Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Samodzielny montaż drzwi wewnętrznych

Źródło: ShutterStock
Jak prawidłowo zamontować ościeżnicę i osadzić skrzydła drzwi wewnętrznych? Omawiamy krok po kroku zasady samodzielnego montażu drzwi wewnętrznych z płyty. Doradzamy również jaki wybrać rodzaj pianki montażowej i w jaki sposób ją stosować przy montażu drzwi wewnętrznych.

Obecnie dostępne na rynku drzwi wewnętrzne pozwalają na szybki i stosunkowo prosty montaż, nie wymagający drogiego sprzętu ani dużego doświadczenia. Należy jednak przestrzegać kilku ważnych zasad aby zamontować drzwi trwale i solidnie. W artykule omawiamy zasady montażu drzwi z ościeżnicą stałą, bez regulacji.

 

Kiedy montować drzwi wewnętrzne?

 

W zasadzie drzwi wewnętrzne można zamontować na każdym etapie budowy. Zalecamy jednak odczekać z tym aż zakończymy większość prac wykończeniowych w domu. Przede wszystkim warto wykonać wcześniej wszystkie wylewki betonowe i tynki na ścianach wewnętrznych.

Zamontowane drzwi nie przeszkadzają istotnie w czasie nanoszenia gładzi na ścianach i ich malowania. Należy jednak dobrze pilnować wykonawców, aby nie uszkodzili zamontowanych już drzwi i bardzo dokładnie zabezpieczyli je przed porysowaniem czy zabrudzeniem.

Warto zatem odczekać możliwie jak najdłużej z montażem drzwi, przez co uchronimy się przed ryzykiem ich uszkodzenia czy zarysowania w czasie prac wykończeniowych.

 

Przygotowanie otworu pod drzwi wewnętrzne

 

Pierwszym etapem prac jest przygotowanie otworu pod drzwi wewnętrzne. Większość producentów oferuje wyłącznie drzwi w rozmiarach standardowych, tj. 70, 80 i 90cm. Spotykane są także drzwi wąskie, o szerokości 60cm, lecz nie zalecamy ich stosowania gdyż znacznie obniżają komfort poruszania się, a jednocześnie są w tej samej cenie lub tylko niewiele tańsze od typowych drzwi 70-90cm.

Otwór pod drzwi powinien być o 8-10cm szerszy niż szerokość skrzydła. Jeśli zatem planujemy wstawienie drzwi o szerokości 80cm to otwór należy przygotować o szerokości 88-90cm.

Niektórzy producenci oferują również drzwi o dowolnie wybranej szerokości, lecz produkt taki jest czasami nawet o 30-50% droższy. Warto zatem od razu dobrze przygotować otwory pod konkretną szerokość drzwi. Problem ten nie występuje przy drzwiach drewnianych, zamawianych na wymiar (np. u stolarza).

 

Narzędzia potrzebne do montażu drzwi wewnętrznych

 

Do zamontowania ościeżnicy i skrzydła drzwi wewnętrznych potrzebne będą podstawowe narzędzia budowlane jak poziomica, kątownik (najlepiej stalowy lub aluminiowy) wiertarka udarowa, kliny drewniane lub plastikowe. Dodatkowo należy zakupić piankę montażową, przy czym zalecamy piankę niskoprężną, dedykowaną do montażu drzwi. Pianka zbyt mocno zwiększająca swoją objętość w czasie schnięcia może doprowadzić do wyboczenia ościeżnicy.

Ważnym narzędziem są również tzw. rozpory drzwiowe. Rozpórki z regulacją szerokości można zakupić za ok. 60zł/szt. Posiadają one na swoich końcach bezpieczne dla ościeżnicy miękkie podkładki. Do prawidłowego zamontowania ościeżnicy potrzebne będą co najmniej trzy rozpórki. Alternatywnie można posłużyć się np. odpowiednio dociętymi elementami drewnianymi, lecz rozwiązanie takie wymaga dużej wprawy i doświadczenia, dlatego nie zalecamy go początkującym majsterkowiczom (zbyt duże ryzyko wyboczenia i zarysowania ościeżnicy).

 

Wstępne osadzenie ościeżnicy w otworze

 

Na początek warto rozłożyć wszystkie elementy ościeżnicy na płaskiej powierzchni, np. na podłodze, zabezpieczonej przed ewentualnym zarysowaniem papierem lub materiałem.

Pierwszym etapem jest wkręcenie zawiasów do belki bocznej ościeżnicy, a następnie składamy całą ościeżnicę z dwóch belek bocznych (pionowych) i jednej poprzecznej (belka górna). Jest to bardzo ważny etap montażu i wymaga szczególnej kontroli kątów prostych na połączeniach belek pionowych z poprzeczną. W tym celu warto posłużyć się kątownikiem sztywnym o długości boku co najmniej 20-30cm. Ważne, aby rozstaw belek pionowych przy belce górnej był identyczny jak ich rozstaw przy belce progowej (montażowej).Omawiamy jaka pianka do drzwi wewnętrznych będzie najlepsza. Ościeżnica wymaga dobrego rozporu, co zapewniają rozpory do ościeżnicy, inaczej rozpory drzwiowe. Tego typu rozpory do montażu drzwi można zakupić w większości marketów budowlanych.

W czasie osadzania ościeżnicy w otworze należy w pierwszej kolejności ustawić poziom na belce górnej, a dopiero później pionować belki boczne. Jednocześnie pamiętajmy o pozostawieniu wolnej przestrzeni między belkami pionowymi a ścianą i między belką poprzeczną a nadprożem. Odstęp ten powinien wynosić ok. 1,5-2,0cm.

Dokładne ustawienie ościeżnicy z zachowaniem odstępu od elementów ściany ułatwią kliny drewniane. Należy je umieszczać tam, gdzie będą zlokalizowane rozpórki, co zabezpieczy ościeżnicę przed niekontrolowanym odkształceniem.

Zalecane jest dodatkowe zwilżenie powierzchni ściany przed zamontowaniem ościeżnicy. Ma to na celu zwiększenie przyczepności pianki montażowej.

Drzwi wewnętrzne wymagają dokładnego montażu. Samodzielny montaż drzwi wewnętrznych nie jest skomplikowany. W artykule doradzamy jak zamontować drzwi w domu. Ważny jest dokładny montaż ościeżnicy oraz montaż skrzydła drzwi. Jak zamontować ościeżnicę stałą? Dobra pianka do drzwi do pianka niskoprężna.

 

Montaż ościeżnicy na kołki rozporowe

 

Kolejnym etapem jest trwały montaż ustawionej ościeżnicy drzwi wewnętrznych. W tym celu należy w pierwszej kolejności przymocować ościeżnicę do ściany za pomocą kołków rozporowych, a dopiero później zastosować piankę montażową (nigdy w odwrotnej kolejności).

W pionowych elementach ustawionej ościeżnicy należy znaleźć fabryczne otwory montażowe. Nawiercamy przez nie ścianę tak, aby możliwe było osadzenie kołków rozporowych dostarczonych razem z ościeżnicą.

Śruby montażowe dokręcamy do lekkiego oporu, bez ich docelowego dokręcania. Zrobimy to dopiero po wyschnięciu pianki montażowej i sprawdzeniu, czy skrzydło drzwiowe na pewno prawidłowo się otwiera i zamyka. Zbyt moce dokręcenie śrub może spowodować wygięcie ościeżnicy.

Należy unikać wielokrotnej mocnego dokręcania śrub w kołkach rozporowych i ich wykręcania, gdyż każda taka operacja osłabia wytrzymałość połączenia.

