Ile kosztuje zielony dach?

Data utworzenia: 20 października 2016

budowa

dachy i rynny

Dachy ekologiczne to ciekawa alternatywa dla tradycyjnej dachówki czy blachodachówki. Decydując się na zielony dach należy mieć na uwadze dość duże koszty jego wykonania, na które przekłada się zarówno koszt materiałów budowlanych, w tym izolacji, jak również koszty substratu i nasadzeń roślinnych.

Wykonanie zielonego dachu nie należy do tanich rozwiązań lecz warto brać pod uwagę wiele zalet użytkowych. Dachy ekologiczne stanowią bardzo dobry bufor dla zatrzymania ciepła wewnątrz budynku w okresie zimowym, a w lecie zapewniają komfortowy mikroklimat. Ich wielkim autem jest także doskonała izolacyjność akustyczna, której nie osiągniemy stosując rozwiązania tradycyjne jak dachówki ceramiczne, cementowe, blachodachówki czy gonty bitumiczne.

Wzmocnienie stropu żelbetowego i więźby dachowej

Pierwszym warunkiem umożliwiającym wykonanie zielonego dachu jest odpowiednia nośność stropu. Gdy budujemy nowy dom to szacunkowo można przyjąć, że sam strop żelbetowy będzie droższy o ok. 20-30zł/m2 w stosunku do stropu tradycyjnego, bez instalowania na nich pokrycia ekologicznego. W przypadku stropów istniejących konieczne może być ich wzmocnienie. Cena takich wzmocnień waha się średnio od 20 do nawet 40zł/m2 w zależności od nośności i stanu technicznego stropu.

W przypadku dachów skośnych z więźbą drewnianą należy już na etapie projektu zadbać o zaprojektowanie odpowiednio wytrzymałych elementów, które będą w stanie przenieść tak duże obciążenia. Wzmocnienie starej więźby na potrzeby zielonego dachu jest trudnym zadaniem i nie zawsze jest to możliwe i opłacalne finansowo.

Koszt materiałów izolacyjnych

W konstrukcji zielonego dachu należy wyróżnić kilka podstawowych warstw izolacyjnych jak termiczna, przeciwwodna, przeciwkorzenna i bardzo ważna warstwa drenażowa. Izolacja termiczna i hydroizolacja to koszt średnio 40-50zł/m2, warstwa przeciwkorzenna ok. 10-20zł/m2 (droższa dla dachów intensywnych), natomiast za warstwę drenażową będziemy musieli zapłacić ok. 15-30zł/m2.

Do tego dochodzi koszt substratu, który zaczyna się od ok. 20zł/m2 (grubość ok. 15cm pod dach ekstensywny) do nawet 50zł/m2 dla dachów intensywnych.

Koszt nasadzeń w zielonych dachach

W przypadku dachów ekstensywnych, czyli nie przeznaczonych do użytkowania koszt roślinności to średnio 20-30zł/m2 – najpopularniejsze są tutaj rozchodniki i mchy oraz trawy ozdobne.

Dachy intensywne są przeważnie znacznie droższe ze względu na urozmaiconą roślinność. Średni koszt roślinności w dachach intensywnych to 40-60zł/m2. Należy jednak uwzględnić tutaj również ewentualne koszty ścieżek ogrodowych z elementów betonowych lub kamiennych.

Ile kosztuje zielony dach?

Do podanych powyżej cen należy doliczyć również koszty robocizny oraz transportu poszczególnych materiałów. Średni koszt dachu ekstensywnego wynosi ok. 200-400zł/m2 natomiast dachu intensywnego powyżej 500zł/m2. Nie należy jednak wybierać firmy wyłącznie względem najniższej ceny. Zwracajmy dużą uwagę na zrealizowane przez firmę dachy ekologiczne gdyż bardzo łatwo popełnić tu wiele błędów, które z czasem doprowadzą nie tylko do słabego wzrostu roślinności lecz również do zniszczenia warstw ochronnych, spękania stropów i innych poważnych uszkodzeń.

Warto również wybrać firmę, która wykona projekt konstrukcji i nasadzeń dachu intensywnego co pozwoli już na tym etapie racjonalnie rozplanować całą przestrzeń dachu. Koszt takiego projektu to przeważnie ok. 1000-3000zł.

Zespół redakcyjny portalu info-dachy.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów