Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Jakie wybrać szambo?

Szambo przydomowe inaczej określane po prostu jako szambo lub zbiornik asenizacyjny to często konieczny element zagospodarowania działki. Najczęściej budujemy szambo betonowe, szambo plastikowe lub szambo z tworzywa którym przeważnie jest polietylen PEHD.
Źródło: ShutterStock
Obecnie najbardziej popularne są szamba betonowe oraz te ze specjalnych tworzyw sztucznych takich jak polietylen czy eko-szamba wykonywane z żywic poliestrowych zbrojonych włóknami szklanymi. W dalszej części artykułu przejdziemy do omówienia plusów i minusów różnych rozwiązań oraz porównamy koszty ich budowy i utrzymania.

 

Niestety nie zawsze mamy możliwość wybudowania ekologicznej i oszczędnej przydomowej oczyszczalni ścieków, dlatego wielu inwestorów zastanawia się jakie szambo wybrać - rodzaj i pojemność. W większości przypadków wybieramy szamba betonowe lub z tworzyw sztucznych. Na rynku dostępne są również zbiorniki stalowe, lecz są one montowane rzadziej niż beton i tworzywo.

 

Szambo betonowe

 

Szamba betonowe produkowane są najczęściej jako prefabrykowane, gotowe do wsadzenia w grunt. Przeważnie są to szamba jedno lub dwukomorowe. Od góry szambo przykrywane jest specjalną płytą żelbetową. Powierzchnię zewnętrzną zbiornika należy odpowiednio zaizolować, aby zmniejszyć ryzyko wsiąkania wody gruntowej do szamba.

 

Istotną wadą jest bardzo duży ciężar szamba betonowego, a co się z tym wiąże, możliwe problemy w transporcie. Typowe szambo betonowe o pojemności 8m3 waży ok. 4 ton + 2 tony pokrywa żelbetowa. Co prawda większość producentów dysponuje odpowiednimi pojazdami umożliwiającymi transport szamba i jego wyładunek, jednakże należy tę kwestię sprawdzić, zanim dokonamy zakupu w danej firmie.

 

Szambo PEHD inaczej określane jako szambo z polietylenu jest jednym z rodzajów szamb przyjaznych środowisku, dlatego czasami określane jest jako szambo ekologiczne. Pytanie zatem jakie wybrać szambo do domu, aby zapewnić maksymalną pojemność szamba oraz ograniczyć koszt budowy szamba do minimum. Szambo betonowe wymaga wykonania odpowiednio dużego wykopu. Zaleca się, aby szerokość i długość wykopu była większa o 30-50cm od wymiarów szamba. W miejscu montażu należy zapewnić również odpowiednio stabilne miejsce dla postoju samochodu przenoszącego szambo do wykopu.

 

Po umieszczeniu szamba w wykopie wykonywana jest na jego górnej części spoina cementowa, która umożliwi prawidłowe połączenie zbiornika z pokrywą żelbetową. Połączenia dodatkowo uszczelnia się specjalnymi zaprawami wodoszczelnymi.

 

Ze względu na duży ciężar, szambo betonowe lepiej osadzi się w gruncie. Ma to znaczenie w przypadku miejsc o wysokim poziomie wód gruntowych, gdyż ciężar konstrukcji uniemożliwi jej wyniesienie w górę. Przypadek taki może mieć czasami miejsce w szambach z tworzyw, które nie posiadają odpowiedniego dociążenia.

 

Dość często można spotkać się z poglądem, że szamba betonowe są dużo bardziej wytrzymałe na obciążenia niż szamba z tworzywa (czasami określane jako szambo plastikowe). Nie jest on jednak słuszny Obecnie produkowane tworzywa pozwalają wykonać bardzo trwałe konstrukcje, na których można z powodzeniem wykonywać parkingi, dojazdy itp. Należy jednak w takim przypadku dobrze wybrać rodzaj szamba, aby możliwy był bezpieczny ruch pojazdów nad zbiornikiem. W takich wypadkach należy wybrać wzmocnione szambo z polietylenu PEHD.

 

Szamba betonowe są najtańszym rozwiązaniem, co bardzo często jest decydującym argumentem dla inwestorów. Niski koszt budowy (przy założeniu zapewnienia przez producenta transportu i rozładunku) może być dużym atutem, jeśli np. w niedalekiej przyszłości planowana jest budowa kanalizacji miejskiej.

 

Budowa szamba betonowego jest najtańsza, jednakże budowa szamba plastikowego również jest często spotykana. Należy jednak wtedy wykonać dociążenie szamba aby nie wystąpiło zjawisko określane jako podnoszenie się szamba ze względu na mały ciężar szamba plastikowego. Jednocześnie znacznie łatwiejszy jest transport szamba z tworzywa, czyli nazywanego jako eko-szambo.

Szambo z tworzywa sztucznego

 

Zbiorniki ekologiczne najczęściej produkowane są z polietylenu o wysokiej gęstości (PEHD) oraz żywic poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym. Konstrukcje takie są bardzo trwałe i odporne na korozję. Polietylen PEHD pozwala budować szamba, nad którymi mogą poruszać się samochody, nawet ciężarowe. Panuje wiele opinii co do małej wytrzymałości szamb ekologicznych, jednakże wynika to często ze złego wyboru zbiornika (w przypadku, kiedy nad szambem będą poruszały się jakieś pojazdy musimy zakupić odpowiednio wytrzymałe szambo, które wytrzyma naciski od ruchu samochodowego). Na potwierdzenie dużej wytrzymałości PEHD warto zauważyć, że obecnie coraz więcej konstrukcji drogowych (przepusty małe i duże, np. na autostradach czy zbiorniki rozsączające pod parkingami wielkopowierzchniowymi) wykonuje się właśnie z tego materiału.

 

Szambo PEHD inaczej określane jako szambo z polietylenu jest jednym z rodzajów szamb przyjaznych środowisku, dlatego czasami określane jest jako szambo ekologiczne. Pytanie zatem jakie wybrać szambo do domu, aby zapewnić maksymalną pojemność szamba oraz ograniczyć koszt budowy szamba do minimum. Budowa szamba betonowego jest najtańsza, jednakże budowa szamba plastikowego również jest często spotykana.Szambo ekologiczne ma mały ciężar, dużo mniejszy niż szambo betonowe. Typowe szambo dla domu jednorodzinnego o pojemności 8m3 waży ok 190-200kg. Z tego względu montaż i transport takiego szamba jest znacznie prostszy. Przewiezienie zbiornika można nawet zrealizować we własnym zakresie (jeśli dysponujemy odpowiednio dużą powierzchnią w samochodzie). Montaż nie wymaga konieczności zapewniania bardzo stabilnego podłoża dla ciężkiego dźwigu (najczęściej w przypadku szamb betonowych są to dźwigi samochodowe jednocześnie służące do transportu zbiornika).

 

W przypadku wybudowania w drodze kanalizacji miejskiej, szambo takie łatwo możemy wyjąć z gruntu lub wykorzystać jako zbiornik na deszczówkę, którą następnie możemy wykorzystać np. do podlewania ogrodu lub rozsączania wody drenażem.

 

W przypadku gruntów o wysokim poziomie wód lub gruntów gliniastych istnieje ryzyko, że nastąpi podnoszenie się szamba o tak małym ciężarze. W takich sytuacjach zaleca się dodatkowe dociążenie szamba np. płytą żelbetową (typowe płyty drogowe) lub odpowiednio je obetonować uniemożliwiając przemieszczanie się w pionie. Prace te zwiększają jednak i tak wysoki koszt szamba ekologicznego.

Jaki zbiornik szamba wybrać - beton czy tworzywo?

 

Zarówno szamba betonowe jak i ekologiczne mają swoje zalety i wady oraz swoich zwolenników jak i przeciwników. Jeśli mielibyśmy doradzać komuś w zakupie, to wcześniej należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

 

Jeśli zależy nam wyłącznie na kosztach zakupu i budowy to z pewnością najlepszym rozwiązaniem będzie szambo betonowe (koszt ok. 2500-4000zł z montażem i transportem). Koszt szamba z polietylenu PEHD (z montażem i transportem) wynosi ok. 6000zł, a w przypadku szamba wzmocnionego włóknami szklanymi ok. 7000-8000zł. Ceny dotyczą typowego zbiornika o pojemności 8m3. Jeśli zależy nam na umożliwieniu nad szambem ruchu samochodowego, należy zakupić wersję wzmocnioną oraz wykonaną z grubszych ścianek (koszt ok. 8000zł).

 

Szambo PEHD jest bardziej ekologiczne od betonu, a dzięki małemu ciężarowi można je znacznie łatwiej zamontować. Nie jest bowiem wymagane użycie ciężkich i drogich dźwigów. Szamba takie są także bardziej szczelne od zbiorników betonowych. Jeśli w przyszłości szambo nie będzie nam już potrzebne (np. wybudowanie kanalizacji miejskiej), zbiornik taki łatwo można wykopać z ziemi. W przypadku szamba betonowego zabieg taki może być bardzo kosztowny. Szambo ekologiczne może być również w przyszłości wykorzystane jako osadnik w przydomowej oczyszczalni ścieków. Z ostrożnością należy jednak montować szambo ekologiczne w gruntach nawodnionych. Zaleca się w tym wypadku dodatkowe dociążenia szamba.

 

Szambo przydomowe inaczej określane po prostu jako szambo lub zbiornik asenizacyjny to często konieczny element zagospodarowania działki. Najczęściej budujemy szambo betonowe, szambo plastikowe lub szambo z tworzywa którym przeważnie jest polietylen PEHD. Należy jednak wtedy wykonać dociążenie szamba aby nie wystąpiło zjawisko określane jako podnoszenie się szamba ze względu na mały ciężar szamba plastikowego. Jednocześnie znacznie łatwiejszy jest transport szamba z tworzywa, czyli nazywanego jako eko-szambo.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

 

 

(22 czerwca 2014)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?
Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu
Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu

Jaki grill węglowy wybrać?

Jaki grill węglowy wybrać?

Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?
Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Nowoczesne komody do małych pomieszczeń
Nowoczesne komody do małych pomieszczeń

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Choroby drzew - jak z nimi walczyć?
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?
Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?

Uprawa cukinii w ogrodzie

Uprawa cukinii w ogrodzie

Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?
Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Uprawa ogórków w ogrodzie
Uprawa ogórków w ogrodzie

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?
Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?
Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom
Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?
Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Montaż rolet dzień noc
Montaż rolet dzień noc

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?
Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?
Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu
Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?
Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

śledź nas na Facebook
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?
Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?
Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Pompa głębinowa czy zatapialna?
Pompa głębinowa czy zatapialna?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Jak uprawiać bratki w ogrodzie?
Jak uprawiać bratki w ogrodzie?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?
Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Inspiracje na ciekawe schody w domu
Inspiracje na ciekawe schody w domu

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?
Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy
Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?
Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?
Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni
Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?
Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?
Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025
Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.

Polecane artykuły

Budowa

Więcej artykułów...
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.