Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Wykończenie ścian – tynki czy płyty gipsowo-kartonowe?

Tynki wewnętrzne to dobre wykończenie ścian, szczególnie jeśli są to tynki gipsowe, tynki cementowe lub ekologiczne tynki gliniane. Tynk czy płyta gipsowa to częsty dylemat wielu inwestorów. Sucha zabudowa oraz klejenie płyt gipsowych nie wymaga dużego doświadczenia. Płyty gipsowo-kartonowe możemy zamontować do ściany samodzielnie. Płyty g-k są również dużo tańsze niż tynki. Alternatywą są płyty gipsowe na stelażu montowanym do ściany. Zatem czym wykończyć ściany działowe. Co będzie lepsze, płyty gipsowe czy tradycyjne tynkowanie?
Źródło: ShutterStock
Wielu inwestorów co raz częściej decyduje się na wykonanie suchej zabudowy na ścianach wewnętrznych, zamiast tradycyjnych tynków. Rozwiązanie to ma jednak pewne wady, choć niewątpliwie jest technologią znacznie tańszą i pozwala na szybkie wykończenie wszystkich ścian.

Z roku na rok płyty gipsowo-kartonowe stają się co raz częściej używanym materiałem w budownictwie jednorodzinnym i mieszkaniowym. O ile jest to bardzo dobry materiał do wszelkich zabudów łazienkowych, kuchennych, pokojowych czy też np. do wykonania sufitów podwieszanych, o tyle nie zawsze warto wybierać płyty do wykończenia ścian, zamiast tradycyjnych tynków.

 

Wykończenie ścian tynkiem i gładzią

 

Tynki na ścianach wewnętrznych maja wiele zalet użytkowych. Łatwo je miejscowo naprawiać, w czasie ich skuwania nie ma problemu z odchodzącą warstwą papieru, co często zdarza się przy płytach gipsowych.

Tynki mają dobre właściwości izolacyjności cieplnej. Jednocześnie tynki gipsowe, wapienne czy glinowe cechują się dobrymi zdolnościami do wchłaniania i późniejszego oddawania wilgoci, przez co zapewniają dobrą regulację mikroklimatu w pomieszczeniach.

W przypadku pomieszczeń mieszkalnych, salonów itp. warto wybrać tradycyjne tynki gipsowe lub ekologiczne gliniane. Tynk gipsowy nie będzie jednak najlepszy do pomieszczeń, gdzie jest duże ryzyko uszkodzenia ściany – garaże, warsztaty itp. Tam lepiej sprawdzi się mocniejszy tynk cementowo-wapienny.

Tynki należy nanosić w docelowej grubości ok. 1-2cm. Wymaga to często, po zagruntowaniu ściany, wykonania tzw. wstępnej obrzutki i dopiero później nakładania jednej lub dwóch warstw tynku.

Można również wykonać tynki maszynowe, które znacznie przyspieszają całość prac wykończeniowych.

Dużą wadą ścian tynkowanych, w stosunku do suchej zabudowy, jest konieczność ich dobrego wyschnięcia przed położeniem gładzi i warstwy dekoracyjnej, np. z farby. Aby mieć pewność, że tynki są suche w całej objętości, warto odczekać z ich wykańczaniem ok. 3 tygodni. Wydłuża to niestety czas całej budowy, lecz zapewnia trwałe i mocne związanie tynków ze ścianą.

Tynki wymagają doświadczenia i dużej precyzji w nakładaniu i zacieraniu, aby stworzyć idealnie pionową ścianę, bez „falowania”. Ułatwiają to nieco specjalne listwy tynkarskie, lecz stanowią one dodatkowy koszt co ma znaczenie, jeśli tynkujemy wszystkie ściany w domu czy mieszkaniu – listwy te są „tracone” zatem nie wykorzystamy ich już na innej ścianie.

Z kolei dużą zaletą ścian tynkowanych jest fakt, że tynki na całej ścianie tworzą jedną zwartą powierzchnię, w przeciwieństwie do płyt gipsowo-kartonowych, z których każda może w niewielkim zakresie samodzielnie pracować. Przy niedokładnym wykończeniu spoin między płytami doprowadzi to szybko do pęknięć pionowych i poziomych na ścianach.

W tynkach bardzo łatwo wyżłobić rowki na wszelkie kable energetyczne czy instalacje sanitarne. Ma to znaczenie, jeśli zajdzie konieczność przebudowy instalacji lub dodania nowych. W przypadku zabudowy z płyt gipsowych nie można tak swobodnie pracować bruzdownicą, gdyż doprowadzi ona do dużego zniszczenia większej powierzchni płyt, co wynika z faktu, że płyty nie są klejone na całej powierzchni, a jedynie miejscowo.Tynki wewnętrzne to dobre wykończenie ścian, szczególnie jeśli są to tynki gipsowe, tynki cementowe lub ekologiczne tynki gliniane. Tynk czy płyta gipsowa to częsty dylemat wielu inwestorów. Sucha zabudowa oraz klejenie płyt gipsowych nie wymaga dużego doświadczenia. Płyty gipsowo-kartonowe możemy zamontować do ściany samodzielnie. Płyty g-k są również dużo tańsze niż tynki. Alternatywą są płyty gipsowe na stelażu montowanym do ściany. Zatem czym wykończyć ściany działowe. Co będzie lepsze, płyty gipsowe czy tradycyjne tynkowanie?

 

Wykończenie ścian płytami gipsowo-kartonowymi i gładzią

 

Montaż płyt gipsowych na ścianach można wykonać dwiema metodami – jako sucha zabudowa na stelażach lub jako płyty klejone klejem gipsowych do powierzchni ściany. W praktyce obie technologie są wystarczająco wytrzymałe na potrzeby domowe.

Zaletą zabudowy ścian płytami gipsowymi jest fakt, że można te prace wykonać samodzielnie, nawet jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w „wykończeniówce”. Klejenie płyt nie jest trudne, wystarczy precyzyjnie i bardzo dokładnie wyznaczyć lokalizację każdej płyty i dużą wagę przywiązywać do wykończenia ścian przy oknach i drzwiach.

Wiele osób twierdzi, że zaletą płyt gipsowo-kartonowych jest możliwość wykonania bardzo równej, gładkiej ściany. Po pierwsze, jest to możliwe również przy tynkach, lecz wymaga większego doświadczenia. Po drugie owszem, dla mniej doświadczonych osób płyty będą łatwiejszym materiałem, lecz należy zadbać również o to, aby sama ściana nie była zbyt krzywa. Warstwa kleju gipsowego musi mieścić się bowiem w określonych granicach – ani za mało ani za dużo, co czasami może wymagać dodatkowych zabiegów w celu wyrównania ściany, przed montażem płyt. Częściowo problem ten pozwala zniwelować montaż płyt na stelażach, lecz jest to rozwiązanie dużo droższe i bardziej pracochłonne niż płyty klejone.

W przypadku płyt gipsowo-kartonowych ważne jest, aby dobrze wybrać rodzaj płyty do danego pomieszczenia, a dokładnie do panujących tam warunków cieplno-wilgotnościowych. W łazienkach, kuchniach, pralniach itp. należy stosować płyty impregnowane (tzw. płyty „zielone”) o zwiększonej odporności na wilgoć (nie są to jednak płyty wodoodporne).

Po zamontowaniu płyt, czy to na stelażu czy na klej, bardzo ważnym jeśli nie najważniejszym, etapem prac jest prawidłowe wykończenie wszystkich łączeń między płytami. Jeśli na tym etapie popełnimy błędy, szybko wyjdą w postaci nieestetycznych spękań na powierzchni ściany, które przeniosą się na warstwę gładzi i farbę.

Należy bardzo dokładnie pilnować rozstawu miejsc nanoszenia kleju, aby nie doprowadzić do możliwości zbyt dużych ugięć płyty, np. przy opieraniu się o ścianę lub wieszaniu cięższych półek, co może doprowadzić do pęknięcia płyt.

 

Jaką wybrać technologię wykończenia ścian wewnętrznych?

 

Jeśli jedyną, decyzyjną dla nas kwestią są finanse, to z pewnością zdecydujemy się na wykończenie ścian płytami gipsowo-kartonowymi klejonymi do ściany. Jeśli jednak zależy nam na bardziej trwałym i solidniejszym rozwiązaniu to polecamy tradycyjne tynki. Mamy tutaj dość duży wybór – tynki gipsowe, gliniane, wapienne, cementowe oraz kilka innych, nowoczesnych technologii.

Zarówno tynki jak i płyty musimy później pokryć warstwą gładzi, zanim zaczniemy je malować farbami.

Płyty gipsowo-kartonowe są mniej wymagającym materiałem niż tynki i z pewnością będziemy w stanie takie wykończenie ścian wykonać samodzielnie. Przy tynkach konieczne jest pewne doświadczenie, a jednocześnie jest to technologia bardziej pracochłonna. Ciekawą alternatywą są jednak tynki maszynowe, którymi, podobnie jak płytami, szybko wykończymy całe mieszkanie.

Pamiętajmy jednak, że przy tynkowaniu, musimy odczekać z gładziami i farbą aż do wyschnięcia tynków, przeważnie 2-3 tygodnie. Problem ten nie występuje w płytach gipsowo-kartonowych, na których znacznie szybciej można nanosić warstwy wykończeniowe.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(2 maja 2015)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?
Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu
Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu

Jaki grill węglowy wybrać?

Jaki grill węglowy wybrać?

Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?
Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Nowoczesne komody do małych pomieszczeń
Nowoczesne komody do małych pomieszczeń

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Choroby drzew - jak z nimi walczyć?
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?
Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?

Uprawa cukinii w ogrodzie

Uprawa cukinii w ogrodzie

Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?
Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Uprawa ogórków w ogrodzie
Uprawa ogórków w ogrodzie

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?
Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?
Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom
Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?
Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Montaż rolet dzień noc
Montaż rolet dzień noc

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?
Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?
Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu
Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?
Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

śledź nas na Facebook
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?
Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?
Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Pompa głębinowa czy zatapialna?
Pompa głębinowa czy zatapialna?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Jak uprawiać bratki w ogrodzie?
Jak uprawiać bratki w ogrodzie?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?
Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Inspiracje na ciekawe schody w domu
Inspiracje na ciekawe schody w domu

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?
Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy
Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?
Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?
Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni
Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?
Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?
Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025
Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.

Polecane artykuły

Remont i wykończenie

Więcej artykułów...
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.