Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Jakie cegły na komin murowany?

Źródło: ShutterStock
Obecnie co raz częściej budowane są kominy systemowe, jednakże kominy murowane nadal znajdują wielu zwolenników. Należy jednak dobrze wybrać materiał do ich budowy, aby komin był trwały i spełniał swoją funkcję. Najczęściej wybierana jest cegła pełna lub dziurawka.

Komin jest jednym z istotniejszych elementów budynku, którego remont lub przebudowa są bardzo trudne oraz kosztowne. Z tego względu nie warto za bardzo oszczędzać na etapie jego budowy.

Przy budowie komina murowanego należy dokładnie przeanalizować właściwości zamawianych materiałów, w tym wypadku cegieł. Najbardziej popularne do budowy kominów są cegły pełne oraz cegły dziurawki. Doradzamy jaki materiał najlepiej wybrać, aby uniknąć wielu problemów podczas użytkowania komina.

 

 

Komin z cegły pełnej

 

Ważne jest, aby stosować cegły pełne dobrej jakości. Cegła nie powinna zawierać dużych ilości margli oraz musi charakteryzować się prostymi, gładkimi powierzchniami bocznymi. Z tego względu należy dobrze wybrać producenta, gdyż niektórzy producenci oszczędzają na wykonywaniu cegieł pełnych, przez co zakupujemy materiał nienajlepszej jakości. Większość producentów jako główny produkt traktuje dzisiaj pustaki ceramiczne i pustaki kominowe.Wykonanie komina zależy w dużym stopniu od jego konstrukcji, istotne jest jaki materiał wybraliśmy z pośród najczęściej stosowanych, czyli cegła pełna, cegła dziurawka czy estetyczna cegła klinkierowa. Z czego wykonać komin murowany to częste pytanie inwestorów. Dobre materiały zapewnią trwały komin murowany oraz brak nieszczelności (zawilgocenie komina na skutek złych materiałów i spoin).

 

Komin z klinkieru

 

Oczywiście zawsze możemy zakupić cegłę klinkierową, która posiada bardzo dobre właściwości dla efektywnej i trwałej pracy komina. Jednakże jest to rozwiązanie bardzo kosztowne, gdyż cegła taka jest kilka razy droższa od cegły pełnej.

Dodatkowo klinkier wymaga murowania z użyciem specjalnej zaprawy, zawierającej dodatki trasu. Tylko taka zaprawa pozwala uniknąć występowania wykwitów.

Cegły klinkierowe stosuje się często do wykończenia górnej części komina, wystającej ponad dach budynku. Zapewnią one wtedy dobre właściwości i trwałość części komina narażonej na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, a jednocześnie będą estetycznym wykończeniem całego komina.Cegły do budowy komina to najczęściej tzw. cegła kominowa pełna, rzadziej pustaki ceramiczne czy pustaki kominowe. Wykończenie komina również ma znaczenie, aby nie nastąpiło wnikanie wody do komina. Niebezpieczne jest również przenikanie wody do komina przez źle wykonane spoiny. Warto wiedzieć jak sprawdzić jakość cegły przeznaczonej na nasz komin murowany.

 

Zły dobór cegieł - komin z cegły dziurawki

 

Niestety cegła dziurawka często spotykana jest przy budowie kominów. Jest to duży błąd, który wynika przeważnie z niewiedzy inwestorów, szczególnie w przypadku podpisania umowy na wykonanie komina wraz z dostarczeniem materiałów przez wykonawcę (cegła dziurawka jest często nieznacznie tańsza od cegły pełnej dobrej jakości).

Komin powinno się na całej długości (wysokości) budować z cegły pełnej. Szczególnie niebezpieczne jest wykonywanie górnej części komina, ponad dachem, z cegły dziurawki. Z zewnątrz cegła taka może wyglądać identycznie jak cegła pełna, przez co wielu inwestorów nawet nie zdaje sobie sprawy z czego mają wykonany komin.

Wykonanie komina z cegły dziurawki może w szybkim czasie spowodować wnikanie wody do komina, co w konsekwencji oznaczać będzie przedostanie się wody deszczowej pod pokrycie dachowe i zawilgocenie izolacji cieplnej. Jeśli komin na całej wysokości został wykonany z cegły dziurawki, może to spowodować również występowanie zawilgocenia na ścianach w miejscu występowania komina.Komin stanowi ważną część budynku dlatego tak ważna jest odpowiednia budowa komina. Szczególne znaczenie ma to, jeśli decydujemy się na komin murowany, w tym wypadku musimy dobrze wybrać materiały, to znaczy cegły na komin murowany. Wykonanie komina zależy w dużym stopniu od jego konstrukcji, istotne jest jaki materiał wybraliśmy z pośród najczęściej stosowanych, czyli cegła pełna, cegła dziurawka czy estetyczna cegła klinkierowa. Z czego wykonać komin murowany to częste pytanie inwestorów.

 

Dlaczego cegła dziurawka powoduje przenikanie wody do komina?

 

Wykorzystanie cegły dziurawki do murowania komina, szczególnie jego górnej części, świadczy dobitnie o braku wiedzy na temat warunków pracy komina oraz wpływu czynników atmosferycznych (wiatr, śnieg, woda) na różne materiały budowlane.

Opadom deszczu najczęściej towarzyszy również wiatr, czasami nawet bardzo silny. Wiatr potrafi wepchnąć wodę w najmniejsze szczeliny. Dodatkowo przenosi wodę w poziomie oraz przyspiesza spływanie wody po powierzchniach komina i ścian.

Dobre materiały zapewnią trwały komin murowany oraz brak nieszczelności (zawilgocenie komina na skutek złych materiałów i spoin). Cegły do budowy komina to najczęściej tzw. cegła kominowa pełna, rzadziej pustaki ceramiczne czy pustaki kominowe. Wykończenie komina również ma znaczenie, aby nie nastąpiło wnikanie wody do komina. Niebezpieczne jest również przenikanie wody do komina przez źle wykonane spoiny. Warto wiedzieć jak sprawdzić jakość cegły przeznaczonej na nasz komin murowany.W większości przypadków szczeliny między cegłami nie są całkowicie wypełnione na pełną grubość. Jest to jeden z podstawowych błędów przy murowaniu kominów. Najczęściej wykonawcy oszczędzają na zaprawie, co skutkuje dużą liczbą szczelin a czasami nawet małych dziur w spoinach. Podczas opadów deszczu woda bez większego problemu wpłynie przez wszystkie szczeliny do wnętrza komina. Jeśli budujemy komin z cegły pełnej, to niewielka ilość szczelin nie spowoduje istotnych uszkodzeń komina i zmniejszenia jego efektywności.

Jednakże w przypadku cegły dziurawki, woda bez problemu wpływa w otwory w cegle, a następnie penetruje w pionie, wykorzystując wszystkie ubytki w spoinach. W efekcie, przy dużej liczbie spoin złej jakości, woda może nawet przeniknąć do poziomu parteru, co skutkować będzie występowaniem zawilgoceń na powierzchni ściany. Jest to szczególnie niekorzystne, jeśli komin znajduje się w ścianach nośnych budynku, gdyż doprowadzi do zawilgocenia tynków i odpadania farby w pomieszczeniach.

Niestety często kominy budowane i odbierane są w okresie letnim, a wspominane problemy pojawiają się przeważnie dopiero w okresie jesienno – zimowym. Dodatkowo problemem jest fakt, że przy cegle dziurawce równie istotne jest wykonanie na pełną grubość samej spoiny między cegłami, jak i wykończeniowego fugowania. Nie zawsze mamy możliwość bieżącej kontroli prac murarskich oraz dokładnej oceny wszystkich spoin po wybudowaniu komina. Z tego względu wybór cegły pełnej pozwoli nam znacząco zmniejszyć ryzyko problemów zawilgocenia ścian komina, nawet przy niedokładnym wykonawstwie pojedynczych spoin i fug.

 

Jak sprawdzić jakość cegły pełnej?

 

Warto przed zakupem większej ilości cegieł na budowę komina sprawdzić u dostawcy kilka wybranych sztuk (albo w ostateczności nawet zakupić 5-6 pojedynczych cegieł, aby je przetestować). Do budowy komina zaleca się stosowanie cegieł pełnych klasy 15.

W celu sprawdzenia jakości cegieł można wykorzystać proste narzędzia, jak młotek murarski. Cegła, pod wpływem uderzeń młotka, powinna wydawać czysty, metaliczny odgłos. Jeśli dźwięki są głuche lub mocno stłumione, świadczyć to będzie o nie najlepszej jakości cegły.

Jeśli cegłę spuścimy (swobodne spuszczenie, nie zrzucenie z dużą siłą!) z wysokości ok. 2,0m to ma prawo przełamać się na dwie części (przeważnie na pół) oraz może wyszczerbić się na krawędziach. Cegła nie powinna jednak rozpaść się na wiele drobnych kawałków. Jeśli tak się stanie, należy zdyskwalifikować taką partię cegieł do budowy komina.

Zaleca się również, aby dobrej jakości cegła kominowa charakteryzowała się w miarę jednolitą barwą, bez widocznych smug czy plam.

Należy również sprawdzać tolerancję wymiarową cegieł, gdyż zbyt duże odchyłki będą utrudniać murowanie z zachowaniem równej powierzchni kanałów kominowych.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

 

(30 sierpnia 2014)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Ozdoby świąteczne przed domem i w ogrodzie
Ozdoby świąteczne przed domem i w ogrodzie

Dekoracje świąteczne przed domem

Dekoracje świąteczne przed domem

Wiata garażowa bez pozwolenia - jakie formalności i wytyczne?
Wiata garażowa bez pozwolenia - jakie formalności i wytyczne?

Wiata garażowa - wszystko, co musisz wiedzieć o postawieniu wiaty bez pozwolenia

Wiata garażowa - wszystko, co musisz wiedzieć o postawieniu wiaty bez pozwolenia

Odpływ liniowy do prysznica - poradnik.
Odpływ liniowy do prysznica - poradnik.

Jak wybrać odpływ liniowy do prysznica w Twojej łazience?

Jak wybrać odpływ liniowy do prysznica w Twojej łazience?

Wniosek o mieszkanie komunalne - jak dobrze go napisać i uzasadnić?
Wniosek o mieszkanie komunalne - jak dobrze go napisać i uzasadnić?

Jak napisać skuteczny wniosek o mieszkanie komunalne?

Jak napisać skuteczny wniosek o mieszkanie komunalne?

Zalety folii kubełkowej w izolacji fundamentów
Zalety folii kubełkowej w izolacji fundamentów

Folia kubełkowa - jakie korzyści niesie jej stosowanie i ile kosztuje?

Folia kubełkowa - jakie korzyści niesie jej stosowanie i ile kosztuje?

Jak projektować loftowe wnętrza?
Jak projektować loftowe wnętrza?

Loftowe wnętrza: kluczowe zasady aranżacji i inspiracje

Loftowe wnętrza: kluczowe zasady aranżacji i inspiracje

Projekt domu - gotowy czy indywidualny?
Projekt domu - gotowy czy indywidualny?

Gotowy projekt domu czy projekt indywidualny? Zalety i wady obu rozwiązań

Gotowy projekt domu czy projekt indywidualny? Zalety i wady obu rozwiązań

inspiracje na skosy na poddaszu
inspiracje na skosy na poddaszu

Jak zabudować skosy na poddaszu? Pomysły, które odmienią Twoje wnętrze

Jak zabudować skosy na poddaszu? Pomysły, które odmienią Twoje wnętrze

Cebule całoroczne - jak je uprawiać?
Cebule całoroczne - jak je uprawiać?

Cebula w ogrodzie - czy trzeba ją wykopywać na zimę? Sprawdź, czym są cebule całoroczne

Cebula w ogrodzie - czy trzeba ją wykopywać na zimę? Sprawdź, czym są cebule całoroczne

Jak zrobić domową siłownię i strefę jogi?
Jak zrobić domową siłownię i strefę jogi?

Jak urządzić małą siłownię domową i stworzyć przestrzeń do jogi?

Jak urządzić małą siłownię domową i stworzyć przestrzeń do jogi?

Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?
Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?

Poradnik doboru oświetlenia wewnętrznego: od funkcjonalności po estetykę

Poradnik doboru oświetlenia wewnętrznego: od funkcjonalności po estetykę

Rodzaje materacy - jaki wybrać do sypialni?
Rodzaje materacy - jaki wybrać do sypialni?

Jak wybrać dobry materac?

Jak wybrać dobry materac?

Pomysły i porady na projekt domu dla rodziny czteroosobowej.
Pomysły i porady na projekt domu dla rodziny czteroosobowej.

Dom dla 4-osobowej rodziny - praktyczne porady przy wyborze projektu

Dom dla 4-osobowej rodziny - praktyczne porady przy wyborze projektu

naprawa kostki brukowej na podjeździe
naprawa kostki brukowej na podjeździe

Naprawa kolein i nierówności w kostce brukowej - jak wymienić kostkę brukową?

Naprawa kolein i nierówności w kostce brukowej - jak wymienić kostkę brukową?

Formalności przy zakupi działki budowlanej
Formalności przy zakupi działki budowlanej

Kupno działki budowlanej - formalności i podatki, o których musisz wiedzieć

Kupno działki budowlanej - formalności i podatki, o których musisz wiedzieć

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook

Polecane artykuły

Budowa

Więcej artykułów...
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.