Klejenie parkietu do tradycyjnego podłoża betonowego bez ogrzewania podłogowego nie jest trudne i dysponujemy szeroką gamą różnych rodzajów klejów. Niestety w przypadku ogrzewania podłogowego wachlarz możliwych produktów nieco się zawęża, a użycie złego kleju może szybko doprowadzić do uszkodzenia podłogi.
Po pierwsze klej użyty na ogrzewaniu podłogowym musi odznaczać się dużą elastycznością. Pod wpływem zmiennych temperatur warstwa kleju ulega odkształceniom co nie może przenosić się na deski gdyż doprowadzi do powstawania pęknięć między nimi i ich uszkodzenia. Ponadto zmiany temperatury w pomieszczeniu wiążą się również ze zmianą wilgotności, a to prowadzi do skurczów i zmian w strukturze drewna, dlatego tak ważne jest jak najlepsze zrekompensowanie wszelkich naprężeń powstających w podłożu.
Najważniejszą sprawą jest to, aby producent danego kleju deklarował możliwość jego użycia do klejenia parkietu bezpośrednio na podłożu z ogrzewaniem podłogowym. Są to często kleje nieco droższe lecz tylko one zapewnią możliwość odpowiedniego odkształcenia.
Należy unikać klejów dyspersyjnych, które mają w swoim składzie wodę. W trakcie zmian temperatury powodowałaby ona dodatkowe zmiany wilgotności pod deskami i może doprowadzić do niekontrolowanych odkształceń parkietu i pęknięcia połączeń między deskami.
Nie najlepszym wyborem są również tradycyjne kleje rozpuszczalnikowe. Mają one tę charakterystyczną cechę, że po wyschnięciu tworzą bardzo trwałą ale i sztywną spoinę, która w bardzo małym zakresie może ulegać odkształceniom i szybko może pękać, przenosząc te zniszczenia na parkiet. Kleje takie sprawdzą się wyłącznie na podłożach bez ogrzewania podłogowego.
W przypadku ogrzewania podłogowego najlepszym wyborem będą kleje poliuretanowe w postaci klejów jedno lub dwuskładnikowych. Charakteryzują się one dużą odkształcalnością i silną spoiną, a jednocześnie dobrze współpracują z wieloma gatunkami drewna stosowanego powszechnie w Polsce do wykonywania podłóg.
Czas pracy klejów poliuretanowych wynosi przeważnie ok. 80 minut co zapewnia bardzo dobre warunki do układania podłogi. Cyklinowanie powierzchni parkietu możliwe jest najwcześniej po upływie 12-24 godzin w zależności od rodzaju kleju i zaleceń producenta. Nie należy się spieszyć z cyklinowaniem, gdyż prace te powodują duże naprężenia i naciski na deski. Jeśli klej nie zdąży jeszcze odpowiednio mocno związać parkietu z podłożem to cyklinowanie może doprowadzić do zerwania połączenia i uszkodzenia spoiny. Lepiej odczekać z cyklinowaniem ok. 24 godzin co w większości (praktycznie 99%) klejów zagwarantuje, że deski i warstwa kleju nie ulegną uszkodzeniom.
Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl