Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Łazienka – lustro klejone do ściany

Łazienka to ważne pomieszczenia w każdym domu, dlatego wiele osób chce aby była ona nowoczesna. Estetyczne i funkcjonalne jest lustro klejone, czyli lustro zlicowane z płytkami lub specjalna wnęka z lustrem. Montaż lustra w łazience nie jest trudny. Pytanie jak przykleić lustro aby go nie uszkodzić i nie odbarwić. Potrzeby jest odpowiedni klej do lustra, najlepiej neutralny chemicznie dla posrebrzanej powłoki. Jak kleić lustro do ściany – omawiamy ten problem w niniejszym artykule. Z ostrożnością należy stosować klej rozpuszczalnikowy w przypadku klejenia lustra.
Źródło: ShutterStock
Lustro przyklejone do ściany i zlicowane z powierzchnią płytek ceramicznych to bardzo wygodne i estetyczne rozwiązanie. Montaż takiego lustra do ściany można wykonać samodzielnie, przestrzegając pewnych zasad. Bardzo ważny jest prawidłowy dobór kleju, aby nie odbarwić lustra.

Po za technologią lustra klejonego, można spotkać się również z lustrami przykręcanymi do ściany oraz montowanymi na specjalne stalowe linki. Najwięcej problemów sprawia jednak lustro klejone, co omówiono w niniejszym artykule.

Przygotowanie podłoża i wnęki pod lustro

Przed rozpoczęciem układania płytek należy dokładnie wyznaczyć i przygotować wnękę pod lustro. Jeśli planujemy na ścianie wyłącznie samo lustro, jako zlicowane z płytkami, to nie musimy podkuwać tynków ani pustaków. Odpowiednią wnękę zapewni sam brak płytek w miejscu lustra (grubość płytki + kleju).

Ciekawym rozwiązaniem jest wykonanie specjalnej wnęki na lustro przyklejone do ściany wraz z półką. W tym momencie pozbywamy się konieczności zakupu oddzielnej półki, która może ulec uszkodzeniu, obsunięciu itp. szczególnie jeśli zbyt mocno będziemy ją obciążać. Problem ten nie wystąpi, jeśli półką będzie dla nas wnęka w ścianie.

W tym celu należy podkuć ścianę na ok. 10-15cm. Jeśli pozwala nam na to grubość ściany, to warto podkuć ją na 13-15cm, aby zrobić możliwie jak najgłębszą półkę. Jeśli jej szerokość miałaby wynosić poniżej 10cm to półka taka nie będzie praktyczna i funkcjonalna, i lepiej w tym wypadku pozostać przy tradycyjnej półce montowanej do płytek.

Jeśli wnęka będzie głęboka, wraz z półką, dobrze jest wykuć ją nieco większą od planowanych wymiarów lustra o ok. 2-3cm. Pozwoli nam to na jej bardzo dokładne wyprofilowanie zaprawą klejową i dokładne spoziomowanie i spionowanie wszystkich krawędzi. Wykonując wnękę należy również przewidzieć miejsce po bokach na zaprawę klejową i płytki (najczęściej wystarczy ok. 2,0-2,5cm więcej z każdej strony).

Lustro należy przyklejać do możliwie jak najbardziej płaskiej powierzchni. Z tego względu nie zaleca się klejenia bezpośrednio do pustaków. Dobrym rozwiązaniem jest naniesienie zaprawy klejowej o grubości ok. 0,5-1,0cm, na której należy wyprofilować gładką i równą powierzchnię. Jest to szczególnie ważne, jeśli wcześniej podkuwaliśmy elementy ściany – pustaki, cegły, bloczki itp.

Tak przygotowaną wnękę należy dokładnie zagruntować, po czym można przystąpić do klejenia lustra.

Dobór odpowiedniego kleju do lustra

Do przyklejenia lustra nie wolno stosować dowolnie wybranego kleju montażowego. Ważne jest, aby klej charakteryzował się odpowiednio gęstą konsystencją, dużą wytrzymałością oraz, co najważniejsze, aby nie powodował uszkodzenia i odbarwienia posrebrzanej powłoki lustra na jego spodzie. Klej musi również obowiązkowo mieć dużą odporność na działanie podwyższonej wilgoci, jaka często panuje w łazience.

Najczęściej do montażu lustra stosowane są kleje rozpuszczalnikowe, na bazie silikonu naturalnego lub hybrydowe.

Kleje rozpuszczalnikowe mają bardzo dużą wytrzymałość i siłę związania, lecz należy pilnować, aby wybrać klej specjalnie dedykowany dla lustra. W przeciwnym wypadku, zwykły klej rozpuszczalnikowy doprowadzi do odbarwień lustra, których już w żaden sposób nie usuniemy.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są kleje na bazie naturalnego silikonu. Są one obojętne chemiczne w stosunku do lustra i jego spodniej, posrebrzanej powłoki, dlatego nie spowodują żadnego odbarwienia szkła. Kleje te dużo wolniej wiążą niż kleje rozpuszczalnikowe, lecz akurat w tym przypadku nie ma to większego znaczenia. Ich koszt jest czasami nawet dwukrotnie wyższy niż kleju rozpuszczalnikowego, lecz pamiętajmy, że w większości wypadków i tak wystarczy nam tylko jeden klej, i nie warto tutaj oszczędzać kilku czy kilkunastu złotych.

Kleje hybrydowe są równie dobre do typowego domowego lustra jak kleje na silikonie naturalnym, lecz przeważnie będą od nich nieco droższe.

Zaletą kleju na naturalnym silikonie oraz hybrydowego jest to, że mogą one być stosowane również do spoinowania, ze względu na właściwości elastyczne, których nie posiadają (w takim stopniu) kleje rozpuszczalnikowe.

Przyklejanie lustra do ściany

Lustro można przyklejać po ułożeniu wszystkich płytek lub przed pracami glazurniczymi. Nie ma tutaj jednej konkretnej zasady.

Jeśli lustro będzie zlicowane z płytkami bez wnęki z półką, to, szczególnie dla mniej doświadczonych „płytkarzy” lepsze będzie pozostawienie lustra na sam koniec prac. Wynika to z tego, że w czasie układania płytek często zachodzi konieczność ich silniejszego dociskania, niewielkiego przesuwania po ścianie czy czasami nawet oderwania (np. jeśli okaże się, że źle docięliśmy krawędź).

Doświadczony glazurnik poradzi sobie z odpowiednio dokładnym i ostrożnym układaniem ceramiki tuż przy lustrze, jednakże jeśli robimy to pierwszy raz, istnieje duże ryzyko, że przypadkowo możemy uszkodzić przyklejone już lustro.Łazienka to ważne pomieszczenia w każdym domu, dlatego wiele osób chce aby była ona nowoczesna. Estetyczne i funkcjonalne jest lustro klejone, czyli lustro zlicowane z płytkami lub specjalna wnęka z lustrem. Montaż lustra w łazience nie jest trudny. Pytanie jak przykleić lustro aby go nie uszkodzić i nie odbarwić. Potrzeby jest odpowiedni klej do lustra, najlepiej neutralny chemicznie dla posrebrzanej powłoki. Jak kleić lustro do ściany – omawiamy ten problem w niniejszym artykule. Z ostrożnością należy stosować klej rozpuszczalnikowy w przypadku klejenia lustra.

Jednocześnie pozostawienie montażu lustra na sam koniec pozwoli nam bardzo precyzyjnie wypełnić zaprawą powierzchnię pod lustro tak, aby było ono idealnie zlicowane z powierzchnią płytek. Mówimy tutaj o milimetrach, więc trudno może nam być to określić przed rozpoczęciem układania płytek – szczególnie jeśli ściana nie jest idealnie pionowa i zajdzie konieczność jej „pionowania” na płytkach (różne grubości zaprawy po wysokości ściany).

Klej nanosimy na spodnią powierzchnię lustra pasami w rozstawie ok. 7cm przy lustrach o długości powyżej 40cm oraz 5cm przy lustrach węższych. Pierwsze pasy kleju powinny być odsunięte od krawędzi na ok. 5-6cm, aby klej nie wypływał po za lustro.

Musimy nanieść klej możliwie jak najszybciej, gdyż charakteryzuje się on najczęściej dość krótkim czasem schnięcia. Po nałożeniu pasków, co najlepiej wykonywać zwykłym pistoletem, tzw. „do silikonu”, możemy klej dokładniej rozprowadzić na powierzchni lustra pacą zębatą. Nie zaleca się używania do tego szpachelki, gdyż może ona powodować nierównomierne rozłożenie grubości kleju na powierzchni lustra.

Jeśli zdecydujemy się na klej rozpuszczalnikowy (oczywiście wyłącznie taki, który jest przystosowany do luster), to często spotkamy się z zaleceniami producentów, aby po pierwszym dociśnięciu, lustro odciągnąć od ściany i odczekać 60 sekund lub nawet dłużej aż odparuje rozpuszczalnik, i dopiero wtedy ponownie, już tym razem docelowo, docisnąć je do powierzchni.

Jeśli lustro przyklejamy przez układaniem płytek to zabieg ten wykonamy bez większego problemu. Jeśli jednak lustro montujemy po ułożeniu płytek, to w praktyce takie oderwanie go będzie bardzo trudne. Nie musimy się tym jednak przejmować, gdyż klej i tak będzie prawidłowo trzymał nasze lustro. Zabieg ten, ma na celu jedynie zwiększenie wytrzymałości związania kleju, ale nie oznacza, że bez niego lustro nam odpadnie. Jeśli zatem nie mamy możliwości, aby bezpiecznie je oderwać od ściany, to lepiej tego nie wykonywać, i nie ryzykować uszkodzeniem samego lustra. Problem ten nie dotyczy klejów na bazie silikonu neutralnego oraz klejów hybrydowych.

Pamiętajmy również, aby zawsze pozostawić odstęp między płytkami a lustrem. Zaleca się dylatację, wypełnioną silikonem, o szerokości ok. 2-3mm. Szczeliny te możemy również wypełnić klejem, lecz tylko wtedy, gdy zastosujemy do tego klej na bazie naturalnego silikonu lub klej hybrydowy. Nie wolno wypełniać szczelin klejem rozpuszczalnikowym (nie jest ona tak elastyczny).

W przypadku lustra klejonego we wnęce, warto w pierwszej kolejności przykleić płytki po bocznych stronach wnęki, a dopiero później samo lustro. Płytki na ścianie możemy w tym wypadku przyklejać zarówno przed wykonaniem wnęki jak i później – nie będzie to miało większego znaczenia.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(2 maja 2015)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Jak urządzić pokój nastolatka?
Jak urządzić pokój nastolatka?

Pokój nastolatka - jak połączyć styl z funkcjonalnością?

Pokój nastolatka - jak połączyć styl z funkcjonalnością?

Jak odświeżyć małą łazienkę za pomocą farby?
Jak odświeżyć małą łazienkę za pomocą farby?

Jak odświeżyć małą łazienkę za pomocą farby? Pomysły i inspiracje

Jak odświeżyć małą łazienkę za pomocą farby? Pomysły i inspiracje

instalator podczas montażu ogrzewania podłogowego
instalator podczas montażu ogrzewania podłogowego

Jakie cechy powinna mieć dobra hurtownia instalacyjna?

Jakie cechy powinna mieć dobra hurtownia instalacyjna?

Czym charakteryzują się płyty węglowe?
Czym charakteryzują się płyty węglowe?

Czym charakteryzują się płyty węglowe i gdzie są stosowane?

Czym charakteryzują się płyty węglowe i gdzie są stosowane?

Jak dobrze wybrać materiały do budowy domu?
Jak dobrze wybrać materiały do budowy domu?

Remont domu i mieszkania - jak wybierać materiały? Czy najdroższe zawsze oznacza najlepsze?

Remont domu i mieszkania - jak wybierać materiały? Czy najdroższe zawsze oznacza najlepsze?

Zakup materiałów budowlanych
Zakup materiałów budowlanych

Gdzie warto kupować materiały na budowę domu i jak skutecznie negocjować ceny?

Gdzie warto kupować materiały na budowę domu i jak skutecznie negocjować ceny?

Alpinizm przemysłowy - zobacz najnowsze oferty pracy
Alpinizm przemysłowy - zobacz najnowsze oferty pracy

Alpinizm przemysłowy w budownictwie - zawód z przyszłością

Alpinizm przemysłowy w budownictwie - zawód z przyszłością

Automatyczne napędy do bram
Automatyczne napędy do bram

Wygodne i niezawodne rozwiązanie - automatyka i napędy do bram

Wygodne i niezawodne rozwiązanie - automatyka i napędy do bram

Czym są bity i jak dobrze wybrać odpowiedni rodzaj?
Czym są bity i jak dobrze wybrać odpowiedni rodzaj?

Co to jest bit i jakie są jego rodzaje?

Co to jest bit i jakie są jego rodzaje?

Ceny materiałów budowlanych - gdzie można oszczędzić?
Ceny materiałów budowlanych - gdzie można oszczędzić?

Jakie materiały są najdroższe przy budowie domu? Co wpływa na koszt budowy?

Jakie materiały są najdroższe przy budowie domu? Co wpływa na koszt budowy?

Ciepły dom to nie tylko izolacja ścian
Ciepły dom to nie tylko izolacja ścian

Ciepły dom to nie tylko izolacja ścian - poznaj rolę podwalin w energooszczędnym budownictwie

Ciepły dom to nie tylko izolacja ścian - poznaj rolę podwalin w energooszczędnym budownictwie

Jak chronić się przed owadami w domu?
Jak chronić się przed owadami w domu?

Skuteczne sposoby na ochronę przed owadami w domu i mieszkaniu

Skuteczne sposoby na ochronę przed owadami w domu i mieszkaniu

Jak dobrać klamki do drzwi zewnętrznych?
Jak dobrać klamki do drzwi zewnętrznych?

Klamki do drzwi zewnętrznych - jak dopasować do specyfiki miejsca?

Klamki do drzwi zewnętrznych - jak dopasować do specyfiki miejsca?

Narzędzia do majsterkowania
Narzędzia do majsterkowania

Ruszamy po różnego rodzaju narzędzia do elektromarketu

Ruszamy po różnego rodzaju narzędzia do elektromarketu

Błędy przy montażu śrub SB i sposoby ich uniknięcia
Błędy przy montażu śrub SB i sposoby ich uniknięcia

Błędy przy montażu śrub SB - jak ich uniknąć?

Błędy przy montażu śrub SB - jak ich uniknąć?

Nowoczesne stylowe oświetlenie ogrodowe
Nowoczesne stylowe oświetlenie ogrodowe

Latarnie ogrodowe - stylowe oświetlenie dla Twojego ogrodu

Latarnie ogrodowe - stylowe oświetlenie dla Twojego ogrodu

Pompa ciepła - jak wybrać dobry model?
Pompa ciepła - jak wybrać dobry model?

Zmiana gazu na pompę ciepła - skrócony poradnik dla inwestora

Zmiana gazu na pompę ciepła - skrócony poradnik dla inwestora

Jak podpisać dobrą umowę na roboty budowlane i remontowe?
Jak podpisać dobrą umowę na roboty budowlane i remontowe?

Umowa na roboty budowlane - kiedy warto ją zawrzeć i co powinna zawierać?

Umowa na roboty budowlane - kiedy warto ją zawrzeć i co powinna zawierać?

Co należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera?
Co należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera?

Odbiór mieszkania: na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu nowego lokum?

Odbiór mieszkania: na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu nowego lokum?

śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.

Polecane artykuły

Remont i wykończenie

Więcej artykułów...
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.