Więźba dachowa musi spełniać szereg wymagań konstrukcyjnych i materiałowych, aby mogła skutecznie sprostać wielu czynnikom w czasie użytkowania budynku. Przede wszystkim musi być na tyle mocna, aby oprzeć się sile naporu wiatru czy obciążeniu śniegiem. Jednocześnie musi bez uszkodzeń i nadmiernych ugięć przenieść ciężar pokrycia dachowego (parametr ten ma szczególne znaczenie przy dachach z pokryciami z dachówki ceramicznej lub cementowej).
Konstrukcja więźby prefabrykowanej i tradycyjnej
Więźba tradycyjna wymaga zastosowania drewna bardzo dobrej jakości i dużej wytrzymałości. Wynika to z faktu, że w więźbie takiej, w czasie jej montażu na budowie, konieczne jest wykonywanie wielu połączeń ciesielskich (połączenia podłużne oraz kątowe). W celu wykonania połączeń, w drewnie wykonuje się odpowiednie wycięcia, przeważnie o głębokości nie większej niż 30% wysokości przekroju.
Ze względu na dokonywane wycięcia, czyli miejscowe osłabienia przekrojów drewnianych, tak ważna jest ich duża wytrzymałość na zginanie oraz ścinanie.
W więźbach prefabrykowanych nie wykonuje się wycięć w drewnie, obniżających jego wytrzymałość. Połączenia realizowane są tutaj przy użyciu specjalnych łączników metalowych w formie płytek gwoździowych lub kolczastych (ewentualnie połącznie obu technologii). Takie podejście do sposobu montażu poszczególnych elementów więźby przyczynia się do zachowania pierwotnej wytrzymałości wszystkich belek drewnianych, nie osłabionych wycięciami.
Transport materiałów i montaż więźby dachowej
Zarówno materiały do więźby tradycyjnej jak i gotowe prefabrykaty producent/tartak w większości przypadków bez problemu dostarczy nam bezpośrednio na naszą budowę.
Montaż więźby tradycyjnej, wymagającej wykonywania wielu połączeń ciesielskich, może trwać czasami nawet kilka tygodni. W przypadku typowego dachu dwuspadowego czas ten najczęściej zamyka się w 2-3 tygodniach, co jednak w dużej mierze zależy od sprawności i doświadczenia ekipy montażowej.
W przypadku gotowej więźby, wszystkie elementy montowane są u producenta i dowożone w formie elementów przygotowanych bezpośrednio do montażu na murłatach. Sam montaż więźby prefabrykowanej trwa przeważnie 1-2 dni (dachy proste, dwuspadowe) do ok. tygodnia (dachy o bardziej skomplikowanym kształcie).
Czas przygotowania więźby prefabrykowanej wynosi najczęściej ok. 1-2 tygodni, co w wielu sytuacjach pozwala skrócić sumaryczny czas realizacji konstrukcji dachu.
Niestety przy większych rozpiętościach lub dużych spadkach dachu, do montażu więźby prefabrykowanej konieczne będzie wynajęcie dźwigu, co istotnie może zwiększyć koszt budowy.
Jaką technologię budowy więźby dachowej wybrać?
W przypadku prostego dachu dwuspadowego możemy zdecydować się na więźbę prefabrykowaną, którą producent dostarczy nam bezpośrednio na budowę. Ważne jednak, aby zatrudnić dobrą ekipę montażową. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup elementów więźby wraz z usługą montażu, gdyż w takim przypadku nie ma obaw o utratę gwarancji na skutek błędów montażowych (za które odpowiada wtedy dostawca i wykonawca więźby).
Sprawa komplikuje się w przypadku poddaszy użytkowych, wymagających nieco innego podejścia do realizacji więźby dachowej. W takich sytuacjach lepszym rozwiązaniem może być wykonanie tradycyjnej więźby bezpośrednio na budowie. Podobnie więźba prefabrykowana nie będzie najlepszym rozwiązaniem w przypadku dachu o skomplikowanym kształcie.
Decydując się na więźbę prefabrykowaną musimy liczyć się również z koniecznością (choć nie zawsze) wynajęcia dźwigu do jej podnoszenia. Jednocześnie musimy zapewnić możliwość dojazdu i postoju dźwigu na stabilnym podłożu.
Na koszt więźby dachowej składa się cena materiałów oraz robocizny. Drewno do wykonania więźby, zarówno tradycyjnej jak i prefabrykowanej to koszt ok. 800-1200zł/m3 (wyższa cena dotyczy tarcicy o wilgotności na poziomie 18%, suszonej komorowo i czterostronnie struganej).
Cena robocizny wynosi ok. 15-25zł/m2 połaci dachowej. W przypadku więźby gotowej cena ta będzie nieco niższa (10-15zł), jednakże tylko w przypadku dachów dwuspadowych.
Aby móc dokonać dokładnej analizy kosztów warto zwrócić się o wycenę konstrukcji dachowej zarówno do wykonawców bezpośrednich (więźba tradycyjna) jak i do producentów więźby prefabrykowanej. W zapytaniu zaznaczajmy jednak wyraźnie aby koszty uwzględniały dowóz materiałów, a w przypadku więźby gotowej również ewentualny koszt dźwigu.Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl