Spis treści:
- Meble z naturalnych materiałów - jakie wyposażenie trafia do ogrodów?
- Gdzie najczęściej ustawia się meble ogrodowe z naturalnych materiałów?
- Jak dbać o meble z drewna, rattanu lub wikliny?
- Czy meble naturalne do ogrodu mogą zimować na zewnątrz?
- Piękne wyposażenie do ogrodu na długie lata - o czym pamiętać?
Jak pielęgnować meble ogrodowe? O czym nie można zapomnieć, by przez długi czas utrzymały nienaganny wygląd? O tym wszystkim napiszemy w dzisiejszym artykule.
Meble z naturalnych materiałów - jakie wyposażenie trafia do ogrodów?
Po naturalne meble sięgają nie tylko zwolennicy nurtów eko, ale także osoby kochające klasyczny design oraz produkty najwyższej jakości. Wciąż bowiem olbrzymią popularnością cieszą się efektowne konstrukcje wykonane z:
- drewna,
- rattanu,
- wikliny.
Pierwsze z wymienionych, to klasyczne rozwiązania, wpisujące się w zasadzie w każdą popularną aranżację. Szeroki wybór takich produktów oferuje choćby sklep Bazkar, stawiający na wyposażenie ogrodowe najwyższej jakości. Wiele elementów ogrodowych powstaje z trwałych gatunków drewna, wyróżniających się podwyższoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe czynniki zewnętrzne. Może to być drewno sosnowe, modrzewiowe, choć zazwyczaj stosuje się piękne i solidne drewno z robinii akacjowej.
Z mody od lat nie wychodzą także meble plecionkowe z rodzimej wikliny oraz rattanu, czyli pędów palmy rotangowej, rosnącej naturalnie w dalekiej Azji. Materiały tego typu wyróżniają się trwałością oraz oczywiście bardzo efektownym wyglądem. Najczęściej takie konstrukcje kojarzy się ze stylem angielskim lub kolonialnych, choć obecnie da się również znaleźć nowoczesne meble wykonane z tych tradycyjnych materiałów.
Gdzie najczęściej ustawia się meble ogrodowe z naturalnych materiałów?
Pomimo zastosowania solidnych materiałów, nie można zapominać o tym, że konstrukcje tego typu nie są w pełni odporne na niszczycielskie działanie warunków atmosferycznych. Szczególnie problematyczna bywa promieniowanie UV, wilgoć oraz zalanie materiału wodą, do których na otwartej, ogrodowej przestrzeni może dochodzić regularnie. Meble drewniane lub plecionkowe długofalowo narażone na takie czynniki ulegają przedwczesnemu zniszczeniu – odkształcają się, odbarwiają i pękają.
Z tych też względów konstrukcje z naturalnych materiałów najchętniej umieszcza się w zadaszonych strefach wypoczynku ogrodowego. Może to być choćby balkon, taras lub zabudowana altana ogrodowa. Stanowią również piękny element wyposażenia, idealnie sprawdzającego się w całorocznych ogrodach zimowych.
Jak dbać o meble z drewna, rattanu lub wikliny?
Dla utrzymania idealnego wyglądu i funkcjonalności mebli ogrodowych, trzeba pamiętać o regularnych zabiegach pielęgnacyjno-konserwatorskich. Podstawą jest oczywiście oczyszczanie ich z kurzu i innych zabrudzeń. Można do tego użyć suchej szmatki, a w razie pojawienia się bardziej uciążliwych plam – wilgotnej szmatki, zamoczonej w wodzie z odrobiną detergentu lub w roztworze kwasku cytrynowego w wodzie. Nie powinno się dopuścić do nadmiernego nasączenia konstrukcji wodą, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia drewna.
Oprócz tego meble naturalne do ogrodu należy regularnie impregnować, przeznaczonym do tego preparatem, na bazie olejów, wosków lub lakierów. Zazwyczaj takie zabiegi wykonuje się na koniec sezonu, po uprzednim dokładnym oczyszczeniu całej konstrukcji. Niekiedy czynności powinno się powtórzyć też przed wiosenną inauguracją sezonu ogrodowego.
Czy meble naturalne do ogrodu mogą zimować na zewnątrz?
Pamiętajmy o tym, że meble ogrodowe z drewna, rattanu i wikliny najczęściej nie powinny być przechowywane w ogrodzie przez cały rok. Po zakończeniu okresu ogrodowej rekreacji, należy je oczyścić, zaimpregnować i schować w suchym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu o stałej temperaturze i niskiej wilgotności. Warto je dodatkowo okryć, by uniknąć zabrudzeń i zakurzenia, pamiętając jednak, by zostawić dostęp powietrza. Jego brak potrafi doprowadzić do pojawienia się pleśni na powierzchni krzeseł, ławek i stolików.
Piękne wyposażenie do ogrodu na długie lata - o czym pamiętać?
Wygodny i piękny ogród to miejsce, w którym pojawiają się stylowe meble ogrodowe. Często są to konstrukcje z naturalnych materiałów, idealnie wpisujące się w przestrzenie skandynawskie, retro, nowoczesne i klasyczne. Aby wyposażenie jak najdłużej utrzymało piękny wygląd, wymaga stosowania się do kilku prostych zasad. Pozwoli to wygodnie eksploatować meble przez długi czas i cieszyć się ich pięknym wyglądem.
Materiały informacyjne firmy Bazkar