Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Pompa ciepła - jak uzyskać dofinansowanie?

Źródło: Fotolia
Pompa ciepła stanowi interesującą alternatywę dla tradycyjnych źródeł ciepła w domu jak piece gazowe czy węglowe. Co więcej, możliwe jest pozyskanie dofinansowania do zakupu nowej pompy ciepła i to w niektórych przypadkach nawet do 69 tysięcy złotych.

Rodzaje dofinansowania do zakupu pompy ciepła

Obecnie mamy trzy najważniejsze programy państwowe zapewniające dofinansowanie do zakupu pompy ciepła. Pierwszym z nich jest “Moje Ciepło”, gdzie możemy uzyskać do 21 tys. zł, kolejne to “Czyste Powietrze” dające największe możliwości bo aż do 69 tys. zł. Ostatnim programem jest “Stop Smog” pozwalający pokryć nawet do 100% kosztów termomodernizacji.

W artykule omówimy podstawowe kryteria oraz wyjaśnimy w jaki sposób można ubiegać się o dofinansowanie w różnych programach.

Istnieją również dwa inne programy skierowane jednak do innej grupy odbiorców. Pierwszy z nich to “Agroenergia” przeznaczony dla gospodarstw rolnych, a drugi to “Energia Plus”, z którego mogą korzystać przedsiębiorcy. W tym artykule nie będziemy jednak omawiać tych dwóch programów.

Program Czyste Powietrze

Program ten pozwala na uzyskanie jednego z największych dofinansowań przeznaczonych dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Ważne jest jednak aby były to budynki już ukończone, a więc posiadające pełny odbiór techniczny oraz pozwolenie na użuytkowanie. Z programu tego wyłączone są budynki w fazie budowy.

W „Czystym Powietrzu” istnieją trzy poziomy dofinansowania. Z każdego z nich mogą skorzystać osoby o innych dochodach:

  • dochód roczny do 100 tys. zł – można otrzymać do 30 tys. zł dofinansowania (poziom podstawowy),
  • przeciętny miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym do 1564 zł (wieloosobowe) lub 2189 zł (jednoosobowe) – można otrzymać do 37 tys. zł dofinansowania (poziom podwyższony),
  • przeciętny miesięczny dochód na osobę do 900 zł (gospodarstwo domowe wieloosobowe) lub 1260 zł (jednoosobowe) – można otrzymać do 69 tys. zł dofinansowania (poziom najwyższy).

Wnioski o dopłaty z programu “Czyste Powietrze” można składać w każdej chwili gdyż obowiązuje tutaj nabór ciągły. Wniosek składa się w swoim lokalnym Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wniosek składa się drogą elektroniczną (potrzebny jest profil zaufany) lub na papierze, jeżeli beneficjent nie ma możliwości złożyć wniosku przez Internet. Możliwe jest również załatwienie formalności w placówkach banków biorących udział w programie. Wszelkie wymagane formularze wraz z instrukcją wypełnienia można znaleźć na stronie swojego WFOŚiGW (w Portalu Beneficjenta) lub w serwisie gov.pl.

Program Moje Ciepło

Kolejny program to “Moje Ciepło”, z którego z kolei mogą skorzystać tylko właściciele domów w trakcie budowy.

Dopłata z „Mojego Ciepła” może wynieść od 30 do 45 proc. wartości przedsięwzięcia – od 7 do maksymalnie 21 tys. zł. Dofinansowaniu podlegają wszystkie typy pomp ciepła, pod warunkiem, że zostały zakupione po 1 stycznia 2021 r. Co ważne, nie można skorzystać z „Mojego Ciepła”, jeżeli w domu znajduje się źródło ciepła na paliwo stałe (dozwolony jest kominek, ale używany rekreacyjnie, a nie jako główna metoda ogrzewania).

Wnioski o pieniądze składa się przez Internet, za pośrednictwem strony gwd.nfosigw.gov.pl. Nabór wniosków trwa do 31 grudnia 2026 r., chyba że budżet programu wyczerpie się wcześniej. Więcej szczegółów można znaleźć w naszym artykule o programie „Moje Ciepło”.

Program Stop Smog

Program ten skierowane jest to osób z niższymi dochodami, które nie mogą sobie pozwolić na samodzielną modernizację ogrzewania. Z programu mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych, o ile spełniają kryterium dochodowe.

Ostatecznym beneficjentem „Stop Smogu” są osoby, których nie stać na wymianę pieca i ocieplenie domu. Program określa, że to ci, których przeciętny miesięczny dochód, na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 175 proc. kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125 proc. tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym – wyjaśnia Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej cytowany na gov.pl.

Dodatkowo jednak gmina może ustalać inne kryteria jak wielkość wkładu własnego (np. na poziomie 10%).

Co więcej, w programie mogą wziąć udział tylko mieszkańcy gmin, które:

  • mają uchwaloną ustawę antysmogową,
  • zgłosiły się do udziału w programie i zebrały odpowiednią liczbę chętnych na dofinansowanie (minimum 1 proc. gospodarstw domowych w gminie lub 20 domów),
  • dysponują środkami na wkład własny (musi pokryć minimum 30 proc. kosztów).

Dotacja na pojedynczy dom może wynieść do 53 tys. zł. Zasady i terminy naboru wniosków o dofinansowanie określa gmina w porozumieniu z organizatorem programu. W przypadku tego programu najlepiej jednak udać się bezpośrednio do Urzędu Gminy aby poznać wszystkie warunki aktualne w danym momencie, gdyż mogą się one różnić w różnych gminach w Polsce.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.