Dom jednorodzinny bez pozwolenia na budowę?

Data utworzenia: 3 lipca 2015

porady prawne

Znowelizowane prawo budowlane znosi obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę dla domu jednorodzinnego. W praktyce jednak, mimo że wymagane jest jedynie zgłoszenie zamiaru budowy i tak musimy posiadać pełny projekt budowlany, wykonany przez uprawnionego architekta i konstruktora.

Zmiany w prawie budowlanym dotyczące formalności przy budowie domu jednorodzinnego były zapowiadane już od dawna. Od 28 czerwca 2015 roku obowiązują nowe przepisy, według których większość tradycyjnych domów jednorodzinnych podlegać będzie procedurze zgłoszenia zamiaru budowy.

Niestety, mimo zastąpienia pozwolenia na budowę wnioskiem o zgłoszenie, dla wielu osób cała procedura projektowo-formalna nie ulegnie istotnym zmianom. Skróci się co prawda nieco czas oczekiwania na uzyskanie ostatecznej zgody na budowę domu, lecz nie należy się raczej spodziewać istotnych spadków cen projektów budowlanych.

Kiedy dom jednorodzinny nie wymaga pozwolenia na budowę?

Zgodnie z nowym prawem budowlanym pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

Większość typowych budynków jednorodzinnych spełnia powyższy warunek, zatem może podlegać procedurze zgłoszenia. Należy jednak pamiętać, że budynek taki musi spełniać wymagania rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W szczególności dotyczy to zachowania minimalnych odległości budynku od granic działek sąsiednich, w zależności od rodzaju ściany (z oknami lub bez).

Zapis z art. 29 ust. 1a odnosi się do „budynków mieszkalnych jednorodzinnych”, zatem nie może zostać rozszerzony o zabudowę bliźniaczą czy szeregową, dla której nadal obowiązuje konieczność uzyskania decyzji pozwolenia na budowę.

Obowiązkowy projekt budowlany domu

Nawet jeśli planowany przez nas dom podlegać będzie procedurze zgłoszenia i tak zobowiązani będziemy do przedstawienia w urzędzie czterech egzemplarzy pełnego projektu budowlanego.

Mówi o tym zapis w art. 30 ust. 4b i art. 33 ust. 2. Konieczne jest zatem zlecenie wykonania projektu przez uprawionego architekta, podobnie jak miało to miejsce do 28 czerwca 2015r.

Do wniosku o zgłoszenie należy załączyć cztery egzemplarze projektu budowlanego oraz oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Pozostawiono również obowiązek uzyskania decyzji o warunkach zabudowy, w przypadku domu na działce nie objętej obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Brak obowiązkowych uzgodnień z dostawcami mediów

Mimo konieczności uzyskania warunków zabudowy, zniesiono – dla zabudowy jednorodzinnej – obowiązek załączenia do wniosku zapewnień od gestorów sieci o możliwości technicznej dostawy mediów (prąd, woda, gaz itp.).

Powyższe kwestie, związane z faktycznym wykonaniem odpowiednich przyłączy (wymaganych dla potrzeb mieszkalnych) weryfikowane będą na etapie wydawania decyzji pozwolenia na użytkowanie budynku.

Dom na zgłoszenie a koszt dokumentacji projektowej

Prawo budowlane nadal wymaga sporządzenia pełnej dokumentacji w formie projektu budowlanego. Wynika to m.in. z zachowania warunków bezpieczeństwa budowli, dlatego projekt musi sporządzić uprawniony architekt i konstruktor.

Zakres projektu został rozszerzony o tzw. obszar oddziaływania inwestycji. Zgodnie z poprzednią wersją prawa budowlanego określenie powyższego obszaru było obowiązkiem urzędu rozpatrującego wniosek o pozwolenie na budowę. Na tej podstawie urzędnik podejmował decyzję na jakie działki sąsiednie budynek może oddziaływać i tym samym decydował, którzy sąsiedzi zostaną poinformowani o postępowaniu w naszej sprawie.

W tej chwili obowiązek ten spoczywa na projektancie, który musi dokonać takiej oceny na podstawie szeregu norm, ustaw i rozporządzeń (dot. ochrony środowiska, przyrody, ppoż itp.).

Biorąc pod uwagę powyższe uwarunkowania dotyczące wymagań dla projektu budowlanego nie należy spodziewać się radykalnych spadków cen projektów domów jednorodzinnych.Nowe prawo budowlane 2015 znosi pozwolenie na budowę dla domu jednorodzinnego. Wymagane jest jedynie zgłoszenie robót (zgłoszenie budowy dmu). Dom bez pozwolenia wymaga jednak sporych formalności projektowych. Otóż dom na zgłoszenie nadal wymaga aby opracowany został projekt budowlany (projekt domu). Budowa domu, jeśli jest to dom jednorodzinny, nadal wymagać będzie zatem pewnych kosztów prac projektowych. Budowa domu na zgłoszenie nieco przyspieszy cały proces, lecz nie zmniejszy kosztów architekta. Budowa domu bez pozwolenia możliwa będzie przy spełnianiu pewnych wymagań z art. 29 ust. 1a prawa budowlanego.

Uproszczenia związane z procedurą zgłoszenia

W związku z uproszczeniem niektórych etapów prac projektowych skróci się całkowity czas oczekiwania na ostateczne pozwolenie na wykonanie budynku mieszkalnego.

W przypadku decyzji pozwolenia na budowę urząd administracji architektoniczno – budowlanej ma 65 dni na wydanie decyzji pozytywnej lub sprzeciwu. Przy procedurze zgłoszenia musimy odczekać 30 dni od momentu złożenia wniosku w urzędzie i po tym czasie, jeśli nie otrzymamy decyzji sprzeciwu, mamy trzy lata na rozpoczęcie budowy.

Należy zaznaczyć, że termin trzech lat odnosi się do „rozpoczęcia prac budowlanych” a nie ich zakończenia. Oznacza to, że w ciągu trzech lat musimy pobrać w urzędzie dziennik budowy i dokonać wpisów (np. potwierdzających wytyczenie geodezyjne budynku na działce).

Mimo skrócenia czasu wydania ostatecznej decyzji i tak najwięcej czasu zajmuje najczęściej uzyskanie warunków zabudowy (jeśli nie ma MPZP), co trwa czasami nawet 6-9 miesięcy. Nowe prawo budowlane w żaden sposób nie skróciło tego postępowania. Nie musimy jedynie załączać żadnych uzgodnień z gestorami sieci, co umożliwi nam szybsze złożenie wniosku o warunki zabudowy do odpowiedniego urzędu.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów