Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Zakup okien – jak porównać różnych producentów?

Źródło: ShutterStock
Zakup stolarki okiennej to jeden z ważniejszych wydatków w czasie budowy domu. Doradzamy jak porównywać oferty różnych producentów. Wskazujemy także na często stosowane nieuczciwe praktyki ze strony sprzedawców, które czasami mogą istotnie wprowadzać klientów w błąd.

Przy zakupie okien należy zwracać uwagę na co najmniej kilka aspektów. Nie wystarczy kierować się ogólnym hasłem „współczynnik przenikania ciepła”. Wielu sprzedawców eksponuje głównie wartości parametrów U jednakże jest to tylko jedna z kwestii jakie powinniśmy brać pod uwagę.

 

Profile okienne i liczba komór wewnętrznych

 

Profile okienne to jeden z ważniejszych elementów stolarki. Profile występują o różnych głębokościach zabudowy, przeważnie od 70 do 90mm. Parametr ten decyduje w dużej mierze o możliwej liczbie komór wewnętrznych, co z kolei przekłada się na izolacyjność cieplną całego okna.

Ważne, aby przy porównywaniu oferty różnych producentów zawsze porównywać okna o takich samych parametrach konstrukcyjnych, czyli o tej samej głębokości zabudowy profili, ilości komór i z takimi samymi pakietami szybowymi.

Im szerszy profil tym lepiej, gdyż może on pomieścić większą liczę komór. W dużej mierze na izolacyjność termiczną wpływa przede wszystkim szerokość profilu. Liczba komór owszem również jest bardzo ważna, lecz należy uważać na czasami praktykowane sztuczne zwiększanie liczby komór.

Dzieje się tak, jeśli w wąskim profilu producent stosuje dużą liczbę komór, które w tym wypadku nie powodują poprawy izolacyjności cieplnej. Praw fizyki nie da się oszukać. Jeśli pozwalają nam na to finanse to warto wybierać okna z szerokimi profilami, które jednocześnie i tak często mają dużą liczbę komór wewnętrznych.

 

Szyby zespolone czy laminowane?

 

Występują dwie podstawowe technologie związane z pakietami szybowymi w oknach. Najpopularniejsze są szyby zespolone, w których występują dwie lub trzy tafle szklane, a przestrzenie między nimi wypełniane są gazem szlachetnym. Dają one bardzo dobre parametry cieplne.

Drugim rodzajem są szyby laminowane. Technologia ta polega na trwałym połączeniu dwóch tafli szklanych warstwami folii PVB. W zależności od potrzeb szyby mogą być łączone za pomocą dwóch lub czterech warstw folii. Okna takie są dużo bardziej odporne na zbicie, gdyż po pierwsze mają większą wytrzymałość (tworzą jedną grubą szybę), a po drugie w razie ich uszkodzenia szyba nie zostaje rozsypana na drobne kawałki, lecz utrzymywana jest przez folię.

W przypadku okien tradycyjnych często wystarczą szyby zespolone, najlepiej dwukomorowe (trzy tafle szklane, a między nimi dwie komory z gazem szlachetnym). W przypadku konieczności zapewnienia jak najwyższej odporności na zbicie, uderzenie czy włamanie warto rozważyć zakup szyb laminowanych.

 

Współczynnik przenikania ciepła U

 

Współczynnik przenikania ciepła U związany jest z izolacyjnością cieplną całego okna. Jest to parametr najczęściej podawany przez producentów w rozmowach z potencjalnymi klientami.

Należy jednak zawsze porównywać wyłącznie współczynniki U obliczane dla całego okna. Niektórzy producenci chwalą się bardzo dobrymi współczynnikami składowymi – tylko dla pakietu szybowego lub tylko dla ramy okiennej.

Najczęściej współczynnik podawany dla całego okna powinien posiadać oznaczenie Uw („w” od angielskiego słowa window, czyli okno). Jeśli w materiałach informacyjnych widnieje tylko „U” to powinniśmy poprosić sprzedawcę o doprecyzowanie, jakiego elementu okna dotyczy parametr i poprosić o podanie współczynnika dla całego okna.

Kolejną pułapką czyhającą na inwestorów jest porównywanie współczynników dla różnych wymiarów okien. Większość producentów podaje zazwyczaj współczynnik przenikania ciepła dla okna referencyjnego o wymiarach 1230x1480mm (okno jednoskrzydłowe). Czasami jednak sprzedawca może obliczyć nam współczynniki dla konkretnie podanych przez nas wymiarów okien. Jeśli jest taka możliwość to warto zawsze poprosić o takie obliczenia i dopiero takie wartości porównywać u różnych sprzedawców.

współczynnik przenikania ciepła w oknach

 

Dodatkowe wzmocnienia

 

Wielu fachowców twierdzi, że w dodatkowe wzmocnienia warto inwestować tylko przy dużych oknach. Nie do końca jest to prawdą, gdyż wzmocnienia w postaci dodatkowych stalowych kształtowników w ramach pozwalają przenosić większe obciążenia bez ryzyka wyboczenia ramy okiennej.

Czasami nawet na małe okno mogą działać bardzo duże siły obciążające. Wszystko zależy bowiem od konstrukcji budynku, układu słupów w ścianach, wysokości ścian nad oknami, poprawności wykonania i osadzenia nadproży okiennych itp.

Warto zatem zawsze pytać producentów o koszt dodatkowych wzmocnień, a w przypadku dużych przeszkleń tarasowych czy okien dwuskrzydłowych powinno to być dla nas kwestią obowiązkową.

Okno bez dodatkowych profili wzmacniających nie ulegnie od razu wyboczeniu i uszkodzeniu. Proces ten może zachodzić wiele lat, lecz prędzej czy później okna „plastikowe” ulegają odkształceniom. Montując wzmocnienia stalowe możemy znacząco przedłużyć trwałość okien, których nie kupujemy przecież na kilka czy nawet kilkanaście lat.

 

Możliwość ustawienia okien w trybie mikro-wentylacji

 

Nowoczesne okna PVC są bardzo szczelne. Jest to jednocześnie ich zaletą i wadą. Zaletą, gdyż przy sprawnej wentylacji pozwalają zminimalizować straty ciepła i w konsekwencji obniżyć rachunki za ogrzewanie. Mniejsze straty ciepła to dłuższe utrzymywanie się w pomieszczeniach ogrzanego powietrza, bez jego uciekania po za budynek.

Niestety najlepsze efekty uzyskuje się przy stosowaniu wentylacji nawiewno-wywiewnych, w tym również z rekuperatorem powietrza (tzw. wentylacja z odzyskiem ciepła). Wentylacja taka jest sporym wydatkiem (ponad 10000-15000zł) więc mało osób się na nią decyduje.

W przypadku tradycyjnej wentylacji lub nawet jej braku (co niestety często występuje w pokojach na poddaszu) konieczne jest zapewnienie właściwej mikrowentylacji, czyli umożliwienie cyrkulacji świeżego powietrza w pomieszczeniu.

Warto zatem zakupić takie okna, które umożliwiają ustawienie w trybie rozszczelnienia (przeważnie poprzez ustawienie klamki pod kątem). Nie spowoduje to wychłodzenia pomieszczenia, lecz zapewni stały dostęp minimalnych ilości powietrza z zewnątrz.

Obecnie większość producentów oferuje takie rozwiązanie w standardzie lecz kierując się wyłącznie kryterium ceny warto zapytać, gdyż czasami w najtańszych oknach takie rozwiązania mogą wiązać się z dodatkową dopłatą.

 

Okna antywłamaniowe - nie dajmy się nabrać!

 

Niektórzy sprzedawcy eksponują hasło „okna antywłamaniowe” przedstawiając swoją ofertę klientom. Nie dajmy się jednak oszukać, gdyż w praktyce większość tego typu okien i tak nie sprawi większych problemów doświadczonemu włamywaczowi. Najczęściej jest to wyłącznie argument do podniesienia ceny okna.

jak kupować okna antywłamaniowe

 

Montaż wliczony w cenę okna

 

W większości przypadków sprzedawcy oferują okna wraz z usługą ich montażu. Jest to rozwiązanie korzystne dla inwestora, gdyż nie ma obaw, że straci gwarancję przez nieodpowiedni montaż – w tym wypadku to sprzedawca odpowiada za ewentualne błędy swoich montażystów.

Istnieje jednak kilka metod montażu okien, dlatego zawsze dopytujmy dokładnie każdego sprzedawcę jaką technologię montażu wlicza w cenę. W zależności od wybranej technologii ceny mogą się różnić nawet o kilkanaście procent.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(7 marca 2016)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Ozdoby świąteczne przed domem i w ogrodzie
Ozdoby świąteczne przed domem i w ogrodzie

Dekoracje świąteczne przed domem

Dekoracje świąteczne przed domem

Wiata garażowa bez pozwolenia - jakie formalności i wytyczne?
Wiata garażowa bez pozwolenia - jakie formalności i wytyczne?

Wiata garażowa - wszystko, co musisz wiedzieć o postawieniu wiaty bez pozwolenia

Wiata garażowa - wszystko, co musisz wiedzieć o postawieniu wiaty bez pozwolenia

Odpływ liniowy do prysznica - poradnik.
Odpływ liniowy do prysznica - poradnik.

Jak wybrać odpływ liniowy do prysznica w Twojej łazience?

Jak wybrać odpływ liniowy do prysznica w Twojej łazience?

Wniosek o mieszkanie komunalne - jak dobrze go napisać i uzasadnić?
Wniosek o mieszkanie komunalne - jak dobrze go napisać i uzasadnić?

Jak napisać skuteczny wniosek o mieszkanie komunalne?

Jak napisać skuteczny wniosek o mieszkanie komunalne?

Zalety folii kubełkowej w izolacji fundamentów
Zalety folii kubełkowej w izolacji fundamentów

Folia kubełkowa - jakie korzyści niesie jej stosowanie i ile kosztuje?

Folia kubełkowa - jakie korzyści niesie jej stosowanie i ile kosztuje?

Jak projektować loftowe wnętrza?
Jak projektować loftowe wnętrza?

Loftowe wnętrza: kluczowe zasady aranżacji i inspiracje

Loftowe wnętrza: kluczowe zasady aranżacji i inspiracje

Projekt domu - gotowy czy indywidualny?
Projekt domu - gotowy czy indywidualny?

Gotowy projekt domu czy projekt indywidualny? Zalety i wady obu rozwiązań

Gotowy projekt domu czy projekt indywidualny? Zalety i wady obu rozwiązań

inspiracje na skosy na poddaszu
inspiracje na skosy na poddaszu

Jak zabudować skosy na poddaszu? Pomysły, które odmienią Twoje wnętrze

Jak zabudować skosy na poddaszu? Pomysły, które odmienią Twoje wnętrze

Cebule całoroczne - jak je uprawiać?
Cebule całoroczne - jak je uprawiać?

Cebula w ogrodzie - czy trzeba ją wykopywać na zimę? Sprawdź, czym są cebule całoroczne

Cebula w ogrodzie - czy trzeba ją wykopywać na zimę? Sprawdź, czym są cebule całoroczne

Jak zrobić domową siłownię i strefę jogi?
Jak zrobić domową siłownię i strefę jogi?

Jak urządzić małą siłownię domową i stworzyć przestrzeń do jogi?

Jak urządzić małą siłownię domową i stworzyć przestrzeń do jogi?

Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?
Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?

Poradnik doboru oświetlenia wewnętrznego: od funkcjonalności po estetykę

Poradnik doboru oświetlenia wewnętrznego: od funkcjonalności po estetykę

Rodzaje materacy - jaki wybrać do sypialni?
Rodzaje materacy - jaki wybrać do sypialni?

Jak wybrać dobry materac?

Jak wybrać dobry materac?

Pomysły i porady na projekt domu dla rodziny czteroosobowej.
Pomysły i porady na projekt domu dla rodziny czteroosobowej.

Dom dla 4-osobowej rodziny - praktyczne porady przy wyborze projektu

Dom dla 4-osobowej rodziny - praktyczne porady przy wyborze projektu

naprawa kostki brukowej na podjeździe
naprawa kostki brukowej na podjeździe

Naprawa kolein i nierówności w kostce brukowej - jak wymienić kostkę brukową?

Naprawa kolein i nierówności w kostce brukowej - jak wymienić kostkę brukową?

Formalności przy zakupi działki budowlanej
Formalności przy zakupi działki budowlanej

Kupno działki budowlanej - formalności i podatki, o których musisz wiedzieć

Kupno działki budowlanej - formalności i podatki, o których musisz wiedzieć

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook

Polecane artykuły

Budowa

Więcej artykułów...
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.