 op艂at臋 administracyjn膮) i prawo budowlane zak艂ada, 偶e urz膮d ma 30 dni na wydanie decyzji negatywnej lub pro艣by o uzupe艂nienie wniosku, a po tym czasie wydaje domnieman膮 zgod臋 na realizacj臋 danego zamierzenia budowlanego.
Budynki wybudowane przed ko艅cem roku 1995 podlegaj膮 procedurom legalizacyjnym wg tzw. starego prawa budowlanego tj. ustawy w roku 1974. Problem jednak pojawia si臋 gdy nadzór budowlany poprosi nas o wskazanie dokumentów potwierdzaj膮cych zako艅czenie budowy przed ko艅cem 1995r. Musimy w tym wypadku móc przedstawi膰 obiektywne i jak najdok艂adniejsze dowody, np. fotografie z których mo偶liwe jest okre艣lenie daty ich wykonania, dokumenty formalno-prawne, dzienniki itp. W takim wypadku legalizacja nie wi膮偶e si臋 z 偶adnymi dodatkowymi op艂atami.
Nie mo偶emy niestety liczy膰 na pe艂n膮 dokumentacj臋 pobran膮 z urz臋dów, które obowi膮zek archiwizacji dokumentacji maj膮 dopiero od roku 1999.
Budynki wybudowane bez odpowiednich pozwole艅 po 1995r. mog膮 zosta膰 poddane procesowi legalizacji (w tym wypadku ju偶 niestety p艂atnej) jedynie przy spe艂nianiu dwóch warunków, tj. braku kolizji z obowi膮zuj膮cymi przepisami o zagospodarowaniu przestrzennym oraz gdy budynek nadaje si臋 do doprowadzenia do stanu zgodnego z obowi膮zuj膮cymi przepisami techniczno-budowlanymi. W pozosta艂ych przypadkach nadzór budowlany mo偶e wyda膰 decyzj臋 nakazuj膮c膮 rozbiórk臋 obiektu.
Problem pojawia si臋, gdy proces legalizacji zostanie rozpocz臋ty w trakcie budowy, gdy偶 w okresie tym nie mo偶na dokonywa膰 偶adnych zmian w stanie budynku i prace budowlane nale偶y wstrzyma膰.
W przypadku budynków wymagaj膮cych sporz膮dzenia dokumentacji projektowej nadzór budowlany wydaje decyzj臋 nakazuj膮c膮 jej przygotowanie. Oznacza to, 偶e b臋dziemy zmuszeni zatrudni膰 uprawnionego architekta i konstruktora, a w niektórych wypadkach konieczne mo偶e by膰 równie偶 uzyskanie niezale偶nych opinii i ekspertyz stanu technicznego ju偶 wykonanych elementów konstrukcyjnych budynku.
Wznowienie robót budowlanych mo偶liwe jest dopiero po uzyskaniu decyzji o akceptacji przedstawionego projektu budowlanego. Ostateczne zalegalizowanie budowy nast膮pi po ca艂kowitym zako艅czeniu procesu budowlanego.
Niestety wraz z dokumentacj膮 projektow膮 konieczne b臋dzie uiszczenie op艂aty legalizacyjnej ustalonej przez nadzór, która mo偶e wynosi膰 od kilku do nawet kilkudziesi臋ciu tysi臋cy z艂otych.
Warto zatem zawsze sprawdzi膰 czy planowane prace budowlane wymagaj膮 zg艂oszenia lub uzyskania pozwolenia na budow臋 czy rozbiórk臋, aby unikn膮膰 k艂opotliwej i kosztownej procedury legalizacyjnej.
Zespó艂 redakcyjny portalu zbudujmydom.pl