Je艣li w drodze przy której znajduje si臋 nasza posesja zlokalizowana jest miejsca sie膰 kanalizacji sanitarnej to w zasadzie nie ma najcz臋艣ciej podstaw, aby odmówi膰 pro艣by o wykonanie przy艂膮cza kanalizacyjnego do nowobudowanych domów. Nie oznacza to jednak, 偶e koszt przy艂膮cza pokrywa gestor i zarz膮dca sieci.
Wybudowanie (i zaprojektowanie) przy艂膮cza kanalizacyjnego obci膮偶aj膮 finansowo inwestora, czyli w艂a艣ciciela dzia艂ki do której jest ono budowane. Je艣li jednak budujemy nowy dom i w drodze znajduje si臋 kanalizacja to nie dostaniemy zgody na wykonanie zbiornika bezodp艂ywowego. Zgoda taka czyli odst膮pienie od obowi膮zku przy艂膮czenia do miejskiej kanalizacji mo偶liwa jest jedynie w wyj膮tkowych przypadkach, gdy budowa przy艂膮cza by艂aby nieop艂acalna ekonomicznie lub technicznie, np. gdy konieczna by艂aby budowa d艂ugiego odcinka sieci, dodatkowych przepompowni itp. W takim wypadku inwestorzy decyduj膮 si臋 na najcz臋艣ciej na budow臋 w艂asnego szamba przydomowego.
Wymagania dla szamba przydomowego okre艣laj膮 warunki techniczne jakim powinny odpowiada膰 budynki i ich usytuowanie w paragrafie 35. Ka偶dy zbiornik bezodp艂ywowy musi posiada膰 szczelne dno i 艣cianki boczne oraz szczelne pokrycie górne z otwieranym otworem rewizyjnym. Szambo musi równie偶 posiada膰 dodatkowe odpowietrzenie, które nale偶y wystawi膰 co najmniej 50cm ponad poziom terenu.
Rozporz膮dzenie okre艣la minimalne odleg艂o艣ci pokryw i wylotów (a nie ca艂ego zbiornika) od granicy dzia艂ki s膮siedniej na minimum 2m (dotyczy to równie偶 odleg艂o艣ci od granicy pasa drogowego) oraz 5m od okien i drzwi zewn臋trznych do pomieszcze艅 przeznaczonych na pobyt ludzi (nie dotyczy to zatem budynków o funkcji wy艂膮cznie gospodarczej). Powy偶sze odleg艂o艣ci dotycz膮 zabudowy jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej i odnosz膮 si臋 do zbiorników o pojemno艣ci nie wi臋kszej ni偶 50m3 (warto jednak zauwa偶y膰, 偶e procedur膮 zg艂oszenia obj臋te s膮 wy艂膮cznie zbiorniki do 10m3).
W uzasadnionych przypadkach mo偶liwe jest zmniejszenie odleg艂o艣ci pokrywy i wylotów zbiornika od granicy dzia艂ki s膮siedniej, np. w przypadku lokalizacji dwóch zbiorników przy granicy, czyli gdy nasz zbiornik s膮siadowa艂by z podobnym (niekoniecznie identycznym) urz膮dzeniem na dzia艂ce s膮siedniej.
Zmniejszenie odleg艂o艣ci w innych przypadkach wymaga przeprowadzenie odpowiedniej analizy na etapie uzyskania decyzji o warunkach zabudowy, lecz w tym wypadku organ administracji ma prawo nakaza膰 wykonanie szamba w procedurze pozwolenia na budow臋. Oznacz to, 偶e b臋dziemy musieli posiada膰 stosowny projekt budowlany, map臋 geodezyjn膮, badania gruntowe itp. co znacz膮co podnosi koszty wykonania zbiornika. Warto zatem, je艣li to mo偶liwe, stosowa膰 si臋 do minimalnej odleg艂o艣ci od granicy wynosz膮cej 2m.
Zgodnie z aktualnie obowi膮zuj膮cym prawem budowlanym (grudzie艅 2016) budowa przydomowego szamba o pojemno艣ci nie wi臋kszej ni偶 10m3 wymaga zg艂oszenia w organie administracji architektoniczno-budowlanej. Okre艣la to art. 30 ust. 1 pkt 1 w po艂膮czeniu z art. 29 ust. 1 pkt. 3a, które odnosz膮 si臋 do tzw. zbiorników bezodp艂ywowych na nieczysto艣ci ciek艂e.
Zbiorniki o pojemno艣ci powy偶ej 10m3 wymagaj膮 procedury pozwolenia na budow臋. Zg艂oszeniem mo偶na obj膮膰 zbiorniki do 10m3 je艣li spe艂niaj膮 one nie tylko maksymaln膮 pojemno艣膰 lecz równie偶 wymagania co do lokalizacji pokryw i wylotów zbiornika na terenie dzia艂ki.
Zespó艂 redakcyjny portalu zbudujmydom.pl