Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Rodzaje kołków montażowych – jakie wybrać?

Praktycznie na każdej budowie przydatne są kołki montażowe, zarówno kołki szybkiego montażu jak i np. kołki do betonu, kołki do ściany z cegieł czy też kołki do klinkieru. Zatem jakie kołki kupić? Dostępne są również specjalne kołki do pustaków czyli kołki do ceramiki – np. czterorozporowe.
Źródło: ShutterStock
Praktycznie na każdej budowie konieczne jest stosowanie kołków montażowych, podobnie jak przy pracach remontowych i wykończeniowych. Doradzamy jak prawidłowo dobrać rodzaj kołków do materiału, z którego wykonana jest ściana nośna, działowa czy też zabudowa g-k.

Kołki montażowe można zakupić jako komplet, czyli kołek wraz z wkrętem lub haczykiem, albo oddzielnie. Ważne jednak, aby dobrze dostosować rodzaj kołków do konstrukcji ściany oraz przewidywanych obciążeń.

Nie zawsze dobrze sprawdzą się tzw. kołki standardowe, które wbrew pozorom nadają się tylko do niektórych rodzajów ścian.

W przypadku np. wieszania ramek na zdjęcia, małych obrazów itp. ewentualne błędne wybranie kołka niekoniecznie musi oznaczać duże problemy. Zaczną się one jednak, gdy kołek montażowy będziemy chcieli bardziej obciążyć, np. wieszając półkę czy inne ciężkie elementy.

Ważne jest również, aby zawsze prawidłowo dobierać średnicę wkrętów, śrub lub haczyków do średnicy kołka. Ma to duże znaczenie, jeśli chcemy oddzielnie kupować wszystkie te elementy.

 

Standardowe rozporowe kołki montażowe

 

Kołki standardowe to rodzaj kołków, które cechują się rozporem jedynie w dwóch kierunkach. Posiadają one rozcięte ścianki, które umożliwiają rozpór kołka na dwie powierzchnie boczne.

Kołki te będą dobrze przenosić nawet większe obciążenia, lecz tylko w materiałach o zwartej strukturze, bez dużej ilości pustek, jakie występują np. w pustakach ceramicznych. Kołki standardowe dobrze sprawdzą się z cegłach pełnych, gdzie będą miały dużą wytrzymałość.

Można w nich stosować wkręty lub śruby przelotowe, co umożliwia montaż na tego typu kołki elementów z pośrednim odstępnikiem drewnianym – rozwiązanie takie stosuje się np. przy wieszaniu szafek kuchennych.

Tego typu kołki szybkiego montażu sprzedawane są wraz ze specjalnym gwoździem, który można wbijać, zamiast tradycyjnego wkręcania. Jest on zakończony tradycyjną krzyżakową, co daje możliwość ewentualnego demontażu i wyciągnięcia gwoździa.

Można zakupić również kołki uniwersalne, które po za rozporem w dwóch kierunkach, umożliwiają również niewielkie pęcznienie kołka. Zapewnia to jeszcze większą wytrzymałość, szczególnie w mniej twardych i szczelnych materiałach.Warto zakupić też odpowiednie kołki do betonu komórkowego (kołki do gazobetonu). Na szczególną uwagę zasługują specjalne kołki do płyt gipsowych oraz kołki do styropianu – tzw. kołki ślimakowe. Większość kołków montażowych standardowych to kołki rozporowe.

 

Kołki montażowe do pustaków ceramicznych

 

Do pustaków ceramicznych nie zaleca się stosować kołków standardowych, o rozporze wyłącznie w dwóch kierunkach.

Wynika to z faktu, że pustaki mają wiele wolnych przestrzeni, co w praktyce daje bardzo małą powierzchnię bezpośredniego kontaktu kołka z elementami ceramicznymi.

W takich wypadkach dobrze sprawdzają się kołki o rozporze w czterech kierunkach lub w ostateczności kołki dwurozporowe, ale posiadające możliwość dodatkowego pęcznienia (zapewni to lepsze „wypełnienie” pustek w ceramice).

O ile w cegłach pełnych można stosować nawet bardzo krótkie kołki standardowe, o tyle w przypadku pustaków ceramicznych zaleca się używanie możliwie długich kołków (dobranych oczywiście odpowiednio do grubości danej ściany), aby zapewnić jak największą powierzchnię styk kołka i ceramiki.

Użycie zwykłego kołka, bez wielopłaszczyznowego rozporu i pęcznienia, doprowadzi do praktycznie zerowej wytrzymałości takiego kołka na wyrywanie ze ściany.

Wiercenie w pustakach ceramicznych może czasami prowadzić do niewielkiego „rozkruszania” cienkich ścianek wewnętrznych, dlatego zaleca się tutaj kołki o średnicy nie mniejszej niż 6-8mm, nawet przy wieszaniu lekkich przedmiotów.

Alternatywą dla kołków czterorozporowych mogą być tzw. kotwy chemiczne, które bardzo dobrze wypełniają wszystkie pustki w ceramice, tworząc bardzo silne i trwałe zespolenie kotwy ze ścianą.Praktycznie na każdej budowie przydatne są kołki montażowe, zarówno kołki szybkiego montażu jak i np. kołki do betonu, kołki do ściany z cegieł czy też kołki do klinkieru. Zatem jakie kołki kupić? Dostępne są również specjalne kołki do pustaków czyli kołki do ceramiki – np. czterorozporowe.

 

Kołki montażowe do betonu komórkowego

 

Beton komórkowy jest materiałem stosunkowo miękkim, w porównaniu do cegły pełnej lub pustaków ceramicznych. Z tego względu zaleca się stosowanie kołków, specjalnie dedykowanych właśnie do tzw. gazobetonu, czyli betonu komórkowego.

Montaż takich kołków odbywa się poprzez nawiercenie otworu nieco mniejszego niż średnica zewnętrzna kołka, a następnie wkręceniu samego kołka w ścianę.

Dostępne są tutaj kołki metalowe i nylonowe. W praktyce oba materiały umożliwiają wykonanie bardzo mocnego zakotwienia w ścianie i w przypadku typowych półek, mniejszych szafek, ramek zdjęciowych, obrazów itp. w zupełności wystarczą kołki nylonowe.

Kołki metalowe warto stosować przy wieszaniu ciężkich przedmiotów, np. w czasie montażu szafek kuchennych.

Wkręcanie kołka można robić przy użyciu odpowiednio mocnej wkrętarki lub ręcznie np. kluczami imbusowymi.

Podobnie jak przy ceramice, zaleca się, aby średnica kołków do betonu komórkowego była nie mniejsza niż 6mm, dla zachowania możliwie jak najbezpieczniejszego zawieszenia przedmiotów na ścianie.Warto zakupić też odpowiednie kołki do betonu komórkowego (kołki do gazobetonu). Na szczególną uwagę zasługują specjalne kołki do płyt gipsowych oraz kołki do styropianu – tzw. kołki ślimakowe. Większość kołków montażowych standardowych to kołki rozporowe.

 

Kołki montażowe do płyt gipsowo-kartonowych

 

Przy ściankach i zabudowach z płyt gipsowo-kartonowych należy pamiętać, że często od wewnętrznej strony występuje pustka, przez co nie mamy „w co” zakotwić tradycyjnych kołków montażowych.

Z pomocą przychodzą tutaj specjalne kołki dedykowane do płyt gipsowo-kartonowych, np. kołki typu molly lub inne tego typu rozwiązania.

Kołki te charakteryzują się stworzeniem specjalnego oporu po wewnętrznej stronie, gdzie w czasie dokręcania haczyka czy wkręta następuje pęcznienie tulei i stworzenie tzw. gniazda osadczego (niektórzy określają to jako „grzybek oporowy”).

Należy jednak uważać z dokręcaniem, aby nie stworzyć zbyt słabego połączenia (tulejka musi dochodzić do wewnętrznej strony płyty) ani nie doprowadzić do pęknięcia płyty, przy zbyt silnym dokręcaniu (płyta gipsowo-kartonowa jest mało odporna na duże siły zgniatające i ściskające). Lepiej zastosować kilka kołków więcej niż jeden zbyt mocno dokręcony, przez który płyta pęknie.

Na rynku dostępne są także specjalne kołki skrzydełkowe, które umożliwiają np. montaż elementów oświetlenia sufitowego do podwieszanych płyt gipsowo-kartonowych.

Niektóre rodzaje kołków do g-k mogą wymagać wstępnego zaciśnięcia szczypcami. Warto brać to pod uwagę, jeśli planujemy zakup tego typu kołków.Praktycznie na każdej budowie przydatne są kołki montażowe, zarówno kołki szybkiego montażu jak i np. kołki do betonu, kołki do ściany z cegieł czy też kołki do klinkieru. Zatem jakie kołki kupić? Dostępne są również specjalne kołki do pustaków czyli kołki do ceramiki – np. czterorozporowe.

 

Kołki montażowe ślimakowe do styropianu

 

Czasami zdarza się, że musimy coś zamontować bezpośrednio do styropianu. Sytuacja taka ma miejsce np. przy wieszaniu tabliczek na elewacjach budynków, jeśli nie są one bardzo ciężkie i nie chcemy kupować długiego kołka, który przebije warstwę płyt styropianowych i zakotwi się w elementach nośnych ściany.

W tym wypadku dobrym rozwiązaniem są tzw. kołki ślimakowe, które posiadają odpowiednią końcówkę, umożliwiającą wkręcenie pustego kołka w styropian, a dopiero później wmontowanie w niego wkręta.

Aby montaż na kołki ślimakowe był skuteczny, płyty styropianowe muszą być dość twarde – najlepiej jeśli są to płyty XPS lub dobrej jakości EPS. Zalecamy stosowanie kołków ślimakowych o długości nie mniejszej niż 6cm, aby zapewnić możliwie dobre ich zakotwienie w styropianie.Warto zakupić też odpowiednie kołki do betonu komórkowego (kołki do gazobetonu). Na szczególną uwagę zasługują specjalne kołki do płyt gipsowych oraz kołki do styropianu – tzw. kołki ślimakowe. Większość kołków montażowych standardowych to kołki rozporowe.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(20 maja 2015)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?
Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu
Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu

Jaki grill węglowy wybrać?

Jaki grill węglowy wybrać?

Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?
Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Nowoczesne komody do małych pomieszczeń
Nowoczesne komody do małych pomieszczeń

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Choroby drzew - jak z nimi walczyć?
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?
Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?

Uprawa cukinii w ogrodzie

Uprawa cukinii w ogrodzie

Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?
Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Uprawa ogórków w ogrodzie
Uprawa ogórków w ogrodzie

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?
Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?
Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom
Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?
Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Montaż rolet dzień noc
Montaż rolet dzień noc

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?
Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?
Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu
Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?
Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

śledź nas na Facebook
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?
Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?
Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Pompa głębinowa czy zatapialna?
Pompa głębinowa czy zatapialna?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Jak uprawiać bratki w ogrodzie?
Jak uprawiać bratki w ogrodzie?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?
Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Inspiracje na ciekawe schody w domu
Inspiracje na ciekawe schody w domu

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?
Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy
Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?
Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?
Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni
Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?
Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?
Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025
Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.

Polecane artykuły

Remont i wykończenie

Więcej artykułów...
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.