Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Tynkujemy ściany gliną

Jak przygotować tynk gliniany to często zadawane pytanie przez osoby, które zamierzają wykonać przygotowanie tynku glinianego oraz potem nanoszenie tynku glinianego. Prace te poprzedzają właściwe tynkowanie ścian oraz tynkowanie sufitów, poprzez nakładanie tynku, po przygotowaniu tynków glinianych. Ściany takie są przyjazne środowisku, gdyż tynki ekologiczne, inaczej mówiąc tynki gliniane, zapewniają odpowiedni mikroklimat pomieszczeń. Sprzedawane są jako gotowe tynki gliniane i gładzie gliniane, należy jednak zwracać uwagę na  wydajność tynków glinianych. Bardzo istotne jest również ile gliny w tynku ekologicznym, czyli zakup dobrego produktu, gdzie mieszkanka gliny i piasku wykonana jest w odpowiednich proporcjach.
Źródło: ShutterStock
Zasadniczo wykonanie tynków glinianych na ścianach i sufitach nie różni się istotnie od tynkowania tradycyjnego. Tynk gliniany daje nam jednak wiele ciekawych możliwości wykończenia powierzchni ściany, poprzez odpowiednie zacieranie naniesionej mieszanki.

Tynki gliniane, po za wieloma zaletami użytkowymi, pozwalają istotnie zmniejszyć koszty budowy. Poszczególne składniki do mieszanki można bowiem samodzielnie pozyskać z własnej działki lub zakupić u zewnętrznych firm (glinę można kupić np. w cegielni). Często można także wykorzystać glinę z własnej działki lub ze specjalnych glinianek.

Drugim podstawowym składnikiem tynku ekologicznego jest piasek. Ten składnik lepiej jednak zamawiać z dowozem bezpośrednio na budowę, aby stosować dla wszystkich powierzchni tynkowanych piasek jednorodny, bez zanieczyszczeń obcych i domieszek innych gruntów.

Mieszankę należy przygotowywać w odpowiednich proporcjach głównych składników, tj. gliny i piasku (przeważnie 1/3 piasku i 2/3 gliny) wraz z ewentualnymi dodatkowymi składnikami (cement, wapno, celuloza, wióry, słoma).

Przygotowanie podłoża pod tynk gliniany

Podłoże pod tynki gliniane może stanowić większość popularnie stosowanych materiałów, jak pustaki, cegły, powierzchnie betonowe i żelbetowe a także konstrukcje drewniane.

Istotne jest, aby powierzchnia pod nowy tynk gliniany była pozbawiona zanieczyszczeń, nierówności i tłustych plam. Stare zniszczone ściany, pokryte często farbami, należy najpierw odpowiednio odtłuścić. Można w tym celu przetrzeć całą ścianę papierem ściernym.

Podłoże pod tynk można zagruntować specjalnym mydłem malarskim, co zapewni dobre związanie tynku z powierzchnią ściany. Jest to istotne szczególnie w przypadku remontu i nakładania gliny na stare powierzchnie ścian.

Rozrabianie tynku glinianego nie jest trudne, można zakupić również gotowe tynki gliniane, lecz ich cena jest znacznie wyższa. Ile gliny w tynku glinianym decyduje również o wyglądzie gotowej ściany jak również ma wpływ na wygląd mieszanki (masa tynkarska). Glina i piasek to podstawowe składniki, które określają główne zalety tynków glinianych. Nie mniej istotne jest także przygotowanie ścian do tynkowania, czyli gruntowanie ścian oraz odpowiednia obrzutka tynkiem na zagruntowanej powierzchni.

Wstępny narzut tynkiem

Niezależnie od tego ile warstw tynku planujemy położyć, zaleca się wykonanie tzw. obrzutki tynkiem. Polega to na wstępnym zwilżeniu ściany (lecz nie może być ona zbyt mokra) i najczęściej ręcznym narzucaniu plastycznej masy na powierzchnię ściany. Tak wykonanego narzutu (o grubości 1-3mm) nie należy wyrównywać, gdyż będzie on stanowić dobry podkład pod docelowe warstwy. Występujące na obrzutce nierówności zapewnią bardzo dobre związanie z później nanoszonymi grubszymi warstwami tynku.

Obrzutkę można wykonywać również rękami, poprzez narzucanie garściami gliny na powierzchnię ściany i ręczne jej rozprowadzanie.

Jeśli zależy nam na dodatkowym wzmocnieniu powierzchni tynku, a tym samym zmniejszeniu ryzyka pękania tynku na pełną grubość, możemy zastosować zbrojenia naturalne.

Najczęściej wykonuje się je poprzez przymocowanie poziomych listewek do powierzchni ściany i przymocowanie do nich mat słomianych lub trzcinowych. Listewki można mocować poprzez ich przykręcenie w rozstawie 1,0 – 2,0m na ścianie. Gotowe maty słomiane i trzcinowe można zakupić w specjalistycznych sklepach dedykowanych dla budownictwa ekologicznego. Jeśli decydujemy się na tego typu zbrojenie, to listwy drewniane warto przymocować do ściany przed wykonaniem wstępnej obrzutki co ułatwi ich montaż i poziomowanie.

Innym, równie popularnym sposobem zbrojenia ścian ekologicznych jest wykonanie pierwszej warstwy tynku (na już wykonanej obrzutce) z mieszanki zawierającej drobno posiekaną słomę (tzw. sieczka słomiana). Będzie ona służyć jako warstwa wzmacniająca z tzw. zbrojeniem rozproszonym.

Oba rozwiązania dają dobre efekty, przy czym stosowanie zbrojenia rozproszonego pozwala na szybsze wykonanie prac, bez konieczności montowania listew i odpowiedniego przymocowania i naciągania mat słomianych lub trzcinowych.

Należy jednak pamiętać, aby nie stosować mieszanki ze zbrojeniem rozproszonym dla docelowej warstwy tynku, gdyż utrudni to ostatecznie wygładzanie powierzchni.

Na rynku dostępne są również specjalne tkaniny wzmacniające, „wklejane” w warstwę tynku. Najczęściej można zakupić tkaniny z juty czy lnu. Warto tego typu wyroby stosować szczególnie w narożnikach ścian, co istotnie zwiększy ich wytrzymałość (uwaga ta dotyczy zarówno narożników wewnętrznych jak i zewnętrznych).

Jak przygotować tynk gliniany to często zadawane pytanie przez osoby, które zamierzają wykonać przygotowanie tynku glinianego oraz potem nanoszenie tynku glinianego. Prace te poprzedzają właściwe tynkowanie ścian oraz tynkowanie sufitów, poprzez nakładanie tynku, po przygotowaniu tynków glinianych. Ściany takie są przyjazne środowisku, gdyż tynki ekologiczne, inaczej mówiąc tynki gliniane, zapewniają odpowiedni mikroklimat pomieszczeń. Sprzedawane są jako gotowe tynki gliniane i gładzie gliniane, należy jednak zwracać uwagę na wydajność tynków glinianych. Bardzo istotne jest również ile gliny w tynku ekologicznym, czyli zakup dobrego produktu, gdzie mieszkanka gliny i piasku wykonana jest w odpowiednich proporcjach.

Tynki gliniane najczęściej nanosi się w dwóch lub trzech warstwach. Rzadziej wykonuje się je jako jednowarstwowe. Niezależnie od ilości warstw, nie zaleca się rezygnacji z tzw. wstępnej obrzutki.

W przypadku tynków dwu- lub trzy-warstwowych pierwsza warstwa przeważnie stanowi warstwę zbrojącą (matami, tkaninami lub zbrojeniem rozproszonym). Kolejne warstwy wykonywane są z mieszanek bez dodatków zbrojących.

Istotne jest, aby kolejne warstwy nanosić zawsze po wyschnięciu poprzedniej (dotyczy to również nanoszenia pierwszej warstwy na obrzutce).

Grubość warstw tynku glinianego przeważnie wynosi ok 1,0 – 2,0cm. Raczej nie zaleca się większych grubości, gdyż może to doprowadzić do nadmiernego pękania powierzchni ściany.

Tynki gliniane pozwalają na wiele ciekawych form wykończenia powierzchni ściany. Same w sobie, w przeciwieństwie do tynków gipsowych czy cementowo – wapiennych, mają często ciekawą powierzchnię.

Jeśli zależy nam na nieregularnych powierzchniach, możemy je wykonać poprzez ręczne formowanie ostatniej warstwy tynku (dłońmi lub popularnymi narzędziami jak szpachelki, pędzle itp.). Tynki gliniane schną znacznie wolniej od tradycyjnych, co daje więcej czasu na wykonywanie różnego rodzaju wzorów na powierzchni ściany.

Jeśli zależy nam na idealnie gładkiej powierzchni, możemy spróbować wygładzić ścianę lekko wilgotną gąbką lub wygładzać szpachelkami. Nie zawsze jednak wykonana przez nas masa pozwoli na uzyskanie idealnej gładkości. W takim przypadku możemy zakupić specjalne gładzie dedykowane dla tynków glinianych. Nakłada się je warstwą grubości 1-3mm uzyskując ładną, gładką powierzchnię. Takie ściany można z powodzeniem malować farbami, przy czym zaleca się raczej farby naturalne (ich gama kolorystyczna jest bardzo szeroka więc z pewnością każdy coś dla siebie wybierze).

Dostępne są na rynku również gliniane gładzie i masy tynkarskie barwione. Tego typu mieszanki można jednak również wykonać samemu, wykorzystując w tym celu specjalne barwniki mineralne, dostępne w większości sklepów artystycznych (sklepy takie znajdują się praktycznie w każdym większym mieście). Gotowe masy barwione są często bardzo drogie, natomiast zakup oddzielnych barwników nie wiąże się ze znacznym wzrostem kosztów wykonania masy.

Ciekawą formą wykończenia tynków glinianych jest również „wklejanie” w ich zatartą i wstępnie wygładzoną powierzchnię różnego rodzaju materiałów dekoracyjnych, jak kamienie ozdobne, muszle itp.

Ponieważ mieszanki często nie zawierają cementu, wapna ani gipsu, wszelkie materiały wklejane w jeszcze nie wyschniętą powierzchnię tynku, łatwo będzie później oczyścić zwykłą szmatką i wodą. W przypadku tynków cementowych tego typu wykończenie wymaga czyszczenia „wklejek dekoracyjnych” od razu „na mokro”, co znacząco wydłuża czas wykonania wykończenia i dekoru.Rozrabianie tynku glinianego nie jest trudne, można zakupić również gotowe tynki gliniane, lecz ich cena jest znacznie wyższa. Ile gliny w tynku glinianym decyduje również o wyglądzie gotowej ściany jak również ma wpływ na wygląd mieszanki (masa tynkarska). Glina i piasek to podstawowe składniki, które określają główne zalety tynków glinianych. Nie mniej istotne jest także przygotowanie ścian do tynkowania, czyli gruntowanie ścian oraz odpowiednia obrzutka tynkiem na zagruntowanej powierzchni.

Ekologiczne tynki gliniane, jako jedne z nielicznych, mają tę cechę, że można bez problemu naprawiać je wykorzystując starą masę, znajdującą się na ścianie. Wystarczy ją namoczyć i ponownie rozrobić z wodą, aby móc z powrotem nanieść na powierzchnię ściany.

Jest to istotna zaleta szczególnie w przypadku wykonywania zmian z instalacjach, np. przesuwanie lub dodawanie kabli elektrycznych, które wymuszają częściowe skuwanie już wykonanych tynków.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(30 sierpnia 2014)
Dodaj firmę do katalogu

Stwórz wizytówkę swojej firmy w naszym katalogu:

zdobywaj nowych klientów
lepsza widoczność firmy w google
możliwość dodania linków www i social media
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Dodaj firmę do katalogu

Stwórz wizytówkę swojej firmy w naszym katalogu:

zdobywaj nowych klientów
lepsza widoczność firmy w google
możliwość dodania linków www i social media
Pompa ciepła - jak wybrać dobry model?
Pompa ciepła - jak wybrać dobry model?

Zmiana gazu na pompę ciepła - skrócony poradnik dla inwestora

Zmiana gazu na pompę ciepła - skrócony poradnik dla inwestora

Co należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera?
Co należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera?

Odbiór mieszkania: na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu nowego lokum?

Odbiór mieszkania: na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu nowego lokum?

