Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Renowacja zabytków z produktami Baumit

19 maja 2017
Źródło: ShutterStock
Miejska starówka, hotel w XVIII-wiecznym pałacyku, zabytkowa biblioteka – historyczne budynki bez wątpienia mają klimat, który nie sposób podrobić. Można jednak starać się go zachować tak, by cieszył oko następnych pokoleń. W tym trudnym, choć możliwym do realizacji przedsięwzięciu z pomocą przychodzą specjalistyczne produkty i rozwiązania.

Konserwacja oraz odnawianie zabytkowych obiektów to niełatwa, choć niewątpliwie satysfakcjonująca i godna podziwu oraz kontynuacji sztuka. Każda z budowli tego typu jest bowiem wyjątkowa, zarówno pod względem estetycznym, jak i praktycznym, a przy tym stanowi świadectwo minionych czasów, kultury i tradycji.

W różnych krajach podejście do renowacji zabytków jest odmienne. Dla przykładu w Hiszpanii częstą praktyką jest wyburzanie starych kamienic i pozostawianie z ich historycznej tkanki jedynie fasad, dobudowując resztę na nowo. W Polsce częściej stosuje się jednak bardziej – nomen omen – konserwatywne metody bazujące na zachowaniu możliwie jak najwięcej z oryginalnej zabudowy i jej elementów.

Takie podejście wymaga nie tylko cierpliwości, ale przede wszystkim precyzji i ostrożności. Renowacja to bowiem coś więcej niż zwykły remont, co wiąże się zarówno z koniecznością wykonania dodatkowych prac, jak i większą odpowiedzialnością. Szczęśliwie dla miłośników oryginalnej architektury, dzięki wsparciu nowoczesnych technologii opartych na historycznych recepturach, marka Baumit opracowała szereg produktów, które są w stanie w pełni sprostać tym wygórowanym wymaganiom.

Stworzenie odpowiednio trwałych, a jednocześnie bezpiecznych receptur nie było prostym zadaniem. Na stan techniczny zachowanych obiektów wpływa bowiem wiele czynników. Oprócz ich wieku, umiejscowienia i warunków klimatycznych równie istotne jest to, jak zostały skonstruowane, z jakich materiałów i w jakim czasie powstały, a czasem nawet jaki warsztat je wzniósł.

Stąd też systemy renowacyjne firmy Baumit stanowią zarazem odpowiedź na indywidualne potrzeby danego obiektu. Przygotowywane w zakładach o powtarzalnym składzie są oferowane jako gotowe, łatwo dostępne i wygodne w aplikacji.

W serii dedykowanej pracom renowacyjnym znalazły się więc takie produkty, jak Baumit FungoFluid, Baumit ReClean, Baumit ReCompact, Baumit Hydrosol oraz Baumit MultiPrimer. Każdy z produktów ma inne właściwości i stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie rynku.

Pierwszy z nich to gotowy preparat służący do zwalczania grzybów i glonów, które stanowią częsty problem nie tylko na obiektach historycznych z uwagi na większe zawilgocenie. Pominięcie etapu dezynfekcji powierzchni murów – także zewnętrznych, tynków czy warstw ocieplenia może skutkować zniszczeniem później nakładanych, nowych materiałów. Baumit FungoFluid jest odporny na warunki atmosferyczne, paroprzepuszczalny i niepalny.

Renowacje zabytków często nie mogą się obejść bez czyszczenia elewacji. Wygodnym rozwiązaniem do tego celu jest Baumit ReClean, czyli skoncentrowany środek do usuwania nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń w postaci kurzu, brudu, olejów i tłuszczów. Wystarczy rozcieńczyć go z wodą, a dodatkowo posiada właściwości pielęgnacyjne.

By odnowa zabytkowych budowli przyniosła trwałe efekty, konieczne jest także użycie materiałów wzmacniających, które sprawią, że będzie zapewniona przyczepność nowo kładzionych tynków czy gruntów. Stare budynki często są zbudowane z cegły, która ma dużą zdolność pochłaniania wody, a to kłóci się ze składem większości uniwersalnych gruntów, o składzie bazującym na dyspersji akrylowej. Najczęściej widoczny efekt takiego połączenia to liczne spękania. Aby ich uniknąć, większość renomowanych producentów zaleca stosowanie w zamian specjalnych preparatów, które sprawią, że odkryte mury czy nowe warstwy tynku lub farby będą nie tylko lepiej trzymać się podłoża, ale też chronić je przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych.

W ofercie marki Baumit znalazły się aż trzy produkty dedykowane do tego celu. Baumit ReCompact to gotowy preparat silikatowy na bazie szkła wodnego do wzmacniania tynków mineralnych. Baumit Hydrosol jest środkiem gruntująco-egalizacyjnym przeznaczonym do wyrównywania i poprawy chłonności wszelkich kredujących podłoży – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Baumit MultiPrimer to natomiast gotowy wgłębny podkład, który jest na tyle uniwersalny, że może być stosowany do wzmacniania powierzchni mineralnych, a także organicznych.

Marka Baumit ma pełną świadomość faktu, że renowacje zabytkowych budynków wymagają precyzyjnych i pewnych rozwiązań. Dotyczy to nie tylko etapów przygotowawczych, ale i finalnych. Kierując się zasadą, że uzupełnianie historycznych warstw powinno być wykonywane z użyciem materiałów o podobnych parametrach, firma w swojej ofercie posiada więc także szeroką gamę produktów do tynkowania i szpachlowania, jak również materiały sztukatorskie, umożliwiając tym samym dobranie optymalnego rozwiązania, „skrojonego na miarę” danego obiektu.

Źródło: Materiały informacyjne firmy Baumit

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.