Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Pielęgnacja betonu – jak zabezpieczyć beton przed pękaniem?

Źródło: ShutterStock
Właściwa pielęgnacja mieszanki betonowej po jej wylaniu zapewni wysoką wytrzymałość betonu i znacząco ograniczy spękania. Powstają one na skutek nieodpowiednich warunków cieplno-wilgotnościowych w betonie w czasie jego dojrzewania, choć czasami spękania mogą być przyczyną też złego składu mieszanki.

Jeśli jednak mieszanka betonowa została zaprojektowana i wyprodukowana poprawnie to najczęstszą przyczyną spękań jest właśnie brak lub niewłaściwie prowadzona pielęgnacja świeżej warstwy betonu.

Wiele osób prowadzi pielęgnację jedynie przez 1-2 dni, co szczególnie w okresie letnim jest stanowczo zbyt krótkim czasem. Istnieje kilka sposobów pielęgnacji betonu w zależności od warunków atmosferycznych, pory roku i powierzchni warstwy betonowej.

 

Dlaczego beton należy pielęgnować wodą?

 

W świeżej mieszance betonowej zachodzą różnego rodzaju procesy chemiczne, do których potrzebna jest duża ilość wody. Pielęgnacja betonu polega na utrzymywaniu jego górnej powierzchni w stanie wilgotnym. Umożliwia to wnikanie wody wewnątrz porów betonu i zapewnienie optymalnych warunków dla procesów hydratacji cementu.

Dużym błędem, jaki spotyka się na niektórych budowach, jest dodawanie zbyt dużej ilości wody podczas produkcji betonu w betoniarkach. Należy pamiętać o podstawowej zasadzie: mało wody do produkcji mieszanki i dużo wody do pielęgnacji. Większa ilość wody w czasie mieszania składników betonu doprowadzi do obniżenia jego wytrzymałości.

Pielęgnacja wodą pozwala również stworzyć warstwę chroniącą świeży beton przed wpływami atmosferycznymi. Przede wszystkim ważna jest ochrona przed promieniami słonecznymi i nadmiernie szybkim wysychaniem betonu (co prowadzi do jego spękania). Pielęgnacja chroni również beton przed niskimi temperaturami w okresie jesienno-zimowym i silnym wiatrem.

 

Pielęgnacja betonu latem

 

Okres wiosenno-letni to najlepszy czas na wykonywanie prac betoniarskich na budowie. W normalnych warunkach wiosennych często wystarczy pielęgnacja poprzez polewanie wodą 1-2 razy dziennie.

Jeśli jednak mamy do czynienia z temperaturami powyżej 25 stopni Celsjusza, to należy zadbać o większą ochronę betonu. Można wykonywać częściej polewanie, np. 3-4 razy w ciągu dnia lub stosować specjalne maty i folie ochronne. Alternatywnym rozwiązaniem jest rozłożenie na powierzchni betonu warstwy piasku o grubości ok.. 5cm i polewanie go wodą. Piasek ochroni beton przed szybkim odparowaniem wody i nawet przy wysokich temperaturach pozwoli na polewanie jedynie 1-2 razy w ciągu dnia.

 

Pielęgnację betonu wodą rozpoczynamy po upływie 12 godzin od rozłożenia mieszanki. Po tym czasie beton uzyska już wstępną wytrzymałość umożliwiającą poruszanie się po nim – choć w miarę możliwościzaleca się ograniczyć obciążanie betonu przez pierwsze 24 godziny, aby nie dochodziło do miejscowych zagłębień.Pielęgnacja betonu to ważny etap budowy. Dobre rezultaty daje polewanie betonu wodą, ważne jednak jak polewać beton aby go nie uszkodzić w pierwszych fazach twardnienia. Omawiamy ile dni polewać beton i jak pielęgnować beton po wylaniu. Po co beton polewa się wodą? Otóż pielęgnacja betonu piaskiem, wodą lub poprzez folie do ochrony betonu istotnie redukuje spękania na betonie po rozłożeniu świeżej mieszanki.

 

Pielęgnacja betonu jesienią i w zimie

 

W okresie jesiennym rzadko występują temperatury ujemne, a więc wystarczą typowe zabiegi pielęgnacyjne wodą. Jeśli jednak występują częste opady deszczu to skutecznie zapewnią one odpowiednią ilość wody na powierzchni betonu.

W czasie późnej jesieni i zimy występują dni lub noce z temperaturami poniżej zera. Dla świeżego betonu jest to niekorzystne zjawisko, gdyż woda wnikająca w pory betonu będzie zamarzać. Beton nie jest jeszcze na tyle wytrzymały, aby skutecznie oprzeć się zwiększającej się objętości zamarzającej wody. Brak dodatkowej ochrony betonu w zimie może prowadzić do jego spękania i miejscowych wykruszeń.

Stwardniały wstępnie beton (po upływie 8-12h) należy zabezpieczyć plandekami, piaskiem, płytami styropianowymi lub wełną mineralną. Obowiązkowo należy również zadbać, aby rozłożone zabezpieczenia nie zostały zdmuchnięte przez silniejszy wiatr. Folie i maty można miejscowo obciążać cegłami lub innymi cięższymi przedmiotami.

W przypadku betonowania w okresie jesienno-zimowym należy również zadbać o nieco lepszą mieszankę betonową. Zaleca się możliwie obniżyć współczynnik wodno-cementowy (zminimalizować ilość wody zarobowej). Można również stosować specjalne cementy do prac zimowych, które charakteryzują się wysokim ciepłem hydratacji oraz dodawać inne dodatki i domieszki przeciwmrozowe, działające w pierwszej fazie twardnienia betonu.

Po co beton polewa się wodą? Otóż pielęgnacja betonu piaskiem, wodą lub poprzez folie do ochrony betonu istotnie redukuje spękania na betonie po rozłożeniu świeżej mieszanki.

 

Jak polewać beton wodą?

 

Choć wydaje się to oczywiste, to nie zawsze właściwie wykonujemy pielęgnację świeżego betonu wodą.

Podstawową kwestią jest to, aby beton zraszać, a nie polewać silnym strumieniem z węża. Zbyt silny strumień wody na świeżej mieszance może prowadzić do wymywania mieszanki, która nie zdążyła jeszcze stwardnieć. W konsekwencji otrzymamy warstwę z licznymi wgłębieniami, które trzeba będzie wykańczać masami betonowymi.

W przypadku rozłożenia na betonie piasku, należy go zraszać z dużą ostrożnością, aby nie wymywać piasku, który pozwala na dłuższy czas zachować beton w stanie wilgotnym.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.