Kotły na pellet są bardzo wydajne, a ich sprawność nierzadko wynosi nawet 95%. Trudno szukać tak dobrych wyników przy piecach na węgiel. Niestety wadą pieców na biomasę i pellet jest dość wysoki koszt samego kotła z podajnikiem i zbiornikiem paliwa. Pellet drzewny i biomasę można zakupić w rozsądnych cenach i w praktyce często nie wychodzi to dużo drożej niż ogrzewanie węglem.
Jak działa kocioł na pellet i biomasę?
Kocioł na pellet drzewny montuje się wraz ze zbiornikiem paliwa i specjalnym podajnikiem. Wielkość zasobnika należy określić w zależności od powierzchni ogrzewanego domu i występujących strat ciepła (mostki termiczne w oknach, jakość izolacji cieplnej ścian itp.). W wielu przypadkach efektywne są zasobniki o pojemności ok. 400l, które pozwalają bezobsługowo ogrzewać dom nawet przez 5-7 dni.
Paliwo automatycznie pobierane jest z zasobnika i przekazywane na ruszty nad palnikiem. Dodatkowo specjalne otwory w rusztach umożliwiają dostarczanie świeżego powietrza, które pobierane jest z zewnętrznego nawiewu i dokładnie dozowane przez wentylator. Zaletą stosowania wentylatorów jest również poprawa cyrkulacji powietrza w piecu, a tym samym lepszy przepływ spalin do komina. Wentylator przyczynia się również do większej efektywności spalania pelletu czy biomasy w komorze pieca.
Ciepło wytworzone w czasie ogrzewania pelletu lub biomasy wykorzystywane jest do ogrzewania wody znajdującej się w wymienniku ciepła. Następnie ciepła woda kierowana jest do instalacji grzewczej zamontowanej w całym domu.
Pełna automatyka pracy
Kotły na pellet drzewny charakteryzują się bardzo łatwą obsługą, w dużym stopniu zautomatyzowaną.
Już samo zamontowanie mechanicznego podajnika pelletu jest dużym ułatwieniem, gdyż nie trzeba samodzielnie ładować komory pieca odpowiednią ilością paliwa. Piec sam, na podstawie wielu parametrów, określi ile pelletu w danej chwili potrzebuje, aby zapewnić wymaganą temperaturę wody w wymienniku ciepła.
Droższe piece posiadają również specjalne grzałki elektryczne, których zadaniem jest automatyczne rozpalanie paliwa w piecu. Eliminujemy tym samym konieczność ręcznego rozpalania, a cała obsługa palnika ogranicza się do jednego włącznika. Jednocześnie następuje wtedy włączenie wentylatora oraz uruchomienie podajnika paliwa.
Bezpieczeństwo przede wszystkim!
Pellet drzewny i biomasa są materiałami łatwopalnymi, dlatego konieczne jest aby piec wyposażony był w dodatkowe zabezpieczenia. Najczęściej są to czujniki temperatury z zaworami wodnymi, które w razie potrzeby zagaszą płomień po przekroczeniu temperatury granicznej.
Alternatywnym rozwiązaniem może być zamontowanie specjalnych śluz zabezpieczających w podajniku paliwa tuż przy palniku. W razie potrzeby odcięty zostanie dopływ paliwa, co po chwili spowoduje samozagaszenie się paleniska.
Ważny jest również dobrej jakości i bezawaryjny sterownik, który automatycznie reguluje wiele parametrów pieca w zależności od temperatury w pomieszczeniach. W celu zmniejszenia ilości spalanego paliwa warto rozważyć zakup sterownika wyposażonego w sondę lambda, badającą zawartość tlenu w spalinach.
Ile kosztuje piec na pellet drzewny i biomasę?
Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Ceny pieców zaczynają się od mniej więcej 13-15 tys. zł, ale za kotły z wyższej półki w pełni zautomatyzowane będziemy musieli zapłacić ok. 20-35 tys. zł.
Cena uzależniona jest także od pojemności zasobnika paliwa, którą powinno się określać wraz z instalatorem lub dystrybutorem pieca w zależności od wielkości domu jaki chcemy ogrzewać.
Należy również pamiętać, że kotły na pellet drzewny wymagają oddzielnego pomieszczenia (kotłowni) z miejscem nie tylko na sam piec ale również na zasobnik kruszywa i podajnik. W przypadku remontu domu i wymiany starego ogrzewania może zajść potrzeba wygospodarowania dodatkowego pomieszczenia co również zwiększy koszty wykonania instalacji grzewczej.
Nie należy stosować pelletu lub biomasy w tradycyjnych kotłach na węgiel gdyż nie uzyska się wtedy tak dużej sprawności.
Nie mniej jednak warto rozważyć pellet jako alternatywę dla szkodliwego dla środowiska węgla. Dużą zaletą pelletu i biomasy jest możliwość zakupu pieca całkowicie zautomatyzowanego, co istotnie zwiększa komfort eksploatowania ogrzewania.
Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl