Czy rattan i wiklina to to samo?
Charakterystyczne plecione meble zna każdy, nawet laik. Kojarzą się nieco z babcinym fotelem bujanym, a nieco z egzotyką. I słusznie - przywędrowały do Europy w XIX w. dzięki Anglii, która „odkryła” ten surowiec (palmy pnące występujące w szczególności w azjatyckich lasach tropikalnych) za pośrednictwem swoich kolonii indyjskich. Meble ogrodowe rattanowe szybko zyskały popularność, będąc obowiązkowym elementem stylu kolonialnego, łączącego elegancję z nutą egzotyki. W Polsce jednak najczęściej wykorzystywano zamiast rattanu tańszy odpowiednik - wiklinę (np. z pędów wierzby), która szybko została wyparta przez masowo napływający zewsząd tani plastik. Na szczęście czasy taniego plastiku w sferze mebli ogrodowych (takich jak stoły, ławy czy skrzynie) już minęły, o czym przekonują nas sklepy internetowe z wyposażeniem domu i ogrodu np. Dollo. Znajdziesz tam nowoczesne wersje tradycyjnych mebli ogrodowych - fotele ogrodowe wiszące.
Postęp technologii, czyli udoskonalenie rattanu
Stworzono coś doskonalszego od rattanu - technorattan. Połączenie dwóch członów: „rattan” i „techno” - coś „technicznego”, „stworzonego z udziałem techniki”, powinno już wystarczająco nas ukierunkować. Technorattan tak chętnie wykorzystywany przy produkcji mebli ogrodowych to nic innego, jak rattan syntetyczny idealnie odwzorowujący naturalne pnącza, a jednak stworzony z tworzywa sztucznego - wzmocnionego włókna polietylenowego HPDE lub poliuretanu. To czyni go wyjątkowo trwałym, odpornym na warunki atmosferyczne i UV oraz wygodnym w czyszczeniu, a przy tym odpowiednio elastycznym i komfortowym. Meble ogrodowe, a przede wszystkim najmodniejsze od kilku sezonów wiszące kosze ogrodowe wykonane z technorattanu to zdecydowanie inwestycja na lata (w porównaniu z tymi z naturalnego rattanu, którego żywotność przy nieodpowiednim zabezpieczeniu może wynieść zaledwie 2-3 lata).
Co wpływa na cenę mebli ogrodowych rattanowych?
Współczesny technorattan występuje w co najmniej dwóch odsłonach: meble ogrodowe mogą być wykonane z plecionki płaskiej lub okrągłej, co wpływa na cenę produktu. Prawdą jest, że meble ogrodowe rattanowe wykonane w technice „na płasko” będą tańsze od tych wykonanych „na okrągło” (a więc wzorującej się na naturalne włókna). Jednak na końcową cenę będzie wpływało coś jeszcze: rodzaj stelaża stanowiącego podstawę konstrukcji. Szczególnie jest to widoczne w przypadku mebli ogrodowych wiszących na stelażu (wiszących koszy do siedzenia), które, aby były stabilne - ich podstawy muszą być wykonane z metalu, dodatkowo odpornego na warunki atmosferyczne.
Do jakiego stylu pasują meble ogrodowe z technorattanu?
Meble ogrodowe z technorattanu, choć wyglądem nawiązują do tradycyjnej wikliny tak często widywanej w domach dziadków, pasują zarówno do tych konwencjonalnych projektów (np. rustykalnych werand), jak i do nowoczesnych aranżacji (np. modernistycznych tarasów za przeszkleniem). Nowoczesne bryły mebli ogrodowych z rattanu, a w szczególności fotele wiszące w kształcie kokonu to zresztą świetna opcja także do wnętrza domu, nie tylko do ogrodu i na balkon. Tego typu wiszący fotel z technorattanu to doskonały dodatek do salonu w niemal każdym stylu i doskonałe miejsce na odpoczynek z dobrą książką.
Źródło: Materiały informacyjne firmy Dollo