Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Rodzaje hydro i termoizolacji fundamentów

Fundamenty to podstawa naszego domu. Zadbajmy zatem aby izolacja fundamentów wykonana była poprawnie, a w szczególności hydroizolacja czyli izolacja przeciwwilgociowa lub inaczej mówią izolacja przeciwwodna. Czasami wykonywana jest również termoizolacja czyli izolacja ścian fundamentowych jako izolacja pionowa przed zimnem, czyli inaczej izolacja cieplna. Izolacja pozioma to nie jest izolacja termiczna, lecz ochrona fundamentów przed wodą.
Źródło: ShutterStock
Fundamenty stanowią jeden z najistotniejszych elementów w konstrukcji domu. Błędy popełniane na tym etapie mogą w przyszłości spowodować trudne do likwidacji uszkodzenia ścian budynku. W krótkim czasie może także pojawić się wilgoć oraz grzyb i pleśń. Warto zatem zastanowić się jakie rodzaje izolacji wykonać.

Pamiętajmy, że wszelkie naprawy fundamentów po wybudowaniu domu są bardzo trudne do wykonania i kosztowne.

W standardowym domu jednorodzinnym występuje najczęściej tzw. izolacja przeciwwilgociowa fundamentów (hydroizolacja) oraz izolacja termiczna (izolacja cieplna).

Obowiązkowo należy wykonać izolację przeciwwodną, gdyż zapobiega to niszczeniu i osłabieniu ścian i ław fundamentowych, a w konsekwencji obniżenia ich wytrzymałości i odporności na korozję. Szczególnego znaczenia nabiera zabezpieczenie ścian przed wilgocią w budynkach podpiwniczonych, gdzie istnieje prawdopodobieństwo występowania pleśni i grzyba na ścianach i stropie.

Zazwyczaj przy dobrych warunkach gruntowo – wodnych wystarczające jest wykonanie izolacji ław i ścian fundamentowych np. papą lub folią.

Niezależnie od wybranego materiału najważniejsze jest zawsze wykonanie izolacji w sposób całkowicie szczelny na całej powierzchni, która ma kontakt z gruntem i tym samym z wodą i zawilgoceniem (np. poprzez tzw. podciąganie kapilarne). Obowiązkowe jest także zapewnienie właściwej hydroizolacji podłogi na gruncie.

Izolacja przeciwwodna pozioma

W tym celu stosowana jest papa na lepiku, jednakże mamy także inne materiały do izolacji fundamentów. Zatem z czego wykonać izolację fundamentów i czy nadaje się do tego styropian jako płyty styropianowe. Jak prawidłowo izolować fundamenty oraz z czego wykonać hydroizolację, czy można w tym celu używać styropian wodoodporny? Z czego wykonać termoizolację to również często zadawane pytanie.

Hydroizolacja najczęściej wykonywana jest przy wykorzystaniu dwóch warstw papy bitumicznej na lepiku asfaltowym. Warto tak wykonać fundamenty, aby izolacja pozioma ścian i izolacja podpodłogowa znajdowały się na jednym poziomie. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć konieczności zginania papy, która może w tych miejscach pękać, przez co izolacja traci szczelność. Jeżeli jest to niemożliwe, np. ze względu na specyficzny projekt domu, warto wykonywać odpowiednie zakłady papy i po wykonaniu prac bardzo dokładnie sprawdzić wszystkie miejsca zagięć.

Izolacja ścian fundamentowych, zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych oraz fundamentu pod kominy, musi zapewniać ciągłość z izolacją podłogi na gruncie.

Obecnie na rynku jest wiele materiałów stosowanych jako izolacja przeciwwilgociowa (izolacja przeciwwodna). Najczęściej występującą w projektach formą izolacji jest papa na lepiku. Należy przy tym pamiętać, że w tym przypadku to lepik stanowi podstawową ochronę wilgociową a nie papa, dlatego należy szczególnie dokładnie go nanosić na całą izolowaną powierzchnię.

Co raz częściej stosowane są także inne materiały, jak folie izolacyjne oraz specjalne papy termozgrzewalne. Ich skuteczność jest równie wysoka, lecz oczywiście przy bardzo dokładnym wykonaniu prac. W przypadku foli izolacyjnych powinno się stosować materiały o grubości min. 0,4-0,6mm. Warto zwrócić uwagę na specjalne folie posiadające chropowatą górną warstwę, co zapewni lepsze związanie z zaprawą podczas murowania ścian. Papy termozgrzewalne (pokryte obustronnie powłoką bitumiczną) mają zwykle grubość ok. 3-5mm. Ważne jest, aby izolacja fundamentów wykonana została z materiałów dedykowanych do tego typu prac (nie wolno stosować dowolnych folii czy pap).

Izolacja pionowa przeciwwodna

Czasami wykonywana jest również termoizolacja czyli izolacja ścian fundamentowych jako izolacja pionowa przed zimnem, czyli inaczej izolacja cieplna. Izolacja pozioma to nie jest izolacja termiczna, lecz ochrona fundamentów przed wodą. W tym celu stosowana jest papa na lepiku, jednakże mamy także inne materiały do izolacji fundamentów.

Izolacja przeciwwodna pionowa występuje praktyczne w każdym projekcie budowlanym domu jednorodzinnego, jednakże nie zawsze musi być ona wykonywana z drogich i bardzo dobrych jakościowo materiałów. Szczególną uwagę należy poświęcić takiej izolacji w przypadku, gdy decydujemy się na budowę ścian fundamentowych z cegły lub betonu komórkowego, czyli materiałów charakteryzujących się duża nasiąkliwością. W takiej sytuacji dobra jakościowo izolacja ścian fundamentowych jest obowiązkowa i nie należy w tym miejscu szukać oszczędności. Obowiązkowo należy ją także wykonać gdy nasz dom posadowiony jest na terenach bagnistych (czyli gruntach zawierających substancje mogące powodować korozję betonu).

Do wykonania ochrony przeciwwilgociowej najczęściej stosowane są rozcieńczone emulsje asfaltowo – kauczukowe z posmarowaniem lepikiem, przy czym odchodzi się co raz częściej od lepiku na gorąco. Należy jednak pamiętać, że lepik asfaltowy na zimno nie powinien mieć kontaktu ze styropianem (jeżeli stosujemy go dla ochrony cieplnej). Optymalne jest w tym wypadku stosowanie samej emulsji asfaltowo – kauczukowej.

Należy ze szczególną ostrożnością zasypywać ściany fundamentowe aby nie uszkodzić wykonanej izolacji pionowej. Można w tym celu zabezpieczyć ją specjalnymi foliami lub styropianem, który jednocześnie może pełnić funkcję izolacji termicznej.

Izolacja cieplna ścian fundamentowych (termoizolacja)

Izolacja termiczna ścian fundamentowych nie jest obowiązkiem. Różne jest w tej kwestii zdanie fachowców. Konieczne jest zapewnienie właściwej izolacji cieplnej podłogi na gruncie, jednakże jak pokazuje praktyka, dodatkowe docieplenie ścian fundamentowych może poprawić warunki cieplne budynku, a co za tym idzie zmniejszyć koszty ogrzewania.

Warto wykonywać taką izolację szczególnie w przypadku gdy podłoga parteru znajduje się w poziomie albo tuż nad poziomem gruntu. W większości przypadków stosowane są tzw. ściany jedno lub dwuwarstwowe. W takim rozwiązaniu skuteczną izolację cieplną fundamentów mogą zapewnić przyklejone płyty styrodurowe (z polistyrenu ekstrudowanego, tzw. "twardy styropian") o grubości ok 10cm. Na rynku dostępne są także specjalne płyty styropianu wodoodpornego, które mogą dodatkowo pełnić funkcję izolacji przeciwwodnej, jednakże do rozwiązań takich należy podchodzić z duża ostrożnością, gdyż znacznie trudniej jest zapewnić szczelność izolacji styropianowej niż izolacji wodnej z emulsji asfaltowo – kauczukowej. Nawet jeśli zastosujemy specjalne styropiany wodoodporne, główna izolacja fundamentów przed wilgocią powinna zostać wykonana oddzielnie (np. papa na lepiku lub inna metoda, zapewniająca efektywną ochronę przed dostępem wody).Fundamenty to podstawa naszego domu. Zadbajmy zatem aby izolacja fundamentów wykonana była poprawnie, a w szczególności hydroizolacja czyli izolacja przeciwwilgociowa lub inaczej mówią izolacja przeciwwodna. Zatem z czego wykonać izolację fundamentów i czy nadaje się do tego styropian jako płyty styropianowe. Jak prawidłowo izolować fundamenty oraz z czego wykonać hydroizolację, czy można w tym celu używać styropian wodoodporny? Z czego wykonać termoizolację to również często zadawane pytanie.

Alternatywnym rozwiązaniem może być wykonanie ostatnich, górnych elementów ścian fundamentowych ze specjalnych materiałów o podwyższonej ciepłochronności. W tym celu można wykorzystać bloczki z keramzytobetonu lub pustaki betonowe z wkładkami styropianowymi. W takiej sytuacji dodatkowa izolacja pionowa (termoizolacja) nie będzie konieczna.

Izolację termiczną może także stanowić warstwa kruszywa keramzytowego o grubości ok 40-50cm. Keramzyt taki dostępny jest w większości marketów budowlanych w workach pojemności ok 30-55l.

Wykonanie fundamentów jest kosztownym i jednocześnie jednym z najważniejszych etapów budowy. Należy pamiętać, że wszelkie naprawy czy zmiany po wybudowaniu domu mogą być bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do wykonania. Przed podjęciem decyzji jakie izolacje zastosujemy i z jakich materiałów, warto dobrze przeanalizować dostępne na rynku produkty z jednoczesnym uwzględnieniem warunków wodnych, w jakich nasz dom się znajduje.Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(30 maja 2014)
Dodaj firmę do katalogu

Stwórz wizytówkę swojej firmy w naszym katalogu:

zdobywaj nowych klientów
lepsza widoczność firmy w google
możliwość dodania linków www i social media
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Dodaj firmę do katalogu

Stwórz wizytówkę swojej firmy w naszym katalogu:

zdobywaj nowych klientów
lepsza widoczność firmy w google
możliwość dodania linków www i social media
Pompa ciepła - jak wybrać dobry model?
Pompa ciepła - jak wybrać dobry model?

Zmiana gazu na pompę ciepła - skrócony poradnik dla inwestora

Zmiana gazu na pompę ciepła - skrócony poradnik dla inwestora

Co należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera?
Co należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera?

Odbiór mieszkania: na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu nowego lokum?

Odbiór mieszkania: na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu nowego lokum?

Jak podpisać dobrą umowę na roboty budowlane i remontowe?
Jak podpisać dobrą umowę na roboty budowlane i remontowe?

Umowa na roboty budowlane - kiedy warto ją zawrzeć i co powinna zawierać?

Umowa na roboty budowlane - kiedy warto ją zawrzeć i co powinna zawierać?

Jaki dom jest lepszy i praktyczniejszy - parterowy czy piętrowy?
Jaki dom jest lepszy i praktyczniejszy - parterowy czy piętrowy?

Dom parterowy czy piętrowy? Porównanie zalet i wad obu rozwiązań.

Dom parterowy czy piętrowy? Porównanie zalet i wad obu rozwiązań.

Ile kosztuje montaż gniazdek i oświetlenia w domu i mieszkaniu?
Ile kosztuje montaż gniazdek i oświetlenia w domu i mieszkaniu?

Koszty montażu oświetlenia i instalacji gniazdek

Koszty montażu oświetlenia i instalacji gniazdek

Ile kosztuje biały montaż w łazience?
Ile kosztuje biały montaż w łazience?

Koszt montażu armatury łazienkowej - co warto wiedzieć?

Koszt montażu armatury łazienkowej - co warto wiedzieć?

Jak zrobić antyramę?
Jak zrobić antyramę?

Jak zrobić antyramę? Poradnik krok po kroku

Jak zrobić antyramę? Poradnik krok po kroku

Rolety wewnętrzne Fakro
Rolety wewnętrzne Fakro

Rolety wewnętrzne Fakro: idealne rozwiązanie dla Twoich okien dachowych - przegląd

Rolety wewnętrzne Fakro: idealne rozwiązanie dla Twoich okien dachowych - przegląd

Zalety i wady kory sosnowej jako ściółki pod rośliny
Zalety i wady kory sosnowej jako ściółki pod rośliny

Kora sosnowa jako ściółka: Wady, zalety i wybór odpowiedniej opcji

Kora sosnowa jako ściółka: Wady, zalety i wybór odpowiedniej opcji

Jak sadzić i pielęgnować róże w ogrodzie?
Jak sadzić i pielęgnować róże w ogrodzie?

Róże w Ogrodzie: praktyczny poradnik dla początkujących ogrodników

Róże w Ogrodzie: praktyczny poradnik dla początkujących ogrodników

Jak zrobić mulczowanie trawnika na wiosnę?
Jak zrobić mulczowanie trawnika na wiosnę?

Mulczowanie trawy: dlaczego warto to robić wiosną?

Mulczowanie trawy: dlaczego warto to robić wiosną?

Zmiany cen materiałów i robocizny - co na nie wpływa?
Zmiany cen materiałów i robocizny - co na nie wpływa?

Jakie czynniki wpływają na zmiany cen robocizny i materiałów budowlanych?

Jakie czynniki wpływają na zmiany cen robocizny i materiałów budowlanych?

Jak wybrać fachowca do remontu, z polecenia czy z ogłoszenia?
Jak wybrać fachowca do remontu, z polecenia czy z ogłoszenia?

Wybór fachowca do remontu - jak to dobrze zrobić, na co zwracać uwagę?

Wybór fachowca do remontu - jak to dobrze zrobić, na co zwracać uwagę?

Jak zwalczać pędziorki w ogrodzie?
Jak zwalczać pędziorki w ogrodzie?

Skuteczne sposoby na zwalczanie pędziorków w ogrodzie i domu

Skuteczne sposoby na zwalczanie pędziorków w ogrodzie i domu

Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?
Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?
Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu
Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu

Jaki grill węglowy wybrać?

Jaki grill węglowy wybrać?

Nowoczesne komody do małych pomieszczeń
Nowoczesne komody do małych pomieszczeń

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

śledź nas na Facebook
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?

Uprawa cukinii w ogrodzie

Uprawa cukinii w ogrodzie

Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?
Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?
Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?
Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Uprawa ogórków w ogrodzie
Uprawa ogórków w ogrodzie

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?
Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom
Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?
Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Montaż rolet dzień noc
Montaż rolet dzień noc

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?
Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?
Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu
Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?
Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.

Polecane artykuły

Budowa

Więcej artykułów...
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.