Jeszcze nie tak dawno temu wykonanie prysznica o brodziku zlicowanym z podłogą było bardzo czasochłonne. Wykonawca najpierw musiał skuć sporą powierzchnię przeznaczoną na brodzik, następnie wykonać posadzkę cementową, by finalnie samodzielnie wyprofilować odpowiednie spadki, zagruntować powstałą konstrukcję i wykonać hydroizolację. Na szczęście te czasy już minęły. - Dziś najcieńsze, gotowe płyty brodzikowe mają zaledwie 40 mm grubości oraz fabrycznie spadki, pozwalające na bezproblemowy odpływ wody do syfonu – tłumaczy Maciej Szymański z Ultrament, i dodaje: - Wystarczy wybór płyty z odpowiednim odpływem, tj. liniowym lub punktowym, zamontowanie w podłodze oraz uszczelnienie za pomocą zaprawy i taśmy.
Oczywiście nadal montaż standardowego brodzika akrylowego jest szybszy, niż brodzika zlicowanego z podłogą i pokrytego płytkami. Nie zmienia to jednak faktu, że obecnie i druga opcja nie jest tak uciążliwa czasowo, dając dużo lepsze efekty wizualne i użytkowe. Poza tym gotowa płyta brodzikowa pozwala na położenie płytek od razu po zakończeniu jej montażu, bez konieczności wcześniejszego gruntowania i nakładania dodatkowych izolacji. To istotna oszczędność czasu, ważna również wtedy, gdy remontuje się łazienkę już w zamieszkiwanym domu czy mieszkaniu.
W łazience o sporym metrażu, zamontowanie nawet dużej armatury nie stanowi problemu. Gorzej, gdy do dyspozycji jest mała powierzchnia. Wtedy prysznic zlicowany z podłogą będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż taki z wysokim brodzikiem. Złudzenie większej przestrzeni da przede wszystkim konstrukcja, pozbawiona masywnej, białej niecki, wyposażona w dodające światło, szklane ściany czy szybę typu walk-in.
Nie zapominajmy przy tym, że prysznic o brodziku wbudowanym w podłogę to wręcz obowiązkowy element wykończeniowy w nowoczesnej łazience, w której wysoka funkcjonalność ma łączyć się z designem.
Gdy lubisz higieniczną czystość i porządek
Nie trzeba podkreślać, że podłoga w łazience należy do najbardziej zanieczyszczonych w całym domu. Wilgoć i wysokie temperatury to bowiem doskonała pożywka dla bakterii, pleśni i grzybów. Z tego powodu wydawałoby się, że prysznic z tradycyjnym brodzikiem będzie lepszym rozwiązaniem, niż taki o powierzchni zlicowanej z podłogą. Okazuje się, że nie zawsze, bo choć fugi między płytkami są bardzo podatne na zanieczyszczenia, prysznic bezprogowy zdecydowanie łatwiej wysprzątać i później utrzymać w higienicznej czystości niż np. wysoki, posiadający liczne załamania brodzik.
Co jeszcze będzie istotne dla osób lubiących higieniczną czystość? Dzięki nowoczesnym odpływom w brodzikach podłogowych bardzo łatwo jest usunąć zanieczyszczenia gromadzące się w syfonie. Tym samym można wyeliminować ryzyko pojawienia się w łazience nieprzyjemnych zapachów i uciążliwych niedrożności.
Prysznic bez brodzika poleca się także w sytuacji, gdy użytkownikami łazienki są osoby starsze lub niepełnosprawne, dla których wchodzenie i wychodzenie z miejsca kąpieli jest szczególnie utrudnione. W takich przypadkach prysznic bez wysokiego progu, pozbawiony śliskiej, emaliowanej nawierzchni, do którego dodatkowo można włożyć krzesełko czy wózek inwalidzki, będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem – zarówno wtedy, gdy osoba wymagająca szczególnych warunków kąpie się sama, jak i wtedy, gdy potrzebuje asysty ze strony drugiej osoby.
Prysznic wyłożony płytkami, o powierzchni zlicowanej z podłogą, to nie tylko architektoniczny walor w łazience, ale także wyższy komfort korzystania z kąpieli. Co ważne, dostępność gotowych płyt brodzikowych sprawia, że dziś taki prysznic można szybko wykonać - już nie tylko na etapie budowy domu, ale także remontu łazienki.
Źródło: Materiały informacyjne firmy Ultrament