 

Wypełnienie szczelin niskoprężną pianką montażową

 

Przed zastosowanie pianki montażowej należy sprawdzić czy drzwi się prawidłowo otwierają i zamykają. W tym celu powinniśmy na tym etapie prac chwilowo osadzić drzwi na zawiasach i kilkakrotnie je otwierać i zamykać.

Jeśli drzwi działają poprawnie, lekko i przy zamknięciu nie ma żadnych odchyleń od pionu, można ustawić rozpórki regulowane. Należy użyć co najmniej trzy rozpory, lecz dla osób nie mających dużego doświadczenia zalecamy stosowanie czterech rozpórek. Ustawiamy je mniej więcej w równych odległościach po wysokości drzwi.

Po zamontowaniu rozporów możemy rozpocząć wypełniania szczelin między ościeżnicą a ścianą niskoprężną pianką montażową. Najpierw warto jednak dokładnie okleić taśmą ochronną widoczne elementy ościeżnicy. Uchroni to ościeżnicę przed zabrudzeniem pianką, którą czasami z niektórych oklein trudno usunąć, szczególnie jeśli zabrudzenia zauważymy dopiero po jej wyschnięciu.Omawiamy jaka pianka do drzwi wewnętrznych będzie najlepsza. Ościeżnica wymaga dobrego rozporu, co zapewniają rozpory do ościeżnicy, inaczej rozpory drzwiowe. Tego typu rozpory do montażu drzwi można zakupić w większości marketów budowlanych.

Końcówka rurki podającej piankę powinna znajdować się wewnątrz szczeliny tak, aby nie wyskoczyła w czasie dozowania pianki. Piankę niskoprężną należy wpuszczać równomiernie na całej wysokości ościeżnicy. W czasie dozowania pianki nie wolno usuwać klinów drewnianych. Wyjmiemy je dopiero gdy pianka wyschnie, po czym w ich miejsce również wciśniemy niewielką ilość pianki niskoprężnej.

Utwardzenie większości popularnych pianek niskoprężnych następuje po ok. 3-6 godzinach. Po tym czasie możemy usunąć kliny, rozpórki i progową listwę montażową. Klinów drewnianych nie wolno wyjmować wcześniej, gdyż doprowadzi to do odkształcenia się bocznych elementów ościeżnicy. Po wyschnięciu pianki i wyjęciu klinów miejsca po nich również wypełniamy taką samą pianką niskoprężną.

Po wyschnięciu pianki jej nadmiar należy ostrożnie ściąć nożykiem, uważając przy tym aby nie uszkodzić widocznych elementów ościeżnicy.

 

Montaż skrzydła drzwi i elementów wykończeniowych

 

Po zamontowaniu ościeżnicy warto przykleić dodatkowe listwy przymykowe. Pozwalają one zasłonić wkręty mocujące ościeżnicę do ściany. Listwy przymykowe można przykleić przy użyciu silikonu lub klejów do drewna.

Większość listew posiada również specjalny rowek, w który należy zamontować uszczelkę. Nie jest ona obowiązkowa, lecz zabezpiecza drzwi przed uszkodzeniem przy nagłym zamknięciu (trzaskanie drzwiami).

Ostatnim etapem prac jest docelowe zamontowanie skrzydła drzwi wewnętrznych na zawiasach. Nie ma obowiązku wstawienia drzwi w czasie stosowania pianki montażowej. Zabezpieczenie ościeżnicy przed wyboczeniem gwarantują dobrze ustawione rozpory a nie skrzydło drzwiowe.

W miejscach narażonych na działanie wilgoci, jak łazienki, garaże, kuchnie itp. należy dodatkowo zabezpieczyć silikonem miejsca styku ościeżnicy z podłogą i ścianami.

Montaż klamki w drzwiach wewnętrznych należy wykonać śrubami przelotowymi. Zastosowanie zwykłych wkrętów szybko doprowadzi do ich wypadania. Odpowiednie śruby przelotowe powinny zostać dostarczone razem z klamką lub można je zakupić w większości sklepów budowlanych.

