Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Izolacja przeciwwilgociowa – folia w płynie czy masa uszczelniająca?

Izolacja łazienki to istotny element prac wykończeniowych. Najczęściej stosowana jest tutaj folia w płynie lub specjalna masa uszczelniająca. Odpowiednia hydroizolacja czyli w tym wypadku izolacja przeciwwilgociowa zapewni trwałość okładziny z płytek ceramicznych. Izolacja przeciwwodna spełni swoją rolę jeśli będzie szczelna.
Źródło: ShutterStock
W czasie prac wykończeniowych w łazience bardzo ważne jest odpowiednie wykonanie izolacji przeciwwilgociowej. Dotyczy to zarówno ścian jak i podłogi. Najbardziej popularne są folie w płynie lub specjalne masy uszczelniające. Obecnie nie stosuje się już pap izolacyjnych.

Łazienka, z pośród wszystkich pomieszczeń w domu, w największym stopniu narażona jest na działanie wilgoci oraz pary wodnej. Z tego względu do wykonania izolacji przeciwwodnych należy stosować tylko dobre jakościowo materiały i bardzo starannie wykonać wszystkie prace izolacyjne.

 

Po co stosuje się izolację przeciwwilgociową w łazience?

 

Wilgoć oraz para wodna mogą przenikać między płytkami ceramicznymi bezpośrednio do podłoża, czyli posadzki betonowej, powodując w konsekwencji zagrzybienie i stałe zawilgocenie zarówno podłogi jak i ścian.

Nawet przy bardzo dokładnym wykończeniu wszystkich fug i tak nie jesteśmy w stanie w pełni uszczelnić wszystkich mikroporów w szczelinach między płytkami.

Aby uniknąć problemów z wilgocią, należy wykonać odpowiednią izolację przeciwwilgociową, zarówno na podłodze jak i na ścianach. Obowiązkowo należy także wykonać izolację na wszystkich łazienkowych zabudowach z płyt gipsowo-kartonowych oraz z tzw. płyt budowlanych (stosowanych np. do obudowy wanny zamiast tradycyjnych płyt g-k).

Izolacja w formie folii w płynie czy masy uszczelniającej zapewnia szczelne odcięcie możliwości dostania się wilgoci do podłoża. Jednocześnie, szczególnie w blokach, nadaje ścianie więcej elastyczności. Wynika to z faktu, że większość folii w płynie, po naniesieniu, tworzy na ścianie elastyczną powłokę, zachowującą się w pewnych sytuacjach podobnie jak warstwa gumowa.

W blokach zdarza się, że płytki mogą odpaść od powierzchni ściany, jeżeli któryś z najbliższych sąsiadów w czasie remontu będzie intensywnie stosował na danej ścianie młot udarowy. Wprowadzi to całą ścianę w niewielkie wibracje, wystarczające jednak aby płytki oderwały się od warstwy zaprawy klejowej. Dobra izolacja, w formie elastycznej powłoki, zapewni dodatkową ochronę w takich wypadkach, nie dopuszczając do odspojenia płytek.

 

Izolacja przeciwwodna folią w płynie

 

Folia w płynie to najczęściej jednoskładnikowa masa, której głównymi składnikami są żywice syntetyczne. Po otwarciu opakowania i wstępnym wymieszaniu od razu nadaje się do nanoszenia na ściany i podłogi.

Nanosimy ją przeważnie wałkiem lub pędzlem w dwóch warstwach, przy czym druga warstwa powinna zostać nałożona prostopadle do pierwszej. Pozwoli to dokładniej pokryć całą izolowaną powierzchnię.

Folię w płynie możemy nanosić praktycznie na większość popularnych podłoży pod płytki ceramiczne, czyli na posadzki i ściany betonowe, tynki cementowo-wapienne oraz gipsowe, wylewki cementowe oraz zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych.

W narożnikach zaleca się dodatkowe wzmocnienie izolacji poprzez wklejenie specjalnych taśm izolacyjnych (układa się je najczęściej na wszystkich wewnętrznych krawędziach poziomych i pionowych).

Czas schnięcia popularnych folii w płynie wynosi od 2 do 6h. Po tym czasie należy nanieść drugą warstwę izolacji.

Całkowita grubość powłoki izolacyjnej z folii w płynie wynosi od 1-2mm. Zaleca się stosować folie o konsystencji gęstej, zapewniające uzyskanie grubszej warstwy izolacji przeciwwilgociowej.

 

Większość folii w płynie bez problemu możemy stosować na powierzchnie, na których zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe lub ścienne.Po co robi się izolację w łazience – otóż aby zapobiec jej zagrzybieniu i uszkodzeniu podłoża. Zatem czym nakładać folię w płynie oraz jak nanosić masy uszczelniające na podłogi i ściany? Co lepsze folia w płynie czy masa uszczelniająca? Izolacja płyt gipsowo-kartonowych oraz inne zabudowy g-k w łazience obowiązkowo muszą zostać pokryte folią w płynie.

Izolacja masą uszczelniającą

 

Masy uszczelniające spełniają taką samą funkcję jak folie w płynie. Charakteryzuje je jednak przeważnie nie co większa grubość ostatecznej powłoki izolacyjnej oraz większa gęstość. Nanosi się je w dwóch warstwach prostopadłych do siebie, przy czym każda z warstw ma grubość ok. 1-2mm, a zatem docelowa izolacja może mieć grubość nawet 3mm.

