Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Łazienka rustykalna – jakie wyposażenie, szafki i akcesoria wybrać?

Łazienka rustykalna – jakie wyposażenie, szafki i akcesoria wybrać?
Źródło: lazienkaplus.pl
Łazienka w stylu rustykalnym, nawiązująca do sielskiego, spokojnego klimatu wsi, to propozycja dla osób, którzy lubią nieoczywiste rozwiązania wnętrzarskie i cenią bliski kontakt z naturą. To opcja dla tych, którym zależy na stworzeniu we wnętrzu przyjemnego azylu, w którym można poczuć się dobrze – swojsko i przytulnie. Podpowiadamy, jak zaaranżować rustykalną łazienkę, by była urządzona wygodnie i ze smakiem.

Łazienka w stylu rustykalnym - co ją wyróżnia?

Styl rustykalny (z ang. rustic – wiejski, swojski) kojarzy się przede wszystkim z tym, co przytulne, znajome, rodzinne i domowe. To doskonała propozycja dla wszystkich, którzy tęsknią za sielanką i spokojem znanych z młodzieńczych lat i chcą stworzyć w swoim domu klimat spokoju, odprężenia i relaksu.

Tym, co wyróżnia styl rustykalny wśród wielu innych, są naturalne materiały, ciepła kolorystyka i elementy nawiązujące do ludowej kultury – kwiatowe ornamenty, wycinanki i charakterystyczne zdobienia, typowe dla tradycji polskiej wsi. Myli się jednak ten, kto myśli, że rustykalne wnętrza są stare i mało wygodne. Elementy wysłużone, postarzone, nadszarpnięte zębem czasu spotykają się tu bowiem z nowoczesnymi rozwiązaniami, które zapewniają odpowiedni poziom komfortu.

Jakie kolory pasują do łazienki w stylu rustykalnym?

W rustykalnej łazience nie ma miejsca na intensywne kolory, wyraziste kontrasty czy nawet mocno rozbudowaną paletę barw. Rządzą tu ciepłe, spokojne tony, podkreślające silny związek z naturą:

  • łagodne beże
  • delikatne piaski
  • subtelne złocenia
  • dyskretne zielenie
  • przyjemne brązy
  • eleganckie szarości

Kolorem dominującym jest jednak klasyczna biel. W zależności od stylizacji, może być śnieżnobiała, neutralna, alabastrowa, z żółtawo-różowawą poświatą, kremowa, z wyraźnymi żółtymi tonami, gołębia, wpadająca lekko w szarość lub nawet mroźna, z subtelnym niebieskim zabarwieniem.

Barwy w łazience rustykalnej trzeba dobrać tak, by harmonijnie ze sobą współgrały i wprowadzały aurę idylli i przytulności. Ciepły zestaw kolorów pełni tu rolę terapeutyczną – uspokaja, relaksuje, rozluźnia i pozwala zredukować codzienny stres.

Łazienka rustykalna - jakie materiały?

Łazienki w stylu rustykalnym mogą mieć klasyczny lub bardziej nowoczesny wygląd. Ale w żadnej z nich nie może zabraknąć kluczowych dla stylu materiałów – drewna, kamienia czy charakterystycznej cegły. Urządzając to wnętrze, możesz postawić na naturalne materiały albo zdecydować się na dobrej jakości imitacje, które są bardziej odporne na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne i zmienne temperatury i nie wymagają wyjątkowej pielęgnacji.

  • Drewno

Może pojawić się w różnych miejscach łazienki. Na podłodze, na ścianie (np. w postaci belek) albo po prostu w elementach wyposażenia. Drewniane szafki łazienkowe, ramy luster i obrazów czy drewniane okiennice to jedne z wyróżników stylu rustykalnego. W klasycznie urządzonej łazience w stylu wiejskim dominuje drewno postarzane, przecierane, w naturalnym kolorze. W tej bardziej nowoczesnej można postawić na jednolite bloki z ciemnego lub jasnego materiału.

  • Kamień

Najczęściej wykorzystuje się go do wykończenia podłogi albo niewielkich partii ścian. Naturalny kamień jest ciężki i może być przytłaczający, dlatego trzeba do niego podchodzić ostrożnie i z umiarem, zwłaszcza wtedy, gdy łazienka jest niewielka. Aby pomieszczenie nie było zbyt surowe i nie wydawało się ponure i przygnębiające, warto zestawić kamień z jasnym drewnem. Łazienka zyska niebanalny rys, a klimat panujący we wnętrzu będzie idealnie wyważony – nie za ciężki, nie za lekki.

  • Cegła

Surowa, czerwona cegła kojarzy się przede wszystkim z wnętrzami urządzonymi w stylu industrialnym, ale w łazience rustykalnej również zajmuje znaczące miejsce. Jeśli masz kamienicę albo dom, w których ściany zbudowane są z cegieł, wystarczy po prostu je odsłonić. Innym wyjściem jest obłożenie ścian płytkami imitującymi cegłę. To rozwiązanie mało wymagające, ale bardzo efektowne. Cienkie plastry cegły zajmują niewiele miejsca, więc można je wprowadzić również do małych łazienek. Byle z umiarem!

Rustykalne materiały - infografika

Wyposażenie łazienki w stylu wiejskim

Rustykalna łazienka wyróżnia się nie tylko wyważoną kolorystyką i naturalnymi materiałami, ale też charakterystycznym wyposażeniem. Co warto tu umieścić?

Rustykalne meble do łazienki

Zamiast gładkich mebli modułowych, typowych dla nowocześnie urządzonych łazienek, warto postawić na solidne, drewniane komody na wygiętych nóżkach, masywne szafki i półki, pokaźne konsole czy ażurowe witryny. Najlepiej, gdy będą nosić ślady użytkowania – mogą pochodzić z pchlego targu lub być celowo postarzone. Ciekawym elementem podkreślającym rustykalny charakter łazienki są też okazałe lustra w ciężkich, drewnianych ramach, stylizowane uchwyty i ornamenty zdobiące fronty szafek. Ale rustykalna łazienka może poradzić sobie również bez takich zdobień. W nieco lżejszej wersji solidne drewniane kompozycje można zastąpić konstrukcjami z metalu, a strojne ornamenty zastąpić gładkimi, mosiężnymi elementami.

Jaka armatura w rustykalnej łazience?

Oryginalny, wiejski klimat rustykalnej łazienki warto podkreślić odpowiednio dobraną ceramiką i armaturą łazienkową. Kluczowe miejsce powinna zajmować solidna, wygodna wanna. Najlepiej utrzymana w klimacie retro – stalowa lub akrylowa, stojąca na stylizowanych nóżkach. W mniejszych łazienkach dobrze sprawdzi się też prysznic, szczególnie ten bez brodzika, z gładkimi szklanymi szybami lub ze ściankami pokrytymi dekoracyjnym, np. kwiatowym printem. Nietuzinkową formą powinny wyróżniać się też umywalki. Mogą być ceramiczne albo kamienne lub nawet drewniane (odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wody). Dobrze, gdy będą mieć nieoczywisty kształt, nawiązujący do klimatu vintage.

Jakie baterie łazienkowe najlepiej podkreślą styl rustykalny? Czarne, mosiężne lub w kolorze starego złota. Z ozdobnymi kurkami lub – bardziej wygodne – jednouchwytowe. Pełen zestaw modeli wpisujących się w konwencję stylu znajdziesz w sklepie lazienkaplus.pl.

Rustykalne materiały - infografika

Akcesoria i dodatki w łazience w stylu rustykalnym

Co sprawia, że zarówno duża, jak i mała łazienka w stylu rustykalnym, mają odpowiedni klimat i bezbłędnie wskazują na przyjęty styl aranżacyjny? Oczywiście umiejętnie dobrane dodatki. W łazience rustykalnej nie może zabraknąć drewnianych żaluzji albo ciężkich, lnianych lub bawełnianych zasłon – gładkich, koronkowych lub spiętych finezyjnie folklorystyczną taśmą.

Na szerszym blacie, przy umywalce, warto postawić dekoracyjny pojemnik na mydło (z motywem kwiatów lub ażurowej wycinanki), wiklinowy lub metalowy kosz na drobiazgi, metalowy stojak na biżuterię w kształcie manekinu i emaliowany wazon z kwiatami (mogą być też ładnie zasuszone rośliny).

W miejsce klasycznego wieszaka, przy ścianie, można postawić drewnianą drabinę na ręczniki, a na podłodze rozłożyć miękkie dywaniki z plecionki. Zamiast klasycznych lamp warto zdecydować się na te z efektownymi abażurami – materiałowymi lub wykonanymi z juty czy trawy morskiej albo na oprawy z fantazyjnie giętego metalu, z żarówkami w kształcie świec. W stylu rustykalnym świetnie zaprezentują się też klosze ażurowe, lampy z ciężką, drewnianą podstawą i oczywiście wszelkie propozycje wykorzystujące liny i grubsze sznurki.

Źródło: Materiały informacyjne lazienkaplus.pl

(21 kwietnia 2022)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Strefa powodziowa - jak sprawdzić czy działka leży w strefie zalewowej?
Strefa powodziowa - jak sprawdzić czy działka leży w strefie zalewowej?

Jak sprawdzić, czy nieruchomość leży na terenach zalewowych?

Jak sprawdzić, czy nieruchomość leży na terenach zalewowych?

Jak zaprojektować siłownię zewnętrzną?
Jak zaprojektować siłownię zewnętrzną?

Siłownie zewnętrzne - niezbędne elementy do wyposażenia

Siłownie zewnętrzne - niezbędne elementy do wyposażenia

Jak zaprojektować ścieżki w ogrodzie?
Jak zaprojektować ścieżki w ogrodzie?

Ścieżki i chodniki w ogrodzie - jak stworzyć funkcjonalną i piękną przestrzeń?

Ścieżki i chodniki w ogrodzie - jak stworzyć funkcjonalną i piękną przestrzeń?

zabezpieczanie palet drewnianych
zabezpieczanie palet drewnianych

Palety drewniane a owady i grzyby - jak chronić drewno przed szkodnikami?

Palety drewniane a owady i grzyby - jak chronić drewno przed szkodnikami?

Cyklinowanie podłogi - ile kosztuje, jak zrobić samodzielnie?
Cyklinowanie podłogi - ile kosztuje, jak zrobić samodzielnie?

Ile kosztuje cyklinowanie podłogi i czy można to zrobić samodzielnie?

Ile kosztuje cyklinowanie podłogi i czy można to zrobić samodzielnie?

Podłoga z paneli czy płytek ceramicznych? Zalety i wady, co wybrać?
Podłoga z paneli czy płytek ceramicznych? Zalety i wady, co wybrać?

Podłoga z paneli czy płytek ceramicznych? Wybór idealny dla ogrzewania podłogowego

Podłoga z paneli czy płytek ceramicznych? Wybór idealny dla ogrzewania podłogowego

Panele wodoodporne czy płytki
Panele wodoodporne czy płytki

Panele wodoodporne czy płytki - co wybrać?

Panele wodoodporne czy płytki - co wybrać?

Ocieplenie ścian - jakie wybrać, ile kosztuje?
Ocieplenie ścian - jakie wybrać, ile kosztuje?

Izolacja Cieplna Domu: Jak Wybrać Ocieplenie Ścian, Rodzaje i Koszty

Izolacja Cieplna Domu: Jak Wybrać Ocieplenie Ścian, Rodzaje i Koszty

Klasa energetyczna mieszkania i budynku - czym jest?
Klasa energetyczna mieszkania i budynku - czym jest?

Co oznaczają klasy energetyczne mieszkań i dlaczego warto na nie zwracać uwagę?

Co oznaczają klasy energetyczne mieszkań i dlaczego warto na nie zwracać uwagę?

Budowa w okresie zimowym - co można robić?
Budowa w okresie zimowym - co można robić?

Jak zabezpieczyć budowę domu przed okresem zimowym? Jakie prace można wykonywać zimą?

Jak zabezpieczyć budowę domu przed okresem zimowym? Jakie prace można wykonywać zimą?

Odpowiedni materac na zimę to podstawa
Odpowiedni materac na zimę to podstawa

Jak przygotować łóżko na długie zimowe noce?

Jak przygotować łóżko na długie zimowe noce?

Jak dobrze wybrać drzwi zewnętrzne?
Jak dobrze wybrać drzwi zewnętrzne?

Drzwi zewnętrzne - styl i bezpieczeństwo Twojego domu

Drzwi zewnętrzne - styl i bezpieczeństwo Twojego domu

Sprawdzenie dewelopera przy zakupie domu lub mieszkania
Sprawdzenie dewelopera przy zakupie domu lub mieszkania

Jak sprawdzić dewelopera przed zakupem mieszkania?

Jak sprawdzić dewelopera przed zakupem mieszkania?

Montaż karniszy - jak to dobrze zrobić samodzielnie?
Montaż karniszy - jak to dobrze zrobić samodzielnie?

Montaż Karniszy Okiennych: Samodzielnie czy z Fachowcem? Koszty i Porady

Montaż Karniszy Okiennych: Samodzielnie czy z Fachowcem? Koszty i Porady

Nowoczesne farby do betonu
Nowoczesne farby do betonu

Farba do betonu: pomysły na nieoczywiste zastosowania

Farba do betonu: pomysły na nieoczywiste zastosowania

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook

Polecane artykuły

Remont i wykończenie

Więcej artykułów...
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.