Jak ocieplić ściany istniejącej piwnicy?

Data utworzenia: 3 grudnia 2015

budowa

fundamenty i piwnice

Obecnie większość osób budujących domy z podpiwniczeniem dba o właściwą izolację cieplną ścian fundamentowych i piwnicznych. Dawniej nie zawsze przywiązywano do tego tak dużą uwagę. Doradzamy jak można efektywnie ocieplić istniejące ściany w budynku podpiwniczonym.

Generalnie wyróżniamy dwa rodzaje ocieplenia ścian piwnicznych – od zewnątrz i od wewnątrz budynku. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, które omawiamy w artykule.

Ocieplenie piwnicy od zewnątrz

Najlepszym rozwiązaniem jest ocieplenie ścian piwnicy od strony zewnętrznej. W tym wypadku możliwe jest połączenie nowego ocieplenia z istniejącą izolacją termiczną ścian i cokołu budynku. Pozwoli to zminimalizować występowanie mostków cieplnych w miejscu styku ścian piwnicy i stropu parterowego.

Wadą ocieplenia od zewnątrz jest konieczność wykonania wykopów przy budynku. W przypadku gdy występuje nieocieplony cokół obłożony płytkami klinkierowymi zaleca się ich usunięcie. Ważne jest, aby w możliwie jak największym stopniu zapewnić ciągłość całej izolacji termicznej na wysokości ściany od fundamentów aż po dach.

Ocieplenie zewnętrzne należy układać aż do dolnej części fundamentów i dokładnie połączyć z istniejącym ociepleniem ścian zewnętrznych.

Do ocieplenia piwnicy od strony zewnętrznej należy stosować płyty ze styropianu ekstrudowanego XPS o grubości min. 10cm. Nie należy w tym wypadku używać tańszych płyt ekspandowanych EPS, które stosuje się do izolacji termicznej ścian nienarażonych na działanie wilgoci, mikroorganizmów i zwiększonego ryzyka uszkodzenia. Płyty EPS montuje się zatem na ścianach powyżej cokołu budynku. Fundamenty i cokoły zaleca się zawsze izolować płytami XPS. Są one dużo twardsze od płyt EPS i jednocześnie odznaczają się dużą wytrzymałością mechaniczną na uszkodzenia oraz odpornością na wilgoć i mróz.

Jeśli przy domu występuje stosunkowo niski poziom wód gruntowych to zleca się dodatkowe obłożenie ocieplenia XPS folią kubełkową, która pozwoli efektywnie odprowadzić nadmiar wilgoci od ścian fundamentowych. Dodatkowo folia kubełkowa zabezpieczy styropian przed uszkodzeniami w czasie zasypywania fundamentów.

Po odkopaniu fundamentów należy dokładnie skontrolować stan izolacji przeciwwilgociowej na całej powierzchni ścian fundamentowych. W razie potrzeby izolację należy naprawić przed rozpoczęciem montażu płyt ociepleniowych XPS.

Ocieplenie piwnicy w starym domu można zrobić na dwa sposoby – ocieplenie piwnicy od wewnątrz lub ocieplenie piwnicy od zewnątrz. Zatem jak ocieplić piwnicę aby izolacja termiczna (izolacja piwnicy) była efektywna? Dobre ocieplenie ścian fundamentowych czyli popularnie ocieplenie fundamentów gwarantuje optymalne warunki cieplne w piwnicy.

Ocieplenie piwnicy od wewnątrz

Jeśli nie mamy możliwości lub nie chcemy odkopywać fundamentów możemy piwnicę ocieplić również od strony wewnętrznej. Rozwiązanie takie jest na pewno szybsze w wykonaniu i pozwala stosować tańszą izolację z płyt EPS. Wewnątrz budynku styropian nie będzie narażony na duże zawilgocenie i działanie mikroorganizmów oraz nie wystąpi ryzyko uszkodzenia płyt przy zasypywaniu fundamentów. Należy jednak wybrać płyty EPS o możliwie najlepszych parametrach izolacyjnych.

Ocieplenie piwnicy od wewnątrz ma niestety również kilka poważnych wad. Przede wszystkim łatwo można zapomnieć o zabezpieczeniu mostków cieplnych w miejscu styku ścian piwnicy ze stropem. Częściowym rozwiązaniem tego problemu jest przedłużenie izolacji termicznej na cokole budynku tak, aby izolacja zewnętrzna i wewnętrzna „nachodziły” się na siebie z obu stron ściany na wysokości ok. 50-70cm. W niektórych wypadkach może to jednak wymagać również modernizacji izolacji zewnętrznej w strefie cokołowej, a czasami nawet zerwania okładzin klinkierowych lub tynków na cokole, w celu wydłużenia istniejącej izolacji.

Pamiętajmy, że mostki termiczne w bliskim sąsiedztwie gruntu mogą szybko prowadzić do pojawienia się wilgoci, pleśni i grzybów na ścianach piwnicznych.

W starych domach często izolacja wilgociowa fundamentów nie jest w najlepszym stanie. Izolacja piwnicy od strony zewnętrznej umożliwia łatwą kontrolę izolacji przeciwwilgociowej i jej naprawę, czego nie zrobimy i nie sprawdzimy przy izolowaniu wyłącznie od strony wewnętrznej.

Może to być ocieplenie styropianem, ważne jednak jaki styropian do fundamentów wybierzemy – EPS czy XPS. Omawiamy czy ocieplić piwnicę i czym ocieplić fundamenty w domu.

Izolacja piwnicy zewnętrzna czy wewnętrzna?

Niewątpliwie koszt izolacji piwnicy od wewnątrz będzie praktycznie zawsze niższy niż wykonanie izolacji zewnętrznej. Wynika to po pierwsze z dużo mniejszych nakładów pracy, a po drugie z możliwości stosowania tańszych materiałów jak płyty EPS, zamiast twardych i wytrzymałych na uszkodzenia płyt XPS do izolacji zewnętrznej.

Niestety nie zawsze oszczędności na tym etapie prac dadzą wymierne korzyści na lata. Izolacja zewnętrzna pozwala łatwo skontrolować stan powierzchni ścian fundamentowych i zapewnić ciągłość izolacji termicznej na całej wysokości budynku. Ma to duże znaczenie dla zminimalizowania zjawiska mostków cieplnych, które często powstają przy izolacji piwnicy od strony wewnętrznej.

Jeśli mamy możliwość i środki finansowe na odkopnie fundamentów i wykonanie profesjonalnej izolacji zewnętrznej to zdecydowanie zalecamy takie właśnie rozwiązanie. Zagwarantuje ono efektywność ocieplenia i jego trwałość na wiele lat.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów