Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny
Artykuł sponsorowany

Mała retencja – co to jest i jak się za to zabrać?

Źródło: Obi
Mała retencja wody przyniesie Ci wiele korzyści. Sprawdź, jak w prosty sposób gromadzić deszczówkę i lepiej ją wykorzystać w domu i w ogrodzie.

Czym jest mała retencja? Dlaczego warto zbierać deszczówkę w ogrodzie?

Mała retencja jest obecna w gospodarstwach domowych od dawna – w przeszłości nasze babcie ustawiały pod rynnami wiadra i balie, by w trakcie deszczu zebrać do nich spływającą z dachu wodę, a następnie wykorzystać ją do prania lub podlewania roślin. Zalety deszczówki doceniamy także dziś, jednak metody jej pozyskiwania i magazynowania nieco się zmieniły – wymagają znacznie mniej zachodu i pozwalają używać wody opadowej przez dłuższy czas i na wiele sposobów. Dowiedz się, jak łapać deszczówkę oraz do czego wykorzystać ją w swoim gospodarstwie domowym.

Co to jest mała retencja - przykłady

Mała retencja obejmuje cały wachlarz sposobów na gromadzenie wody deszczowej i zatrzymywanie jej w niewielkich zbiornikach. Na prywatnych posesjach najczęściej polega ona na odprowadzaniu deszczówki spływającej z powierzchni dachu rynnami do specjalnego szczelnego zbiornika, a nie do kanalizacji burzowej. W ten sposób możemy pozyskać sporo darmowej wody i wykorzystać ją w wybrany przez siebie sposób.

Oprócz szczelnych zbiorników wyróżniamy też inne obiekty małej retencji:

  • oczka wodne i stawy;
  • ogrody deszczowe zasilane deszczówką. Składają się one z roślin oczyszczających wodę i odpornych zarówno na suszę, jak i nadmiar wilgoci w podłożu;
  • łąki kwiatowe z przewagą roślin wilgociolubnych.

Wszystkie te obiekty umożliwiają absorbowanie wody i zatrzymywanie jej przy gruncie przez dłuższy czas. Co więcej, takie elementy krajobrazu dodają uroku naszym terenom zielonym i pozwalają efektywnie, a przy tym efektownie wykorzystać niezagospodarowane przestrzenie na działce. Ich wadą jest jednak brak możliwości kontrolowanego dysponowania zebraną wodą opadową, a więc też nieco mniejsza użyteczność w przydomowym ogrodzie. Dlatego właśnie warto połączyć je z bardziej praktycznymi sposobami na zbieranie deszczówki, montując np. specjalny zbiornik.

Mała retencja wodna - jakie zalety ma gromadzenie deszczówki?

Podstawową zaletą gromadzenia deszczówki jest możliwość wykorzystania jej zgodnie z naszymi potrzebami. Mała retencja wodna pozwala na swobodne gospodarowanie zgromadzonymi zasobami wody – to Ty decydujesz, kiedy, w jakim miejscu i do czego jej użyjesz.

Pozostałymi benefitami, jakie niesie za sobą zbieranie wody deszczowej, są:

  • przynajmniej częściowa samowystarczalność;
  • oszczędność na rachunkach za wodę z wodociągu;
  • brak konieczności opłat za odprowadzanie deszczówki do kanalizacji ściekowej;
  • uzyskanie w pełni czystego i darmowego źródła wody;
  • możliwość podlewania roślin wodą bez dodatku chloru, która jest bezpieczna dla nich i przyjazna dla ekosystemu.

Nie ma wątpliwości, że ograniczanie zużycia wody kranowej na rzecz wykorzystania deszczówki przekłada się także na większą korzyść dla środowiska naturalnego. Przedsiębiorstwa komunalne mogą dzięki temu zmniejszyć ilość uzdatnianej wody, a więc też zredukować użycie chemikaliów niezbędnych do tego procesu. Ograniczenie ilości wody opadowej odprowadzanej do kanalizacji przekłada się natomiast na mniejszą objętość ścieków, a więc też na niższe zużycie energii i środków potrzebnych do ich późniejszego przetwarzania i uzdatniania w oczyszczalni. Z tego względu mała retencja będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób, dla których priorytetami są dbałość o środowisko oraz troska o los naszej planety.

Mała retencja w ogrodzie - przykłady zastosowania wody deszczowej

Liczne korzyści zarówno dla budżetu domowego, środowiska naturalnego oraz prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin nawadnianych deszczówką przemawiają za tym, że mała retencja wodna jest bardzo pożądanym elementem w większości ogrodów.

Wodę opadową, zgromadzoną w zbiorniku, możesz wykorzystać do:

  • podlewania trawników, roślin ogrodowych oraz doniczkowych;
  • napełniania oczek wodnych i basenów zewnętrznych;
  • mycia pojazdów: samochodów, motocykli, rowerów, a także ogrodowych zabawek dla dzieci i jeździków;
  • utrzymania w czystości elementów elewacji, zwłaszcza tych wykonanych z kamienia lub tworzyw sztucznych;
  • mycia framug okiennych i szyb, balkonów, tarasów oraz balustrad;
  • czyszczenia mebli ogrodowych, donic, narzędzi.

Poznaj też inne ciekawe zastosowania deszczówki w gospodarstwie domowym i sprawdź, w jaki sposób efektywnie ją pozyskiwać.

Sposoby na retencjonowanie wody w ogrodzie

Wybierając metodę retencjonowania wody w ogrodzie i przygotowując projekt małej retencji, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • powierzchnię i rodzaj terenów zielonych na naszej działce, które planujemy podlewać przy użyciu deszczówki;
  • możliwość lub brak możliwości zainstalowania specjalnego zbiornika na deszczówkę w ogrodzie bądź stworzenia w nim oczka wodnego;
  • planowane zużycie zmagazynowanej wody w celach innych niż podlewanie roślin, np. do mycia samochodu, tarasu oraz częstotliwość wykonywania tych czynności.

Zdecydowanie najkorzystniejszym rozwiązaniem jest montaż naziemnego lub podziemnego zbiornika, w którym będziesz mógł magazynować wodę i używać jej dokładnie wtedy, kiedy tego potrzebujesz.

Poza zbiornikami, wykonanymi najczęściej z tworzyw sztucznych, możesz także postawić na nieco bardziej naturalne rozwiązanie – przekierowanie wody opadowej do oczka wodnego lub specjalnie stworzonego ogrodu deszczowego. Taki sposób daje jednak znacznie mniejszą dowolność i kontrolę nad wykorzystaniem zebranej wody – zasili ona tylko okolice naszego mini jeziorka bądź rabaty z roślinami hydrofitowymi.

Jeśli z jakiegoś powodu zrezygnujesz z montażu pojemnika na deszczówkę, rozważ stworzenie w swoim ogrodzie systemu rozprowadzającego nadmiar wody opadowej po całej działce. Tak odprowadzona woda wsiąknie w grunt, zapobiegając tworzeniu się kałuż, zwłaszcza w trakcie intensywnych opadów.

Rośliny sprzyjają retencji wody
Fot.: Rośliny spowalniają wsiąkanie wody w glebę, a także ograniczają jej spływanie

Poznaj zalety różnych metod łapania deszczówki w ogrodzie i wybierz tę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Jaki zbiornik do retencjonowania wody wybrać – pojemniki naziemne i podziemne

Kupując zbiornik do retencjonowania wody, musimy przede wszystkim zastanowić się, czy nasze oczekiwania lepiej spełni model naziemny czy podziemny. Oba pojemniki na deszczówkę różnią się wieloma parametrami i możliwymi zastosowaniami, ale są tak samo skuteczne w gromadzeniu i przechowywaniu wody.

Naziemne zbiorniki na deszczówkę są prostszym w montażu i tańszym rozwiązaniem, niż te umieszczone pod powierzchnią. Ich zadaniem jest magazynowanie wody odprowadzanej rynną z fragmentu dachu. Nie wymagają one budowy dodatkowej instalacji czy przygotowania wykopu w ziemi – najczęściej mocowane są bezpośrednio do rynny i ustawiane na podłożu. Dodatkowo, są wyposażone w kranik umożliwiający korzystanie z zebranej w nich deszczówki. Decydując się zbiornik naziemny, będziesz miał do wyboru:

  • beczki z tworzywa sztucznego;
  • metalowe balie;
  • pojemne gliniane dzbany.

Największą popularnością cieszą się pojemniki wykonane z polietylenu, który chroni zgromadzoną wodę przed nagrzewaniem się. Mają one zazwyczaj pojemność od 100 l do 500 l, choć zdarzają się też większe modele, 1000- lub 2000-litrowe. Posiadaczom domów jednorodzinnych zaleca się wybór około 300-litrowych pojemników – używanie tych większych grozi zastaniem się wody.

Nie obawiaj się, że naziemny zbiornik na deszczówkę popsuje wygląd Twojego ogrodu. Na rynku dostępne są zarówno estetyczne zbiorniki małej retencji o ciekawych kształtach, które możesz ustawić w eksponowanym miejscu, jak i te proste, niezbyt finezyjne (np. paletopojemniki), które sprawdzą się w garażu, piwnicy lub przy mniej reprezentacyjnej ścianie domu. Poznaj bogatą ofertę zbiorników na deszczówkę i przekonaj się sam!

Rośliny w wysuszonej ziemi, susza – skutki braku małej retencji
Fot.: Mała retencja pozwala ograniczyć skutki coraz częściej występujących w Polsce susz

Jeśli wolisz zamontować pojedynczy duży zbiornik na wodę deszczową, który pomieści deszczówkę zebraną z całej powierzchni dachu Twojego domu, wybierz jeden ze zbiorników na deszczówkę umieszczanych pod ziemią. Ich pojemność waha się od 1500 l do około 50 000 l, dlatego bez trudu dobierzesz ten najlepiej pasujący do Twoich potrzeb i możliwości.

Takie zbiorniki powstają z materiałów gwarantujących szczelność i odpornych na nacisk: polietylenu, żelbetu lub żywic poliestrowych, więc z powodzeniem mogą być montowane pod podjazdami i chodnikami. Aby wygodnie korzystać ze zgromadzonej w nich wody, konieczne jest dokupienie specjalnej pompy i filtrów. Podziemny pojemnik na deszczówkę jest niemal niewidoczne z zewnątrz, dlatego nie trzeba głowić się nad wkomponowaniem go w wystrój ogrodu.

Źródło: Materiały informacyjne firmy Obi

(7 listopada 2021)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Home office - jak zorganizować miejsce w domu?
Home office - jak zorganizować miejsce w domu?

Aranżacja wygodnego miejsca na home office - inspiracje, pomysły i porady

Aranżacja wygodnego miejsca na home office - inspiracje, pomysły i porady

Ozdoby świąteczne przed domem i w ogrodzie
Ozdoby świąteczne przed domem i w ogrodzie

Dekoracje świąteczne przed domem

Dekoracje świąteczne przed domem

Wiata garażowa bez pozwolenia - jakie formalności i wytyczne?
Wiata garażowa bez pozwolenia - jakie formalności i wytyczne?

Wiata garażowa - wszystko, co musisz wiedzieć o postawieniu wiaty bez pozwolenia

Wiata garażowa - wszystko, co musisz wiedzieć o postawieniu wiaty bez pozwolenia

Wniosek o mieszkanie komunalne - jak dobrze go napisać i uzasadnić?
Wniosek o mieszkanie komunalne - jak dobrze go napisać i uzasadnić?

Jak napisać skuteczny wniosek o mieszkanie komunalne?

Jak napisać skuteczny wniosek o mieszkanie komunalne?

Odpływ liniowy do prysznica - poradnik.
Odpływ liniowy do prysznica - poradnik.

Jak wybrać odpływ liniowy do prysznica w Twojej łazience?

Jak wybrać odpływ liniowy do prysznica w Twojej łazience?

Zalety folii kubełkowej w izolacji fundamentów
Zalety folii kubełkowej w izolacji fundamentów

Folia kubełkowa - jakie korzyści niesie jej stosowanie i ile kosztuje?

Folia kubełkowa - jakie korzyści niesie jej stosowanie i ile kosztuje?

Jak projektować loftowe wnętrza?
Jak projektować loftowe wnętrza?

Loftowe wnętrza: kluczowe zasady aranżacji i inspiracje

Loftowe wnętrza: kluczowe zasady aranżacji i inspiracje

Projekt domu - gotowy czy indywidualny?
Projekt domu - gotowy czy indywidualny?

Gotowy projekt domu czy projekt indywidualny? Zalety i wady obu rozwiązań

Gotowy projekt domu czy projekt indywidualny? Zalety i wady obu rozwiązań

inspiracje na skosy na poddaszu
inspiracje na skosy na poddaszu

Jak zabudować skosy na poddaszu? Pomysły, które odmienią Twoje wnętrze

Jak zabudować skosy na poddaszu? Pomysły, które odmienią Twoje wnętrze

Jak zrobić domową siłownię i strefę jogi?
Jak zrobić domową siłownię i strefę jogi?

Jak urządzić małą siłownię domową i stworzyć przestrzeń do jogi?

Jak urządzić małą siłownię domową i stworzyć przestrzeń do jogi?

Cebule całoroczne - jak je uprawiać?
Cebule całoroczne - jak je uprawiać?

Cebula w ogrodzie - czy trzeba ją wykopywać na zimę? Sprawdź, czym są cebule całoroczne

Cebula w ogrodzie - czy trzeba ją wykopywać na zimę? Sprawdź, czym są cebule całoroczne

Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?
Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?

Poradnik doboru oświetlenia wewnętrznego: od funkcjonalności po estetykę

Poradnik doboru oświetlenia wewnętrznego: od funkcjonalności po estetykę

Rodzaje materacy - jaki wybrać do sypialni?
Rodzaje materacy - jaki wybrać do sypialni?

Jak wybrać dobry materac?

Jak wybrać dobry materac?

Pomysły i porady na projekt domu dla rodziny czteroosobowej.
Pomysły i porady na projekt domu dla rodziny czteroosobowej.

Dom dla 4-osobowej rodziny - praktyczne porady przy wyborze projektu

Dom dla 4-osobowej rodziny - praktyczne porady przy wyborze projektu

naprawa kostki brukowej na podjeździe
naprawa kostki brukowej na podjeździe

Naprawa kolein i nierówności w kostce brukowej - jak wymienić kostkę brukową?

Naprawa kolein i nierówności w kostce brukowej - jak wymienić kostkę brukową?

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook

Polecane artykuły

Wokół domu

Więcej artykułów...
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.