Jak zadbać o meble balkonowe, by bez przeszkód przetrwały do kolejnego sezonu? Co zrobić, by ułatwić sobie pracę? O tym przeczytacie w dalszej części tekstu.
Meble na balkon - jak wybrać idealne wyposażenie?
Gdy poszukuje się mebli na balkon, warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Przede wszystkim trzeba dobrać wyposażenie do dostępnej przestrzeni. Jeśli nie dysponuje się dużym metrażem, lepiej sprawdzają się mniejsze konstrukcje, a nawet praktyczne meble składane lub wielofunkcyjne (ławki, krzesła), które zapewniają komfort podczas wypoczynku, a nie zajmują dużo miejsca. Na większych balkonach można pozwolić sobie na swobodę w doborze leżaków, sof czy narożników, które w pełni odpowiadają indywidualnym potrzebom.
Kolejną kwestią jest dopasowanie wyposażenia do stylu całej przestrzeni – pod względem formy, kolorystyki i materiału wykonania. Na minimalistycznych balkonach świetnie prezentują się proste i geometryczne meble nowoczesne. W ramach aranżacji retro lepiej zdecydować się na bardziej klasyczne rozwiązania. Warto stawiać na sprawdzone rozwiązania, jak na przykład meble ogrodowe (sklep Bazkar).
To, na jakie meble się postawi, przekłada się później na sposób dbania o nie, by jak najdłużej zachowały nienaganny wygląd i wysoką funkcjonalność.
Czyszczenie mebli ogrodowych - jak zachować porządek na balkonie?
Przed sezonem zimowym trzeba zadbać o wyczyszczenie mebli balkonowych. Meble drewniane wymagają delikatnego przetarcia wilgotną szmatką, przykładając się do tego, by niepotrzebnie nie zamoczyć ich powierzchni. Wyposażenie rattanowe można przetrzeć miękką szmatką zwilżoną wodą z odrobiną kwasku cytrynowego lub wody utlenionej. W przypadku produktów drewnianych i rattanowych po oczyszczeniu i wysuszeniu potrzebna może być również impregnacja – zgodnie ze wskazówkami wytwórcy. Najmniej wymagające pod tym względem są produkty z polipropylenu lub technorattanu. W ich przypadku nawet zamoczenie w wodzie nie zagraża konstrukcji – wystarczy tylko zostawić krzesła i stoliki po myciu do pełnego wyschnięcia.
Gdzie przezimować meble balkonowe?
Nie wszystkie meble można przechowywać na balkonie przez cały rok. Produkty z drewna i rattanu są szczególnie wrażliwe na zmienne warunki pogodowe. Dlatego po zakończeniu sezonu wiosenno-letniego należy zabezpieczyć je w suchym pomieszczeniu z dobrą cyrkulacją powietrza. Wyposażenie z tworzyw sztucznych najczęściej może pozostać na balkonie. Aby jednak się niepotrzebnie nie zabrudziło, dobrym rozwiązaniem jest przykrycie go pokrowcami lub folią brezentową.
Jak zadbać o akcesoria ogrodowe?
Przed zimą warto także zadbać o akcesoria ogrodowe. Lampiony, lampki, dekoracje i tekstylne dodatki wymagają również dokładnego oczyszczenia. Poduchy, dywaniki i parasole należy wyprać, wysuszyć i zabezpieczyć w domowym wnętrzu, w garażu lub piwnicy. Podobnie inne dodatki z materiałów nieodpornych na działanie wilgoci, opady czy zmiany temperatury. Dotyczy to także delikatnych okazów roślinnych, które nie są przystosowane do warunków zimowych – należy zanieść je do domu lub całorocznej oranżerii. Bardziej trwałe elementy natomiast da się ukryć w skrzyni lub szafie balkonowej, w której wnętrzu bezpiecznie przeczekają do rozpoczęcia kolejnego sezonu.
Meble balkonowe - przedzimowe porządki na balkonie
Regularna, prawidłowa pielęgnacja, zabiegi impregnujące i przechowywanie w okresie zimowym pozwalają zwiększyć trwałość mebli balkonowych oraz zachować ich piękny wygląd na długi czas. Podobnie należy postępować ze wszystkimi dodatkami i akcesoriami dekoracyjnymi, które pojawiają się w zewnętrznej przestrzeni do wypoczynku. Dzięki temu nic nie przeszkodzi nam w tym, by rozkoszować się w pełni relaksem na wolnym powietrzu w pięknie urządzonym miejscu.
Źródło: Materiały informacyjne bazkar.pl