Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Hydroizolacja papą na lepiku

Każdy nam powie że fundamenty oraz odpowiednia izolacja fundamentów to podstawa dobrego domu. Najczęściej realizowana jest izolacja papą na lepiku jako izolacja przeciwwilgociowa czyli izolacja przeciwwodna. Jest to główna hydroizolacja pozioma fundamentów. Izolacja ścian fundamentowych może być realizowana poprzez różne materiały do izolacji fundamentów, jednakże najczęściej projektanci narzucają nam i piszą w projektach papa na lepiku. Należy jednak wiedzieć jak wykonać izolację papą na lepiku, aby zapewnić trwałość i skuteczność tej warstwy izolacyjnej. Ochrona fundamentów przed wodą to właśnie podstawowa funkcja izolacji.
Źródło: ShutterStock
Fundamenty należy chronić przed wodą gruntową poprzez wykonanie pionowej i poziomej izolacji ścian fundamentowych. Hydroizolacja pozioma fundamentów często wykonywana jest jako podwójna warstwa papy asfaltowej na lepiku. Warto jednak poznać podstawowe zasady realizacji tego typu warstwy izolacyjnej aby uniknąć zawilgocenia i gnicia fundamentów.

Izolacja ścian fundamentowych (pozioma) może być wykonywana również z innych materiałów dostępnych na rynku, np. specjalnych folii izolacyjnych. Mimo wszystko jednak wiele osób decyduje się na wykorzystanie popularnie stosowanej papy na lepiku. Metoda ta pozwala na bardzo skuteczną ochronę przed niszczącym działaniem wody gruntowej. Możliwe jest to jednak tylko w przypadku bardzo dokładnego wykonawstwa.

W projektach budowlanych izolacja ta często oznaczana jest jako „2 x papa na lepiku”.

Na rynku dostępne są różnego rodzaju papy przeznaczone do wykonania izolacji poziomej ścian fundamentowych. Najbardziej popularne są papy podkładowe na bazie tektury (typowa izolacja przeciwwilgociowa fundamentów). Warto jednak zastanowić się nad wyborem droższych, lecz skuteczniejszych pap zawierających włókna szklane lub papy na osnowie polipropylenowej. Charakteryzują się one znacznie większa elastycznością i wytrzymałością, co ma szczególne znaczenie w miejscach wszelkich zagięć papy (np. na połączniu izolacji poziomej ściany fundamentowej z izolacją podłogi na gruncie).

Papy na osnowie polipropylenowej dodatkowo odznaczają się bardzo dobrą odpornością na niszczące działanie substancji organicznych (korozja biologiczna) występujących w gruncie. Może mieć to znaczenie dla trwałości izolacji w gruntach zawierających duże ilości humusu oraz na terenach bagnistych.

Nie zaleca się stosowania w tym celu pap przeznaczonych do wierzchniego krycia, gdyż są one droższe od pap fundamentowych i nie będą całkowicie spełniać swojej funkcji, tak jak papy specjalizowane do hydroizolacji poziomej.

Należy pamiętać, że w takiej konstrukcji izolacji to lepik asfaltowy stanowi podstawową ochronę przeciwwodną, a nie papa, której zadaniem jest ochrona i wzmocnienie warstwy lepiku.

Izolację poziomą należy obowiązkowo wykonać pod wszystkimi ścianami budynku – zarówno zewnętrznymi jak i wewnętrznymi, a także na fundamencie pod kominy.

Zaleca się, aby całkowita grubość izolacji poziomej z papy na lepiku w budynkach jednorodzinnych wynosiła min 3-4mm.

Pamiętajmy, że izolacja przeciwwilgociowa (izolacja przeciwwodna) stanowi bardzo istotny element prac fundamentowych, gwarantujący wymaganą trwałość fundamentów, a tym samym całego budynku.

Jak wykonać izolację papą na lepiku?

Izolacja ścian fundamentowych może być realizowana poprzez różne materiały do izolacji fundamentów, jednakże najczęściej projektanci narzucają nam i piszą w projektach papa na lepiku. Należy jednak wiedzieć jak wykonać izolację papą na lepiku, aby zapewnić trwałość i skuteczność tej warstwy izolacyjnej. Ochrona fundamentów przed wodą to właśnie podstawowa funkcja izolacji.Najczęściej fundamenty wykonywane są z bloczków betonowych lub betonu cementowego. W obu przypadkach przed przystąpieniem do nanoszenia lepiku warto powierzchnię wyrównać stosując w tym celu cienką warstwę zaprawy cementowej. Pozwoli to na zmniejszenie potrzebnej ilości lepiku (droższego od kosztów wykonania zaprawy), gdyż nie będzie on wypełniał braków i ubytków w powierzchni fundamentu.

Większość producentów zaleca na takiej powierzchni naniesienie preparatu gruntującego. Następnie nanosimy właściwą warstwę lepiku, który będzie stanowił warstwę hydroizolacji (izolacja przeciwwodna) i posłuży do przyklejenia papy bitumicznej.

Preparaty gruntujące i lepiki powinno się stosować w temperaturze powyżej 10-150C.

Lepiki nanosi się przeważnie za pomocą szczotki lub pacy w ilości średnio 1,0-1,5 kg/m2. Dla mniej doświadczonych osób zalecane jest nanoszenie pacą, co umożliwia lepszą kontrolę. Można nanosić lepiki w dwóch warstwach, z czego drugie naniesienie powinno odbywać się w kierunku prostopadłym do pierwszej warstwy. Pozwala to zminimalizować ryzyko występowania miejsc nie pokrytych lepikiem, a tym samym zagwarantuje nam, że wykonana izolacja fundamentów będzie skuteczna. Uwaga ta jest istotna szczególnie dla osób mających małe doświadczenie w wykonywaniu tego typu prac.

Nie należy nanosić lepiku na bardzo wilgotną powierzchnię fundamentów. Należy dokładnie zapoznać się z wymaganiami danego producenta w zakresie dopuszczalnej wilgotności podłoża pod lepik.

Należy przez cały czas kontrolować grubość nanoszonej warstwy, aby wykonać w pełni skuteczną izolację przeciwwodną.

Na świeżo naniesioną warstwę lepiku należy przykleić papę podkładową. Należy przy tym uważać, aby papa nie ulegała pofałdowaniom czy uszkodzeniom. W miejscach rozerwania papy należy przykleić wąskie, odpowiednio docięte, nowe fragmenty, aby zapewnić ciągłość całej warstwy izolacyjnej.

Papę należy układać w taki sposób, aby pas szerokości min. 20-25cm wystawał poza obręb ściany fundamentowej do wewnętrznej strony budynku. Pozwoli to na wykonanie odpowiednich zakładów łączących papę z izolacją poziomą podłogi na gruncie, gdyż tylko wtedy hydroizolacja zapewni skuteczną ochronę budynku przed wilgocią.

Newralgicznym miejscem w izolacji poziomej są wszystkie miejsca zagięć papy na ścianach fundamentowych. Aby zapobiec pęknięciom i przerwaniom papy zaleca się w tych miejscach wykonać niewielkie wyokrąglenie zaprawą cementową (tzw. faseta), co umożliwi łagodne zagięcie warstwy izolacyjnej bez jej uszkodzenia.

Każdy nam powie że fundamenty oraz odpowiednia izolacja fundamentów to podstawa dobrego domu. Najczęściej realizowana jest izolacja papą na lepiku jako izolacja przeciwwilgociowa czyli izolacja przeciwwodna. Jest to główna hydroizolacja pozioma fundamentów.

Jeżeli ściany fundamentowe mają grubość do 40cm nie jest konieczne wykonywanie drugiej warstwy izolacyjnej. Jednakże w praktyce nie zawsze uda nam się w pełni szczelnie nanieść lepik i ułożyć pierwszą warstwę papy. Z tego względu, dla większego bezpieczeństwa, warto mimo wszystko wykonywać izolację dwuwarstwową, gdzie drugą warstwę również stanowi papa na lepiku. Rozwiązanie takie zagwarantuje nam, że fundamenty (a dokładniej mówiąc izolacja fundamentów) zostaną wykonane prawidłowo.

Należy pamiętać, że hydroizolacja pozioma fundamentów (izolacja papą na lepiku) jest bardzo trudna w naprawie po wybudowaniu całego budynku, a czasami nawet niemożliwa do wykonania. Z tego względu nie warto nadmiernie oszczędzać podczas całego procesu wykonywania fundamentów, przy czym pamiętajmy, że izolacja ścian fundamentowych stanowi szczególnie istotny etap budowy.Przedstawione w artykule porady powinny pomóc wszystkim początkującym budowlańcom, zastanawiającym się często jak wykonać izolację papą na lepiku, aby zapewnić jej trwałość i skuteczność ochrony przed wodą.Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(30 maja 2014)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Zakup materiałów budowlanych
Zakup materiałów budowlanych

Gdzie warto kupować materiały na budowę domu i jak skutecznie negocjować ceny?

Gdzie warto kupować materiały na budowę domu i jak skutecznie negocjować ceny?

