Jak uzyskać efekt drewna, betonu, kamienia lub cegły na ścianie?

Data utworzenia: 14 grudnia 2018

budowa

elewacje

Źrodło: Weber

Drewno, cegła, beton, metal są bardzo modne. Używa się ich nie tylko w architekturze tradycyjnej, ale sto także ważny element stylu nowoczesnego. Wiele osób jednak nie decyduje się na ich zastosowanie we wnętrzach czy na elewacji, nie tylko z uwagi na ich cenę, ale też przez konieczność regularnej konserwacji (drewno), problem z ciężarem materiału (beton architektoniczny), czy możliwościami wykorzystania (cegła).

Imitacja zwykle kojarzy się z czymś gorszym od oryginału. Tym razem jednak mamy do czynienia z produktami wyglądem bardzo przypominającymi oryginał, ale bez jego wad. I tak zamiast drogich i kłopotliwych w montażu płyt z betonu architektonicznego można zastosować tynk, który odwzoruje ich barwę i powierzchnię. Wykorzystując tynk, wykonamy także imitację desek. A zamiast prawdziwymi cegłami, możemy wykończyć ścianę płytkami wyglądającymi jak cegły.

Efekt betonu architektonicznego

Zamiast męczyć się z mocowaniem ciężkich płyt betonowych (płyta o grubości 2 cm i wymiarach 100 x 50 cm waży ok. 20 kg) można zastosować silikonowy tynk modelarski weber.pas modelino C 'beton' o uziarnieniu i kolorystyce do złudzenia przypominającej powierzchnię z lanego betonu. Tynk nakłada się na zagruntowaną powierzchnię w dwóch warstwach, każda o grubości 1-1,5 mm. Pierwsza warstwa jest wyrównawcza, drugą się wykańcza, stosując różne techniki zacierania i wygładzania, odwzorowujące na powierzchni charakterystyczne wżery (raki), miejsca o różnym stopniu chropowatości, charakterystyczne cienie i smugi, czy ślady po ściągach i fugi między płytami.

Imitacja deski fasadowej

Oryginalna deska fasadowa jest kłopotliwa pod względem montażu, jak i późniejszej pielęgnacji. Jest również materiałem palnym.

Oferowane przez Weber rozwiązania są proste w wykonaniu i bardzo trwałe, bez potrzeby regularnej pielęgnacji.

Imitację deski fasadowej można wykonać przy pomocy silikonowego tynku modelarskiego weber.pas modelino D. Tynk nakłada się na zagruntowaną powierzchnię w dwóch warstwach, każda o grubości ok. 1-1,5 mm. Pierwsza to warstwa wyrównawcza. Na drugiej warstwie wykonuje się rysunek słojów drewna przy pomocy specjalnego narzędzia.

Fugi między deskami można odwzorować wykorzystując np. płaski wkrętak lub specjalną taśmę odcinającą o szer. 5 mm. Całość, po wyschnięciu i delikatnym przeszlifowaniu, maluje się bejcą akrylową weber.ton lazur. Dostępnych jest 10 popularnych kolorów (np. dąb, sosna, mahoń, heban), a efekt końcowy zależy od ilości warstw i techniki nakładania bejcy.

Drugi sposób - jeszcze prostszy - to wykorzystanie gotowych, prefabrykowanych elementów z odwzorowanym, niezwykle realistycznym rysunkiem słojów drewna. Weberpan wood, to panele akrylowe z dodatkowym wzmocnieniem z siatki z włókna szklanego, z wytłoczonym rysunkiem słojów drewna. Panele mają grubość ok. 3 mm i szer. 16 cm. Są produkowane w odcinkach o dł. 200 cm. Można je łatwo przycinać nożem lub nożycami. Panele przykleja się do podłoża przy pomocy kleju dyspersyjnego weberpan flex, zostawiając fugę między panelami 2-5 mm. Całość, po związaniu kleju, maluje się bejcą akrylową weber.ton lazur.

drewno na ścianie, beton na ścianie, kamień na ścianie, beton dekoracyjny

Imitacja muru ceglanego

Co zrobić w sytuacji, gdy wymarzyliśmy sobie elewację w postaci muru ceglanego, ale musimy zachować właściwości termoizolacyjne ściany?

Wykorzystując systemy ociepleniowe weber.therm CERAMIC mamy możliwość odwzorowania ściany z cegły na różnych materiałach izolacyjnych: na styropianie, wełnie mineralnej i płytach z piany rezolowej (λD = 0,020 W/m*K). System pozwala na przyklejanie płytek klinkierowych o wymiarach typowej cegły na systemie ociepleniowym. Na rynku dostępne są różnorodne płytki imitujące jednorodną kolorystycznie, glazurowaną cegłę klinkierową, jak i płytki imitujące starą, ręcznie formowaną cegłę.

Drugi, prostszy sposób to wykonanie imitacji muru ceglanego z użyciem silikonowego tynku modelarskiego weber.pas modelino C 'cegła' i samoprzylepnych szablonów do odwzorowania muru. Tynk jest produkowany w typowych ceglanych kolorach, a każdy kolor główny ma swoje dopełnienie o ton ciemniejsze. Stosując tylko główny kolor, uzyskujemy efekt nowej cegły. Natomiast stosując na kolor główny oraz 'maźnięcia' o ton ciemniejsze, uzyskujemy efekt starej cegły. Jak w każdym przypadku stosowania tynków modelarskich, efekt finalny zależy od rodzaju użytych narzędzi i sposobu wykończenia.

Imitacja kamienia naturalnego

Bardzo realistyczną imitację muru z kamienia lub imitację okładziny z płyt kamiennych można wykonać stosując tynki mozaikowe weber.pas stone.

Tynki oferowane są w kolorystyce do złudzenia przypominającej naturalne okładziny z granitu czy z piaskowca, ale i wzory imitujące elementy wykonane z kalcytu, hematytu, turmalinu czy obsydianu. Znakomita większość wzorów posiada dodatek różnego rodzaju miki (złota, srebrna, czarna, naturalna), która dając charakterystyczne refleksy świetlne, podkreśla naturalność okładziny.

Efekt metaliczny

Stosując farbę fasadową z efektem metalicznym weber.ton metalic możemy uzyskać na elewacji wierne odwzorowanie okładziny z płyt metalowych. Farba dostępna jest w 10 kolorach (między innymi miedź, brąz, srebro, odcienie stali i aluminium).

Więcej na: https://www.pl.weber/

Zobacz również...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Kompleksowa ochrona Twojego domu

Każdemu z nas zależy na ochronie tego, co dla niego najcenniejsze. Bez względu na to, czy znajdujemy się w domu, czy poza nim, nie jesteśmy w stanie samodzielnie zadbać o bezpieczeństwo naszych bliskich i naszego dobytku. Zapewnić im nieustanną ochro...

Jak wybrać gotowy projekt nowoczesnego domu?

Marzy Ci się dom nowoczesny? Nie wiesz jak wybrać projekt domu nowoczesnego, który zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby? Z pomocą przychodzi ten artykuł, dzięki któremu dowiesz się jak ze wszystkich projektów dostępnych na rynku wybrać ten, który będzie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów