Jak uzyskać efekt drewna, betonu, kamienia lub cegły na ścianie?

Data utworzenia: 14 grudnia 2018

budowa

elewacje

Źrodło: Weber

Drewno, cegła, beton, metal są bardzo modne. Używa się ich nie tylko w architekturze tradycyjnej, ale sto także ważny element stylu nowoczesnego. Wiele osób jednak nie decyduje się na ich zastosowanie we wnętrzach czy na elewacji, nie tylko z uwagi na ich cenę, ale też przez konieczność regularnej konserwacji (drewno), problem z ciężarem materiału (beton architektoniczny), czy możliwościami wykorzystania (cegła).

Imitacja zwykle kojarzy się z czymś gorszym od oryginału. Tym razem jednak mamy do czynienia z produktami wyglądem bardzo przypominającymi oryginał, ale bez jego wad. I tak zamiast drogich i kłopotliwych w montażu płyt z betonu architektonicznego można zastosować tynk, który odwzoruje ich barwę i powierzchnię. Wykorzystując tynk, wykonamy także imitację desek. A zamiast prawdziwymi cegłami, możemy wykończyć ścianę płytkami wyglądającymi jak cegły.

Efekt betonu architektonicznego

Zamiast męczyć się z mocowaniem ciężkich płyt betonowych (płyta o grubości 2 cm i wymiarach 100 x 50 cm waży ok. 20 kg) można zastosować silikonowy tynk modelarski weber.pas modelino C 'beton' o uziarnieniu i kolorystyce do złudzenia przypominającej powierzchnię z lanego betonu. Tynk nakłada się na zagruntowaną powierzchnię w dwóch warstwach, każda o grubości 1-1,5 mm. Pierwsza warstwa jest wyrównawcza, drugą się wykańcza, stosując różne techniki zacierania i wygładzania, odwzorowujące na powierzchni charakterystyczne wżery (raki), miejsca o różnym stopniu chropowatości, charakterystyczne cienie i smugi, czy ślady po ściągach i fugi między płytami.

Imitacja deski fasadowej

Oryginalna deska fasadowa jest kłopotliwa pod względem montażu, jak i późniejszej pielęgnacji. Jest również materiałem palnym.

Oferowane przez Weber rozwiązania są proste w wykonaniu i bardzo trwałe, bez potrzeby regularnej pielęgnacji.

Imitację deski fasadowej można wykonać przy pomocy silikonowego tynku modelarskiego weber.pas modelino D. Tynk nakłada się na zagruntowaną powierzchnię w dwóch warstwach, każda o grubości ok. 1-1,5 mm. Pierwsza to warstwa wyrównawcza. Na drugiej warstwie wykonuje się rysunek słojów drewna przy pomocy specjalnego narzędzia.

Fugi między deskami można odwzorować wykorzystując np. płaski wkrętak lub specjalną taśmę odcinającą o szer. 5 mm. Całość, po wyschnięciu i delikatnym przeszlifowaniu, maluje się bejcą akrylową weber.ton lazur. Dostępnych jest 10 popularnych kolorów (np. dąb, sosna, mahoń, heban), a efekt końcowy zależy od ilości warstw i techniki nakładania bejcy.

Drugi sposób - jeszcze prostszy - to wykorzystanie gotowych, prefabrykowanych elementów z odwzorowanym, niezwykle realistycznym rysunkiem słojów drewna. Weberpan wood, to panele akrylowe z dodatkowym wzmocnieniem z siatki z włókna szklanego, z wytłoczonym rysunkiem słojów drewna. Panele mają grubość ok. 3 mm i szer. 16 cm. Są produkowane w odcinkach o dł. 200 cm. Można je łatwo przycinać nożem lub nożycami. Panele przykleja się do podłoża przy pomocy kleju dyspersyjnego weberpan flex, zostawiając fugę między panelami 2-5 mm. Całość, po związaniu kleju, maluje się bejcą akrylową weber.ton lazur.

drewno na ścianie, beton na ścianie, kamień na ścianie, beton dekoracyjny

Imitacja muru ceglanego

Co zrobić w sytuacji, gdy wymarzyliśmy sobie elewację w postaci muru ceglanego, ale musimy zachować właściwości termoizolacyjne ściany?

Wykorzystując systemy ociepleniowe weber.therm CERAMIC mamy możliwość odwzorowania ściany z cegły na różnych materiałach izolacyjnych: na styropianie, wełnie mineralnej i płytach z piany rezolowej (λD = 0,020 W/m*K). System pozwala na przyklejanie płytek klinkierowych o wymiarach typowej cegły na systemie ociepleniowym. Na rynku dostępne są różnorodne płytki imitujące jednorodną kolorystycznie, glazurowaną cegłę klinkierową, jak i płytki imitujące starą, ręcznie formowaną cegłę.

Drugi, prostszy sposób to wykonanie imitacji muru ceglanego z użyciem silikonowego tynku modelarskiego weber.pas modelino C 'cegła' i samoprzylepnych szablonów do odwzorowania muru. Tynk jest produkowany w typowych ceglanych kolorach, a każdy kolor główny ma swoje dopełnienie o ton ciemniejsze. Stosując tylko główny kolor, uzyskujemy efekt nowej cegły. Natomiast stosując na kolor główny oraz 'maźnięcia' o ton ciemniejsze, uzyskujemy efekt starej cegły. Jak w każdym przypadku stosowania tynków modelarskich, efekt finalny zależy od rodzaju użytych narzędzi i sposobu wykończenia.

Imitacja kamienia naturalnego

Bardzo realistyczną imitację muru z kamienia lub imitację okładziny z płyt kamiennych można wykonać stosując tynki mozaikowe weber.pas stone.

Tynki oferowane są w kolorystyce do złudzenia przypominającej naturalne okładziny z granitu czy z piaskowca, ale i wzory imitujące elementy wykonane z kalcytu, hematytu, turmalinu czy obsydianu. Znakomita większość wzorów posiada dodatek różnego rodzaju miki (złota, srebrna, czarna, naturalna), która dając charakterystyczne refleksy świetlne, podkreśla naturalność okładziny.

Efekt metaliczny

Stosując farbę fasadową z efektem metalicznym weber.ton metalic możemy uzyskać na elewacji wierne odwzorowanie okładziny z płyt metalowych. Farba dostępna jest w 10 kolorach (między innymi miedź, brąz, srebro, odcienie stali i aluminium).

Więcej na: https://www.pl.weber/

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów