Wybieramy filtry do wody pitnej

Data utworzenia: 11 sierpnia 2016

budowa

instalacje

Jakość wody płynącej w rurach najczęściej nie jest zadowalająca i konieczne staje się stosowanie dodatkowych filtrów. Nadmierna zawartość chloru negatywnie wpływa na smak wody, a zbyt duża ilość kamienia osadza się w naczyniach. W artykule omawiamy rodzaje powszechnych filtrów domowych.

Wstępną ocenę jakości wody płynącej w kranach możemy sprawdzić poprzez obserwację osadu jaki pojawia się w szklankach czy w naczyniach. Szczególnie cennych informacji możemy uzyskać z oceny kamienia znajdującego się w czajniku, gdyż jest to urządzenie najczęściej używane. Na rynku są również testy kropelkowe, które można nabyć w internecie lub marketach budowlanych w cenie ok. 20-50zł.

Poniżej zestawiono najczęściej używane rodzaje filtrów do wody pitnej z omówieniem ich parametrów i sposobu oddziaływania na wodę.

Filtry mechaniczne

Jest to najczęściej stosowany rodzaj filtrów domowych, często nazywany również filtrem sedymentacyjnym. Jego zadaniem nie jest zmiana właściwości chemicznych wody lecz jedynie usunięcie większych zanieczyszczeń stałych, które osadzają się na nim w czasie przepływania wody przez filtr.

Filtry mechaniczne mogą być wykonane z włókniny lub siatki polipropylenowej. Ich zadaniem nie jest zmiękczenie wody dlatego często stosowane są łącznie z innymi filtrami w bardziej rozbudowanych systemach filtracji wody.

Filtry węglowe

Filtry te posiadają wymienne wkłady z aktywnym węglem, którego zadaniem jest wchłonięcie zanieczyszczeń i niektórych szkodliwych związków chemicznych, znajdujących się w wodzie. Dzięki zawartości węgla zmniejsza się ilość chloru i kamienia w wodzie, a filtry te mogą być stosowane łącznie z filtrami mechanicznymi. Takie połączenie zapewnia często wystarczającą efektywność filtracji wody dla potrzeb domowych.

Filtry węglowe mogą być montowane obok filtrów mechanicznych bezpośrednio na instalacji wodociągowej lub też na poszczególnych urządzeniach jak baterie prysznicowe czy filtry nakranowe. Największą skutecznością cechują się jednak filtry standardowe, montowane na instalacji.

Istnieją jeszcze filtry ze specjalnymi wkładami zmniejszającymi zawartość żelaza, lecz nie trzeba ich stosować w warunkach domowych gdyż woda na wyjściu z wodociągów miejskich posiada już odpowiednio niski poziom związków żelaza. Warto jednak rozważyć zakup tego typu filtra w przypadku czerpania wody pitnej z własnej studni.

Filtry z odwróconą osmozą

Bardzo dobre efekty oczyszczania i zmiękczania wody dają filtry z odwróconą osmozą. Pozwalają one prawie całkowicie oczyścić wodę i przybliżyć ją do wody demineralizowanej. Wadą tego typu filtrów jest jednak usuwanie także związków mineralnych korzystnych dla naszego zdrowia.

Drugą istotną wadą filtrów z odwróconą osmozą jest bardzo duże zużycie wody w celu uzyskania jednego litra wody zdatnej do picia. W zależności od filtra potrzeba ok. 7-15litrów wody kranowej dla otrzymania jednego litra wody pitnej. Z tego względu filtry te stosuje się najczęściej wyłącznie do uzdatniania wody pitnej.

Filtry zmiękczające

Mała zawartość kamienia i mała twardość korzystnie wpływa na smak i jakoś wody pitnej jak również na żywotność urządzeń AGD. Niestety większość filtrów zmiękczających nie usuwa z wody większych zanieczyszczeń stałych dlatego powinny być stosowane łącznie z tradycyjnymi filtrami sedymentacyjnymi (mechanicznymi).

Filtry zmiękczające można zakupić w formie montowanych na instalacji wodnej, lecz ich koszt często przekracza 1000zł. Dostępne są również wkłady z korpusem (w cenie ok. 20-30zł/wkład) jak również zmiękczacze montowane bezpośrednio na poszczególnych kranach, których cena waha się przeważnie w granicach 200-300zł/szt.

Zakup filtra wody – na co zwracać uwagę?

Przy zakupie filtra wody należy patrzeć na kilka ważnych parametrów. Po pierwsze trzeba pamiętać, że ciśnienie wody wypływającej z filtra jest przeważnie dużo niższe niż ciśnienie strumienia wpływającego do filtra. Jeśli mamy w domu stosunkowo małe ciśnienie wody to nie zaleca się montażu rozbudowanych systemów składających się z kilku filtrów gdyż w konsekwencji tego możemy mieć zbyt niskie ciśnienie, znacznie utrudniające np. korzystanie z prysznica.

Rozmiar filtra ma znacznie głównie w przypadków filtrów nakranowych lecz i tutaj należy uważać, gdyż im mniejszy filtr tym mniejsza jego wydajność. Jeśli dysponujemy odpowiednią ilością miejsca to warto zamontować filtry podszafkowe, które mają znacznie większą wydajność.

Pod względem wydajności i częstotliwości wymiany wkładów najlepiej wypadają filtry podszafkowe w zestawieniu filtra mechanicznego z filtrem węglowym. Wkłady do filtrów mechanicznych i węglowych wymienia się przeważnie co 3-5 miesięcy. Wkłady filtrów z odwróconą osmozą są bardziej trwałe i wymienia się je co 2-3 lata lecz wymagają dużego zużycia wody dlatego nie zaleca się ich montować na instalacji wodnej.

Pojedyncze filtry podszafkowe kosztują ok. 150-400zł/szt. natomiast kompleksowe systemy filtracji to wydatek rzędu 1500-3000zł.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów