Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny
Artykuł sponsorowany

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – co warto o nim wiedzieć?

Źródło: Econovli
Jak zapewnić ciepło w domowych wnętrzach? Sposobów jest wiele, a rozmaite instalacje pozwalają uzyskać optymalny komfort cieplny w każdej przestrzeni – od sypialni do szczególnie wymagającej łazienki. Obok standardowych systemów ogrzewania konwekcyjnego z centralnym piecem, dużą popularnością cieszą się także rozwiązania podłogowe. Oprócz instalacji wodnych, można zdecydować się na elektryczne ogrzewanie powierzchniowe.

Co to takiego i kiedy warto postawić właśnie na taki sposób elektrycznego ogrzewania domu? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne - co to takiego?

Instalacje wodne to najczęściej spotykany typ ogrzewania podłogowego. Składają się one z systemu rurek, podłączonych do pompy lub pieca. To w nich pod powierzchnią podłogi krąży ciepła woda, która oddaje ciepło do posadzki, skąd dalej jest przekazywane do pomieszczenia.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne również transmituje ciepło do wnętrza przez całą powierzchnię podłogi. Rozwiązanie składa się jednak z maty grzewczej z przewodami, którą podłącza się do domowej instalacji energetycznej. Ogrzewanie nie wymaga zastosowania dodatkowych osprzętów i instalacji, by zapewnić przyjemne ciepło we wnętrzu.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne - gdzie można je zamontować?

Ogrzewanie podłogowe elektryczne, jak to od Econovli, zyskuje coraz większe grono zwolenników. Może być używane w całym domu lub wybranych jego częściach, jako rozwiązanie grzewcze główne bądź wspomagające. W tej drugiej roli najczęściej można je spotkać w łazienkach, wymagających często okazjonalnego dogrzania.

Warto również wspomnieć o tym, że maty grzewcze da się montować nie tylko na podłogach. To także sposób na dogrzewanie ścian lub sufitów, w miejscach, w których położenie folii pod posadzką byłoby niemożliwe (lub zbyt kosztowne) technicznie bądź niewskazane ze względu na zbyt dużą liczbę sprzętów ustawionych na podłodze.

Największe zalety ogrzewania elektryczne podłogowego do domów i mieszkań

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe elektryczne? Największą zaletą takiego rozwiązania jest bez wątpienia prosty montaż i niższe koszty zakupu i instalacji niż w przypadku rozbudowanych systemów wodnych. Jeśli wybierze się nowoczesne urządzenia o prawidłowo dobranej mocy, również późniejsza eksploatacja nie jest znacząco droższa od innych opcji ogrzewania lub dogrzewania wnętrz.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne nie wymaga regularnych prac serwisowych ani zabiegów konserwacyjnych. Jest także niezmiernie proste w obsłudze. Wystarczy bowiem przy pomocy panelu dotykowego ustawić optymalne warunki termiczne, by cieszyć się z ciepła w domowych przestrzeniach. Dodatkowo, bez trudu da się włączyć tego typu rozwiązanie do domowego Smart House, by sterować ogrzewaniem za pośrednictwem aplikacji w telefonie oraz by monitorować na bieżąco zużycie energii elektrycznej.

Rozwiązanie nie zajmuje cennego miejsca, przez co ułatwia aranżację pokoju oraz zwiększa ustawność nawet bardzo małych wnętrz. Przy pomocy maty grzewczej uzyskuje się komfort ciepłej podłogi i optymalny rozkład temperatur, co korzystnie wpływa na samopoczucie domowników. W tym modelu działania nie dochodzi też do nadmiernego unoszenia kurzu i roztoczy, co jest szczególnie korzystne dla alergików.

Pewnym mankamentem wszystkich systemów grzewczych podłogowych jest kwestia konieczności zastosowania odpowiednich materiałów wykończeniowych na podłodze. Najlepiej przewodzą ciepło płytki kamienne i ceramiczne. Na folii grzewczej można też położyć niektóre rodzaje paneli i parkietów. Muszą być to jednak produkty przeznaczone do użytkowania z ogrzewaniem podłogowym, w innym razie nie będą odpowiednio przekazywać ciepła, a same mogą ulec zniszczeniu.

W pomieszczeniu, w których stosuje się ogrzewanie podłogowe, powinno się zrezygnować z większości dywanów oraz ograniczyć wyposażenie ustawione na podłodze, które mogłoby pogorszyć emisję ciepła we wnętrzu.

Ogrzewanie elektryczne w domu - komfort ciepłej podłogi dla każdego

Przyjemne ciepło w domu da się zapewnić na wiele sposobów. Jednym z nich jest ogrzewanie elektryczne podłogowe, wyróżniające się wieloma zaletami, które przekonało do niego spore grono użytkowników. Prawidłowo dobrane i właściwie eksploatowane zapewnia komfort i dobre samopoczucie wszystkich domowników. Może właśnie takie rozwiązanie sprawdzi się również w Waszych domach?

Źródło: Materiały informacyjne firmy Econovli

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.