Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Wybieramy wkrętarkę do prac domowych

Źródło: ShutterStock
Wkrętarka to jedno z najczęściej używanych narzędzi w pracach domowych. Z reguły jest to również najdroższe z elektronarzędzi, dlatego doradzamy na jakie parametry należy zwrócić szczególną uwagę, aby wkrętarka spełniła wszystkie nasze oczekiwania.

Nie ma jednej, złotej zasady którą należałoby się kierować przy zakupie wkrętarki lub wkrętarko-wiertarki. Wszystko zależy bowiem od kilku czynników jak posiadany budżet czy częstotliwość stosowania wkrętarki i rodzaj materiałów, w jakich będziemy jej używać.

W artykule omawiamy najważniejsze kwestie związane z wyborem wkrętarki w odniesieniu do typowych prac domowych – drobne remonty, składanie mebli, stawianie ogrodzeń, domków narzędziowych itp.

 

 

Na rynku wkrętarek domowego użycia najczęściej spotyka się dwa rodzaje akumulatorów: niklowo-kadmowe (NiCd) oraz litowo-jonowe (Li-Ion). W wielu przypadkach, poza mocą wkrętarki to właśnie sposób ich zasilania w głównej mierze decyduje o cenie urządzenia.

Najtańsze wkrętarki mają akumulatory niklowo-kadmowe. Są one bardzo popularne w wielu elektronarzędziach domowych jak wyrzynarki, piły itp. Niestety akumulatory NiCd mają bardzo istotną wadę jaką jest tzw. pamięć ładowania. Oznacza to, że nie mogą one być doładowywane i zawsze należy odczekać do całkowitego rozładowania akumulatora.

Zbyt częste doładowywanie bardzo szybko zmniejszy efektywną pojemność akumulatora. Należy również uważać na akumulatory NiCd szybko-ładujące się, których załadowanie trwa mniej niż 30-60 minut. W wielu takich przypadkach dochodzi do dużo szybszego zużywania się akumulatorów co przekłada się na krótką żywotność całej wkrętarki. Nigdy nie należy także przerywać ładowania akumulatorów niklowo-kadmowych gdyż prowadzi to do pojawiania się efektu pamięci ładowania.

Alternatywą dla akumulatorów NiCd są nowoczesne i bardzo wydajne akumulatory litowo-jonowe. Nie posiadają one efektu pamięci ładowania i bez problemu można je wielokrotnie doładowywać co znacząco poprawia komfort użytkowania wkrętarki. Ponad to akumulatory Li-Ion są najczęściej lżejsze od akumulatorów NiCd o podobnej pojemności. Akumulatory litowo-jonowe ładują się znacznie szybciej niż niklowo-kadmowe lecz należy uważać, aby nie doprowadzić do przegrzewania się akumulatora. Z tego względu zaleca się odczekanie ok 10-20 minut od ich naładowania do rozpoczęcia korzystania z urządzenia.

Wkrętarki z akumulatorami litowo-jonowymi mogą być czasami nawet dwukrotnie droższe od ich odpowiedników na akumulatorach niklowo-kadmowych. Warto jednak zdecydować się na droższe rozwiązanie aby zapewnić sobie możliwie najwyższy komfort użytkowania wkrętarki bez obaw o przypadkowe uszkodzenie akumulatora lub znaczne zmniejszenie jego wydajności.

 

 

Na rynku znajdziemy wkrętarki o mocy od 3,6V do 18V. Zdarzają się również urządzenia o mocach ponad 24V lecz są to z reguły narzędzia specjalistyczne, których możliwości nie wykorzystamy w warunkach domowych.

Do skręcania mebli z gotowymi otworami (tzw. meble o samodzielnego montażu) w większości przypadków wystarczy wkrętarka o mocy ok. 4,8V. Należy jednak dokładnie zastanowić się do jakich celów możemy potrzebować wkrętarki w przyszłości. Tak mała moc nie pozwoli bowiem na wiercenie czy wkręcanie wkrętów w elementy drewniane czy betonowe.

Wkrętarką o mocy poniżej 12V możemy mieć również problemy z wkręceniem dłuższych wkrętów w drewno czy wykonaniem otworów o dużych średnicach – np. przy zastosowaniu specjalnych nasad o średnicach ponad 5cm, tzw. otwornic do drewna, płyt, sklejki itp.

Do zastosowań domowych zalecamy zakup wkrętarki o mocy 14,4 lub 18V. W drugim przypadku będziemy w stanie bez większych problemów wkręcać wkręty w nawet twarde drewno, np. przy montażu czy renowacji ogrodzeń drewnianych, montażu domku narzędziowego, placu zabaw dla dzieci itp.

Ponad to moc 18V umożliwia również wiercenie w cegłach, pustakach, bloczkach betonowych, a czasami nawet w elementach betonowych – jeśli posiada opcję włączenia wiercenia z udarem. Należy jednak ograniczać stosowanie udaru do minimum, aby nie pracować zbyt długo na maksymalnym obciążeniu silnika – pamiętajmy, że nie analizujemy urządzenia do zastosowań domowych, a nie profesjonalny sprzęt przystosowany do pracy ciągłej.

 

 

Moment siły we wkrętarkach domowych nie powinien być mniejszy niż 5Nm, ważne jednak aby wkrętarka miała możliwość regulacji momentu i szybkości. Regulacja pozwoli bardziej racjonalnie zarządzać wydajnością i zużyciem akumulatora. Praca z pełną mocą potrzebna jest tylko przy twardych materiałach, natomiast przy miękkim drewnie czy skręcaniu mebli w zupełności wystarczy niewielki moment co przekłada się na mniejsze zużycie akumulatora i dłuższą pracę wkrętarki bez ładowania.

 

 

Warto również zwracać uwagę na wyposażenie dodatkowe jak przenośna walizka czy komplet bitów i wierteł. Cena typowych walizek waha się od ok. 30 do 60zł natomiast za komplet „standardowych” bitów zapłacimy ok. 30-50zł. Warto jednak dokupić również dodatkowo przynajmniej 2-3 bity z magnesem co znacznie ułatwia pracę z wkrętami o małych rozmiarach, np. w czasie skręcania mebli. Bity takie najczęściej trzeba zakupić oddzielnie i kosztują one ok. 10-30zł za sztukę.

Niektórzy producenci dodają do wkrętarek również komplet prostych wierteł do drewna czy betonu. Nie należy jednak używać wkrętarki do zbyt intensywnego wiercenia, szczególnie w materiałach twardych jak beton, kamień itp. gdyż bardzo mocno obciąża to silnik i prowadzi do szybszego zużycia się urządzenia. Z tego względu zalecamy skupić się głównie na osprzęcie w postaci solidnej walizki (z mocnym i trwałym zamykaniem) oraz zestawem bitów do wkręcania. W przypadku walizki warto również zwrócić uwagę czy będzie w niej miejsce na włożenie nie tylko wkrętarki lecz również ładowarki do akumulatorów i zestawu bitów.

Dobrą wkrętarkę do zastosowań domowych o mocy 18V z akumulatorami litowo-jonowymi można kupić za ok. 250-500zł. Tańsze modele często mają akumulatory niklowo-kadmowe i nierzadko nie posiadają możliwości regulacji momentu i szybkości.

Czasami zdarza się również, że producent oferuje w zestawie dwa komplety akumulatorów lecz najczęściej dotyczy to wkrętarek bardziej profesjonalnych, których ceny zaczynają się od 500-700zł.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.