Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny
Artykuł sponsorowany

Światło w ogrodzie – co warto oświetlić?

Źródło: Fotolia
Doradzamy, które elementy ogrodu warto oświetlić z uwagi nie tylko na bezpieczeństwo ale i na walory estetyczne. Oświetlenie tarasu i ogrodu instaluje się głównie po to, aby można z nich korzystać w porze wieczornej.

 

Wejście do domu

 

Najczęściej oświetlamy wyłącznie wejście do domu. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem są lampy z automatycznym wykrywaniem ruchu i zmroku. Ważne jednak aby czujniki ruchu i zmroku były dobrej jakości. Niestety często najtańsze lampy z czujnikami zmierzchu potrafią włączać się w sposób niekontrolowany, a czasami nawet mogą świecić przez całą noc. Z oczywistych względów jest to mało ekonomiczne rozwiązanie, dlatego warto zainwestować nieco więcej w dobre czujniki. Średni koszt lampy zewnętrznej z w pełni regulowalnymi czujnikami to wydatek rzędu 100-300zł.

Na rynku dostępne są również same oprawy z wbudowanymi czujnikami ruchu i zmierzchu, w które można wkręcić standardowe żarówki. W praktyce jednak oprawy takie są mało precyzyjne i wrażliwe na działanie wody i mrozu.

Furtka wejściowa i brama wjazdowa

Jeśli nasz dom znajduje się przy ulicy nieoświetlonej (co jest często spotykane na terenach podmiejskich) warto zastanowić się nad oświetleniem również furtki wraz z tabliczką z numerem domu, klamką, dzwonkiem itp. W tym miejscu lampy z czujnikami zmierzchu i ruchu nie zawsze będą dobrym rozwiązaniem. Wszystko zależy od tego, jak duże jest ryzyko, że ktoś przechodząc obok naszej posesji może włączyć światło (czujnikiem ruchu).

Ciekawe efekty nie tylko pod kątem komfortu dojścia do posesji ale również pod kątem walorów estetycznych daje delikatne oświetlenie strefy wejściowej na działkę małymi lampami ze słabym światłem barwy żółtej. Światło takie powinno zapewnić minimalne oświetlenie ułatwiające otworzenie furtki (np. wyjęcie klucza z torebki bez konieczności dodatkowego doświetlania latarką, komórką itp.). Jednocześnie nie powinno ono być zbyt silne, aby nie świecić po oknach sąsiadów z drugiej strony ulicy.

W kwestii bramy wjazdowej to w zasadzie jej doświetlanie nie ma większego sensu. Nawet jeśli późnym wieczorem wracamy samochodem to i tak jedziemy z zapalonymi światłami, które na pewno będą dawały silniejsze światło niż jakiekolwiek oświetlenie ogrodowe.

Niektóre bramy można jednak wyposażyć w dodatkowe oświetlenie tworzące na podjeździe dwie linie świetlne, których zadaniem jest wskazanie kierowcy bezpiecznej drogi wyjazdowej. Rozwiązanie to może być przydatne gdy przy słabym oświetleniu naturalnym wyjeżdżamy z posesji tyłem, gdyż światła „wsteczne” nie dają w praktyce dużego doświetlenia. Pytanie jednak ile warto dopłacać za tego typu elementy dodatkowe, które nierzadko są dość znacznym wydatkiem ze względu na częste traktowanie tego jako elementy „urządzeń inteligentnych”.

Oświetlenie tarasu

Taras jest miejscem przeznaczonym głównie do rekreacji i wypoczynku dlatego warto zainstalować na tarasie oświetlenie. Pozwoli to szczególnie w sezonie letnim wygodnie przebywać na tarasie w porze wieczornej.

Aby zapewnić odpowiednio mocne światło, które pozwoli czytać książkę czy komfortowo jeść posiłek (np. grill) zalecamy zamontowanie lampy zasilanej z sieci energetycznej (domowej). W przypadku większego tarasu można rozważyć instalację kilku lamp, a najmocniejszą zamontować w miejscu lokalizacji stołu i zestawu wypoczynkowego.

Zalecamy również odpowiednie doświetlenie wszystkich schodów znajdujących się przy tarasie aby można było z nich korzystać bezpiecznie. Jest to ważnie szczególnie dla naszych gości, gdyż domownicy z biegiem czasu i tak dobrze pamiętają gdzie się zaczynają schody, murki itp. Z tego względu oświetlenie takie można wykonać jako włączane samodzielnie (np. włącznikami umieszczonymi wewnątrz domu).

Lampy z czujnikami ruchu i zmierzchu warto stosować z rozwagą, gdyż każde ich zapalenie to pobór mniejszej lub większej ilości prądu. W skali całego roku może to jednak przerodzić się w istotne kwoty, dlatego nie należy przesadzać z nadmierną ilością lamp ogrodowych.

Warto także wspomnieć, że na rynku dostępne są lampy, które być włączane także zdalnie, np. z pilota. Rozwiązanie to pozwala uniknąć niekontrolowanego samoczynnego włączania oświetlenia, a mały włącznik przyczepiony do kluczy czy pozostawiony w samochodzie znacznie ułatwi poruszanie się w ogrodzie po zmierzchu.

Instalując oświetlenie ogrodowe pamiętajmy również, aby nie świeciło ono zbyt mocno w nasze okna czy okna sąsiadów. Ciekawe efekty wizualne dają małe lampy solarne rozmieszczone np. wzdłuż ścieżek w ogrodzie.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.