Funkcjonalny wiatrołap

Data utworzenia: 8 czerwca 2014

remont i wykończenie

wnętrza

Wiatrołap ma często niewielkie wymiary, co może sprawiać w przyszłości problemy z jego efektywnym zagospodarowaniem. Doradzamy jak zaprojektować w pełni użyteczny i funkcjonalny wiatrołap, który będzie spełniał nasze oczekiwania.

Wiatrołap najczęściej pełni funkcję przedsionka, odgradzając pomieszczenia mieszkalne od zimna i przeciągów podczas otwierania drzwi zewnętrznych. Warto jednak pamiętać, że czasami wiatrołap może spełniać również inne użyteczne funkcje, znacząco ułatwiając użytkowanie domu. Należy jednak dobrze zastanowić się już na etapie projektu do jakich celów chcemy to pomieszczenie wykorzystać i odpowiednio dobrać jego wymiary i lokalizację w domu.

Czy trzeba budować wiatrołap w domu jednorodzinnym?

Kwestia wiatrołapu opisana została w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Widnieje w nim zapis, że wejścia z zewnątrz do budynku i pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi należy chronić przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza przez zastosowanie przedsionka, kurtyny powietrznej lub innych rozwiązań, nieutrudniających ruchu.

Jednocześnie Rozporządzenie nie określa co należy rozumieć poprzez „inne rozwiązania”. Wynika z tego zatem, że projektowanie wiatrołapu w domu jednorodzinnym nie jest obowiązkowe, tym bardziej, że obecnie stosowane drzwi i okna są bardzo szczelne i przy dobrym montażu zapewniają odpowiednią izolację termiczną domu.

Zalety i wady wiatrołapu w domu jednorodzinnym

W typowych domach jednorodzinnych nadal stosuje się jednak wiatrołapy, co wynika z ich wielu zalet, które opisano poniżej w zależności do przeznaczenia wiatrołapu. Możliwe jest jednak zastosowanie również tzw. otwartego wejścia. W rozwiązaniu tym drzwi zewnętrzne od razu otwierają się na część mieszkalną domu, najczęściej hol lub salon.

Rozwiązanie takie często stosowane jest za granica, jednakże w naszych warunkach klimatycznych nie zawsze się to sprawdzi ze względów użytkowych. Wiatrołap umożliwia wykonanie np. niewielkiej garderoby na kurtki, płaszcze, buty itp. i zapewni miejsce dla spokojnego ubrania się lub rozebrania, zanim wejdziemy do głównej części domu. Pozwoli to również utrzymać podłogi w salonie i holu w większej czystości, gdyż obuwie najczęściej pozostawiamy właśnie w wiatrołapie, bez wchodzenia w głąb domu. Jest to duża zaleta wiatrołapu szczególnie w okresie zimowym i jesiennym.

Należy jednak dobrze przemyśleć projektowaną powierzchnię i kształt wiatrołapu, aby spełniał nasze oczekiwania i był w pełni funkcjonalny.

Wiatrołap jako ganek zewnętrzny

Dawniej popularne były tzw. oszklone ganki zewnętrzne. Najczęściej były one nieogrzewane i stanowiły pewnego rodzaju bufor między dworem a wewnętrzną częścią domu. Obecnie rozwiązań takich już się praktycznie nie stosuje, gdyż i tak chcemy ogrzewać wszystkie pomieszczenia, w tym również przedsionki, ganki, tarasy zimowe itp. Dodatkowo przeszklenia ganku stanowią istotne zwiększenie kosztów budowy domu, a jednocześnie ganek taki jest praktycznie niemożliwy do zagospodarowania. Czasami budowane są ganki bez przeszklenia, które umożliwiają np. wbudowanie we wnęce szafy na garderobę wierzchnią, obuwie itp.

Dom bez wiatrołapu narażony jest na większe straty ciepła w zimie, dlatego lepiej nawet zrobić mały wiatrołap niż żadnego. Dom bez przedsionka rzadko jest dziś spotykany.

Mały wiatrołap oddzielający wejście od części mieszkalnej

Wiele zalet mają natomiast wiatrołapy znajdujące się w bryle budynku, stanowiące pomieszczenie przejściowe, przed wejściem do części mieszkalnej domu. W domu bez garażu w wiatrołapie takim można funkcjonalnie wbudować szafę (jedną lub czasami nawet dwie) z wykorzystaniem na garderobę czy mały „składzik” (jeśli nie posiadamy w domu oddzielnego pomieszczenia gospodarczego lub strychu). Przy większych gabarytach wiatrołapu możliwe jest nawet wstawienie niewielkiego stołu i 2-3 krzeseł (ewentualnie małych foteli, np. wiklinowych, rattanowych itp.).

Dobierając wymiary tego typu wiatrołapu należy przewidzieć wnękę dla szafy w zabudowie o szerokości min. 1,2m (szafa dwuskrzydłowa) lub 2,1m (wygodna i w pełni funkcjonalna szafa trzyskrzydłowa). Głębokość wnęki powinna uwzględniać głębokość szafy oraz odstęp do drzwi wejściowych. Zaleca się szafy o głębokości ok. 60cm z zachowaniem dodatkowego odstępu do drzwi ok 20-30cm (minimalnie). Odstęp taki pozwoli na dowolny wybór rodzaju drzwi wejściowych wraz z framugą i opaską.

Istotne jest również zachowanie odpowiedniej szerokości przejścia. Zaleca się, aby szerokość ta wynosiła nie mniej niż 1,2m (najlepiej 1,5-2,0m). Umożliwi to swobodne poruszanie się po wiatrołapie i ubieranie / rozbieranie.

W przypadku wiatrołapów o małych szerokościach (poniżej 2,0-2,5m) nie zaleca się wykonywania szaf w zabudowie. Lepszym rozwiązaniem (gwarantującym swobodę poruszania się) będzie przymocowanie na ścianie wieszaków na ubrania wraz z niewielką komodą na obuwie.

Dobre rozwiązanie to poczekalnia w przedsionku, co narzuca jednak odpowiednie zagospodarowanie wiatrołapu. Pytanie więc jak urządzić wiatrołap, aby nasz ganek był funkcjonalny i użyteczny?

Wiatrołap w domu z garażem

W przypadku domów z garażem, lub garażem i jednocześnie pomieszczeniem gospodarczym, dobrym rozwiązaniem może być usytuowanie wejść do tych pomieszczeń właśnie z wiatrołapu. Należy jednak pamiętać, aby odpowiednio dobrać szerokość i długość wiatrołapu tak, aby możliwe było bezkolizyjne otwieranie wszystkich drzwi (garaż, pom. gospodarcze oraz drzwi wejściowe do domu i drzwi zewnętrzne).

Przy odpowiedniej lokalizacji drzwi w wiatrołapie takim również znajdzie się miejsca na niewielką szafę w zabudowie na garderobę lub chociaż miejsce na wieszaki i komodę.

Na etapie początkowym, czyli wtedy gdy robimy projekt domu zastanawiamy się często czy warto budować wiatrołap czyli przedsionek. Zalety wiatrołapu są istotne w domu jednorodzinnym, szczególnie jeśli mamy gabinet w domu a w związku z tym jest i poczekalnia dla klientów lub pacjentów. Dom bez wiatrołapu narażony jest na większe straty ciepła w zimie, dlatego lepiej nawet zrobić mały wiatrołap niż żadnego.

Wiatrołap jako poczekalnia do gabinetu

Jeśli prowadzimy w domu działalność gospodarczą to dobrym rozwiązaniem będzie zlokalizowanie w wiatrołapie poczekalnia dla klientów (np. pacjentów czy innych interesantów). W takim przypadku zaleca się w wiatrołapie wydzielenie osobnej wnęki przeznaczonej na umiejscowienie odpowiedniej liczby krzeseł.

Decydując się na takie rozwiązanie warto od razu uwzględnić ewentualne przyszłościowe plany rozwoju firmy, aby odpowiednio dobrać wymiary wiatrołapu, umożliwiające ustawienie wystarczającej liczby krzeseł. Problem ten dotyczy w szczególności gabinetów lekarskich, w których czasami w jednej chwili oczekiwać może wielu pacjentów.

W tego typu wiatrołapie nie zaleca się budowy szaf wnękowych dla domowników. Szafy takie lepiej zlokalizować w holu wejściowym, tuż za wiatrołapem. Należy jednocześnie pamiętać o miejscu na wieszaki na ubrania dla klientów firmy (będzie to przydatne szczególnie w okresie zimowym).

Dobrym zwyczajem jest również lokalizacja niewielkiej toalety, do której wejście odbywa się bezpośrednio z wiatrołapu. Powinna to być toaleta przeznaczona wyłącznie dla klientów, bez współkorzystania z domownikami (dla których należy zaprojektować odrębną toaletę i łazienkę wewnątrz części mieszkalnej).

Dom bez przedsionka rzadko jest dziś spotykany. Dobre rozwiązanie to poczekalnia w przedsionku, co narzuca jednak odpowiednie zagospodarowanie wiatrołapu. Pytanie więc jak urządzić wiatrołap, aby nasz ganek był funkcjonalny i użyteczny? Dobre rozwiązanie to garderoba w wiatrołapie.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów