logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Ile kosztuje montaż klimatyzacji domowej?

Data utworzenia: 6 września 2023
Słowa kluczowe: klimatyzacja domowa,ile kosztuje klimatyzacja
Budowa
Instalacje
Źródło: Pixabay
Montaż klimatyzacji domowej to ważna decyzja, która może znacząco wpłynąć na komfort termiczny i jakość życia w naszych domach. W dzisiejszych czasach, w obliczu coraz bardziej wymagających warunków klimatycznych, klimatyzacja staje się nieodzownym elementem wyposażenia każdego pomieszczenia. Jednakże, zanim przystąpimy do jej montażu, istotne jest zrozumienie różnych aspektów związanych z kosztami tego procesu.

Dziś przyjrzymy się bliżej czynnikom wpływającym na koszty montażu klimatyzacji domowej oraz przedstawimy różne scenariusze, które pomogą Ci w podjęciu świadomej decyzji.

Koszty instalacji klimatyzacji domowej

Czynniki, które wpływają na cenę montażu klimatyzacji

 • Typ klimatyzatora: wybór odpowiedniego typu klimatyzatora ma kluczowe znaczenie dla ustalenia kosztów instalacji. Istnieje wiele rodzajów klimatyzatorów np. klimatyzatory okienne, przenośne, split-systemy, klimatyzatory kanałowe i wiele innych. Każdy z nich ma swoje cechy i zastosowania, co wpływa na finalny koszt montażu.

 • Rozmiar i układ pomieszczeń: wielkość pomieszczeń, które mają być klimatyzowane, ma wpływ na koszty instalacji. W mniejszych pomieszczeniach tj. sypialnie czy biura, instalacja klimatyzatora może być mniej skomplikowana i zazwyczaj jest tańsza. W przypadku większych przestrzeni np. duże salony, konieczne może być zastosowanie bardziej zaawansowanych systemów, co może być związane z większym nakładem finansowym.

 • Rodzaj budynku: typ budynku, w którym planujemy zainstalować klimatyzację, również wpływa na koszty montażu. Instalacja w nowym obiekcie zazwyczaj jest łatwiejsza i mniej kosztowna niż w istniejących konstrukcjach, które mogą wymagać dodatkowych prac dostosowawczych.

 • Stopień trudności instalacji: trudność instalacji, czyli dostępność do okien, ścian czy dachu, może wpłynąć na koszty. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie prac budowlanych lub instalacyjnych, co zwiększa wydatki.

 • Marka i jakość klimatyzatora: to również wpływa na koszty. Klimatyzatory renomowanych producentów mogą być droższe w zakupie, ale zazwyczaj charakteryzują się wyższą niezawodnością i efektywnością, co może przynieść długoterminowe oszczędności.

 • Koszty dodatkowe

 

Oprócz samego montażu klimatyzacji, istnieją również inne koszty, które warto wziąć pod uwagę. Mogą one obejmować:

 • Prace elektryczne: Instalacja klimatyzacji może wymagać prac elektrycznych tj. podłączenie do źródła zasilania.

 • Koszty konserwacji i serwisu: Klimatyzatory wymagają regularnej konserwacji i serwisu, co może generować dodatkowe koszty w ciągu lat.

 • Koszty materiałów: W niektórych przypadkach konieczne może być zakupienie dodatkowych materiałów tj. rury wentylacyjne czy inne akcesoria.

Montaż klimatyzacji – orientacyjne ceny klimatyzatora i robocizny w 2023 rok

Jeśli planujesz montaż klimatyzacji w pomieszczeniu o powierzchni 15-20 m², koszty będą wynosiły mniej więcej od 3 500 do 4 000 złotych. Natomiast za montaż klimatyzacji w salonie o powierzchni 25-30 m², przygotuj się na koszty w przedziale od 3 500 do 4 700 złotych. Jeśli chcesz zainstalować klimatyzację w przestronnym salonie o powierzchni 50 m², musisz rozważyć wydatki rzędu od 4 500 do 5 900 złotych.

Zakup i montaż klimatyzacji w mieszkaniu o powierzchni 60 m² (z montażem systemu multisplit zawierającego jedną jednostkę zewnętrzną i dwie wewnętrzne) może wynieść około 5 300 złotych za urządzenie oraz około 2 000 złotych za usługę. Niemniej jednak, jeśli zdecydujesz się na klimatyzator multisplit z trzema wewnętrznymi jednostkami wyposażonymi w dodatkowe funkcje (na przykład klimatyzator z funkcją oczyszczania powietrza za 6 400 złotych, rura gazowa za 860 złotych, stelaż za 180 złotych i robocizna około 2 500 złotych), cena może wzrosnąć nawet do około 9 000-10 000 złotych.

Podstawowa usługa montażu klimatyzacji obejmuje:

 • Instalację wewnętrznej jednostki do 3 m wysokości — około 650 zł.

 • Wykonanie instalacji między jednostkami do 3 m długości (bez koryt) - około 1 200-1 500 zł.

 • Podłączenie klimatyzatora do istniejącej instalacji elektrycznej do 3 m długości — około 300 zł.

 • Montaż klimatyzatora ściennego o mocy 2,6 kW do 3 m instalacji — około 1 200 zł.

 • Montaż klimatyzatora ściennego o mocy 3,5 kW do 3 m instalacji — około 1 300 zł.

 • Montaż klimatyzatora ściennego o mocy 5,2 kW do 3 m instalacji — około 1 500 zł.

 • Montaż klimatyzatora sufitowego / podstropowego / przypodłogowego (do 3 m instalacji, do 10 kW) z wykonaniem próżni i uruchomieniem — około 1 600-2 000 zł za jedno urządzenie.

 • Wykonanie instalacji grawitacyjnego odpływu skroplin (do 5 m długości) z rurą do 5 mb — od 300 zł.

Podsumowując, koszty montażu klimatyzacji domowej w 2023 roku mogą być zróżnicowane w zależności od wielu czynników m.in. powierzchni pomieszczenia, rodzaju klimatyzacji oraz zakresu prac instalacyjnych. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie zrozumieć, co obejmuje cena usługi montażu i porównać oferty różnych firm, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(Małgorzata Karpińska)
śledź nas na Facebook
Najnowsze
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
śledź nas na Facebook

Najczęściej czytane

article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.