Rodzaje dofinansowania do zakupu pompy ciep艂a
Obecnie mamy trzy najwa偶niejsze programy pa艅stwowe zapewniaj膮ce dofinansowanie do zakupu pompy ciep艂a. Pierwszym z nich jest “Moje Ciep艂o”, gdzie mo偶emy uzyska膰 do 21 tys. z艂, kolejne to “Czyste Powietrze” daj膮ce najwi臋ksze mo偶liwo艣ci bo a偶 do 69 tys. z艂. Ostatnim programem jest “Stop Smog” pozwalaj膮cy pokry膰 nawet do 100% kosztów termomodernizacji.
W artykule omówimy podstawowe kryteria oraz wyja艣nimy w jaki sposób mo偶na ubiega膰 si臋 o dofinansowanie w ró偶nych programach.
Istniej膮 równie偶 dwa inne programy skierowane jednak do innej grupy odbiorców. Pierwszy z nich to “Agroenergia” przeznaczony dla gospodarstw rolnych, a drugi to “Energia Plus”, z którego mog膮 korzysta膰 przedsi臋biorcy. W tym artykule nie b臋dziemy jednak omawia膰 tych dwóch programów.
Program Czyste Powietrze
Program ten pozwala na uzyskanie jednego z najwi臋kszych dofinansowa艅 przeznaczonych dla w艂a艣cicieli i wspó艂w艂a艣cicieli domów jednorodzinnych. Wa偶ne jest jednak aby by艂y to budynki ju偶 uko艅czone, a wi臋c posiadaj膮ce pe艂ny odbiór techniczny oraz pozwolenie na u偶uytkowanie. Z programu tego wy艂膮czone s膮 budynki w fazie budowy.
W „Czystym Powietrzu” istniej膮 trzy poziomy dofinansowania. Z ka偶dego z nich mog膮 skorzysta膰 osoby o innych dochodach:
- dochód roczny do 100 tys. z艂 – mo偶na otrzyma膰 do 30 tys. z艂 dofinansowania (poziom podstawowy),
- przeci臋tny miesi臋czny dochód na osob臋 w gospodarstwie domowym do 1564 z艂 (wieloosobowe) lub 2189 z艂 (jednoosobowe) – mo偶na otrzyma膰 do 37 tys. z艂 dofinansowania (poziom podwy偶szony),
- przeci臋tny miesi臋czny dochód na osob臋 do 900 z艂 (gospodarstwo domowe wieloosobowe) lub 1260 z艂 (jednoosobowe) – mo偶na otrzyma膰 do 69 tys. z艂 dofinansowania (poziom najwy偶szy).
Wnioski o dop艂aty z programu “Czyste Powietrze” mo偶na sk艂ada膰 w ka偶dej chwili gdy偶 obowi膮zuje tutaj nabór ci膮g艂y. Wniosek sk艂ada si臋 w swoim lokalnym Wojewódzkim Funduszu Ochrony 艢rodowiska i Gospodarki Wodnej. Wniosek sk艂ada si臋 drog膮 elektroniczn膮 (potrzebny jest profil zaufany) lub na papierze, je偶eli beneficjent nie ma mo偶liwo艣ci z艂o偶y膰 wniosku przez Internet. Mo偶liwe jest równie偶 za艂atwienie formalno艣ci w placówkach banków bior膮cych udzia艂 w programie. Wszelkie wymagane formularze wraz z instrukcj膮 wype艂nienia mo偶na znale藕膰 na stronie swojego WFO艢iGW (w Portalu Beneficjenta) lub w serwisie gov.pl.
Program Moje Ciep艂o
Kolejny program to “Moje Ciep艂o”, z którego z kolei mog膮 skorzysta膰 tylko w艂a艣ciciele domów w trakcie budowy.
Dop艂ata z „Mojego Ciep艂a” mo偶e wynie艣膰 od 30 do 45 proc. warto艣ci przedsi臋wzi臋cia – od 7 do maksymalnie 21 tys. z艂. Dofinansowaniu podlegaj膮 wszystkie typy pomp ciep艂a, pod warunkiem, 偶e zosta艂y zakupione po 1 stycznia 2021 r. Co wa偶ne, nie mo偶na skorzysta膰 z „Mojego Ciep艂a”, je偶eli w domu znajduje si臋 藕ród艂o ciep艂a na paliwo sta艂e (dozwolony jest kominek, ale u偶ywany rekreacyjnie, a nie jako g艂ówna metoda ogrzewania).
Wnioski o pieni膮dze sk艂ada si臋 przez Internet, za po艣rednictwem strony gwd.nfosigw.gov.pl. Nabór wniosków trwa do 31 grudnia 2026 r., chyba 偶e bud偶et programu wyczerpie si臋 wcze艣niej. Wi臋cej szczegó艂ów mo偶na znale藕膰 w naszym artykule o programie „Moje Ciep艂o”.
Program Stop Smog
Program ten skierowane jest to osób z ni偶szymi dochodami, które nie mog膮 sobie pozwoli膰 na samodzieln膮 modernizacj臋 ogrzewania. Z programu mog膮 skorzysta膰 w艂a艣ciciele i wspó艂w艂a艣ciciele domów jednorodzinnych, o ile spe艂niaj膮 kryterium dochodowe.
Ostatecznym beneficjentem „Stop Smogu” s膮 osoby, których nie sta膰 na wymian臋 pieca i ocieplenie domu. Program okre艣la, 偶e to ci, których przeci臋tny miesi臋czny dochód, na jednego cz艂onka gospodarstwa domowego nie przekracza 175 proc. kwoty najni偶szej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125 proc. tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym – wyja艣nia Pawe艂 Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony 艢rodowiska i Gospodarki Wodnej cytowany na gov.pl.
Dodatkowo jednak gmina mo偶e ustala膰 inne kryteria jak wielko艣膰 wk艂adu w艂asnego (np. na poziomie 10%).
Co wi臋cej, w programie mog膮 wzi膮膰 udzia艂 tylko mieszka艅cy gmin, które:
- maj膮 uchwalon膮 ustaw臋 antysmogow膮,
- zg艂osi艂y si臋 do udzia艂u w programie i zebra艂y odpowiedni膮 liczb臋 ch臋tnych na dofinansowanie (minimum 1 proc. gospodarstw domowych w gminie lub 20 domów),
- dysponuj膮 艣rodkami na wk艂ad w艂asny (musi pokry膰 minimum 30 proc. kosztów).
Dotacja na pojedynczy dom mo偶e wynie艣膰 do 53 tys. z艂. Zasady i terminy naboru wniosków o dofinansowanie okre艣la gmina w porozumieniu z organizatorem programu. W przypadku tego programu najlepiej jednak uda膰 si臋 bezpo艣rednio do Urz臋du Gminy aby pozna膰 wszystkie warunki aktualne w danym momencie, gdy偶 mog膮 si臋 one ró偶ni膰 w ró偶nych gminach w Polsce.
殴ród艂o: Zespó艂 redakcyjny portalu zbudujmydom.pl