Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Kredyt na remont - hipoteczny czy gotówkowy?

Autor artykułu: Małgorzata Karpińska
Małgorzata Karpińska
Źródło: Pixabay
Planujesz remont domu lub mieszkania, jednak masz ograniczony budżet? Rozważ możliwość skorzystania z kredytu. Wśród wielu ofert bankowych, z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Jednak jaki rodzaj kredytu wybrać? Czy lepszym rozwiązaniem będzie kredyt hipoteczny, czy kredyt gotówkowy? Decyzja ta wymaga przemyślenia. Tylko wtedy wybierzesz opcję dostosowaną do swoich potrzeb.

Wybór odpowiedniego kredytu ma istotne znaczenie dla budżetu domowego i remontu. Poniższy tekst pomoże Ci zrozumieć, który rodzaj finansowania sprosta Twoim potrzebom i oczekiwaniom.

Różnice między kredytem hipotecznym na remont a kredytem gotówkowym

Główną różnicą pomiędzy kredytem hipotecznym na remont a kredytem gotówkowym są dostępne środki, cel wykorzystania oraz okres spłaty.

Kredyt hipoteczny dedykowany jest wyłącznie na zakup nieruchomości, remont domu lub mieszkania. Wysokość kredytu zależy od Twojej zdolności kredytowej i może sięgnąć nawet kilku milionów złotych (w zależności od propozycji danego banku). Maksymalny okres spłaty wynosi 35 lat. Pamiętaj, że uzyskanie kredytu hipotecznego jest możliwe po wniesieniu wkładu własnego, a środki na remont w ramach tego kredytu dostaniesz jedynie przy zakupie nieruchomości.

Natomiast środki z kredytu gotówkowego, w przeciwieństwie do kredytu hipotecznego, możesz przeznaczyć na dowolny cel. Maksymalna kwota kredytu wynosi do 300 000 złotych, a okres spłaty jest zdecydowanie krótszy – do 10 lat. Wysokość kredytu zależy od zdolności kredytowej kredytobiorcy, źródła i wielkości dochodów oraz ogólnej oceny scoringowej klienta w BIK.

Kredyt hipoteczny czy gotówkowy na remont-który wybrać?

Podczas rozważania konieczności wykonania remontu z pewnością zastanawiasz się, jaki kredyt wybrać – kredyt hipoteczny na remont mieszkania czy może jednak kredyt gotówkowy? 

Kredyt hipoteczny

Plusy kredytu hipotecznego na remont to niższy koszt kredytu, ponieważ jego całkowity koszt może okazać się znacznie mniejszy niż w przypadku kredytu gotówkowego. Zaletą jest również dłuższy okres spłaty, co skutkuje niższą miesięczną ratą nieobciążająca budżetu.

Minusem tego kredytu jest konieczność zabezpieczenia na nieruchomość. Oznacza to, że w przypadku nieterminowej spłaty kredytu, bank może przejąć prawo do Twojej nieruchomości i ją zbyć. Ponadto uzyskanie tego kredytu trwa dłużej i wiąże się z większą ilością formalności w porównaniu z kredytu gotówkowego, którego uzyskanie jest dużo szybsze i prostsze.

Kredyt gotówkowy

Jego zaletą jest krótszy czas oczekiwania od momentu złożenia wniosku do wypłaty środków (możliwość załatwienia kredytu w jeden dzień). W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego, kredyt gotówkowy wymaga mniej formalności, a co istotne, nie jest zabezpieczony na nieruchomość. 

Minusem tego kredytu jest wyższy koszt, ponieważ ma on większe oprocentowanie niż kredyt hipoteczny, co przekłada się na wyższe koszty ogólne. Kolejnym minusem jest krótszy okres spłaty, który wynosi do 10 lat, co skutkuje znacznie większa miesięczną ratą.

Wymagane dokumenty dla kredytu hipotecznego i gotówkowego

Kredyt hipoteczny:

  • wniosek o kredyt hipoteczny,

  • dokument tożsamości,

  • dokumenty potwierdzające dochody,

  • dokumenty dotyczące nieruchomości.

Kredyt gotówkowy:

  • wniosek o kredyt gotówkowy,

  • dowód tożsamości,

  • dokumenty potwierdzające dochody.

Według raportu BIK z 4 lipca 2022 roku, sprzedaż kredytów hipotecznych spadła o 59,9%. Spadek ten odnotowano w danych za czerwiec 2022 roku, w porównaniu z poziomem sprzedaży z czerwca 2021 roku. Ta różnica jest wyraźna. To świadczy o znacznych trudnościach w uzyskaniu kredytu hipotecznego w obecnych czasach.

Zazwyczaj kredyt gotówkowy jest łatwiej dostać. Oczywiście dużo zależy od Twojej zdolności kredytowej, ale szanse na otrzymanie kredytu gotówkowego są większe. 

Kredyt hipoteczny na remont czy kredyt gotówkowy?

Decyzję, czy wybrać kredyt hipoteczny na remont, czy kredyt gotówkowy, musisz podjąć samodzielnie. Każda opcja ma swoje zalety i wady. Zastanów się, która oferta jest dla Ciebie najlepsza i nie wpłynie negatywnie na Twój budżet domowy. Pamiętaj, że może się zdarzyć, że zostaniesz odrzucony przez bank przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny, ale otrzymasz zgodę na kredyt gotówkowy, albo odwrotnie. 

Podczas starania się o kredyt ważne jest również, w jakiej sytuacji się znajdujesz. Kredyt hipoteczny jest dostępny jedynie w przypadku zakupu nieruchomości, podczas gdy kredyt gotówkowy możesz uzyskać w dowolnym momencie. Jeśli już jesteś właścicielem nieruchomości, możesz rozważyć kredyt hipoteczny na remont, który oferuje podobne możliwości co kredyt, ale jest dostępny, jedynie gdy chcesz wyremontować swoją posiadłość.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(Małgorzata Karpińska, 24 sierpnia 2023)

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.