Co można budować na działce rekreacyjnej?

Data utworzenia: 16 grudnia 2014

porady prawne

Działki rekreacyjne często kupowane są w celu budowy niewielkich domków letniskowych, zarówno murowanych jak i drewnianych, służących do czasowego wypoczynku. Warto jednak dobrze zapoznać się z możliwością zabudowy danej działki przed jej zakupem.

Najczęściej pod pojęciem działki rekreacyjnej rozumiemy miejskie rodzinne ogródki działkowe (tzw. ROD). Jednakże nie tylko działki zlokalizowane na RODach mogą być przeznaczone pod zabudowę letniskową i wypoczynkową.

Wszystko zależy od przeznaczenia danej działki w tzw. miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, jeśli takowy na danym terenie występuje.

Czym jest działka rekreacyjna?

W polskim prawie nie ma jasno sprecyzowanej definicji działki rekreacyjnej. W umownym znaczeniu jest to działka budowlana przeznaczona w miejscowym planie lub w warunkach zabudowy pod budownictwo mieszkaniowo-rekreacyjne.

O dokładnym przeznaczeniu danej działki decyduje miasto lub gmina w drodze decyzji o warunkach zabudowy. Czasami tereny mogą być objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który jednoznacznie wskaże nam rodzaj dopuszczalnej zabudowy na danej działce.

Jeśli w planie będą zapisy dotyczące wyłącznie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej to najprawdopodobniej nie dostaniemy zgody na budowę małej altany czy małego drewnianego domku letniskowego. Sprawdzajmy jednak zawsze dokładnie zarówno część graficzną planu (rysunek z oznaczeniem kolorystycznym różnych rodzajów zabudowy) jak również część tekstową uchwały. Może w niej bowiem być zapis dopuszczający tego typu zabudowę na wybranej przez nas działce. Oczywiście należy pamiętać, że dla wielu urzędów czym innym będzie postawienie domku letniskowego (na który mogą nie wydać zgody), a czym innym np. małego budynku gospodarczego, o który wolno nam się ubiegać nawet gdy mamy na działce tradycyjny dom.

Co to jest "domek rekreacyjny"?

Domek rekreacyjny jest budynkiem, najczęściej wolnostojącym, przeznaczonym do okresowego wypoczynku i rekreacji. Co wynika z tej definicji dla osób planujących taką budowę?

Otóż przede wszystkim „okresowy” charakter przebywania w domku uniemożliwi nam dokonanie tam stałego zameldowania. Jednocześnie jednak przepisy nieco łagodzą wymagania dla tego typu obiektów. Przede wszystkim wysokość pomieszczeń musi mieć nie mniej niż 2,2m co pozwala na zbudowanie nieco niższego domku niż budynek tradycyjny.

Dodatkowo budynek taki nie musi posiadać podłączenia i zapewnienia dostępu do podstawowych sieci uzbrojenia, tj. energii elektrycznej, wody pitnej, kanalizacji sanitarnej itp. Pozostałe wymagania, związane m.in. z lokalizacją domku na działce muszą zostać spełnione tak jak w przypadku tradycyjnego domu. Dotyczy to w szczególności minimalnych odległości domku od granic działki.

Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie?

Kwestia wymaganych formalności przed budową domku letniskowego zależy bezpośrednio od jego charakteru oraz powierzchni. W przypadku domków wolno stojących, parterowych o powierzchni zabudowy nie większej niż 25m2 ich postawienie wymaga jedynie zgłoszenia zamiaru robót. Jednocześnie maksymalna ilość takich obiektów nie może być większa niż dwa na każde 500m2 działki.

Aby te warunki zostały spełnione i budynek nie wymagał pozwolenia na budowę musimy go nazywać budynkiem gospodarczym lub altaną. Wynika to z faktu, że w prawie budowlanym nie widnieje bezpośrednia definicja domku letniskowego i urzędnik może sklasyfikować go jako obiekt wymagający pozwolenia na budowę (nawet jeśli jego powierzchnia będzie mniejsza niż 25m2).Mały domek letniskowy czy altana są ciekawym obiektem wypoczynkowym. Czasami jednak domek letniskowy na działce rolnej przysporzy wiele problemów, jeśli nie jest to budynek gospodarczy. Mniej kłopotów sprawi domek na działce rekreacyjnej czyli typowy domek rekreacyjny. Działka rekreacyjna rządzi się innymi prawami, zatem co można budować na działkach rekreacyjnych? Na domek letniskowy zgłoszenie często wystarcza jednakże czasami zastanawiamy się czy na domek letniskowy zgłoszenie czy pozwolenie na budowę?

Wniosek o zgłoszenie budowy "domku rekreacyjnego"

Jeśli nasz domek (budynek gospodarczy, altana) spełnia wymagania dla obiektu wymagającego jedynie zgłoszenia, to wystarczy że samodzielnie wypełnimy wniosek (najlepiej pobrać gotowy wzór w danym starostwie powiatowy lub urzędzie miasta).

We wniosku należy określić rodzaj budynku, jego parametry (powierzchnia, wysokość, szerokość, długość) oraz termin rozpoczęcia prac (nie wcześniejszy niż data składania wniosku + 30 dni).

Dodatkowo warto załączyć mapkę z zaznaczeniem lokalizacji domku lub odręczny szkic, wykonany na podstawie własnych pomiarów długości granic działki. Pamiętajmy, aby zachować minimalne odległości 3,0 lub 4,0m od granicy działki (w zależności czy jest to ściana z oknem czy bez). Rysunku takiego nie musi wykonywać uprawniony geodeta.

Ostatnim załącznikiem do wniosku jest oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (gotowy wniosek również do pobrania w urzędach).

Domek letniskowy na działce rolnej lub leśnej

W przypadku gruntu rolnego lub o przeznaczeniu leśnym znacznie trudniej uzyskać zgodę na budowę jakiegokolwiek domku letniskowego. W większości przypadków jest to niemożliwe.

Istnieje jednak pewien sposób na ominięcie kłopotliwych formalności prawnych związanych z nazewnictwem naszego budynku. Otóż na gruntach rolnych można postawić domek, jednakże musi on wiązać się w rolniczą funkcją danego terenu. W związku z tym powinien to być nie „domek letniskowy” a np. domek gospodarczy związany z zabudową zagrodową. W praktyce nikt nie może nam zarzucić, że w takim domku gospodarczym nie wolno nam trzymać typowych domowych mebli, telewizora itp.

Podobnie sytuacja wygląda z przypadku gruntów leśnych. Stawiany domek musi być związany z gospodarką leśną. W przypadku wypełniania wniosku o zgłoszenie budowy warto zatem wskazać tutaj na gospodarczy charakter budynku, który będzie służył m.in. jako magazyn dla narzędzi związanych z utrzymaniem terenów leśnych (piły, łopaty, siekiery itp.).

Pamiętajmy jednak aby nie przesadzać próbując wybudować dużą willę o charakterze małego domku gospodarczego… we wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek i umiar.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów