Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Czy turbina wiatrowa wymaga pozwolenia na budowę?

Autor artykułu: undefined
Tomasz Sochacki
10 listopada 2014
Źródło: ShutterStock
Turbiny wiatrowe stosowane są z roku na rok co raz częściej jako małe przydomowe elektrownie, służące na użytek domowników lub gospodarstwa rolnego. Istnieje wiele rodzajów i konstrukcji turbin wiatrowych, jednakże nie na każdy wiatrak wymaga pozwolenia na budowę.

Postawienie wiatraka o mocy nie przekraczającej 40 kW nie wymaga uzyskania specjalnej koncesji i szeregu dokumentacji papierkowej. Jednakże w przypadku większych turbin lub ich znacznej ilości istnieje konieczność uzyskania odpowiednich zgód i opinii, które wymuszane są ustawami, m.in. prawem budowlanym oraz przepisami związanymi z ochroną środowiska.

Jednakże jedną kwestią jest maksymalna (bo o takiej tutaj mowa) moc turbiny wiatrowej, a inną kwestią jej umiejscowienie na działce i konstrukcja.

Pozwolenia na budowę wymagają wszystkie konstrukcje trwale związane z gruntem. Do takich zaliczają się duże turbiny wiatrowe na masztach, które osadzone są w gruncie na odpowiednio zaprojektowanym fundamencie żelbetowym. W takim wypadku w żaden sposób nie obejdziemy konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, co wiąże się również z kosztami na projektu budowlany oraz wszystkie niezbędne uzgodnienia.

Żadnego pozwolenia nie wymagają natomiast wiatraki umieszczane bezpośrednio na budynku, czyli przytwierdzone do ścian lub na dachu, o ile nie wystają o więcej niż 3,0m ponad najwyższy punkt dachu. W takim wypadku mogą być one traktowane tak samo jak np. anteny i maszty radiowe, które nie wymagają zgłoszenia ani pozwolenia na budowę.

Jednakże jeśli chcemy postawić turbinę wiatrową o małej mocy, rzędu 3-5kW, z przeznaczeniem np. do ogrzewania wody użytkowej, istnieją pewne rozwiązania techniczne pozwalające obejść konieczność uzyskania pozwolenia.

Mowa tutaj o małych turbinach masztowych, które nie są przytwierdzone do fundamentów, lecz poprzez odpowiednie mocowania, przytwierdzone są bezpośrednio do konstrukcji budynku. Istotne jest jednak, aby zlokalizowane były nie dalej niż 3,0m od ścian budynku. Należy jednak pamiętać, że jednocześnie turbina taka powinna być zlokalizowana w odległości nie mniejszej niż 3,0 od granicy działki sąsiedniej. Obiekty nie będące budynkami, a w uzasadnionych wypadkach i budynki, mogą zostać ustawione w odległości mniejszej niż 3,0m (do 1,5m lub nawet w granicy), jednakże w tym celu należy uzyskać odpowiednią decyzję pozwolenia na budowę.

Wyżej opisane przykłady dotyczą oczywiście wyłącznie turbin stawianych do produkcji energii tylko na użytek domowy. Jeśli planujemy sprzedawać nadmiary energii sieci dystrybucyjnej, to musimy uzyskać odpowiednie zgody i decyzje związane z przyłączeniem do sieci energetycznej. W takim wypadku najczęściej jednak stawiane są turbiny o dużych mocach, które i tak „z urzędu” wymagać będą pozwolenia na budowę.Jeśli chcemy aby nasza przydomowa turbina wiatrowa funkcjonowała jako turbina wiatrowa na użytek domowy, bez sprzedaży, to ni jest wymagane pozwolenie na budowę. To czy turbina wiatrowa wymaga pozwolenia czy nie lub czy wymagana jest zgoda na budowę turbiny wiatrowej zależy od jej parametrów. Zgoda na budowę wiatraka jest konieczna przy dużych mocach, lecz mała elektrownia wiatrowa na działce nie daje tak dużo energii. Ważne jest jednak gdzie ustawić turbinę wiatrową od działki sąsiada. Jeśli jednak chcemy robić sprzedaż prądu z turbiny wiatrowej potrzeba jest zgodna, chyba że jest to mały wiatrak do ogrzania wody.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.