Alpinizm przemysłowy - zobacz najnowsze oferty pracy
Alpinizm przemysłowy - zobacz najnowsze oferty pracy

Alpinizm przemysłowy w budownictwie - zawód z przyszłością

Alpinizm przemysłowy w budownictwie - zawód z przyszłością

Automatyczne napędy do bram
Automatyczne napędy do bram

Wygodne i niezawodne rozwiązanie - automatyka i napędy do bram

Wygodne i niezawodne rozwiązanie - automatyka i napędy do bram

Czym są bity i jak dobrze wybrać odpowiedni rodzaj?
Czym są bity i jak dobrze wybrać odpowiedni rodzaj?

Co to jest bit i jakie są jego rodzaje?

Co to jest bit i jakie są jego rodzaje?

Ciepły dom to nie tylko izolacja ścian
Ciepły dom to nie tylko izolacja ścian

Ciepły dom to nie tylko izolacja ścian - poznaj rolę podwalin w energooszczędnym budownictwie

Ciepły dom to nie tylko izolacja ścian - poznaj rolę podwalin w energooszczędnym budownictwie

Ceny materiałów budowlanych - gdzie można oszczędzić?
Ceny materiałów budowlanych - gdzie można oszczędzić?

Jakie materiały są najdroższe przy budowie domu? Co wpływa na koszt budowy?

Jakie materiały są najdroższe przy budowie domu? Co wpływa na koszt budowy?

Jak chronić się przed owadami w domu?
Jak chronić się przed owadami w domu?

Skuteczne sposoby na ochronę przed owadami w domu i mieszkaniu

Skuteczne sposoby na ochronę przed owadami w domu i mieszkaniu

Jak dobrać klamki do drzwi zewnętrznych?
Jak dobrać klamki do drzwi zewnętrznych?

Klamki do drzwi zewnętrznych - jak dopasować do specyfiki miejsca?

Klamki do drzwi zewnętrznych - jak dopasować do specyfiki miejsca?

Narzędzia do majsterkowania
Narzędzia do majsterkowania

Ruszamy po różnego rodzaju narzędzia do elektromarketu

Ruszamy po różnego rodzaju narzędzia do elektromarketu

Błędy przy montażu śrub SB i sposoby ich uniknięcia
Błędy przy montażu śrub SB i sposoby ich uniknięcia

Błędy przy montażu śrub SB - jak ich uniknąć?

Błędy przy montażu śrub SB - jak ich uniknąć?

Nowoczesne stylowe oświetlenie ogrodowe
Nowoczesne stylowe oświetlenie ogrodowe

Latarnie ogrodowe - stylowe oświetlenie dla Twojego ogrodu

Latarnie ogrodowe - stylowe oświetlenie dla Twojego ogrodu

Pompa ciepła - jak wybrać dobry model?
Pompa ciepła - jak wybrać dobry model?

Zmiana gazu na pompę ciepła - skrócony poradnik dla inwestora

Zmiana gazu na pompę ciepła - skrócony poradnik dla inwestora

Jak podpisać dobrą umowę na roboty budowlane i remontowe?
Jak podpisać dobrą umowę na roboty budowlane i remontowe?

Umowa na roboty budowlane - kiedy warto ją zawrzeć i co powinna zawierać?

Umowa na roboty budowlane - kiedy warto ją zawrzeć i co powinna zawierać?

Co należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera?
Co należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera?

Odbiór mieszkania: na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu nowego lokum?

Odbiór mieszkania: na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu nowego lokum?

Jaki dom jest lepszy i praktyczniejszy - parterowy czy piętrowy?
Jaki dom jest lepszy i praktyczniejszy - parterowy czy piętrowy?

Dom parterowy czy piętrowy? Porównanie zalet i wad obu rozwiązań.

Dom parterowy czy piętrowy? Porównanie zalet i wad obu rozwiązań.

Ile kosztuje montaż gniazdek i oświetlenia w domu i mieszkaniu?
Ile kosztuje montaż gniazdek i oświetlenia w domu i mieszkaniu?

Koszty montażu oświetlenia i instalacji gniazdek

Koszty montażu oświetlenia i instalacji gniazdek

Jak zrobić antyramę?
Jak zrobić antyramę?

Jak zrobić antyramę? Poradnik krok po kroku

Jak zrobić antyramę? Poradnik krok po kroku

Ile kosztuje biały montaż w łazience?
Ile kosztuje biały montaż w łazience?

Koszt montażu armatury łazienkowej - co warto wiedzieć?

Koszt montażu armatury łazienkowej - co warto wiedzieć?

Rolety wewnętrzne Fakro
Rolety wewnętrzne Fakro

Rolety wewnętrzne Fakro: idealne rozwiązanie dla Twoich okien dachowych - przegląd

Rolety wewnętrzne Fakro: idealne rozwiązanie dla Twoich okien dachowych - przegląd

śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.

Polecane artykuły

Budowa

Więcej artykułów...
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.