Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Dlaczego posadzka betonowa ma liczne spękania?

Źródło: ShutterStock
Spękana posadzka to częsty problem wielu inwestorów. Przyczyn tych zjawisk może być kilka, począwszy od złej produkcji masy betonowej, poprzez jej wadliwe rozkładanie jak również brak odpowiedniej pielęgnacji świeżego betonu. Doradzamy jak uniknąć wielu przyczyn spękań.

Wielu uszkodzeń posadzki betonowej można uniknąć, jeśli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad prac betonowych. Nie wystarczy szybkie rozłożenie dowolnej masy betonowej i jej wyrównanie. Wiele błędów wykonawczych wychodzi na jaw dopiero po kilku lub nawet kilkunastu dniach.

 

Źle wykonana mieszanka betonowa

 

Mieszanka betonowa powinna mieć odpowiednią konsystencję, nie za gęstą i jednocześnie nie zbyt wodnistą. Często popełnianym błędem jest dolewanie zbyt dużej ilości wody w czasie produkcji betonu w betoniarkach. Należy pamiętać o ważnej zasadzie – minimum wody do produkcji betonu i maksimum wody do pielęgnacji.

Nadmierna ilość wody powoduje osłabienie mieszanki betonowej co przejawia się licznymi spękaniami na świeżym betonie już po kilku dniach oraz zmniejszoną odpornością betonu na obciążenia. Zaleca się, aby stosunek wodno-cementowy w betonie posadzkowym nie przekraczał 0,5.

Równie ważne jest prawidłowe dobranie i dozowanie kruszywa i piasku. W zależności od projektowanej klasy betonu (określającej jego wytrzymałość) należy dokładnie określić ilość kruszywa, piasku, wody i cementu w przeliczeniu na jeden zarób betoniarki.

W przypadku samodzielnego wykonywania betonu w betoniarce zalecamy przeliczanie ilości poszczególnych składników na wiadra o konkretnej pojemności i worki (cement). Pozwoli to łatwo kontrolować ilość składników w każdym zarobie.jak zrobić beton b10 i b15 na wiadra

 

Źle prowadzona pielęgnacja świeżego betonu

 

Najskuteczniejszą i jednocześnie prostą w wykonaniu pielęgnacją betonu jest utrzymywanie go w stanie wilgotnym przez co najmniej 7-10 dni. Świeży beton, po wstępnym stwardnieniu należy regularnie zraszać wodą, aby stale utrzymywać go w stanie lekko wilgotnym. Nie należy polewać betonu ostrym strumieniem wody gdyż może to prowadzić do uszkodzenia posadzki i miejscowego wymywania betonu.

Na rynku dostępne są także specjalistyczne folie i preparaty pielęgnacyjne. Preparaty takie pozwalają dłużej zachować wilgotność betonu. Przy umiarkowanej temperaturze otoczenia ok. 10-20 stopni Celsjusza w zupełności wystarczy samo zraszanie wodą. Stosowanie preparatów pielęgnacyjnych czy folii warto rozważyć przy wysokich temperaturach letnich, jeśli nie mamy możliwości kilka razy w ciągu dnia polewać świeżego betonu wodą.pielęgnacja betonu wodą i piaskiem

 

Źle rozmieszczone dylatacje z posadzkach betonowych

 

Szczeliny dylatacyjne to ważny element posadzek betonowych. W projekcie czasami występują rysunki siatki dylatacji, lecz jest to raczej stosowane na dużych powierzchniach w halach i innych tego typu dużych budynkach.

W większości domów jednorodzinnych zaleca się dylatacje rozmieścić w taki sposób, aby podzielić posadzkę na w miarę proste figury geometryczne o powierzchni nie większej niż 30-36m2.

Przeważnie oznacza to, że w sypialniach, łazienkach i innych mniejszych pomieszczeniach nie będziemy wykonywać dodatkowych dylatacji. Należy jednak zrobić szczeliny dylatacyjne w miejscu otworów drzwiowych w każdym z pomieszczeń, czyli na połączeniu pokoju z korytarzem.

W większych pomieszczeniach jak salony, kuchnie itp. często występuje konieczność wykonania co najmniej jednej dylatacji, dzieląc pokój na pola o powierzchni ok. 25-35m2.

Jeśli w niższych warstwach pod posadzkami również występują dylatacje to należy je odwzorować na nowo wykonywanych posadzkach, co zapewni prawidłową pracę całego układu warstw konstrukcyjnych.

Po za rozmieszczeniem szczelin ważne jest również kiedy i w jaki sposób je wykonamy. Do nacinania świeżego betonu można stosować szlifierki kątowe z odpowiednio dużą tarczą co jest rozwiązaniem stosunkowo niedrogim i szybkim w wykonaniu. Dylatacje nacinamy po upływie 8-16 (maksymalnie 48) godzin od wylania betonu. Cięcie szczelin należy wykonywać bardzo dokładnie aby nie doprowadzić do niekontrolowanego wyrywania ziaren z mieszanki betonowej wokół szczeliny.

 

Zbyt wczesne lub zbyt późne zacieranie posadzki betonowej

 

Zacieranie posadzek betonowych należy rozpocząć po wstępnym stwardnieniu betonu lecz jednocześnie na tyle wcześnie, aby nie nastąpiło już zbyt mocne związanie mieszanki betonowej.

Wielu początkującym osobom trudno jest określić właściwy moment zacierania. W praktyce zaleca się, aby zacieranie betonu rozpocząć wtedy, gdy możliwe będzie chodzenie po posadzce bez pozostawiania wyraźnych śladów. Zacieranie należy prowadzić przed rozpoczęciem pielęgnacji betonu wodą.

 

Zbyt wczesne obciążanie posadzki

 

Beton projektuje się na konkretną wytrzymałość i odpowiednio dobiera się wszystkie jego składniki. Należy jednak pamiętać, że świeży beton nigdy nie będzie od razu miał właściwej wytrzymałości i zdobędzie są dopiero po ok. 30 dniach.

Nie należy zatem zbyt wcześnie obciążać posadzek betonowych. Dotyczy to szczególnie ustawiania dużych i ciężkich mebli oraz elementów budowlanych jak ścianki działowe, kominki w ciężkiej zabudowie z kamienia itp. Prace takie należy odłożyć do czasu, gdy beton posadzkowy uzyska odpowiednią nośność.

Czasami pękanie betonu pod wpływem zbyt dużego obciążenia może również wynikać ze źle wyprodukowanej masy betonowej, odznaczającej się dużo mniejszą wytrzymałością niż przewidywał projekt. Problem ten dotyczy głównie betonów, do których na etapie produkcji dodano zbyt dużo wody.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.