Jak podpisać dobrą umowę na roboty budowlane i remontowe?
Jak podpisać dobrą umowę na roboty budowlane i remontowe?

Umowa na roboty budowlane - kiedy warto ją zawrzeć i co powinna zawierać?

Umowa na roboty budowlane - kiedy warto ją zawrzeć i co powinna zawierać?

Jaki dom jest lepszy i praktyczniejszy - parterowy czy piętrowy?
Jaki dom jest lepszy i praktyczniejszy - parterowy czy piętrowy?

Dom parterowy czy piętrowy? Porównanie zalet i wad obu rozwiązań.

Dom parterowy czy piętrowy? Porównanie zalet i wad obu rozwiązań.

Ile kosztuje montaż gniazdek i oświetlenia w domu i mieszkaniu?
Ile kosztuje montaż gniazdek i oświetlenia w domu i mieszkaniu?

Koszty montażu oświetlenia i instalacji gniazdek

Koszty montażu oświetlenia i instalacji gniazdek

Ile kosztuje biały montaż w łazience?
Ile kosztuje biały montaż w łazience?

Koszt montażu armatury łazienkowej - co warto wiedzieć?

Koszt montażu armatury łazienkowej - co warto wiedzieć?

Jak zrobić antyramę?
Jak zrobić antyramę?

Jak zrobić antyramę? Poradnik krok po kroku

Jak zrobić antyramę? Poradnik krok po kroku

Rolety wewnętrzne Fakro
Rolety wewnętrzne Fakro

Rolety wewnętrzne Fakro: idealne rozwiązanie dla Twoich okien dachowych - przegląd

Rolety wewnętrzne Fakro: idealne rozwiązanie dla Twoich okien dachowych - przegląd

Zalety i wady kory sosnowej jako ściółki pod rośliny
Zalety i wady kory sosnowej jako ściółki pod rośliny

Kora sosnowa jako ściółka: Wady, zalety i wybór odpowiedniej opcji

Kora sosnowa jako ściółka: Wady, zalety i wybór odpowiedniej opcji

Jak sadzić i pielęgnować róże w ogrodzie?
Jak sadzić i pielęgnować róże w ogrodzie?

Róże w Ogrodzie: praktyczny poradnik dla początkujących ogrodników

Róże w Ogrodzie: praktyczny poradnik dla początkujących ogrodników

Jak zrobić mulczowanie trawnika na wiosnę?
Jak zrobić mulczowanie trawnika na wiosnę?

Mulczowanie trawy: dlaczego warto to robić wiosną?

Mulczowanie trawy: dlaczego warto to robić wiosną?

Zmiany cen materiałów i robocizny - co na nie wpływa?
Zmiany cen materiałów i robocizny - co na nie wpływa?

Jakie czynniki wpływają na zmiany cen robocizny i materiałów budowlanych?

Jakie czynniki wpływają na zmiany cen robocizny i materiałów budowlanych?

Jak wybrać fachowca do remontu, z polecenia czy z ogłoszenia?
Jak wybrać fachowca do remontu, z polecenia czy z ogłoszenia?

Wybór fachowca do remontu - jak to dobrze zrobić, na co zwracać uwagę?

Wybór fachowca do remontu - jak to dobrze zrobić, na co zwracać uwagę?

Jak zwalczać pędziorki w ogrodzie?
Jak zwalczać pędziorki w ogrodzie?

Skuteczne sposoby na zwalczanie pędziorków w ogrodzie i domu

Skuteczne sposoby na zwalczanie pędziorków w ogrodzie i domu

Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?
Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?
Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu
Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu

Jaki grill węglowy wybrać?

Jaki grill węglowy wybrać?

Nowoczesne komody do małych pomieszczeń
Nowoczesne komody do małych pomieszczeń

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

śledź nas na Facebook
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?

Uprawa cukinii w ogrodzie

Uprawa cukinii w ogrodzie

Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?
Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?
Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?
Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Uprawa ogórków w ogrodzie
Uprawa ogórków w ogrodzie

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?
Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom
Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?
Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Montaż rolet dzień noc
Montaż rolet dzień noc

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?
Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?
Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu
Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?
Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.

Polecane artykuły

Budowa

Więcej artykułów...
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.