Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Czym różni się styropian EPS od płyt XPS?

Źródło: ShutterStock
Nie istnieje uniwersalny styropian, idealny do wszystkiego. W praktyce należy dokładnie przeanalizować, po co w danym miejscu chcemy montować płyty styropianowe oraz jakie będą na nie działać obciążenia i czynniki naturalne. Na tej podstawie wybieramy płyty styropianowe EPS lub XPS.

Styropian jest bardzo dobrym materiałem izolacyjnym, stosowanym praktycznie na każdej budowie. Nie zawsze jednak będziemy mogli stosować każdy rodzaj płyt styropianowych. Doradzamy w jakich okolicznościach warto zainwestować większe pieniądze na wytrzymalsze płyty XPS, a kiedy w zupełności wystarczy tradycyjny styropian EPS.

 

Technologia produkcji płyt styropianowych

 

Płyty z polistyrenu ekspandowanego (EPS) produkowane są poprzez wcześniejsze spienienie granulek, które następnie „skleja” się w większe bloki, podlegające w końcowej fazie produkcji pocięciu na płyty o konkretnych wymiarach i grubości. Ze względu na sposób produkcji płyty EPS charakteryzują się duża porowatością (zawartością wolnych „pustek powietrznych” w płytach).

Płyty XPS wykonywane są z polistyrenu ekstrudowanego. Proces produkcji jest nieco inny niż w przypadku płyt EPS. Styropian XPS od razu produkowany jest w formie docelowej płyty (o określonej długości, szerokości i grubości), do której wtłaczany jest granulat, który ulega spienieniu. Taki proces produkcyjny wpływa na znacznie mniejszą porowatość płyt oraz zapewnia gładką powierzchnię.

 

Parametry płyt styropianowych EPS i XPS

 

Płyty styropianowe EPS i XPS różni kilka podstawowych czynników, które mają wpływ na jakość i trwałość wykonanej izolacji cieplnej.

Przede wszystkim styropian XPS cechuje się większą twardością i dużo mniejszą nasiąkliwością niż płyty EPS. Cechy te mają znaczenie szczególnie w przypadku stosowania styropianu do ocieplenia fundamentów (narażonych na wilgoć i uszkodzenie w czasie ich zasypywania).

Większa twardość płyt XPS przekłada się również na wyższą odporność na obciążenia, co ma znaczenie dla izolacji poziomej podłogi na gruncie.

 

Różnice występują także w jakości izolacyjności termicznej obu materiałów, która wyrażana jest współczynnikiem przewodzenia ciepła. Tutaj również płyty XPS wypadają nieco lepiej, gdyż charakteryzują się mniejszymi wartościami w/w współczynników lambda.Na każdej budowie występuje izolacja cieplna, inaczej określana jako izolacja termiczna. Do jej wykonania stosuje się najczęściej styropian jako płyty styropianowe. Do izolacji fundamentów lepszy jest sturodur. Płyty eps czy xps?

Kiedy wybrać płyty styropianowe XPS, a kiedy EPS?

 

Ze względu na swoje parametry, płyty XPS znacznie lepiej sprawdzą się w miejscach narażonych na agresywne działanie czynników atmosferycznych oraz w miejscach narażonych na uszkodzenia.

Z tego względu zaleca się stosowanie płyt XPS w izolacjach fundamentów oraz w poziomej izolacji podłogi na gruncie (ze względu na większą wytrzymałość na obciążenia i lepszą izolacyjność termiczną).

W pozostałych przypadkach w zupełności wystarczą tradycyjne płyty EPS o odpowiednio dobranych parametrach nasiąkliwości i współczynnika przenikania ciepła, w zależności od przeznaczenia i celu stosowania danej izolacji.

Koszt płyt XPS jest znacznie większy niż styropianu EPS, dlatego nie ma sensu „na siłę” wszędzie montować drogich płyt ekstrudowanych. Pamiętajmy jednocześnie, że zarówno płyty EPS jak i XPS cechują się nie najlepszymi parametrami izolacyjności akustycznej. Nie powinnoto być jednak problemem, gdyż styropian ma pełnić funkcję izolacji cieplnej i nie służy do izolacji dźwiękochłonnej.Otóż do miejsc narażonych nawilgoć lepszy będzie styropian xps, który zapewni właściwe ocieplenie fundamentów. Ale jaki styropian na ocieplenie ścian nośnych? Lepszy będzie eps, gdyż koszt ocieplenia styropianem eps jest niższy. Zatem ile kosztuje styropian do izolacji cieplnej budynku?

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.