Masy uszczelniające wykonane są, podobnie jak folie w płynie, na bazie żywic syntetycznych. Niektóre produkty wzmacniane są również dodatkami cementu.

Można je nanosić na wszystkie popularne podłoża, tak samo jak folie w płynie. Istotna różnica jest natomiast w sposobie ich nakładania na ściany i podłogi.

Większość mas uszczelniających przygotowana jest w formie gotowych mieszanek, które po otwarciu można nanosić na powierzchnię. Ze względu na to, że masy uszczelniające mają znacznie większą gęstość niż folie w płynie, do ich nakładania warto stosować szpachelki i packi.

Należy jednak pilnować, aby naniesiona na ścianę czy podłogę warstwa izolacji była na końcu wyrównana. Problem ten nie dotyczy folii w płynie nanoszonych pędzlem (podobnie jak grunty czy farby). Nie musimy stworzyć idealnie gładkiej powierzchni, ważne jest jednak aby skontrolować dokładnie szczelność izolacji, którą przy nanoszeniu packami jest trudniej uzyskać niż przy malowaniu folią w płynie.

Dostępne są jednak na rynku również masy uszczelniające, które po rozrobieniu z wodą mogą być nakładane pędzlami i wałkami.

Czas schnięcia mas uszczelniających wynosi przeważnie od ok. 1-5h.

 

Jeśli w łazience mamy ogrzewanie podłogowe lub ścienne to należy dokładnie sprawdzić specyfikacje danej masy uszczelniającej, gdyż nie wszystkie takie produkty mogą być stosowane na podłożach ogrzewanych.Izolacja łazienki to istotny element prac wykończeniowych. Najczęściej stosowana jest tutaj folia w płynie lub specjalna masa uszczelniająca. Odpowiednia hydroizolacja czyli w tym wypadku izolacja przeciwwilgociowa zapewni trwałość okładziny z płytek ceramicznych. Izolacja przeciwwodna spełni swoją rolę jeśli będzie szczelna. Po co robi się izolację w łazience – otóż aby zapobiec jej zagrzybieniu i uszkodzeniu podłoża. Zatem czym nakładać folię w płynie oraz jak nanosić masy uszczelniające na podłogi i ściany? Co lepsze folia w płynie czy masa uszczelniająca? Izolacja płyt gipsowo-kartonowych oraz inne zabudowy g-k w łazience obowiązkowo muszą zostać pokryte folią w płynie.

Co wybrać: folia w płynie czy masa uszczelniająca?

 

W typowej łazience domowej lepszym rozwiązaniem będzie wykonanie izolacji przeciwwilgociowej z folii w płynie. Po pierwsze znacznie łatwiej się ją nanosi, przy użyciu typowych pędzli i wałków (choć zalecane jest raczej stosowanie pędzla dla dokładniejszego naniesienia izolacji).

Po drugie bez obaw możemy stosować 99% dostępnych na rynku folii w płynie na ogrzewanie podłogowe oraz ścienne, w przeciwieństwie do niektórych rodzajów mas uszczelniających (należy tutaj dokładnie czytać zalecenia producenta).

Co prawda folia w płynie ma mniejszą gęstość niż masy uszczelniające, jednakże w typowych warunkach domowych zapewni wystarczającą ochronę przed wilgocią.

Niezależnie od tego czy wybierzemy folię w płynie czy też masy uszczelniające, pamiętajmy również o dodatkowym zabezpieczeniu wszystkich krawędzi poziomych i pionowych taśmami izolacyjnymi.

Sprawdźmy również dokładność naniesienia izolacji, aby nie było w niej żadnych pęcherzy, bąbli powietrza, zarysowań, nieszczelności itp.

Z kolei zaletą mas uszczelniających jest ich lepsza przyczepność do istniejących płytek ceramicznych. Może mieć to znaczenie, jeśli planujemy remont starej łazienki, bez zrywania istniejącej okładziny z płytek.

Jeśli zdecydujemy się na zakup folii w płynie to starajmy się zawsze wybierać produkty o gęstej konsystencji. Sprawdzić to można chociażby poprzez poruszanie pojemnikiem z folią w sklepie. Zbyt rzadkie, o konsystencji wodnistej, nie zapewnią dobrej izolacji. Jednocześnie będą one spływać z powierzchni ściany, co skutkować będzie bardzo cienką warstwą izolacji (czasami nawet znacznie poniżej 1mm).

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(28 stycznia 2015)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?
Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu
Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu

Jaki grill węglowy wybrać?

Jaki grill węglowy wybrać?

Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?
Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Nowoczesne komody do małych pomieszczeń
Nowoczesne komody do małych pomieszczeń

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Choroby drzew - jak z nimi walczyć?
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?
Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?

Uprawa cukinii w ogrodzie

Uprawa cukinii w ogrodzie

Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?
Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Uprawa ogórków w ogrodzie
Uprawa ogórków w ogrodzie

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?
Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?
Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom
Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?
Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Montaż rolet dzień noc
Montaż rolet dzień noc

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?
Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?
Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu
Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?
Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

śledź nas na Facebook
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?
Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?
Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Pompa głębinowa czy zatapialna?
Pompa głębinowa czy zatapialna?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Jak uprawiać bratki w ogrodzie?
Jak uprawiać bratki w ogrodzie?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?
Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Inspiracje na ciekawe schody w domu
Inspiracje na ciekawe schody w domu

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?
Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy
Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?
Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?
Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni
Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?
Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?
Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025
Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.

Polecane artykuły

Budowa

Więcej artykułów...
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.