Przede wszystkim należy przestrzegać prawidłowej kolejności wszystkich prac dachowych. Z punktu widzenia trwałości dachu bardzo ważna jest dobra izolacja przeciwwodna i folia paroizolacyjna. Nie wolno zaniedbać tego etapu prac, gdyż wszelkie remonty połaci dachowej są kosztowne i pracochłonne.
Przygotowanie dachu do montażu dachówek
Na wykonanej konstrukcji nośnej dachu należy ułożyć folię dachową, montując ją do elementów drewnianych za pomocą tzw. takera. Należy pilnować zachowania minimalnych zakładów kolejnych pasów folii dachowej, aby zachować jej ciągłość i szczelność.
Kolejnym ważnym punktem jest prawidłowe dobranie rozstawu łat pod konkretne dachówki ceramiczne i kąt nachylenia połaci dachowej. Należy ze szczególną uwagą i precyzją rozmieszczać kolejne łaty i kontrłaty na dachu, gdyż to od tego etapu prac w dużej mierze zależeć będzie estetyka całej połaci. Zbyt mały lub zbyt duży rozstaw łat istotnie wpłynie na trwałość zamontowanych dachówek oraz na wygląd dachu.
Czasami złe dobranie rozstawu łat dachowych może nawet prowadzić do wrażenia, że niektóre dachówki są zbyt krótkie lub zbyt długie. W rzeczywistości odchylenia wymiarowe poszczególnych dachówek ceramicznych są tak małe, że nie sposób je zauważyć na dobrze wykonanej połaci dachowej.
Montaż rynien i grzebieni
Rynny często mocuje się bezpośrednio do krokwi drewnianych za pomocą specjalnych uchwytów. Należy pilnować odpowiednio minimalnych spadków na rynnach.
Dodatkowo zaleca się zamontowanie specjalnych grzebieni, czasami nazywanych wróblówkami. Pozwalają one ochronić wewnętrzną część okapu przed gnieżdżeniem się ptaków.
Zalecamy grzebienie z kratkami wentylacyjnymi, które jednocześnie zapewnią prawidłową cyrkulację powietrza pod pokryciem dachówką ceramiczną.
Montaż dachówek ceramicznych
Przed montażem dachówek należy je równomiernie rozłożyć na powierzchni dachu. Dobrą praktyką jest wybieranie dachówek na przemian z różnych partii dostaw. Pozwoli to zredukować ewentualne różnice kolorystyczne między poszczególnymi partiami produkcyjnymi.
Dachówki ceramiczne to najczęściej dachówki zakładkowe. Oznacza to, że kolejne dachówki trzymają się na dachu pod wpływem ciężaru dachówek nachodzących na siebie. Dachówki posiadają także specjalne zamki, a ich montaż polega na pewnego rodzaju „wpinaniu” kolejnych dachówek w sąsiednie, już zamontowane.
Dachówek ceramicznych nie trzeba przykręcać do konstrukcji dachowej. Należy jednak zadbać o ich prawidłowe klamrowanie, czyli mocowanie do łat za pomocą specjalnie wyprofilowanych klamer metalowych.
Niektórzy wykonawcy stosują zasadę klamrowania wyłącznie dachówek skrajnych, co niestety jest bardzo złą praktyką i z czasem może doprowadzić do uszkodzenia dachu w czasie silnych wiatrów.
Zaleca się klamrowanie minimalnie co trzeciej dachówki po skosie, chyba że projekt lub dany producent dachówek zaleca inaczej. Na obszarach narażonych na intensywne działanie wiatru, terenach niezurbanizowanych i niezalesionych, a tym samym nieosłoniętych od silnego wiatru warto rozważyć klamrowanie co drugiej dachówki.
W przypadku dachów stromych, o dużym kącie nachylenia zalecane jest klamrowanie każdej dachówki. Wynika to z tego, że w dachach takich kolejne dachówki nie wywierają tak dużego nacisku na sąsiednie jak w dachach o normalnych kątach nachylenia połaci.
Dachówki ceramiczne przy kominie
Wokół kominów należy wykonać odpowiednie uszczelnienie, aby nie dopuścić do przenikania wody opadowej w głąb komina. W tym celu często stosuje się elastyczne taśmy kominowe, które należy odpowiednio wyprofilować i docisnąć do dachówek.
Należy dokładnie kontrolować szczelność montażu taśm kominowych i zachowanie minimalnych zakładów. Dopiero po wykonaniu pełnego uszczelnienia wokół komina można przystępować do montażu kolejnych dachówek.
Montaż dodatkowych elementów dachowych
Wielu inwestorów decyduje się także na montaż dodatkowych, przydatnych akcesoriów dachowych, jak śniegołapy lub drabinki śniegowe oraz stopnie i ławy kominiarskie.
Ich montaż warto dobrze zaplanować jeszcze przed układaniem dachówek, gdyż konieczne może być zamontowanie dodatkowych łat, do których mocowane będą takie elementy dachowe.
Łaty te przybija się powyżej łat na których spoczywać będą dachówki ceramiczne. W przypadku szerokich ław kominiarskich zleca się ich montaż do dwóch wsporników drewnianych, aby zapewnić jak najlepsze połączenie i dużą wytrzymałość na obciążenie w czasie poruszania się po dachu.
Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl