Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Hydroizolacja papą na lepiku

Każdy nam powie że fundamenty oraz odpowiednia izolacja fundamentów to podstawa dobrego domu. Najczęściej realizowana jest izolacja papą na lepiku jako izolacja przeciwwilgociowa czyli izolacja przeciwwodna. Jest to główna hydroizolacja pozioma fundamentów. Izolacja ścian fundamentowych może być realizowana poprzez różne materiały do izolacji fundamentów, jednakże najczęściej projektanci narzucają nam i piszą w projektach papa na lepiku. Należy jednak wiedzieć jak wykonać izolację papą na lepiku, aby zapewnić trwałość i skuteczność tej warstwy izolacyjnej. Ochrona fundamentów przed wodą to właśnie podstawowa funkcja izolacji.
Źródło: ShutterStock
Fundamenty należy chronić przed wodą gruntową poprzez wykonanie pionowej i poziomej izolacji ścian fundamentowych. Hydroizolacja pozioma fundamentów często wykonywana jest jako podwójna warstwa papy asfaltowej na lepiku. Warto jednak poznać podstawowe zasady realizacji tego typu warstwy izolacyjnej aby uniknąć zawilgocenia i gnicia fundamentów.

Izolacja ścian fundamentowych (pozioma) może być wykonywana również z innych materiałów dostępnych na rynku, np. specjalnych folii izolacyjnych. Mimo wszystko jednak wiele osób decyduje się na wykorzystanie popularnie stosowanej papy na lepiku. Metoda ta pozwala na bardzo skuteczną ochronę przed niszczącym działaniem wody gruntowej. Możliwe jest to jednak tylko w przypadku bardzo dokładnego wykonawstwa.

W projektach budowlanych izolacja ta często oznaczana jest jako „2 x papa na lepiku”.

 

Na rynku dostępne są różnego rodzaju papy przeznaczone do wykonania izolacji poziomej ścian fundamentowych. Najbardziej popularne są papy podkładowe na bazie tektury (typowa izolacja przeciwwilgociowa fundamentów). Warto jednak zastanowić się nad wyborem droższych, lecz skuteczniejszych pap zawierających włókna szklane lub papy na osnowie polipropylenowej. Charakteryzują się one znacznie większa elastycznością i wytrzymałością, co ma szczególne znaczenie w miejscach wszelkich zagięć papy (np. na połączniu izolacji poziomej ściany fundamentowej z izolacją podłogi na gruncie).

Papy na osnowie polipropylenowej dodatkowo odznaczają się bardzo dobrą odpornością na niszczące działanie substancji organicznych (korozja biologiczna) występujących w gruncie. Może mieć to znaczenie dla trwałości izolacji w gruntach zawierających duże ilości humusu oraz na terenach bagnistych.

Nie zaleca się stosowania w tym celu pap przeznaczonych do wierzchniego krycia, gdyż są one droższe od pap fundamentowych i nie będą całkowicie spełniać swojej funkcji, tak jak papy specjalizowane do hydroizolacji poziomej.

Należy pamiętać, że w takiej konstrukcji izolacji to lepik asfaltowy stanowi podstawową ochronę przeciwwodną, a nie papa, której zadaniem jest ochrona i wzmocnienie warstwy lepiku.

Izolację poziomą należy obowiązkowo wykonać pod wszystkimi ścianami budynku – zarówno zewnętrznymi jak i wewnętrznymi, a także na fundamencie pod kominy.

Zaleca się, aby całkowita grubość izolacji poziomej z papy na lepiku w budynkach jednorodzinnych wynosiła min 3-4mm.

Pamiętajmy, że izolacja przeciwwilgociowa (izolacja przeciwwodna) stanowi bardzo istotny element prac fundamentowych, gwarantujący wymaganą trwałość fundamentów, a tym samym całego budynku.

 

Jak wykonać izolację papą na lepiku?

 

Izolacja ścian fundamentowych może być realizowana poprzez różne materiały do izolacji fundamentów, jednakże najczęściej projektanci narzucają nam i piszą w projektach papa na lepiku. Należy jednak wiedzieć jak wykonać izolację papą na lepiku, aby zapewnić trwałość i skuteczność tej warstwy izolacyjnej. Ochrona fundamentów przed wodą to właśnie podstawowa funkcja izolacji.Najczęściej fundamenty wykonywane są z bloczków betonowych lub betonu cementowego. W obu przypadkach przed przystąpieniem do nanoszenia lepiku warto powierzchnię wyrównać stosując w tym celu cienką warstwę zaprawy cementowej. Pozwoli to na zmniejszenie potrzebnej ilości lepiku (droższego od kosztów wykonania zaprawy), gdyż nie będzie on wypełniał braków i ubytków w powierzchni fundamentu.

Większość producentów zaleca na takiej powierzchni naniesienie preparatu gruntującego. Następnie nanosimy właściwą warstwę lepiku, który będzie stanowił warstwę hydroizolacji (izolacja przeciwwodna) i posłuży do przyklejenia papy bitumicznej.

Preparaty gruntujące i lepiki powinno się stosować w temperaturze powyżej 10-150C.

Lepiki nanosi się przeważnie za pomocą szczotki lub pacy w ilości średnio 1,0-1,5 kg/m2. Dla mniej doświadczonych osób zalecane jest nanoszenie pacą, co umożliwia lepszą kontrolę. Można nanosić lepiki w dwóch warstwach, z czego drugie naniesienie powinno odbywać się w kierunku prostopadłym do pierwszej warstwy. Pozwala to zminimalizować ryzyko występowania miejsc nie pokrytych lepikiem, a tym samym zagwarantuje nam, że wykonana izolacja fundamentów będzie skuteczna. Uwaga ta jest istotna szczególnie dla osób mających małe doświadczenie w wykonywaniu tego typu prac.

Nie należy nanosić lepiku na bardzo wilgotną powierzchnię fundamentów. Należy dokładnie zapoznać się z wymaganiami danego producenta w zakresie dopuszczalnej wilgotności podłoża pod lepik.

Należy przez cały czas kontrolować grubość nanoszonej warstwy, aby wykonać w pełni skuteczną izolację przeciwwodną.

Na świeżo naniesioną warstwę lepiku należy przykleić papę podkładową. Należy przy tym uważać, aby papa nie ulegała pofałdowaniom czy uszkodzeniom. W miejscach rozerwania papy należy przykleić wąskie, odpowiednio docięte, nowe fragmenty, aby zapewnić ciągłość całej warstwy izolacyjnej.

Papę należy układać w taki sposób, aby pas szerokości min. 20-25cm wystawał poza obręb ściany fundamentowej do wewnętrznej strony budynku. Pozwoli to na wykonanie odpowiednich zakładów łączących papę z izolacją poziomą podłogi na gruncie, gdyż tylko wtedy hydroizolacja zapewni skuteczną ochronę budynku przed wilgocią.

Newralgicznym miejscem w izolacji poziomej są wszystkie miejsca zagięć papy na ścianach fundamentowych. Aby zapobiec pęknięciom i przerwaniom papy zaleca się w tych miejscach wykonać niewielkie wyokrąglenie zaprawą cementową (tzw. faseta), co umożliwi łagodne zagięcie warstwy izolacyjnej bez jej uszkodzenia.

Każdy nam powie że fundamenty oraz odpowiednia izolacja fundamentów to podstawa dobrego domu. Najczęściej realizowana jest izolacja papą na lepiku jako izolacja przeciwwilgociowa czyli izolacja przeciwwodna. Jest to główna hydroizolacja pozioma fundamentów.

 

Jeżeli ściany fundamentowe mają grubość do 40cm nie jest konieczne wykonywanie drugiej warstwy izolacyjnej. Jednakże w praktyce nie zawsze uda nam się w pełni szczelnie nanieść lepik i ułożyć pierwszą warstwę papy. Z tego względu, dla większego bezpieczeństwa, warto mimo wszystko wykonywać izolację dwuwarstwową, gdzie drugą warstwę również stanowi papa na lepiku. Rozwiązanie takie zagwarantuje nam, że fundamenty (a dokładniej mówiąc izolacja fundamentów) zostaną wykonane prawidłowo.

Należy pamiętać, że hydroizolacja pozioma fundamentów (izolacja papą na lepiku) jest bardzo trudna w naprawie po wybudowaniu całego budynku, a czasami nawet niemożliwa do wykonania. Z tego względu nie warto nadmiernie oszczędzać podczas całego procesu wykonywania fundamentów, przy czym pamiętajmy, że izolacja ścian fundamentowych stanowi szczególnie istotny etap budowy.Przedstawione w artykule porady powinny pomóc wszystkim początkującym budowlańcom, zastanawiającym się często jak wykonać izolację papą na lepiku, aby zapewnić jej trwałość i skuteczność ochrony przed wodą.Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

 

 

(30 maja 2014)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?
Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu
Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu

Jaki grill węglowy wybrać?

Jaki grill węglowy wybrać?

Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?
Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Nowoczesne komody do małych pomieszczeń
Nowoczesne komody do małych pomieszczeń

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Choroby drzew - jak z nimi walczyć?
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?
Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?

Uprawa cukinii w ogrodzie

Uprawa cukinii w ogrodzie

Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?
Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Uprawa ogórków w ogrodzie
Uprawa ogórków w ogrodzie

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?
Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?
Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom
Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?
Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Montaż rolet dzień noc
Montaż rolet dzień noc

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?
Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?
Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu
Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?
Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

śledź nas na Facebook
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?
Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?
Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Pompa głębinowa czy zatapialna?
Pompa głębinowa czy zatapialna?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Jak uprawiać bratki w ogrodzie?
Jak uprawiać bratki w ogrodzie?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?
Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Inspiracje na ciekawe schody w domu
Inspiracje na ciekawe schody w domu

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?
Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy
Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?
Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?
Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni
Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?
Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?
Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025
Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.

Polecane artykuły

Budowa

Więcej artykułów...
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.