Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Farby z połyskiem czy matowe?

Źródło: ShutterStock
Wybierając farby stajemy przed problemem związanym nie tylko z kwestią finansową czy kolorem lecz również musimy zdecydować się czy chcemy ściany z połyskiem czy matowe, a może rozwiązanie pośrednie? Omawiamy główne wady i zalety obu rozwiązań.

Obecnie wielu producentów oferuje swoje farby w trzech wariantach – z połyskiem, matowe lub półmatowe. W zależności od producenta dokładne określenia mogą się nieco różnić. Generalna zasada jest jednak taka sama, musimy wybrać czy chcemy ściany całkowicie zmatowione czy też wolimy pewien poziom połysku.

 

 

Problem mycia ścian to jedna z ważniejszych kwestii nad którą zastanawia się wiele osób wybierających farby do domu czy mieszkania. Najłatwiejsze w utrzymaniu są farby o wysokim połysku gdyż ze względu na swój skład są one najbardziej gładkie i nie przyciągają kurzu i brudu. W przypadku ściany z farbą o wysokim połysku wszelkie płyny czy tłuszcz bardzo łatwo spływa z powierzchni i szybko można ścianę umyć wodą lub wodą z mydłem.

W przypadku ścian matowych lub z półpołyskiem mają one dość dużą zdolność do pochłaniania i akumulowania różnych zabrudzeń. Wynika to przede wszystkim z ich porowatej struktury, w której z łatwością gromadzi się drobny pył i kurz. Ściany matowe są także bardziej podatne na wchłanianie wilgoci i tłuszczy co znacząco utrudnia ich skuteczne czyszczenie.

Jeśli jednak nie chcemy farb o wysokim połysku, a zależy nam na dość dobrej powierzchni do czyszczenia, to warto wybrać droższe, ale bardziej odporne na szorowanie farby lateksowe w macie lub półpołysku.

 

 

Farby matowe nie stwarzają większych problemów w ich nanoszeniu na ścianę, nawet jeśli nie mamy dużego doświadczenia w pracach malarskich. Łatwo nimi również ukryć niewielkie nierówności i mikropęknięcia w powierzchni gładzi.

Jeśli zdecydujemy się na farby z połyskiem to należy pamiętać, że wymagają one bardzo dokładnego i równomiernego nakładania i odpowiedniego prowadzenia wałka, aby nie pozostawić na ścianie widocznych śladów. Ze względu na swoją budowę i znacznie drobniejsze cząstki, farbami z połyskiem nie da się ukryć nierówności i wszelkie niedoskonałości w gładziach od razu będą widoczne. Warto zatem w przypadku farb z połyskiem zadbać o bardzo dokładne wykonanie gładzi i znaleźć fachowca, który posiada doświadczenie w malowaniu takimi farbami.

Zaletą farb o wysokim połysku jest duża zdolność do odbijania światła co przekłada się na lepsze doświetlenie pomieszczenia światłem słonecznym. Może to być jednak również wadą, gdyż promienie padające na ścianę od razu bardzo wyraźnie uwidaczniają wszelkie niedoskonałości w malowaniu lub uszkodzenia podłoża.

W większości przypadków w mieszkaniach zalecamy stosowanie farb matowych lub z półpołyskiem. Warto przy tym rozważyć zakup nieco droższych, ale bardziej wytrzymałych farb lateksowych.

Farby z wysokim połyskiem dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci czy powstawanie tłustych plam. Nadają się zatem do kuchni czy łazienek, gdzie często zachodzi potrzeba ich czyszczenia.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.