Spis tre艣ci:
- Rodzaj dopuszczalnej zabudowy w danym rejonie
- Obowi膮zuj膮ca i nieprzekraczalna linia zabudowy
- Charakterystyka zabudowy mieszkaniowej i spos贸b zagospodarowania dzia艂ki
- Rodzaj i lokalizacja ogrodzenia od strony drogi
- Spos贸b odprowadzenia 艣ciek贸w bytowych
- Dojazdy do dzia艂ek i lokalizacja zjazd贸w
- Wymagania dotycz膮ce wydzielania nowych dzia艂ek budowlanych
Na etapie wykonywania projektu budowlanego ka偶dego domu konieczne jest uzyskanie tzw. decyzji o warunkach zabudowy lub wykonanie projektu zgodnie z zapisami obowi膮zuj膮cego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
O ile w przypadku braku planu dla danego rejonu mamy teoretycznie mniejsze ograniczenia co do wygl膮du naszego domu i jego parametrów (powierzchnia, rodzaj dachu, wysoko艣膰 itp.), to w przypadku wyst臋powania planu musimy obowi膮zkowo przestrzega膰 jego zapisów.
W wielu przypadkach plany do艣膰 szczegó艂owo okre艣laj膮 zasady budowy nowych obiektów.
Miejscowy plan zawsze stanowi cz臋艣膰 tekstowa (tre艣膰 uchwa艂y) wraz z za艂膮cznikiem graficznym.
Rodzaj dopuszczalnej zabudowy w danym rejonie
Miejscowy plan dok艂adnie okre艣la jakiego rodzaju zabudowa mo偶e by膰 wznoszona w danym rejonie. Zakupuj膮c dzia艂k臋 sprawd藕my, czy jest ona obj臋ta stref膮 zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. W przeciwnym wypadku mog膮 by膰 problemy z uzyskaniem pozwolenia na budow臋 domu, np. je艣li teren ten opisany jest jako zabudowa mieszkaniowa szeregowa czy te偶 wielorodzinna.
Wiele planów okre艣la równie偶 lokalizacj臋 terenów zabudowy typowo us艂ugowej oraz produkcyjnej. Wynika to z faktu, 偶e d膮偶y si臋 obecnie do „wyrzucenia” du偶ych firm produkcyjnych po za obszar bezpo艣redniego zamieszkania (czyli zabudowy jednorodzinnej, wielorodzinnej, terenów rekreacyjnych itp.).
Najcz臋艣ciej zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna opisywana jest jako symbol „MN”, a terenu us艂ugowe jako „U”. Dopuszczalne s膮 równie偶 kombinacje ró偶nych rodzajów zabudowy, czyli np. MN/U (jednorodzinna oraz us艂ugi).
Obowi膮zuj膮ca i nieprzekraczalna linia zabudowy
Linia zabudowy zwi膮zana jest z po艂o偶eniem frontowej elewacji naszego budynku na dzia艂ce. W miejscowych planach wyst臋puj膮 dwa rodzaje tej linii, tj. linia obowi膮zuj膮ca oraz tzw. nieprzekraczalna linia zabudowy.
W wi臋kszo艣ci przypadków oznaczane s膮 one jako linia ci膮g艂a z trójk膮tami (wype艂nionymi dla linii obowi膮zuj膮cej oraz trójk膮tami pustymi dla linii nieprzekraczalnej).
Zawsze na planie (cz臋艣ci graficznej do ustawy) podana jest odleg艂o艣膰 od granicy dzia艂ki do danej linii zabudowy.
W przypadku tzw. obowi膮zuj膮cej linii zabudowy frontowa elewacja musi znajdowa膰 si臋 w艂a艣nie na tej linii. Ma to na celu zachowanie jednej linii zabudowy na ca艂ej d艂ugo艣ci danej drogi. Niestety rozwi膮zanie takie cz臋sto do艣膰 mocno nas ogranicza je艣li chodzi o mo偶liwo艣膰 zagospodarowania cz臋艣ci dzia艂ki przed domem.
Je艣li jednak na planie podano tzw. nieprzekraczaln膮 lini臋 zabudowy, oznacza to, 偶e nasza elewacja frontowa nie mo偶e znale藕膰 si臋 bli偶ej drogi ni偶 w odleg艂o艣ci minimalnej (czyli od granicy do nieprzekraczalnej linii zabudowy). Bez problemu mo偶emy natomiast cofn膮膰 nasz budynek dalej ni偶 przewiduje to linia zabudowy. Pozwala nam to np. na wykonanie d艂ugiego podjazdu czy ciekawe zagospodarowanie wi臋kszej powierzchni ogrodu przed domem. Je艣li planujemy prowadzi膰 w domu dzia艂alno艣膰 gospodarcz膮, to takie cofni臋cie budynku pozwoli równie偶 na zagospodarowanie wi臋kszej liczby miejsc postojowych przed budynkiem.
Charakterystyka zabudowy mieszkaniowej i spos贸b zagospodarowania dzia艂ki
Miejscowy plan w cz臋艣ci opisowej dok艂adnie precyzuje sposób zagospodarowania dzia艂ki. Dotyczy to w szczególno艣ci powierzchni zabudowy oraz podstawowych parametrów budynku.
Powierzchnia zabudowy to suma powierzchni wszystkich budynków zlokalizowanych na dzia艂ce (wraz z gara偶ami, altanami itp.). Mierzona jest po obrysie zewn臋trznych 艣cian, jednak偶e bez wliczania powierzchni schodów zewn臋trznych ramp itp.
Wraz z podaniem dla danego rejonu obowi膮zuj膮cej powierzchni zabudowy (jest to dla nas maksymalna powierzchnia zabudowy) okre艣lana jest cz臋sto równie偶 powierzchnia tzw. czynna biologicznie, czyli niezabudowana.
W zakresie kszta艂tu i wymiarów budynku miejscowy plan podaje najcz臋艣ciej sposób wykonania dachu (dach p艂aski lub stromy) z okre艣leniem maksymalnej wysoko艣ci budynku a tak偶e maksymalnej liczby kondygnacji. Zwracajmy na to uwag臋 przed wyborem projektu domu, szczególnie je艣li planujemy na w艂asn膮 r臋k臋 zakupi膰 projekt gotowy i dopiero pó藕niej uda膰 si臋 do architekta w celu jego adaptacji do danej dzia艂ki. Z tego wzgl臋du lepszym rozwi膮zaniem jest wspó艂praca z architektem ju偶 na etapie wst臋pnego planowania domu. Pami臋tajmy, 偶e wizyta u architekta nie musi od razu oznacza膰 tzw. projektu indywidulanego. Wielu architektów bez problemu doradzi nam wybór spo艣ród wielu gotowych projektów dost臋pnych na rynku.
Rodzaj i lokalizacja ogrodzenia od strony drogi
Wi臋kszo艣膰 obecnie sporz膮dzanych planów zakazuje lokalizowania od strony drogi ogrodze艅 betonowych (z popularnych prefabrykatów betonowych). Dopuszcza si臋 budow臋 ogrodze艅 murowanych, metalowych oraz kutych i drewnianych. Zwracajmy jednak uwag臋 czy oker艣lona zosta艂a maksymalna wysoko艣膰 ogrodzenia oraz jego odleg艂o艣膰 od granicy pasa drogowego (najcz臋艣ciej ogrodzenie mo偶emy stawia膰 w granicy, jednak偶e czasami plan mo偶e nakaza膰 jego odsuni臋cie na okre艣lon膮 odleg艂o艣膰). Miejscowy plan nie ingeruje natomiast w rodzaj bram i furtek w ogrodzeniu, czyli mo偶emy stosowa膰 zarówno bramy przesuwne jak i skrzyd艂owe. W przypadku bramy skrzyd艂owej pami臋tajmy jednak, 偶e nie powinna ona otwiera膰 si臋 „na drog臋”, a jedynie do 艣rodka dzia艂ki prywatnej.
Spos贸b odprowadzenia 艣ciek贸w bytowych
Je艣li w danym rejonie znajduje si臋 kanalizacja sanitarna, to miejscowy plan mo偶e narzuci膰 na nas obowi膮zek pod艂膮czenia si臋 do tej sieci. W przeciwnym wypadku, gdy teren nie posiada uzbrojenia w kanalizacj臋, najcz臋艣ciej plany dopuszczaj膮 wybudowanie szamba (zbiornik asenizacyjny) lub oczyszczalni 艣cieków. Czasami jednak przydomowa oczyszczanie nie b臋dzie mo偶liwa do realizacji, np. w przypadku niskiego poziomu wód gruntowych (zapis taki, o zakazie budowy oczyszczalni powinien znale藕膰 si臋 w miejscowym planie).
Dojazdy do dzia艂ek i lokalizacja zjazd贸w
Miejscowy plan zagospodarowania dok艂adnie okre艣la lokalizacj臋 i szeroko艣膰 pasów drogowych dla ulic dojazdowych do posesji. Najcz臋艣ciej s膮 to oznaczenia typu KDD, KDL, KDW itp. Dla nas w wi臋kszo艣ci przypadków istotne b臋d膮 drogi dojazdowe oraz wewn臋trzne (KDD i KDW). Plan okre艣la z jakich dróg mo偶emy wykona膰 zjazd na nasz膮 posesj臋. Jest to szczególnie wa偶ne, je艣li dzia艂ka posiada teoretyczny dojazd np. z dwóch stron. W takim wypadku najcz臋艣ciej mo偶liwy b臋dzie zjazd tylko z jednej z dróg (chyba, 偶e obie oznaczone b臋d膮 jako drogi o ma艂ym znaczeniu, czyli KDD lub KDW, ewentualnie KDL – droga lokalna).
Pami臋tajmy, 偶e niezale偶nie od kategorii danej drogi (dojazdowa, lokalna, wewn臋trzna itp.) zjazd nie powinien by膰 szerszy, ni偶 szeroko艣膰 jezdni w miejscu lokalizacji zjazdu. w praktyce oznacza to, 偶e je艣li przy naszej dzia艂ce droga ma szeroko艣膰 6,0m (mowa tutaj tylko o szeroko艣ci jezdni, bez chodników) to nasz zjazd równie偶 mo偶e mie膰 szeroko艣膰 nie wi臋ksz膮 ni偶 6,0m. Wyj膮tek stanowi sytuacja, w której miejscowy plan podaje mniejsze szeroko艣ci, z góry ustalone dla ka偶dej z dzia艂ek lub dróg (grupy dzia艂ek np. oznaczonych jako 2MN lub dla drogi 3KDD).
Wymagania dotycz膮ce wydzielania nowych dzia艂ek budowlanych
Wi臋kszo艣膰 planów okre艣la minimalne powierzchnie nowo wydzielanych dzia艂ek, w zale偶no艣ci od rodzaju zabudowy planowanej w danym rejonie. W przypadku zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej najcz臋艣ciej jest to ok 500-800m2. Zdarzaj膮 si臋 jednak równie偶 plany, narzucaj膮ce minimalne powierzchnie dzia艂ek na poziomie 900-1000m2. Miejmy to na uwadze je艣li planujemy np. zakupi膰 jedn膮 dzia艂k臋 w celu jej podzielenia „na dwa domy”. Czasami urz膮d nie zezwoli nam na taki krok, je艣li nie zachowamy okre艣lonych powierzchni po podziale, wpisanych z miejscowym planie zagospodarowania.
Zespó艂 redakcyjny portalu zbudujmydom.pl