Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Jak wybrać dobrą odśnieżarkę?

Źródło: ShutterStock
Zanim spadną pierwsze śniegi warto pomyśleć o zakupie odśnieżarki, która znacznie ułatwia i przyspiesza odśnieżanie podjazdu. Należy pamiętać, że zgodnie z polskim prawem w niektórych przypadkach właściciele posesji są zobowiązani odśnieżać również chodniki.

Najczęściej nad problemem odśnieżania zaczynamy się zastanawiać gdy już spadnie pierwszy śnieg. Najtańszym rozwiązaniem jest zakup ręcznej łopaty od odśnieżania, która może być również wyposażone w dodatkowe kółka ułatwiające pracę. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku małej powierzchni pojazdu. Jeśli jednak dysponujemy dużą powierzchnią do odśnieżenia i dodatkowo musimy odśnieżać również chodniki wokół posesji to warto zastanowić się nad zakupem odśnieżarki z napędem spalinowym lub elektrycznym.

 

 

Pierwszym kryterium przy wyborze odśnieżarki jest rodzaj napędu. Mamy do dyspozycji silniki elektryczne i spalinowe. Pytanie zatem jaki napęd będzie lepszy?

Podobny problem dotyczy wyboru napędu w kosiarkach do trawy. Najczęściej można spotkać opinie, że kosiarki oraz odśnieżarki elektryczne są zalecane do małych powierzchni, natomiast przy większych lepszym rozwiązaniem jest napęd spalinowy.

Należy jednak uwzględnić również wygodę użytkowania urządzenia i lokalizację gniazdek elektrycznych na budynku. Jeśli mamy małą powierzchnię podjazdu lecz gniazdko zlokalizowane po drugiej stronie budynku to będziemy musieli borykać się z długim przedłużaczem, czasami przekraczającym 20-30m. Nie jest to komfortowe w przypadku koszenia trawy, a tym bardziej w zimie przy używaniu odśnieżarki.

Napędy elektryczne wymagają jednak mniejszej obsługi – nie występuje tutaj problem wymiany oleju, paliwa, wymiany membran i filtrów itp. Napędy elektryczne są również dużo tańsze niż urządzenia spalinowe co jest najczęstszym argumentem za ich zakupem.

W przypadku odśnieżarek warto również uwzględnić ewentualny obowiązek odśnieżania chodnika znajdującego się za ogrodzeniem. W tej sytuacji odśnieżarka spalinowa jest najlepszym rozwiązaniem gdyż nie wymaga kłopotliwego przerzucania kabla elektrycznego przez ogrodzenie, bramę itp. Jeśli planujemy zakup odśnieżarki to starajmy się tak ją wybrać, aby umożliwiła odśnieżenia możliwie jak największej powierzchni szybko i skutecznie.

 

 

Odśnieżarki bez żadnego napędu są najtańsze. W tym wypadku nie można do końca porównywać ich z kosiarkami ręcznymi. Są one mniej dokładne niż urządzenia z napędem lecz w przypadku odśnieżania nie ma większego znaczenia dokładność usunięcia śniegu przy wszystkich krawędziach podjazdu.

Urządzenia ręczne można zakupić gdy dysponujemy małą powierzchnią podjazdu o stosunkowo prostej geometrii (np. w kształcie prostokąta). W czasie popychania urządzenia wprawimy w ruch koła, które następnie poruszają wirnik rozdrabniający śnieg i wyrzucający go na bok.

Zaletą odśnieżarek bez napędu jest ich duża bezawaryjność i praktycznie znikoma obsługa konserwacyjna w porównaniu do odśnieżarek elektrycznych i spalinowych. W praktyce jednak w miarę wygodnie używa się ich w przypadku pokrywy śnieżnej nie grubszej niż 15cm i przy braku grubej warstwy ubitego śniegu.

Urządzeń bez napędu nie zalecamy do odśnieżania powierzchni nieutwardzonych czyli podjazdów gruntowych, żwirowych itp. W takich wypadkach efektywne prowadzenie odśnieżarki jest trudne ze względu na duże nierówności terenu.

 

 

Odśnieżarki elektryczne są dużo lżejsze od napędów spalinowych co ułatwia ich wynoszenie z garażu i manewrowanie. Dużą wadą jest jednak ograniczona możliwość przemieszczania się gdyż kabel zasilający nie powinien być dłuższy niż 35-40m. Długi przewód często zaplątuje się w różne rzeczy znajdujące się na zewnątrz domu co dodatkowo utrudnia sprawne odśnieżanie.

Odśnieżarki elektryczne dobrze radzą sobie z pokrywą śnieżną o grubości nawet do 25cm, ale jeśli na dolne znajduje się grubsza warstwa ubitego śniegu to całkowita grubość odśnieżanej efektywnie warstwy zmniejsza się często do 15cm. Należy jednocześnie bardzo uważać aby nie przeciążyć napędu elektrycznego. Problem ten w dużo mniejszym stopniu dotyczy odśnieżarek spalinowych.

Zaletą odśnieżarek elektrycznych, szczególnie w zwartej zabudowie mieszkaniowej jest ich cicha praca, znacznie cichsza niż odśnieżarek z napędem spalinowym. Odśnieżane najczęściej wykonujemy w porach rannych więc kwestia hałaśliwości urządzenia dla wielu osób może mieć duże znaczenie.

 

 

Odśnieżarki spalinowe można podzielić na jednostopniowe i dwustopniowe. Dotyczy to ich budowy. W urządzeniach jednostopniowych głównym mechanizmem pracującym jest świder, który dzięki szybkim obrotom rozdrabnia śnieg i jednocześnie wyrzuca go na bok. W urządzeniach dwustopniowych znajdują się dwa świdry – jeden odpowiedzialny za zbieranie i rozdrobnienie śniegu i drugi, którego zadaniem jest wyrzucenie śniegu na bok.

W większości przypadków najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie urządzenie jednostopniowe. Odśnieżarki z dwoma świdrami zalecamy stosować głównie na bardzo dużych terenach, długich alejach itp. Są to duże maszyny, które wymagają sporo siły i wprawy w ich dobrym manewrowaniu.

Odśnieżarka spalinowa jednostopniowa to w wielu przypadkach najkorzystniejszy wybór do warunków domowych. Pozwala na bardzo szybkie odśnieżenie dużej powierzchni przy grubości śniegu nawet powyżej 20-25cm i przy grubej warstwie śniegu ubitego. Efektywna szerokość pracy odśnieżarek spalinowych wynosi przeważnie ok. 40-50cm.

Pewnym problemem przy urządzeniach spalinowych jest fakt, że w większości mają one świder ustawiony bardzo nisko co umożliwia bardzo dobre rozdrobnienie ubitego śniegu lecz jednocześnie utrudnia odśnieżanie nawierzchni żwirowych. W tych wypadku cząstki żwiru będą podrywane wraz ze śniegiem. Można jednak zakupić odśnieżarki z możliwością regulacji wysokości świdra co pozwala zniwelować ten problem.

 

 

Omówiliśmy podstawowe zalety i wady odśnieżarek ręcznych, elektrycznych i z napędem spalinowym. Pytanie jednak ile kosztują takie urządzenia?

Średnia cena odśnieżarek ręcznych wynosi ok. 150-300zł, przy czym warto tutaj dobrze sprawdzić z jakich materiałów wykonane są elementy odśnieżarki. Urządzenia z dużą ilością elementów plastikowych szybko ulegną uszkodzeniu, pęknięciom itp. co uniemożliwi korzystanie z odśnieżarki.

Odśnieżarka elektryczna to wydatek rzędu 400 – 800zł w zależności od mocy urządzenia, jakości materiałów, szerokości roboczej itp.

Najdroższe są odśnieżarki spalinowe, których ceny wahają się od ok. 800 – 2500zł. Mówimy tutaj o odśnieżarkach jednostopniowych, przystosowanych głównie do warunków domowych. Urządzenia z dwoma świdrami o dużej mocy to często wydatek nawet ponad 4-5 tys. zł.

Jeśli głównym kryterium jest kwestia finansowa to zalecamy wybór albo dobrej jakości odśnieżarki ręcznej za ok. 200-300zł albo zakup odśnieżarki elektrycznej. Jeśli jednak poza finansami cenimy sobie dużą wygodę pracy to warto zastanowić się nad urządzeniem spalinowym, które kupimy już za ok. 800-1500zł (jeśli nie potrzebujemy dużej mocy do dużych powierzchni pojazdów i chodników). W przypadku urządzeń spalinowych należy jednak zadbać również o ich okresową konserwację, serwisowanie, wymianę płynów itp. co zwiększa bieżące koszty użytkowania odśnieżarki.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(9 stycznia 2017)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Ozdoby świąteczne przed domem i w ogrodzie
Ozdoby świąteczne przed domem i w ogrodzie

Dekoracje świąteczne przed domem

Dekoracje świąteczne przed domem

Wiata garażowa bez pozwolenia - jakie formalności i wytyczne?
Wiata garażowa bez pozwolenia - jakie formalności i wytyczne?

Wiata garażowa - wszystko, co musisz wiedzieć o postawieniu wiaty bez pozwolenia

Wiata garażowa - wszystko, co musisz wiedzieć o postawieniu wiaty bez pozwolenia

Odpływ liniowy do prysznica - poradnik.
Odpływ liniowy do prysznica - poradnik.

Jak wybrać odpływ liniowy do prysznica w Twojej łazience?

Jak wybrać odpływ liniowy do prysznica w Twojej łazience?

Wniosek o mieszkanie komunalne - jak dobrze go napisać i uzasadnić?
Wniosek o mieszkanie komunalne - jak dobrze go napisać i uzasadnić?

Jak napisać skuteczny wniosek o mieszkanie komunalne?

Jak napisać skuteczny wniosek o mieszkanie komunalne?

Zalety folii kubełkowej w izolacji fundamentów
Zalety folii kubełkowej w izolacji fundamentów

Folia kubełkowa - jakie korzyści niesie jej stosowanie i ile kosztuje?

Folia kubełkowa - jakie korzyści niesie jej stosowanie i ile kosztuje?

Jak projektować loftowe wnętrza?
Jak projektować loftowe wnętrza?

Loftowe wnętrza: kluczowe zasady aranżacji i inspiracje

Loftowe wnętrza: kluczowe zasady aranżacji i inspiracje

Projekt domu - gotowy czy indywidualny?
Projekt domu - gotowy czy indywidualny?

Gotowy projekt domu czy projekt indywidualny? Zalety i wady obu rozwiązań

Gotowy projekt domu czy projekt indywidualny? Zalety i wady obu rozwiązań

inspiracje na skosy na poddaszu
inspiracje na skosy na poddaszu

Jak zabudować skosy na poddaszu? Pomysły, które odmienią Twoje wnętrze

Jak zabudować skosy na poddaszu? Pomysły, które odmienią Twoje wnętrze

Cebule całoroczne - jak je uprawiać?
Cebule całoroczne - jak je uprawiać?

Cebula w ogrodzie - czy trzeba ją wykopywać na zimę? Sprawdź, czym są cebule całoroczne

Cebula w ogrodzie - czy trzeba ją wykopywać na zimę? Sprawdź, czym są cebule całoroczne

Jak zrobić domową siłownię i strefę jogi?
Jak zrobić domową siłownię i strefę jogi?

Jak urządzić małą siłownię domową i stworzyć przestrzeń do jogi?

Jak urządzić małą siłownię domową i stworzyć przestrzeń do jogi?

Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?
Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?

Poradnik doboru oświetlenia wewnętrznego: od funkcjonalności po estetykę

Poradnik doboru oświetlenia wewnętrznego: od funkcjonalności po estetykę

Rodzaje materacy - jaki wybrać do sypialni?
Rodzaje materacy - jaki wybrać do sypialni?

Jak wybrać dobry materac?

Jak wybrać dobry materac?

Pomysły i porady na projekt domu dla rodziny czteroosobowej.
Pomysły i porady na projekt domu dla rodziny czteroosobowej.

Dom dla 4-osobowej rodziny - praktyczne porady przy wyborze projektu

Dom dla 4-osobowej rodziny - praktyczne porady przy wyborze projektu

naprawa kostki brukowej na podjeździe
naprawa kostki brukowej na podjeździe

Naprawa kolein i nierówności w kostce brukowej - jak wymienić kostkę brukową?

Naprawa kolein i nierówności w kostce brukowej - jak wymienić kostkę brukową?

Formalności przy zakupi działki budowlanej
Formalności przy zakupi działki budowlanej

Kupno działki budowlanej - formalności i podatki, o których musisz wiedzieć

Kupno działki budowlanej - formalności i podatki, o których musisz wiedzieć

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook

Polecane artykuły

Wokół domu

Więcej artykułów...
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.