Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Jak zabezpieczyć uszkodzone i oberwane rynny?

Źródło: Pixabay
Jesień to okres, który obfituje w silne wiatry i gwałtowne opady deszczu. Te zjawiska atmosferyczne mogą doprowadzić do nieoczekiwanego zniszczenia systemu rynnowego chroniącego nasz dom. Jak postępować w przypadku wystąpienia  oberwań lub innych uszkodzeń i samemu zabezpieczyć

Silny wiatr może doprowadzić do zerwania całego dachu wraz z jego konstrukcją. Choć takie sytuacje są bardzo wyjątkowe, to system rynnowy, znajdujący się poza opływową bryłą budynku, stawiając mu opór, jest szczególnie narażony na uszkodzenia.„W okresie silnych wiatrów i opadów należy zwracać uwagę na stabilność takichelementówjak obejmy i haki doczołowe. Warto tez przyjrzeć się uszczelkom Choć mogą one wyglądać na dobre, nie dajmy się zwieźć pozorom. Kiedy te elementy są osłabione – cały system może okazać się zawodny”– radzi Pani Magdalena.

Często wiatr unosi konary i gałęzie drzew, które nie tylko oberwą rynny, ale także mogą je wygiąć co doprowadza finalnie do przelewana się wody opadowej przez ich krawędź. W takich sytuacjach cierpią także rury spustowe. Powstałe wgniecenia mogą skutkować zatkaniem odpływu systemu rynnowego.„Kiedy okaże się, że po wietrznej nocy zastaliśmy uszkodzony system, wszystkie kształtki i elementy należy niezwłocznie wymienić. Kiedy zostanie porysowana powłoka lakiernicza rynny, taką naprawę możemy wykonać sami poprzez odpowiednie odłuszczenie, a potem nałożenie podkładu i farby zaprawkowej w uszkodzonych miejscach. Przy dużych uszkodzeniach powłoki, taki zabieg nie da efektu. Istnieje bowiem ryzyko pojawienia się odprysków i wymiany uszkodzonej części.„– podpowiada Pani Gardyła.

Nawet, jeśli system rynnowy nie ucierpiał podczas wichury, warto od razu wykonać jego przegląd, aby usunąć zalegające po nawałnicy liście oraz gałęzie. Jeśli tego nie zrobimy pojawia się ryzyko powstania niedrożności rynny i rury spustowej, co w konsekwencji może zakończyć się przeciekaniem systemu. Warto zastanowić się również o zastosowanie koszyczka do odpływu w celu zminimalizowania takiego efektu.

W przypadku rynien PVC, powyższe rozwiązanie jest czasowe. W tym przypadku niezwłocznie należy wymienić uszkodzony element. Wszelkie sklejane elementy z PVC powodują zagrożenie, gdyż system rynnowy stale pracuje pod wpływem np. temperatury.„Połączenie rynien na sztywno np. uszczelniaczem dekarskim, może spowodować jeszcze gorsze skutki niż samo oberwanie systemu”– twierdzi Pani Gardyła. W przypadku rynien Luxocynk lub Galeco STAL należy wystrzegać się wszelkim form obróbki cieplnej np. lutowania. Taki zabieg dodatkowo osłabi rynny narażając je na korozję. „Aby spać spokojnie w okresie jesienno –zimowymi nie obawiać się o system rynnowy, pamiętajmy aby regularnie, przynajmniej dwa razy do roku przeczyścić i przejrzeć orynnowanie. Zdiagnozowanie, ewentualnych uszkodzeń powstałych we wczesnym etapie pozwoli nam uniknąć niepotrzebnych nerwów oraz wysokich kosztów.”– podsumowuje Pani Magdalena z Galeco.

Źródło: Materiały informacyjne firmy Galeco

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.