Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Ekologiczne tynki gliniane

Tynkowanie nie jest zadaniem łatwym, szczególnie jeśli zastosujemy tynki ekologiczne, określane często jako tynki gliniane. Tynkowanie ścian oraz tynkowanie sufitów można wykonać w oparciu o gotowe tynki lub poprzez przygotowanie tynku glinianego i nanoszenie tynku samodzielne. Dostępne są również ekologiczne gładzie gliniane. Nakładanie tynku pozwala wykonać tzw. ściany z gliny, tym bardziej jeśli wykorzystamy również gładzie gliniane.
Źródło: ShutterStock
Tynki gliniane stają się coraz bardziej popularne w domach jednorodzinnych. Związane jest to z możliwością stosowania materiału w pełni ekologicznego, jakim jest glina i piasek. Tynki takie mają jednocześnie wiele zalet użytkowych.

 

Coraz częściej decydujemy się na rozwiązania proekologiczne podczas budowy domu. Związane jest to zarówno ze zwiększającą się naszą świadomością ekologiczną, ale również często z niższymi kosztami (jeśli nie samej budowy to dalszego użytkowania domu).

 

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku tynków glinianych, stosowanych jako tynki wewnętrzne. Materiałem wiążącym w tym wypadku jest glina, wraz z najdrobniejszymi frakcjami iłowymi (zawierającymi związki wapnia). Mieszanka do tynkowania składa się dodatkowo z piasku i wody, oraz czasami z niewielkiej ilości cementu.

Zalety stosowania tynków glinianych

 

Tynki gliniane w dobry sposób pozwalają regulować temperaturę wewnątrz pomieszczeń oraz wilgotność, gdyż mogą wchłaniać nadmiar wilgoci i oddawać ją, gdy temperatura otoczenia znacząco wzrasta.

Dodatkowo glina umożliwia wchłanianie różnych substancji szkodliwych, w szczególności dymu papierosowego. Nie należy jednak od razu oczekiwać, że mając w domu tynki gliniane całkowicie pozbędziemy się zapachu dymu z papierosów (tylko część substancji zostanie wchłonięta i zneutralizowana w ścianach). Ściany z tynkiem glinianym chronią również pomieszczenia przed występowaniem pleśni i grzybów, co może mieć szczególne znaczenie dla alergików.

W domu z tynkami glinianymi będzie zachowana bardzo dobra akustyka pomieszczeń, co wynika ze zdolności pochłaniania dźwięków przez mieszaninę gliny i piasku. Rozwiązanie to może być szczególnie istotne w przypadku pomieszczeń mieszkalnych, gdyż pozwoli zachować wysoki komfort ich użytkowania.

Istotną zaletą tynków glinianych jest fakt, że mieszanina gliny i piasku pozwala stworzyć warstwę antystatyczną. W praktyce oznacza to, że na ścianach takich będzie znacznie mniej kurzu i brudu niż na tradycyjnych tynkach gipsowych i cementowo – wapiennych. Antystatyczność ulega zmniejszeniu, jeśli do produkcji tynku glinianego użyjemy dodatkowo również cementu.

Nakładanie gładzi glinianej również nie jest trudne. Pamiętajmy, że są również pewne wady tynków glinianych, należy je stosować głównie jako tynki wewnętrzne oraz ważny jest odpowiedni skład tynku glinianego. Zalety tynków glinianych często decydują o ich wyborze, gdyż zaliczamy do nich stosunkowo niski koszt tynków glinianych oraz oszczędności na ogrzewaniu, gdyż możemy wykonać ogrzewanie ścienne na tynkach glinianych.Tynki gliniane można stosować w pomieszczeniach narażonych na krótkotrwałą zwiększoną wilgotność, jak kuchnie, łazienki, pralnie. Należy jednak zachować ostrożność przy tynkowaniu gliną pomieszczeń o stale podwyższonej wilgotności (warsztaty, pralnie użytkowane usługowo itp.).

Tynki gliniane umożliwiają uzyskanie na ścianach różnego rodzaju powierzchni. Najczęściej osoby decydujące się na tego typu rozwiązania nadają ścianom nieregularny (lekko chropowaty, "teksturowaty") wygląd, co w przypadku tynków glinianych jest bardzo łatwe do wykonania. Jeśli jednak zależy nam na idealnie gładkich ścianach, to możemy na warstwie tynku nanieść gotowe gładzie gliniane (sprzedawane w formie suchej mieszanki rozrabianej z wodą). Od typowego tynku glinianego wyróżniają się one bardzo precyzyjnie dobraną wielkością kruszywa w piasku, co pozwala w łatwy sposób wygładzać powierzchnie ścian.

Zarówno tradycyjne tynki gliniane, jak i te pokryte dodatkową warstwą gładzi bez problemu nadają się do malowania farbami, przy czym zaleca się tutaj raczej stosowanie farb naturalnych (wapiennych lub klejowych) aby nie zachodziły dodatkowe reakcje z gliną. Na rynku dostępne są również specjalne farby gliniane, dedykowane do tego typu tynków, lecz ich koszt nadal jest stosunkowo wysoki. W przypadku docelowego okładania ścian płytkami ceramicznymi zaleca się nie wykonywać gładzi, lecz pozostawić chropowatą warstwę tynku, co zapewni lepsze związanie kleju z podłożem.

Jeśli jednak chcemy ścianę wykończyć tzw. farbami dekoracyjnymi (specjalnie teksturowane np. farby firmy Primacol) to musimy pamiętać, że w większości tego typu farby należy na końcu pokryć warstwą lakieru (matowego lub z połyskiem), co zapewni farbie odpowiednią trwałość i odporność na zabrudzenia. W takim przypadku zamykamy swobodny dostęp powietrza i wilgoci do tynku glinianego, co może niekorzystnie wpływać na jego zachowanie się w dłuższym czasie. Na takich ścianach lepiej wykonać tradycyjne tynki gipsowe.

Tynki gliniane schną dosyć długo, nawet wolniej niż zwykłe tynki wapienne, co umożliwia ich łatwe wyrównywanie i formowanie. Dodatkowo umożliwia to również wykańczanie dekoracyjne, np. w formie kamieni ozdobnych, muszli itp. wklejanych bezpośrednio w świeżą, ostateczną warstwę tynku.

Istotną zaletą użytkową tynków glinianych, docenianą przez inwestorów szczególnie jeszcze na etapie wykańczania domu, jest możliwość łatwego żłobienia w warstwie tynku oraz ponowne wykorzystanie uszkodzonej masy. Wystarczy ją ponownie rozrobić z odpowiednią ilością wody, aby można drugi raz nanieść na ścianę. Jest to duża zaleta np. podczas wprowadzania zmian w już rozprowadzonych na ścianach instalacjach elektrycznych.

 

Tynki gliniane można również barwić w masie, podczas produkcji (mieszania składników i ich rozrabiania z wodą). Zaleca się jednak ostrożność z ilością barwnika (nie powinna przekraczać 5-10%) ze względu na możliwe pogorszenie spoistości mieszanki, co może wpłynąć na nanoszenie tynku i jego wysychanie. Odpowiednie pigmenty naturalne można zakupić w sklepach z tynkami glinianymi lub nawet w większości sklepów dla artystów (malarzy, plastyków itp.). Odpowiednio wybarwiony tynk może od razu stanowić docelową powierzchnię ściany.

Wady tynków ekologicznych (glinianych)

 

Tynkowanie nie jest zadaniem łatwym, szczególnie jeśli zastosujemy tynki ekologiczne, określane często jako tynki gliniane. Tynkowanie ścian oraz tynkowanie sufitów można wykonać w oparciu o gotowe tynki lub poprzez przygotowanie tynku glinianego i nanoszenie tynku samodzielne. Dostępne są również ekologiczne gładzie gliniane. Nakładanie tynku pozwala wykonać tzw. ściany z gliny, tym bardziej jeśli wykorzystamy również gładzie gliniane. Nakładanie gładzi glinianej również nie jest trudne. Pamiętajmy, że są również pewne wady tynków glinianych, należy je stosować głównie jako tynki wewnętrzne oraz ważny jest odpowiedni skład tynku glinianego. Zalety tynków glinianych często decydują o ich wyborze, gdyż zaliczamy do nich stosunkowo niski koszt tynków glinianych oraz oszczędności na ogrzewaniu, gdyż możemy wykonać ogrzewanie ścienne na tynkach glinianych.Wadą tynków glinianych jest ich mniejsza wytrzymałość niż tynków cementowo – wapiennych. W porównaniu z tynkami gipsowymi sytuacja zależna jest od wyboru konkretnych rodzajów tynków gipsowych i proporcji składników w tynkach glinianych. Z tego względu z dużą ostrożnością należy stosować tynki gliniane w pomieszczeniach narażonych na uszkodzenia, takich jak warsztaty, garaże itp. Jeśli jednak mimo wszystko zależy nam, aby w domu mieć wyłącznie tynki gliniane, możemy zastosować ich dodatkowe zbrojenie (między kolejnymi warstwami) specjalnymi tkaninami np. z juty. Innym sposobem wzmocnienia tynku glinianego jest dodanie do mieszanki niewielkiej ilości cementu. Jednakże należy zdawać sobie sprawę, że nie zapewni to tak dobrych warunków wytrzymałościowych na uderzenia jak tynki cementowo – wapienne.

Kolejnym problemem podczas wykonywania tynków glinianych jest większa trudność w realizacji idealnie prostych narożników (zachowanie kąta 90 stopni). Tynki gliniane mają predyspozycje raczej do lekko „wyokrąglonych” krawędzi. Oczywiście wykończenie pod kątem również jest możliwe, wymaga jednak większej wprawy i doświadczenia niż w tradycyjnych tynkach cementowo – wapiennych lub gipsowych.

Tynki gliniane są przeważnie droższe od tynków tradycyjnych (uwzględniając koszty materiałów + robociznę). Koszty można częściowo zredukować poprzez zakup gliny i odpowiedniej frakcji piasku. Pozwoli to zaoszczędzić na materiałach, lecz jednocześnie podniesie koszty robocizny, gdyż mieszankę w całości trzeba wykonywać na budowie, przestrzegając dokładnie wszystkich proporcji. Rozwiązanie to da rzeczywiste obniżenie kosztów w przypadku samodzielnego wykonania zarówno mieszanki jak i tynków na ścianach.

Większość gotowych suchych mas, zarówno tynków glinianych jak i dedykowanych im gładzi, jest droższa od popularnych tynków gipsowych i cementowo – wapiennych.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

 

 

(29 sierpnia 2014)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?
Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu
Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu

Jaki grill węglowy wybrać?

Jaki grill węglowy wybrać?

Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?
Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Nowoczesne komody do małych pomieszczeń
Nowoczesne komody do małych pomieszczeń

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Choroby drzew - jak z nimi walczyć?
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?
Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?

Uprawa cukinii w ogrodzie

Uprawa cukinii w ogrodzie

Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?
Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Uprawa ogórków w ogrodzie
Uprawa ogórków w ogrodzie

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?
Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?
Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom
Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?
Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Montaż rolet dzień noc
Montaż rolet dzień noc

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?
Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?
Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu
Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?
Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

śledź nas na Facebook
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?
Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?
Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Pompa głębinowa czy zatapialna?
Pompa głębinowa czy zatapialna?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Jak uprawiać bratki w ogrodzie?
Jak uprawiać bratki w ogrodzie?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?
Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Inspiracje na ciekawe schody w domu
Inspiracje na ciekawe schody w domu

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?
Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy
Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?
Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?
Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni
Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?
Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?
Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025
Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.

Polecane artykuły

Budowa

Więcej artykułów...
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.