Jeśli producent to umożliwia, warto zakupić również nakładki dekoracyjne na zawiasy, które istotnie wpływają na estetykę drzwi wewnętrznych.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

śledź nas na Facebook

Polecane artykuły

Drzwi tarasowe muszą być estetyczne i funkcjonalne. Najpopularniejsze są drzwi skrzydłowe (drzwi rozwierane), lecz co raz częściej stosowane są również drzwi przesuwne oraz drzwi składane (inaczej określane jako drzwi harmonijkowe). W przypadku tradycyjnych skrzydeł warto zadbać, aby choć jedno ze skrzydeł stanowiły drzwi uchylne. Jakie drzwi tarasowe będą najlepsze? To jakie drzwi na taras wybrać zależy m.in. od szerokości wyjścia. Przy drzwiach przesuwnych bardzo ważne są dobre jakościowo prowadnice do drzwi tarasowych.
Drzwi tarasowe muszą być estetyczne i funkcjonalne. Najpopularniejsze są drzwi skrzydłowe (drzwi rozwierane), lecz co raz częściej stosowane są również drzwi przesuwne oraz drzwi składane (inaczej określane jako drzwi harmonijkowe). W przypadku tradycyjnych skrzydeł warto zadbać, aby choć jedno ze skrzydeł stanowiły drzwi uchylne. Jakie drzwi tarasowe będą najlepsze? To jakie drzwi na taras wybrać zależy m.in. od szerokości wyjścia. Przy drzwiach przesuwnych bardzo ważne są dobre jakościowo prowadnice do drzwi tarasowych.

Drzwi tarasowe - rozwierane, przesuwne czy harmonijkowe?

Drzwi tarasowe - rozwierane, przesuwne czy harmonijkowe?

Czy zmiana parametrów stolarki w czasie budowy wymaga jakichś formalności?
Czy zmiana parametrów stolarki w czasie budowy wymaga jakichś formalności?

Czy zmiana parametrów stolarki w czasie budowy wymaga jakichś formalności?

Czy zmiana parametrów stolarki w czasie budowy wymaga jakichś formalności?

biometria, winkhaus, otwieranie drzwi bez klucza, skaner linii papilarnych w drzwiach
biometria, winkhaus, otwieranie drzwi bez klucza, skaner linii papilarnych w drzwiach

Biometria – wejście bez klucza

Biometria – wejście bez klucza

kłódka, zabezpieczenie przed złodziejem, kłódka abloy
kłódka, zabezpieczenie przed złodziejem, kłódka abloy

Nowoczesne kłódki ABLOY

Nowoczesne kłódki ABLOY

Drzwi z płyty, drewniane czy metalowe - przegląd dostępnych rozwiązań
Drzwi z płyty, drewniane czy metalowe - przegląd dostępnych rozwiązań

Drzwi z płyty, drewniane czy metalowe - przegląd dostępnych rozwiązań

Drzwi z płyty, drewniane czy metalowe - przegląd dostępnych rozwiązań

Czym są drzwi lewe i prawe - jak rozpoznać
Czym są drzwi lewe i prawe - jak rozpoznać

Drzwi wewnętrzne - lewe czy prawe, analizujemy oba rozwiązania

Drzwi wewnętrzne - lewe czy prawe, analizujemy oba rozwiązania

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem
Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Skrzypiące drzwi - jak i czym smarować zawiasy, aby nie skrzypiały?
Skrzypiące drzwi - jak i czym smarować zawiasy, aby nie skrzypiały?

Skrzypiące drzwi - jak i czym smarować zawiasy, aby nie skrzypiały?

Skrzypiące drzwi - jak i czym smarować zawiasy, aby nie skrzypiały?

Najnowsze
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
śledź nas na Facebook

Najczęściej czytane

article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.