logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Samodzielne malowanie ogrodzenia metalowego

Data utworzenia: 17 kwietnia 2016
Słowa kluczowe: ogrodzenie metalowe, malowanie ogrodzenia, jaka farba do ogrodzenia, czym czyścić ogrodzenie, rdza na ogrodzeniu metalowym, szlifowanie ogrodzenia, czym odtłuścić ogrodzenie metalowe, czym malować ogrodzenie, malowanie natryskowe
Wokół domu
Ogrodzenia
Źródło: ShutterStock
Ogrodzenia metalowe są estetyczne i bardzo trwałe lecz co pewien czas wymagają zabiegów renowacyjnych i ponownego malowania. Czynności te przysparzają niekiedy trudności, szczególnie gdy źle dobierzemy narzędzia potrzebne do renowacji i zakupimy nieodpowiednie farby.

Ogrodzenia metalowe z czasem ulegają uszkodzeniom powierzchniowym – farba może się stopniowo łuszczyć i w niektórych miejscach pojawia się rdza. Są to naturalne zjawiska i dotyczą praktycznie każdego ogrodzenia metalowego (po za elementami odpowiednio zabezpieczonymi fabrycznie przed korozją). Renowację ogrodzeń metalowych przeważnie wykonuje się co 2-4 lat w zależności od jego stanu.

Omawiamy kolejne kroki przy samodzielnej renowacji tradycyjnych ogrodzeń metalowych.

Krok 1 – Przygotowanie narzędzi

Do renowacji ogrodzenia metalowego potrzebne będą narzędzia do usunięcia rdzy i starej farby (tam gdzie nie trzyma się podłoża), przybory do malowania i do zabezpieczenia innych elementów sąsiadujących z ogrodzeniem, a które nie powinny być malowane.

Do oczyszczenia ogrodzenia można używać szczotek drucianych (najlepiej z rączką metalową lub drewnianą), papierów ściernych lub szlifierki. Do czyszczenia cienkich prętów i różnego rodzaju wzorów nie zaleca się stosowania szlifierki gdyż łatwo można uszkodzić sąsiednie elementy (chyba, że mamy wprawę w posługiwaniu się nią i odpowiednio małe tarcze lub inne końcówki szlifierskie).

Do malowania ogrodzeń metalowych dobrze nadają się pędzle tradycyjne i okrągłe. Można zastosować również wałki lecz używa się je raczej do ostatecznego wygładzenia warstwy farby niż do jej właściwego nakładania. Jeśli mamy długie ogrodzenie i zależy nam na jak najdokładniejszym pokryciu go farbą warto zakupić specjalny pistolet do malowania natryskowego.

Krok 2 – Oczyszczenie i przygotowanie ogrodzenia

Przed malowaniem należy dokładnie sprawdzić stan stare farby na całym ogrodzeniu. Wszystkie miejsca, gdzie farba odchodzi od metalu należy zeskrobać, stosując szczotki druciane lub szlifierki. To samo dotyczy miejsc, w których pojawiła się rdza.

Jeśli takich miejsc z odpadającą farbą jest bardzo dużo to zaleca się szczotkowanie całego ogrodzenia i jego ponowne malowanie na całej powierzchni.

Po zeskrobaniu starej farby i rdzy ogrodzenie należy wyrównać i zmatowić przy użyciu papieru ściernego. Pomocne są w tym wypadku również specjalne gąbki ścierne ułatwiające pracę.

Bezpośrednio przed nanoszeniem nowej farby powierzchnia musi być dokładnie odpylona ze wszelkiego brudu i pyłów powstałych przy szlifowaniu. Jeśli pominiemy ten ważny etap prac to nowa farba nie zwiąże się właściwie z podłożem (metalem) i szybko zacznie odpadać, łuszczyc się itp.

W razie potrzeby, jeśli ogrodzenie jest silnie zabrudzone, to po jego odpyleniu można użyć również preparatów odtłuszczających dedykowanych do elementów metalowych. Do odtłuszczenia można również stosować rozcieńczalnik, który później wykorzystamy także do mycia pędzli i wałków.

W zależności od rodzaju zastosowanej farby może być wymagane również gruntowanie metalu przed malowaniem. Nie wszystkie farby tego wymagają, dlatego warto zawsze dobrze sprawdzić informacje producenta zawarte na opakowaniu.

Krok 3 – Malowanie ogrodzenia metalowego

Do malowania możemy przystąpić dopiero wtedy, gdy ogrodzenie jest dokładni oczyszczone, odtłuszczone i odpylone. Przy malowaniu pomocne są pędzle tradycyjne i małe okrągłe, które stosuje się np. przy malowaniu cienkich prętów czy drobnych elementów dekoracyjnych.

Malując ogrodzenie metalowe należy rozpoczynać nanoszenie farby od góry do dołu. W ten sposób zmniejszymy ryzyko pozostawania na ogrodzeniu zacieków farby, które pogarszają estetykę ogrodzenia.

Najlepsze efekty naje malowanie natryskowe przy użyciu specjalnych pistoletów. Praktycznie nie występuje wtedy ryzyko zacieków, a prace są bardzo szybkie. Ważne jest jednak, aby bardzo dokładnie zabezpieczyć wszystkie elementy, które nie powinny zostać pomalowane jak tynki, szafki energetyczne, gazowe, elementy oświetlenia, napędy do bram automatycznych itp.

Przy malowaniu tradycyjnym z użyciem pędzli do zabezpieczenia wystarczy taśma malarska. W przypadku malowania natryskowego warto ochronić nieco większą powierzchnię np. przy użyciu taśmy i folii malarskiej.

Po upływie ok. 24 godzin możemy przystąpić do nakładania drugiej warstwy farby. W większości przypadków w zupełności wystarczy malowanie dwukrotne.

Bardzo ważne jest, aby zawsze dobrze dobierać rodzaj farby do ogrodzenia. W tym wypadku obowiązkowo muszą to być farby dedykowane do elementów metalowych użytkowanych na zewnątrz, a więc narażonych na ciągłe działanie czynników atmosferycznych jak deszcz, śnieg, promienie UV itp.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

śledź nas na Facebook
Najnowsze
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
śledź nas na Facebook

Najczęściej czytane

article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.