Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Miejsce dla 4 osób? Zobacz, jaki powinien być dom dla małej rodziny!

Źródło: ShutterStock
Mała rodzina to taka, w której skład wchodzą maksymalnie 4 osoby – dwoje rodziców oraz dwójka dzieci. W domu stworzonym do pomieszczenia tylu mieszkańców powinny znaleźć się minimum 2 sypialnie. Warto też przemyśleć ciągi komunikacyjne tak, aby każdy członek rodziny mógł się swobodnie poruszać po domu. Sprawdź, co jeszcze należy uwzględnić w projekcie domu da małej rodziny.

Był czas, że projekty domów były albo bardzo małe, albo rozmiarowo przypominały rezydencje. Dziś te trendy się zmieniają i coraz łatwiej znaleźć mniej przestronny, ale funkcjonalnie rozplanowany dom. To ważne, gdy ma w nim zamieszkać rodzina. Dlatego specjaliści pracowni projektów Dobre Domy przygotowali listę głównych cech domu, który spełni oczekiwania małej rodziny. Poznaj je wszystkie!

 

Parterowy lub z możliwością adaptacji poddasza

 

Wbrew pozorom dom dla małej rodziny nie musi być bardzo mało mały. Ani bardzo duży. Dlatego inwestorzy bardzo często decydują się na dom parterowy. Popularność zyskuje również myślenie o przyszłości, a co za tym idzie – decyzja o wybudowaniu domu z możliwością adaptacji poddasza. Dzięki temu w razie potrzeby (np. powiększenia rodziny) łatwiej będzie przeprowadzić remont i zwiększyć dostępną przestrzeń o tę znajdującą się na poddaszu.

 

Powierzchnia

 

4-osobowej rodzinie z pewnością wystarczy dom o powierzchni mniejszej niż 100 m2. Dom w takim rozmiarze zmieści się nawet na małej działce, a do tego wnętrza będą wymagały ciekawych rozwiązań, dzięki którym optymalnie wykorzystasz i rozplanujesz przestrzeń.

 

Wyraźny podział na strefę dzienną oraz nocną

 

W rodzinie, jak to w rodzinie, bywa różnie. Pojawiają się ciche dni, ktoś potrzebuje chwili spokoju i ciszy lub wręcz przeciwnie – wszyscy chcą wspólnie spędzić wieczór. Jak to zaaranżować? Sedno tkwi w układzie pomieszczeń. Doskonałym pomysłem jest otwarta strefa dzienna, która sprawi, że przestrzeń będzie wyglądała na większą, oraz wydzielona strefa nocna z oddzielnymi pokojami – najlepiej, by każdy miał swój. Rodzeństwo tylko do czasu lubi mieszkać w jednym pokoju. Przemyśl to!

 

Rozwiązania powiększające przestrzeń

 

Duże przeszklenia na parterze, taras łączący dom z naturą – to podstawa i jednocześnie wartość dodana w projektach domów. To dzięki nim własny dom pod wieloma względami przewyższa mieszkanie w bloku. Duże okna to dobre rozwiązanie, gdy strefa dzienna jest dość mała, ponieważ w ten sposób do wnętrza dostaje się więcej światła. Dzięki temu całość staje się większa i zdecydowanie przyjemniejsza. Ogród natomiast jest idealnym miejscem spotkań w większym gronie i własnym kawałkiem natury na wyciągnięcie ręki.

 

Projekty domów dla małej rodziny - porównanie

 

Masz swoje wyobrażenie o domu, w którym chciałbyś mieszkać z rodziną? Wiesz, ile powinno być w nim pokojów, czy chcesz mieć garaż i jak powinny wyglądać wnętrza? A może zupełnie nie wiesz, od czego zacząć planowanie? Poniższe stawienie projektów pomoże Ci podjąć decyzję. Zobacz przykładowe projekty domów dla małej rodziny:

Projekt Letycja (89,2 m2)

Ten dom parterowy o niewielkiej powierzchni mieści w sobie otwartą strefę dzienną do tego dwie sypialnie, dwie łazienki oraz… garaż dla zmotoryzowanych. Dzięki takiemu rozplanowaniu przestrzeni spokojnie zmieszczą się tam 3, a nawet 4 osoby. Uwagę zwracają uwzględnione w projekcie duże przeszklenia w salonie i w kuchni optycznie powiększające przestrzeń. Ciekawym rozwiązanie są także wyjścia na taras znajdujące się w każdej sypialni – dzięki temu mieszkańcy są blisko natury, a do wnętrz dzięki szklanym drzwiom wpada więcej światła.

Projekt Dawid (89,3 m2)

Niewielka powierzchnia i do tego zabudowa wzwyż (użytkowe poddasze) – ten projekt sprawdzi się, gdy dysponujesz wąską działką i niezbyt dużymi funduszami. Dodatkowym obniżeniem kosztów jest dwuspadowy dach. Na parterze architekt zaplanował wspólną strefę dzienną. Duże przeszklenie na parterze doświetla wnętrze, a uwagę zwraca ciekawe okno narożne znajdujące się w kuchni. Na poddaszu natomiast znajdują się trzy oddzielne pokoje – w sam raz na sypialnie rodziców oraz dwójki dzieci – oraz łazienka. Taki układ zapewnia prywatność każdemu z mieszkańców, ale jednocześnie umożliwia wspólne spędzanie czasu.

Projekt Janus (96,8 m2)

Trzy pokoje, dwie łazienki i do tego efektowna wiata garażowa – oto trzeci projekt, który może zostać wybrany przez 4-osobową rodzinę. Zwróć uwagę na prostą bryłę i nieskomplikowany dwuspadowy dach (obniżający koszty budowy). Dół projektu, w którym mieszczą się salon, jadalnia oraz kuchnia, jest najbardziej reprezentacyjną częścią domu. Walorów estetycznych dodaje mu bezpośrednie wyjście na taras. Na poddaszu natomiast znajdują się sypialnie – taki układ pomieszczeń to prywatność i łatwa komunikacja z każdym członkiem rodziny. Ciekawym rozwiązaniem jest tu także wiata garażowa przełamująca prostą bryłę i delikatnie ocieniająca samochód.

Podczas wyboru projektu zastanów się, na czym najbardziej Ci zależy. Koniecznie omów wszystkie plusy i minusy z rodziną – to będzie także ich dom. Dzięki temu nie pożałujesz decyzji!

Źródło: dobredomy.pl

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.