Styropian do termoizolacji fundamentów

Data utworzenia: 22 czerwca 2014

budowa

izolacje

Wykonanie izolacji cieplnej ścian fundamentowych nie jest koniecznością w większości budynków jednorodzinnych. Jeżeli jednak decydujemy się na dodatkowe docieplenie fundamentów warto dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego styropianu.

Wiele osób uważa, że w dobrych warunkach gruntowych izolacja termiczna ścian fundamentowych nie jest konieczna. Jednakże doświadczenie pokazuje, że zainwestowanie na tym etapie prac w ocieplenie fundamentów może prowadzić do zmniejszenia strat ciepła w budynku, a tym samym do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie.

Płyty styropianowe nie są drogie, a na ocieplenie ścian fundamentowych zwykle nie potrzeba ich na tyle dużo, aby w znaczący sposób zwiększało to koszty robót fundamentowych. Warto zatem zastanowić się nad wykonaniem tego typu ochrony cieplnej.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na taki krok, należy właściwie dobrać materiał – styropian. Źle dobrane płyty mogą szybko ulec uszkodzeniu co w konsekwencji spowoduje utratę szczelności izolacji, a tym samym znacząco zmniejszy jej efektywność.

Izolacja ze styropianu EPS czy XPS?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płyt styropianowych, standardowe płyty EPS, płyty styrodurowe XPS, a także specjalistyczny styropian wodoodporny przeznaczony do izolacji fundamentów.

Płyty standardowe typu EPS nie są zalecane w przypadku robót fundamentowych. Są one zbyt miękkie i łatwo ulegają uszkodzeniom w trakcie zasypywania fundamentów gruntem. Dodatkowo większość tego typu płyt nie posiada wyprofilowanych krawędzi, umożliwiających łączenie płyt na pióro i wpust.

Tego typu łączenie możliwe jest w przypadku zakupu twardszych płyt z polistyrenu ekstrudowanego, popularnie zwanych płytami styrodurowymi (XPS). Dostępne są na rynku płyty XPS posiadające tak wykończone krawędzie. Umożliwia to układanie płyt w sposób szczelny, jednocześnie minimalizuje ryzyko „rozjeżdżania się” płyt w przyszłości pod wpływem działających na ścianę sił.Izolacja termiczna, inaczej określana jako izolacja cieplna lub termoizolacja fundamentów nie jest obowiązkowa, jednakże zapewni, że ściany fundamentowe będą miały mniejsze straty ciepła. Do tego celu nadaje się Styrodur czyli tzw. płyty styrodurowe. Zatem jak ocieplić fundamenty i jaki styropian na fundamenty najlepiej wybrać. Istotna jest także ochrona fundamentów przed wodą. Na rynku dostępny jest styropian wodoodporny, który jednocześnie zapewnia ocieplenie ścian fundamentowych.

Dostępne są także płyty posiadające powierzchnię rowkowaną, co umożliwia zwiększenie przyczepności kleju. Jednakże w przypadku izolacji fundamentów zwykle powierzchnia nie jest na tyle duża, aby warto było inwestować w tego typu płyty. Są one raczej zalecane dla termoizolacji ścian budynku (gdzie występują duże powierzchnie do ocieplenia).

Specjalne płyty styropianowe na fundamenty

W przypadku posadowienia fundamentów w gruntach bagnistych warto wybrać płyty jednostronnie zabezpieczone warstwą włókniny. Jej zadaniem jest uniemożliwienie przenikania w głąb płyt drobnych grudek ziemi, które mogłyby uszkodzić styropian. W przypadku dobrych warunków gruntowych wystarczające będą zwykłe płyty styrodurowe.

Jeżeli planujemy obsypywać fundamenty gruntem zawierającym elementy mogące uszkodzić płyty, takie jak kamienie itp., warto wybrać płyty jednostronnie wykończone papą. Pełni ona tutaj funkcję wyłącznie ochronną dla płyt – nie stanowi w żadnym wypadku izolacji przeciwwodnej, którą warto wykonywać niezależnie od izolacji termicznej.

W sytuacji niekorzystnych warunków gruntowych i często występującego zawilgocenia gruntu w poziomie fundamentów można zastanowić się nad wyborem tzw. płyt wodoodpornych. Płyty takie po za ochroną cieplną będą pełniły dodatkową ochronę przeciwwilgociową.Styropian oraz płyty styropianowe, które najczęściej występują jako płyty xps na fundamenty są ważnym elementem konstrukcji domu. Styropian do izolacji powinien mieć odpowiednie właściwości. Izolacja fundamentów i ocieplenie fundamentów to podstawowe prace. Płyty styropianowe przeznaczone do izolacji pionowej ścian fundamentowych można przyklejać za pomocą klejów bitumicznych lub specjalnych klejów poliuretanowych nanoszonych przy użyciu pistoletu (metoda szybsza i wygodniejsza). Warto wybierać płyty, których krawędzie umożliwiają łączenie na pióro i wpust, co zapewni większą szczelność izolacji i zapobiegnie przemieszczaniu się płyt podczas zasypywania fundamentów.

Nie wolno stosować mocowań mechanicznych, które spowodują uszkodzenie warstwy hydroizolacyjnej.

Najczęściej zalecane jest wykonanie termoizolacji fundamentów płytami grubości 8-10cm. Stosowanie cieńszych płyt (3-5cm) może nie przynieść praktycznie żadnych korzyści cieplnych.

Dla typowych budynków w dobrych warunkach gruntowych zalecane jest stosowanie tradycyjnych płyt styrodurowych XPS. Jeżeli budujemy dom na terenach bagnistych (humus, torfy) warto zastanowić się nad wyborem płyt zabezpieczonych jednostronnie włókniną, która ochroni styropian przed zamuleniem cząstkami gruntu organicznego.

Istotne jest także ostrożne zasypywanie fundamentów, aby nie spowodować uszkodzeń płyt styropianowych. Wszelkie ewentualne uszkodzenia na tym etapie prac warto od razu naprawić.

W przypadku stosowania tradycyjnych płyt styropianowych warto niezależnie wykonać również izolację przeciwwilgociową ścian fundamentowych, gdyż później, po przyklejeniu styropianu, będzie to niemożliwe.

Źle lub nieszczelnie wykonana jakakolwiek izolacja budowlana nie będzie spełniać swojej funkcji, a jedynie wiązać się będzie ze zwiększeniem kosztów budowy.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów